Skocz do zawartości
smk

Nowicjusz chce założyć akwarium 112L - pomocy :)

Rekomendowane odpowiedzi

SMK - przestaw tego sacropythona jak najszybciej na dół zanim się za bardzo przyzwyczai. Zasłoni całe akwa i nie będzie mijsca na sinularię, cladiellę ect.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo to ladnie wyglada. Gratulacje.

Dodawaj po troszku zywej skaly bo ladunek do przerobienia ma konkretny. Skaly nigdy za duzo, spokojnie mozesz jeszcze kilka kilogramow dodac.

Acha, no i koniecznie jakies makroglony, zeby sie pozbywal fosforu bo jak ci sie nazbiera to bedziesz walczyl i walczyl. Mozesz jeszcze jakies gabki wsadzic, zawsze to jakas dodatkowa filtracja, poza tym czym bardziej ekosystem jest roznorodny tym jest stabilniejszy. Z tymi gabkami to sie dobrze dowiedz bo wiekszosc jest nie do utrzymania, nawet jak karmisz planktonem.

Mowa oczywiscie o zywych gabkach :D Jak bedziesz dokladal skaly to wybierz przynajmniej jeden kawalek porzadnie porosniety gabkami, tylko transportuj koniecznie w wodzie, gabka NIE MOZE znalezc sie na powietrzu bo po niej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych makroglonow to generalnie oferowane sa rozne gatunki Caulerpy ktora ma nieprzyjemny zwyczaj obumierania

znienacka i oddawania z powrotem do wody calego syfu ktory nazbierala. Ja po kilku takich akcjach wymieklem i zaczalem uzywac Chaetomorphe. Ma ona jeszcze te zalete, ze w przeciwienstwie do Caulerpy jest wielokomorkowa wiec jej przecinka nie wiaze sie z wypuszczaniem do wody duzej ilosci fosforu, azotu itd...

Oczywiscie sa tez inne ladne glony, ktore sie nadaja, cos na pewno znajdziesz, duzo czytasz przeciez.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@aquamaniac

Szczerze mówiąc zielsko w akwa morskim mi się nie bardzo podoba. A właśnie słyszałem że potrafi zwiędnąć i oddać cały skumulowany ładunek. Fosforany raczej chciałem usuwać wkładem filtrującym (wsadzany podobnie jak węgiel aktywny raz na jakiś czas na 24-48h).

Skałki z czasem dołoże tylko na razie nie mam koncepcji gdzie :D - chyba że za jakiś czas bubble coral przesune na prawą stronę akwa ale wolałbym nic już nie przestawiać przez jakiś czas.

Co do gąbek to bardzo mi się podobają i chętnie je bym wsadził ale boje się że mogą się zapychać od bąbelków powietrza wystrzeliwanych przez startujące i zatrzymujące się pompki w moim akwa.

@Tomasz - już miękkich więcej nie planuje poza kolorowymi grzybkami (przynajmniej nie w tym akwa :D ). Jest sporo łatwych w miarę i pięknych twardzieli (brain coral itp) i to raczej dla nich muszę poszukać miejsca w przyszłości.

@AIMaster

T5 mam 2x24W 1x sylvania coralstar (aktyniczna) i 1x sylvania aquastar (temperatura barwowa 10000K) - bardzo zadowolony jestem. Tanie i zarówno mi jak i koralom się podobają.

Z tą kopią mojego akwa to może poczekaj aż się to wszystko powiedzie, bo na razie to pędzi jak rozpędzona lokomotywa i oby nie gruchneło :D - na szczęście mam sporo czasu na doglądanie akwa w biurze (tylko już się boje wyjazdów na tygodniowestudytoury w maju i czerwcu). Bo niestety nie ma tak pięknie - pokonałem cyjano bakterie a tu dziś mi się choróbsko przywlekło z nowymi rybkami i musiałem im "sanatorium" kupić.

Więc kopiujesz na swoje ryzyko :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mysle, zeby sie gabki pozapychaly od babelkow powietrza. Sprobuj, tylko nie kupuj czerwonych bo te sa generalnie nie_do_utrzymania. Zreszta z biegiem czasu rozwinie Ci sie sporo gabek jak nie bedziesz za czesto zmienial ulozenia skalek. U mnie wyrosly juz zielone, biale i brazowe, szczegolnie kuliste biale wygladaja pieknie i rosna zadziwiajaco szybko.

W naturze np. Zoanthusy rosna bardzo czesto w towarzystwie pieknej zielonej gabki, u mnie wygladaja zdecydowanie lepiej niz te, ktore rosna na golej skale, sa piekniej wybarwione i mocniej sie otwieraja.

Generalnie ponoc czym wiecej gabek tym akwa zdrowsze, w USA niektorzy stosuja nawet "refungia" z gabkami, ew. w akwarium wydzielaja dla gabek specjalna zacieniona strefe.

