Skocz do zawartości
MarcinH

Braurerium, Pachyclavularia, Clavularia papaya, ślimaki Turbo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z utrzymaniem Braurerium, Pachyclavularia, Clavularia papaya i ślimaki Turbo.

Akwarium 160 x 75 x 60 cm, sól AF Reef Salt, Balling AF. Parametry wszystkie oki (Ca jest w minimalnym parametrze bo cos go wpiernicza, podaję go dużo wiecej niż KH). Podaję codziennie 3 krople jodu, stront i bar AF. Bakterie na zmianę ostatnio prodibio. Mam też dino ale jak go nie było to było to samo. Do tego odpieniacz deltec 1000i, rollermat bubble magnus L. Obieg 10 000 l. Cyrkulacja 3 x jebało mlw 13 000 (myślę czy nie za mało). Ph 8.02 do 8.23. Temperatura maksymalna 26.4 oC. 2.5 kg kulek maxspecta, 6 l live biofil AF. Refugium ze sphagetti. PO4 0.02, NO3 0.2, Ca 390. KH 8.0, Mg 1300. Podaję NO3 bo mam za niskie. Oświetlenie 4 lampy Maxspect Jump Light MJ-L165 blue i jedna belka orphek blue plus 75w. Chyba wszystko podałem co może być ważne.

Po włożeniu do baniaka w/w korale się nie otwierają, do tygodnia rozpadają się i koniec. Niema korala. Robiłem już cztery podejścia i dalej to samo. Zoa, ricordee, montipory, jedna akropora, euphylie i inne miękkie i twarde rosną a te korale nie. Ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak? Przestawiałem je do światła do półcienia, do słabszego, mocniejszego przepływu, nic nie pomogą. Wiem, że dwa z tych korali to chwasty ale jednak bardzo mi się podobają i chciałbym je mieć na dwóch niewielkich, oddzielnych skałkach.

Podobny problem mam ze ślimakami turbo. Po wpuszczeniu do baniaka przejdą kawałek, staną, potem zwisają ze skorupek bądź stoją i się nie ruszają, mijają z 2 dni i trupki. Odpadają od skały i po wszystkim.

Ślimaków nossariusów i columbelli mam tysiące, mnożą się na potęgę, różnego rodzajów kiełży i innego życia tak samo. Cały piasek i skała się rusza po zgaszeniu światła, po karmieniu tak samo. Krewetki 4 sztuki również żyją a najzwyklejsze ślimaki turbo padają.

Myślę czy temat w/w korali i ślimaków turbo nie jest połączony, wspólny ale nie mogę znaleźć przyczyny. Może ktoś coś pomoże? Będę bardzo wdzięczny. 

Ostatnie ICP wg znajomych nie odbiega od normy.

Pozdrawiam Marcin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koralowce miękkie no3 jest zbyt niskie one potrzebują  większe stężenie azotanów. A jod jaki ci wyszedł na ICP?

Edytowane przez Kirzan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.09.2024 o 14:26, Kirzan napisał:

Na koralowce miękkie no3 jest zbyt niskie one potrzebują  większe stężenie azotanów. A jod jaki ci wyszedł na ICP?

Podsyłam ostatni ICP. Chyba najgorszy nie był. 

 

Screenshot_20240923_153936_Drive.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś Ca i dawaj jakieś micro.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, katani napisał:

Podnieś Ca i dawaj jakieś micro.

Przez walkę z dino, podaję tylko stront, jod i phyto mix, wszystko z aquaforesta, do tego bakterie AF bio s i prodibio no i balling wraz sbs.

Godzinę temu, Kirzan napisał:

Z Dino dalej walczysz czy już Ci znikło?

Jest dużo lepiej, trochę jeszcze zostało w jednym miejscu. Zacząłem podawać preparat z colombo na podniesienie NO3 i PO4 na metodę z podniesieniem krzemianów jakoś się nie zdecydowałem. Włączyłem lampę uv, zaprzestałem podmian, zwiększyłem podawanie bakterii prodibio. Nie podaję mikro i aminikwasów.

