Skocz do zawartości
smk

Nowicjusz chce założyć akwarium 112L - pomocy :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym wstawić sobie do biura turystycznego nieduże akwarium morskie z rybkami z raf koralowych.

Jako że wiem że jest to niedość że droga impreza i jest to dość kłopotliwe to zacząłem czytać w sieci trochę o tym na stronach polskich i anglojęzycznych. Trochę poczytałem i to tylko zrodziło więcej pytań - mam nadzieję że ktoś na tym forum da radę mi doradzić jaki sprzęt dobrać.

założenia mam takie:

- Chciałbym wstawić akwarium 112 - 120 litrów

- zbiornik chciałbym zasilić następującymi rybkami:

błazenek 2 szt (Amphiprion ocellaris)

Paracanthurus hepatus 1szt

Zebrasoma flavescens 1szt

krewetka czyszcząca 1szt

- no i dla błazenków przydałby się anemon - jednak wiem że jest on bardzo trudny do utrzymania i wymaga bardzo dobrych warunków - jednak mimo wszystko wolałbym dołożyć trochę grosza do systemu filtracji niż z zrezygnować z anemona bo słyszałem że błazenki niezbyt dobrze się chowają bez niego

Z tego co wyczytałem potrzebowałbym następujący sprzęt:

- system filtracji z odpieniaczem (skoro to ma być mały zbiornik to wolałbym zintegrowany system wieszany z tyłu coś w stylu CPR bak pak 2r )

- do tego wkłady z aktywnym węglem (wkłądane raz na kilka dni w miesiącu z tego co czytałem)

- lampa ultrafioletowa do sterylizacji wody

- 3 świetlówki (w tym 2x50W o temperaturze światła ok 5000K i 1 o bardziej niebieskiej barwie np. actinic white) powinny wystarczyć na tak małe akwarium i chyba nie ma co kupować żarników

- grzałka 100-150W z termostatem

+ wyposażenie wnętrza (żywa skała, żywy piasek itp) testery, termometr, oddzynniki, sól morska itp

Czy o czymś zapomniałem?

Czy jeśli chciałbym mieć anemona to potrzebuje dodatkowo filtr do odwróconej osmozy? A jeśli tak to czy mogę użyć go dodatkowo zostając przy podwieszanym do akwarium zestawie filtrów z odpieniaczem? (np osobny obwód z zasysaniem z innego końca akwarium i podłączonym sterylizatorem UV).

Czy jeśli wstawie filtr działający na zasadzie odwróconej osmozy przeznaczony do 300L akwarium w akwarium 112L to nie będzie ta woda za szybko filtrowana i opróżniana z róznego rodzaju pożywienia potrzebnego rybkom i anemonom?

Prosiłbym o jakieś wskazówki - wszystkie będą cenne. Bardzo bym prosił też o jakieś bliższe wyjaśnienie procesu dojrzewania akwarium zanim się wpuści rybki i ukwiały. (ew. linka gdzie byłoby to wyjaśnione)

dziękuję z góry


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojejej.... po kolei:

1. Fitr RO (czyli odwroconej osmozy) nie jest stosowany do filtrowania wody w akwarium. Woda do akwarium morskiego musi byc bardzo bardzo czysta tak wiec nie nadaje sie popularna kranowa. Tzn. nadaje sie ale po przejsciu przez filtr RO.

Tak wiec fitr RO stosujemy aby pozyskac wlasciwa wode do zalania akwarium i pozniejszego dolewania wyparowanej wody. Filtr ow podlaczamy bezposrednio do kranu.

Jego wydajnosc jest stosunkowo niewielka, kiladziesiat do kilkuset litrow na dobe.

2. Temat filtracji jest bardzo szeroki, proponuje poczytac nasze forum. Prosze pamietac, ze zywa sklala jest nie tylko elementem dekoracyjnym ale nalezy takze do systemu filtracji.

3. P. Hepatus w zadnym razie w tak malym zbiorniku. Wiem, male wygladaja slodko ale dlugo male nie beda.

4. Temperatura 5000K jest za mala, lepiej 10000K

5. A w ogole najlepiej poczytac nasze forum, :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do swietlowek to proponuje T5 24 Wat, dlugosci cos ok. 60 cm, jedna aktyniczna, jedna 7500, jedna 10000 (oczywiscie biale)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

ja na twoim miejscu zrezygnowałbym z pokolców - za małe akwarium na jednego a co dopiero dwa

jeżeli nie chcesz sumpa to zrób panel filtracyjny gdzie wszystko zmieścisz- odpieniacz, grzałkę itd

zamiast wydawać kase na żywy piasek kup więcej żywej skały ( to żywa skała jest najlepszym filtratorem)

filtr RO i tak będziesz potrzebował , no możesz jeszcze kupować wodę

ja w swoim akwarium nie korzystam z węgla i lampy UV wiec nie będę sie wypowiadał, a jeśli chodzi o oświetlenie to naprawdę warto zainwestować w HQI