Donosza o sukcesach..... :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie - pomyśle o nich. Ale najpierw uzdrowie rybki.

A jak niebieskie? W miarę łatwe w utrzymaniu? Bo wyglądają zabojczo.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebieskie zyja generalnie w symbiozie z cyjanobakteriami ( Yes!!!) i odzywiaja sie glownie produktami ich fotosyntezy wiec sa latwiejsze w utrzymaniu. Nalezy wiec je umiescic w miejscu dobrze oswietlonym ale nie bezposrednio pod tafla wody. gwarancji jednak nie ma, wszystko zalezy od tego, jak obchodzil sie z gabka importer i sprzedawca. Najleiej jest zarezerwowac gabke u sprzedawcy i obserwowac ja chociaz przez tydzien. jezeli nie pokaza sie zadne zbielenia to wtedy jest spora szansa, ze cos z niej bedzie. Generalniea NIE WOLNO kupowac gabek, u ktorych widac postepujaca martwice. Taka gabka jest nie do odratowania, obojetnie co bedzie o niej sprzedawca mowil.

ale generalnie niebieskie to dobry wybor.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wiadomosc pochodzi z 22 Nr. Koralle i tam tez sa zdjecia, schematy, opisy itd... takich refugiow gabkowych. Facet nazywa sie Steve Tyree, moze ma jakas stronke, zaraz poszukam.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facet nawet wydal ksiazke na ten temat, w sieci jest mnostwo informacji o takich refugiach gabkowo-oslonicowych.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem Surface Skimmera i w odróżnieniu od opinii kogoś kto wystawił mu 1/5 punktów na um-um uważam że to w moim przypadku rewelacja! Powierzchnia jest po prostu krystalicznie czysta i pięknie faluje. Nigdy od samego początku nie miałem tak czystej powierzchni w akwa :D

Jest też kilka minusów:

- spora wielkość odpieniacza

- trochę zmniejszyła się ilość generowanej piany w odpieniaczu (zestaw mam podłączony bezpośrednio do pompki od odpieniacza) ale za to jest ona mniej mokra a bardziej sucha - więc może i lepiej

- trochę roboty przy początkowej regulacji skimmerka (przydatna pipetka lub mała strzykawka do dodawania i odejmowania powietrza gromadzącego się pod pływakiem - ale z drugiej strony przy czym w morskim akwa nie ma roboty, no i jest to tylko na początku, bo raz ustawiony skimmer jak na razie pracuje super bez poprawek


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieść jakieś zaktualizowane fotki baniaka. Ciekawi mnie jak to teraz wszystko razem wygląda. Jak ci się trzyma ten anemonek? Łazi ciągle, czy osiadł gdzieś chwilowo?


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem fotki przedstawiające jak działa surface skimmer.

Na tym zdjęciu skimer jest zamontowany (spory prawda) ale źle ustawiony - widać syf z pyłu na powierzchni lustra wody utrudniajacy wymiane gazową i blokujący część światła.

818-skimmer_2.jpg

Tu z kolei widać jak po kilku godzinach z poprawnie ustawionym skimmerkiem ładnie wyczyszczone jest lustro wody i dodatkowo tworzy sie piekne falowanie powierzchni - co wywołane jest skimmerkiem zasysającym i popuszczajacym wode a nie pompkami cyrkulacyjnymi :D

818-skimmer_3.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest w instrukcji, jak on się zachowuje w przypadku parowania i obniżenia lustra wody?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta przezroczysta czesc jest ruchoma - coś a'la pływak. Jednak jest problem przy regulacji. Jak już wyregulujesz to czasem przy załączaniu pompy sassie go bardziej w doł i zaczyna skakać, dlatego ja go zablokowałem gumką aby nie zmieniał długości i działa pięknie.

grzebień jest dość wysoki więc nawet jak ktoś nie ma zestawu do automatycznego uzupełniania wody to nie powinno być problemów.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OJ!!!

Dziś w moim baniaku pierwsza WIELKA (i kosztowna) tragedia! Ukwiałek w nocy przelazł przez całe akwarium, pomaszerował po szybie i rano gdy przyszedłem do biura cała woda w akwa była mętna, na piachu pełno było świecących w aktynice części ukwiała a ukwiał wkręcony w pompkę cyrkulacyjną ;)

Oczywiście to musiało się stać jak na złość bo właśnie kilka dni temu kupiłem gąbkę ochronną na pompkę ale z niewiadomych powodów nie miałem czasu jej nasunąć na pompkę. I do tegu już za kilka dni dostanę przesyłkę z SCWD który miał wyeliminować u mnie w akwa pompki cyrkulacyjne właśnie (surface skimmer miał być na wlocie) i robiłem to właśnie z powodu ukwiała. GRRRRR... :D(

Oby mi tylko rybki i korale przeżyły - bo woda jest już do co najmniej 50% podmiany (którą się zaraz zajmę).