Zwiększyłem karmienie mrożonkami i suchym. Jest o niebo lepiej ale to jeszcze nie koniec. No i codziennie przedmuchuję cała skałę i piasek. Rollermat wszystko wyłapuje. Ogólnie mam 3 jebao mlw 30 ma maksa i uważam, że mam, za słabą cyrkulacja. Ogólnie pompki fajne, małe,  mało widoczne ale słabo dmuchają, wątpię, że mają te 13 000 l każda. Szukam czegoś dodatkowego i albo kupię coś z tunze albo jebao mow 22, te podobno dmuchają podobnie do tunze. Ktoś ma, może to potwierdzić, czy od razu rozglądać się za tunze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, MarcinH napisał:

Przez walkę z dino, podaję tylko stront, jod i phyto mix, wszystko z aquaforesta, do tego bakterie AF bio s i prodibio no i balling wraz sbs.

Zabiedzisz korale. Ca musisz podnieść.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MarcinH napisał:

mam 3 jebao mlw 30 ma maksa i uważam, że mam, za słabą cyrkulacja. Ogólnie pompki fajne, małe,  mało widoczne ale słabo dmuchają, wątpię, że mają te 13 000 l każda. Szukam czegoś dodatkowego i albo kupię coś z tunze albo jebao mow 22, te podobno dmuchają podobnie do tunze. Ktoś ma, może to potwierdzić, czy od razu rozglądać się za tunze?

Odpal Tunze 6125 naprzeciwko tych co masz teraz i zobaczysz różnicę pomiędzy nominalnymi 12 tys. a 13 na papierze. 


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Zabiedzisz korale. Ca musisz podnieść.

Zabiedze nie podając mikro i aminokwasów? Pokarm podaję koralom co 2-3 dni w toń wody, przy wyłączonym obiegu, poza właśnie mikro i aminokwasami bo przy dino wyczytalem, że podawanie tego typu preparatów jest niewskazane. Jeśli się mylę, prosze o korektę moich poglądów. Oczywiście Ca podnoszę. Nie wiem czy robię dobrze ale ballinga podaję wg wyników testów. Na ten moment idzie mi prawie dwa razy więcej Ca niż KH. Coś wpiernicza mi strasznie Ca. Nie wiem tak naprawdę ile mam podawać SBS bo podaję go oddzielnie (na oko, od tak). SBS powinien być podawany wraz z Mg (którego idzie najmniej) bądź Ca (ktorego idzie najwiecej). Dlatego nie wiem ile podawać SBS by nie przelać?

2 godziny temu, Ironista napisał:

Odpal Tunze 6125 naprzeciwko tych co masz teraz i zobaczysz różnicę pomiędzy nominalnymi 12 tys. a 13 na papierze. 

Chyba będę się musiał w końcu szarpnąć na tą tunze bo jebao ładne w miarę tanie ale jakoś u mnie się nie sprawdzają. Chyba, że ten model MOW 22 bedzie lepszy bo ta pompka niby mocno dmucha, porównywalnie do tunze bo to kulka jak tunze a te wszystkie płaskie to właśnie niby słabo dmuchają przez ich płaską konstrukcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment podaję wg testów:

KH - 82 ml,

Ca - 133 ml,

Mg - 27,5 ml,

SBS - 50 ml (SBS podaję na oko bo nie wiem tak naprawdę ile powinienem podawać SBS. Ile powinienem podawać SBS?).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, MarcinH napisał:

Ile powinienem podawać SBS?

Zależy jakich komponentów używasz przy metodzie ballinga i jakie stężenia stosujesz. Ogólnie jestem zdania, że jako odniesienie powinno być zużycie Ca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, chris_ek napisał:

Zależy jakich komponentów używasz przy metodzie ballinga i jakie stężenia stosujesz. Ogólnie jestem zdania, że jako odniesienie powinno być zużycie Ca.

Na ten moment leję ballinga Aquaforesf bez strongów wg zaleceń producenta.

KH:

Dozowanie: Należy rozpuścić 80 g w 1000 ml wody RODI. 100 ml roztworu KH Buffer podnosi poziom KH o 2,6 dKH w 100 l wody. Nadaje się do doraźnego stosowania w celu jednorazowego podniesienia poziomu KH. 10 g KH Buffer w 100 l wody podnosi o ok. 3,3 dKH (Alk. 1,18 meg/l). Zalecamy stosować także Calcium, Magnesium oraz Reef Mineral Salt.

Ca:

Dozowanie: Rozpuścić 50 g Calcium w 1000 ml wody RODI. Dawkowanie należy ustalić na podstawie testów wody i dziennej konsumpcji koralowców. Przed użyciem preparatu zalecane jest zmierzenie stężenia wapnia. 100 ml roztworu Calcium podnosi poziom wapnia w 100 l wody o 18 mg/l (ppm). Nadaje się do doraźnego stosowania w celu jednorazowego podniesienia poziomu wapnia. 10 g Calcium w 100 l wody podnosi poziom wapnia o ok. 36 mg/l (ppm). Zawiera CaCl2.