"Czy jeśli wstawie filtr działający na zasadzie odwróconej osmozy przeznaczony do 300L akwarium w akwarium 112L to nie będzie ta woda za szybko filtrowana i opróżniana z róznego rodzaju pożywienia potrzebnego rybkom i anemonom?" - filtr RO nie filtruje wody w obiegu , w akwarium, a tylko "produkujesz" dzięki niemu wodę do podmian itd

to tak na poczatek

i powodzenia


3miasto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze kolega podszedl rozsadnie do temat i chce akwarium "fish only"

HQI w takim przypadku co prawda nie zaszkodzi, ale swietlowki beda oszczedniejszym wyjsciem

W takim akwarium "anemon" raczej nie ma racji bytu, a blazenki bez ukwiala tez sobie poradza (co do tego co podzielone zdania)

Dalsze oszczednosci mozna poczynic robiac zloze zraszane kosztem zywej skaly - tak odbywa sie to w akwarystyce slodkowodnej, a tego typu akwarium ma z nim wiecej wspolnego niz z typowa rafa

Tyle wyczytalem, nigdy takiego akwarium nie mialem. Paradoksalnie slone akwaria rybne sa rzadsze niz akwaria rafowe


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie zaskoczyliście szybkimi odpowiedziałi :) dzięki

Super się składa bo mam w domu specjalne urządzenie RO używane do wody do picia - fakt 2,5l wody w 30-40min przesiewa ale sie okazuje że wystarczy do dolewek więc mam tu "parę groszy" do przodu.

Anemonka bym chciał nie za dużego tak akurat żeby się za bardzo błazenki nie stresowały jego brakiem.

Czyli sądzicie że podwieszany filtr z bioballami i węglem aktywnym wystarczy i nawet nie trzeba by UV dokładać?

Żywej skały faktycznie dodam może trochę więcej żeby filtracja była lepsza.

A co z początkowym procesem dojrzewania akwarium - jakiś link z dokładniejszym opisem ? :) i ile to tak średnio czasu dla akwarium 112L powinno zająć?

z góry dzięki wielkie


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie na temat tego układu filtracyjnego mechan./chem./biologicznego z odpieniaczem?

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=46313&item=4344079050&rd=1

Cena jest rewelacyjna i chyba ściągne tylko oczywiście najpierw chciałbym zasięgnąć opinii ekspertów

A co do obsady akwarium: faktycznie pokolec królewski trochę przyduży urośnie ale Żaglówka żółta - Zebrasoma flavescens do 20cm to nie powinno być źle.

A mandaryn nadał by się? słyszałem że dość trudne w utrzymaniu.

No i cały czas jednak myślę jakby te 2 anemonki utrzymać - czy da rade ten system filtracji i ew. jakie dodatkowe odczynniki by były potrzebne żeby je utrzymać w zdrowiu,

Wiem że strzelam pytaniami jak z maszynówki ale im więcej czytam tym więcej mam pytań a chciałbym żeby to akwarium już za 2 miesiące max. ruszyło :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wegla nie dawaj na stałe - jak już to okresowo.

Cała na cała filtracje w zbiorniku wystarczy odpieniacz i troche bioballi. No i żywa skała czym wiecej tym lepiej.


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm...... proponowalbym jednak poczytac troszke o chemii wody i biologii morza.

To nie jest tak, ze doda sie jakies magiczne odczynniki do wody i ona bedzie miala odpowiednie parametry. Akwarium morskie jest bardzo bogatym i zlozonym systemem i zeby go jakos utrzymac trzeba miec troche wiedzy. Trzeba uwazac by woda miala odpowiednie pH, KH, niskie stezenia azotanow i fosforanow, odpowiednie stezenie jonow wapnia, magnezu, jodu... itd....itp.....

Pospiech jest w akwarystyce morskiej bardzo niewskazany, sam zalozylem swoje nano po dwoch miesiacach czytania i uwazam, ze dzialalem zupelnie na wariata, nadal wiem bardzo malo i jeszcze dlugi czas tak bedzie.

Tak wiec witamy serdecznie w naszym gronie ale od razu zapowiadamy, ze latwo nie bedzie :) Pisze to nie po to, by pana zniechecic ale by uswiadomic pewne sprawy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek proponuje zajrzec na strony naszych forumowiczow, prawdziwa kopalnia wiedzy, podobnie jak cale forum.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac, zwroc uwage ze w akwarium rybym poziom wapnia magnezu czy jodu nie ma takiego znaczenia, poziom fosforanow czy azotany moga byc wyzsze

Ale, jak napisalem, bez ukwiala. Wprowadzenie ukwiala to jakby zalozenie rafy i poprzeczka podnosi sie znacznie wyzej


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

uff wczoraj do 5 nad ranem kopałem po forum i jeszcze mi się kilka nocek szukuje

Więc akwarium 112 L już przyszło :)

i teraz muszę zamówić żywą skałę i sól więc znowu proszę o jakieś wskazówki:

Czy wystarczy jak wstawię tylko 10kg żywej skały z indonezji + 5kg lawy (lżejsza i porowata) + 5kg tufa?