I do tego ta ricordea przyszła taka raczej czerwona(trochę zielonego w aktynice) niż pomarańczowo żółta.

Ładne przyszły czerwone grzybki i watermelon - z dodatkami czerwonych, niebieskich i żółtych gąbek (tak przynajmniej to wygląda) i ... aptasią jak krowa. Zrobie zdjęcie jak podmienię wodę i będzie coś lepiej widać to mi może podpowiecie czy to na pewno aptasia.

Echhhh szkoda ukwiałka - taki ładny był samobojca jeden. Gdyby poczekał jeszcze tydzien to by nie miał gdzie się wkręcać. Life is brutal ;)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro z tego tematu zrobił się mały pamiętnik mojego akwa to mały update:

Od ostatniego posta dodałem:

- rozgwiazdę Red Sea Star - Fromia Milleporella

- ukwiał Heteractis Magnifica

- trochę grzybków kolorowych (watermelon, red, brown, rhodactis indonesis)

- Stick Plyp - Parazoanthus Axiella (taki śmieszny zoanthus a'la gorgonia)

- SPSa - porites

- LPSa Candycane coral - Caulastrea furcata (sie okazało że to co miałem wcześniej to nie caulastrea a goniastrea lub favites więc kupiłem caulastreę)

- LPSa trachyphyllia geoffroyi

- przypadkowa ostryga która miała być małą żywą skałką

- malutkiego pokolca królewskiego - najtragiczniejszy dodatek ostatnich miesięcy - "zamordowany" przez ustnika w 5 dni

Dodałem do T5 Power Compacta 50/50 (10000K/aktynika) 65W

Przyszedł też SCWD (Switching Current Water Director) czyli falownik który zmontuje jak będe miał chwilkę.

Poprzestawiałem trochę skałkę, dodałem w sumie ok 6-7 kg nowej i tak to teraz wygląda :( (sarcophyton akurat schował macki - skubaniec akurat jak zdjęcie chciałem robić i jak na złość kilkanaście minut potem się rozwinął)

818-main.jpg

818-akwa_4miechy_lewa.jpg

818-akwa_4miechy_prawa.jpg

818-akwa_4miechy_prawa2.jpg

818-akwa_4miechy_candycane.jpg

818-akwa_4miechy_favites.jpg

818-akwa_4miechy_trachopchylia.jpg

818-akwa_4miechy_porites.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WOW!

To wygląda co raz lepiej, ale nie przesadź z liczebnościa obsady. Nie boisz się załamać systemu? Połączenie jednak świeżego baniaka z dużą (i wciaż rosnącą) obsadą...

Powodzenia:)


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie boje sie bo po prostu juz nie mam gdzie wsadzac nowych zwierzaków :(

Więc na tym koniec z dodawaniem

Jedyne co mi się tam jeszcze wciśnie to jakas gąbeczka niebieska lub żółta no i może wymiana mojej centropyge na jakąś inną rybkę

Teraz muszę się szykować na kupno 250L baniaczka jesienią.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl nad czyms wiekszym :(, zobaczysz to 250 skurczy sie tez bardzo szybko, masz juz doswiadczenie i sporo wiedzy wiec zakladaj wieksze:yes:yes


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomik

No jasne że się szybko zapełni (znacie mnie hehe) ale juz 250L jest za duze optycznie do mojego biura. A w końcu mam biuro turystyczne nie sklep z morszczyzną i akwarium musi się komponować jako dodatek a nie przytłaczać.

No i przyznam że koszt utrzymania dużego akwarium jest dużo większy.

Na pocieszenie namówiłem starszego żeby sobie w domu założył 500L solniczkę z drapieżnikami, a już moja w tym głowa żeby były reef safe i z czasem może i korale się jakieś wsadzi


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 250 to 100x50x50 czy 120 x ileśtam? Bo w sumie możesz zawsze akwa podwyższyć i pogłębić, np 100x65(h)x60 = 390 literków :( . Optycznie nie ędzie bwyglądało na dużo większe, a jednak 60% wody w tanku więcej :(. BTW mi osobiście bardziej leżą zbiorniki o proporcjach 2:3 niż 1:2 (kwestia gustu)

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie wyższe, a raczej szersze i dłuższe. wolałbym nie tyle żeby wody było więcej, co więcej powierzchni. Rybki mają terytorium zazwyczaj wydzielone w poziomie a nie w pionie a do tego dla wyższego akwarium potrzebne by było mocniejsze oświetlenie. Dlatego np. akwaria sześcienne mi się co prawda podobają ale uważam że są niepraktyczne.

Choć przyznam że w mieszkaniu które planujemy marzy mi sie cylinder z kominem po środku gdzieś w salonie - zobaczymy jak interesy pojda latem to może te nowe akwa w nowym domu u mnie stanie a nie w biurze.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.