Mg:

Dozowanie: Rozpuścić 10 g w 1000 ml wody RODI. Dawkowanie należy ustalić na podstawie testów wody i dziennej konsumpcji koralowców. Przed użyciem preparatu zalecane jest zmierzenie stężenia magnezu. 100 ml roztworu Magnesium podnosi poziom magnezu o 1,2 mg/l (ppm) w 100 l wody. Nadaje się do doraźnego stosowania w celu jednorazowego podniesienia poziomu magnezu. 10 g Magnesium w 100 l wody podnosi poziom magnezu o ok. 12 mg/l (ppm).Zawiera MgCl2x6H2O.

SBS:

Dozowanie: Rozpuścić 25 g w 1000 ml wody RODI. W celu utrzymania równowagi jonowej i odpowiednich parametrów wody należy stosować także: Calcium, KH Buffer oraz Magnesium. Reef Mineral Salt można przygotować jako jeden roztwór razem z Calcium lub Magnesium. Roztwór Reef Mineral Salt należy dawkować w takich samych ilościach jak roztwory Calcium oraz KH Buffer. Sól wolna od chlorku sodu (NaCl).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku ja bym dozował 133 ml SBS.

Tak na marginesie to masz spore rozbieżności pomiędzy dawkami poszczególnych preparatów a wydaje mi się, że AF zaleca dozowanie takich samych ilości (mogę się mylić ale sprawdzenie tego obecnie na stronie Aquaforestu to jakiś koszmar)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

W takim przypadku ja bym dozował 133 ml SBS.

Tak na marginesie to masz spore rozbieżności pomiędzy dawkami poszczególnych preparatów a wydaje mi się, że AF zaleca dozowanie takich samych ilości (mogę się mylić ale sprawdzenie tego obecnie na stronie Aquaforestu to jakiś koszmar)

Coś ostatnio ich strona chodzi tragicznie. Tak powinno iść wszystkiego po równo ale są różne szkoły i zalecono mi podawać wg testów. Więc sam już nie wiem co mam robić. Przy różnym podawaniu rozjedzie się pewnie równowaga jonowa (tak piszą) ale jak lać po równo skoro z testów wychodzi co innego? Mam jakąś mega konsumpcję Ca. I tak nie trzymam górnych wartości bo pomału podbijam do góry ale idzie to powoli bo nie chcę przesadzić. Więc co zalecasz? Powinienem podawać wszystkiego po równo jak zaleca aquaforest? Ale co jak się parametry rozjadą no bo raczej się rozjadą.

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teoretyczne podawanie równo Ca i KH bardzo rzadko się sprawdza w praktyce więc trzymaj się tego co wychodzi Ci z testów. SBS powinna wyrównywać poziomy innych składników w równowadze do dodanych jonów Na i Cl - może więc żeby nie przesadzić w żadną stronę podawaj mniej więcej pomiędzy KH i Ca (czyli około 107 ml). Ja bym też włączył strongi bo chyba tak zaleca AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem by włączyć strongi ale bałem się, czy nie będzie "za bogato" bo nie mam jeszcze za dużo korali i wywali jakieś glony/plagi. Czy mogą się wypowiedzieć inni ballingowcy jak dozująca ballinga, czy leją po równo czy wg testów, czy stosują strongi itd.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim się inni "balingowcy" wypowiedzą to tylko dopowiem, że inne zadanie spełnia SBS a inne strongi. Jeżeli masz pobór Ca i KH to powinieneś uzupełniać mikro (czyli właśnie strongi) bo będziesz miał niedobory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że SBS to nie strongi. Dziś poszedł test icp, więc zaraz będę wiedział coś więcej jak wygląda woda po walce z dino, które odpuściło po samym podawaniu (podbiciu) NO3 i PO4 I zaprzestaniu podawania czegokolwiek za wyjątkiem bakterii. Ogólnie chyba przez takie wyjałowienie wody (przypuszzczam, że będą duże braki) poleciała mi fajna duża Seriatopora Caliendrum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój aktualny test ICP. Słabo to wygląda po tej walce z dino.

 

Screenshot_20241010_183839_Drive.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.10.2024 o 08:57, mazmaciek napisał:

Niema tragedii. Wprowadź jakieś mikro i będzie super 

Kupiłem AF components strong, dziś podłączę i zobaczymy jak będzie, oby było lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.