Skocz do zawartości
MarcinH

Co porosło media filtracyjne, tj. kulki maxspect i live bio fil?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, co porosło media filtracyjne z sumie tj. kulki maxspect i live bio fil? Wygląda jak włosy, korzenie, da się to wyczyścić szczoteczką co też uczyniłem bo tak zarosło, że pewnie utrudniało przepływ. Jest to pozytywne zjawisko, negatywne? Zostawiać, usuwać? Co to jest?

Z góry bardzo dziękuję za każdą informację. Poniżej zdjęcie tego czegoś. 

20240728_201911.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Innego nie mam ale poniższe zdjęcie powinno być lepszej jakości. Na gąbkę nie wygląda. Bardziej na jakieś porosty czy coś  w tym stylu.

20240729_012410_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarosło syfem, przed takimi kulkami najlepiej mieć filtrację mechaniczną. 
Producent zaleca wymianę co 6 miesięcy części kulek. Ale to producent, musi zarabiać. 
Tak obrośnięte nie spełniają swojej roli, wyczyść je z tego i część wymień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, elespero napisał:

Zarosło syfem, przed takimi kulkami najlepiej mieć filtrację mechaniczną. 
Producent zaleca wymianę co 6 miesięcy części kulek. Ale to producent, musi zarabiać. 
Tak obrośnięte nie spełniają swojej roli, wyczyść je z tego i część wymień. 

To nie jest syf bo to rośnie jak jakieś korzenie. Przed kulkami jest rollermat i odpieniacz z komorami tak zaprojektowanymi, że co przeleci osiada w tych komorach przed. Same kulki mają niecałe pół roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam rurówki,swego czasu miałem ich zatrzęsienie w sumpie ,na zdjęciu widać, że rosły w kierunku przepływu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba też to mam. U mnie coś takiego pojawia się w ciemnych zakamarkach skały, czasem pod koralami oblewającymi typu favia/favites. Występuje raczej w kępkach i nie zauważyłem żeby jakoś szkodziło nigdy jednak nie miałem w takiej ilości.

Znalazłem coś takiego

https://www.reef2reef.com/threads/white-hair-on-torch-coral.960008/

https://www.reef2reef.com/threads/white-hairs-under-coral-help.432399/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, chris_ek napisał:

Ja chyba też to mam. U mnie coś takiego pojawia się w ciemnych zakamarkach skały, czasem pod koralami oblewającymi typu favia/favites. Występuje raczej w kępkach i nie zauważyłem żeby jakoś szkodziło nigdy jednak nie miałem w takiej ilości.

Znalazłem coś takiego

https://www.reef2reef.com/threads/white-hair-on-torch-coral.960008/

https://www.reef2reef.com/threads/white-hairs-under-coral-help.432399/

Dokładnie, wygląda to jak to co mam, tylko ja mam tego dużo w sumpie. Rurowki to nie są bo nie mają pióropusza. Włosy są twarde, kruche, po czyszczeniu łamią się. Ogólnie dobrze sie czyści, gorzej z live bio filem bo jest mały  o kazeej lulli nie będę szorować. Raczej wygrzebie je w wodzie ze zbiornika przy kolejnej podmianie. Rośnie to faktycznie po stronie zaciemnionej i na skale gdzie nie dochodzi światło.

Ogólnie mam problem z podbiciem CA, może to to go wpierdziela. Płynu CA minidzie więcej niż KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam kulki maxspecta i dwa bloki i też tak wyglądają, te co są ładnie poukładane, luzem w woreczku są czyste.

Edytowane przez Cheilon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Cheilon napisał:

Ja również mam kulki maxspecta i dwa bloki i też tak wyglądają, te co są ładnie poukładane, luzem w woreczku są czyste.

Pytanie tak naprawdę co to jest i czy jakoś wpływa na zbiornik? Korale ogólnie mi idą, nie jakoś spektakularnie ale chyba najgorzej nie ma, najlepiej idą twarde a im miecej tym gorzej. Najgorzej z chwastami bo te nie idą wcale, po włożeniu do baniaka nawet się nie pompują po kilku dniach się rozpuszczają, szkoda, bo chciałbym jednak je mieć na oddzielnych skałkach. Niestety nie umiem znaleźć przyczyny ich tak szybkiego padania.

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.