Jak rozumiem to po prostu sprawi że akwarium bedzie na początku trochę dłużej dojrzewało niż jak by wpakować od razu 20kg żywej skały, a w sumie martwe skałki i tak zostaną zasiedlone przez te wszystkie "robaczki" (wybaczcie to "profesjonalne" określenie) - czy się mylę?

No i teraz jeszcze potrzebuje sól - zaproponowali mi jakąś niemiecką sól HW - na forum polecaliście Kent Marine i Tropic Marine Pro Reef - szukać tych czy brać HW?

Chciałbym zalać akwarium wodą RO w ten weekend i wsypać sól żeby się wymieszała przez tydzień a potem na święta wstawić żywe skały żeby się już wszystko "pitrasiło" w sosie własnym, a ja przez te 2 miesiące jak będzie sobie to dojrzewało to będe miał akurat czas żeby się podszkolić i dokupić sprzętu i przygotować wszystko pod błazenki i (mimo ostrzeżeń że trudno utrzymać) anemonki.

Już jadą do mnie 2 książki o akwarystyce słonowodnej z merlina więc już niedługo powiniennem zadawać mniej "głupich" pytań :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma glupich pytan. Po to jest wlasnie form by pytac :D

Z tym dojrzewaniem ma sie sprawa nastepujaco:

Na zywej sklale rosnie w naturze mnostwo zycia. Kiedy wyjmiemy ja z morza, wsadzimy do kartonu i zawieziemy samolotem do Polski naturalne jest, ze wiekszosc z tych organizmow zginie. Kiedy teraz wlozymy nasza skale do akwarium dojdzie do rozkladu tych organizmow. Najgorzej jest z bialkami bo w wyniku ich rozkladu powstaje amoniak, ktory jest silnie toksyczny. Obecne w zywej skale bakterie rozloza nam amoniak do NO2, potem do NO3 a w koncu w srodowisku beztlenowym do niegroznego NO ktory ulatuje do atmosfery. Na poczatku jednak jest tych bakterii za malo w zywej skale, musza sie wiec odpowiednio namnozyc zeby dac sobie rade z tak wysokimi stezeniami, ktore nie wystepuja przeciez w naturze. Wlasnie ten proces nazywamy dojrzewaniem.

To w duzym skrocie. Kiedy zakonczy sie proces dojrzewania, nie wiadomo, w kazdym przypadku trwa to inaczej i trzeba patrzec, co pokazuja testy. Proces dojrzewania mozna przyspieszyc dodajac wody i/lub podloza z juz dzialajacego akwarium, np. w sklepie.

10 kg. zywej skaly to troszke malo, generalnie im wiecej tym lepiej. Naturalnie martwa skala zostanie z biegiem czasu zasiedlona "robaczkami". :)

Tuf jest ok. natomiast co do bazaltu to obawiam sie, ze nie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnej lawy czy bazaltu. Skał pochodzenia wulkanicznego Nie wolno !!!! stosować ze wzgledu na zbyt dużą zawartość metali ciężkich


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy skoro tuf jest wapienny to czy jeśli wsadze go np. 7-10kg to czy nie bedzie może to uwalniało do akwarium za dużo wapnia (czy coś takiego?) - nie wiem czy dobrze rozumuję ale chyba chyba każdego z elementów jeśli za dużo to źle


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to sie raczej nie obawiaj, generalnie w akwarium wapnia raczej brakuje i trzeba go uzupelniac wieloma wyrafinowanymi metodami :)

W akwarium jest odwrotnie niz na rafie: to czego na rafie jest w nadmiarze brakuje przewaznie w akwarium i na odwrot :D

Np. wapn, magnez czy jod - na rafie pod dostatkiem a my musimy uzupelniac.

Albo azotany i fosforany: na rafie wszystkiem stworzenia o nie walcza a my walczymy, zeby sie ich pozbyc :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok to wezme może ze 13kg żywej i ze 5-7kg tufa

a ile KG soli mam kupić żeby mi starczyło na zalanie akwarium i na pierwsze 3 miesiące dolewek?

i czy podczas procesu dojrzewania potrzebne mi beda jeszcze jakieś odczynniki (poza testami) do dolewania (nie wiem jod czy coś - przecież organizmy na żywej skale też coś tam potrzebują) ?

aha i ostatnie pytanie jak na razie :D odpieniacza podczas dojrzewania wody nie potrzebuje ale czy jakieś filtry i pompka do wymuszania obiegu w akwarium czy ma to sobie po prostu tam stać ta woda podgrzana do 24-26 stopni?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 1 litr wody potrzebujesz ok. 35g. soli

podczas procesu dojrzewania odpieniacz i pompy cyrkulacyjne i generalnie wszystko powinno pracowac, poza testami i weglem nie potrzebujesz raczej nic specjanego.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Poczytałem i mam sugestię. Jeśli chcesz akwa Fish Only to zbadaj filtrację metodą plenum. Wtedy kup tylko żywą skałe jakieś 10 kg i żadnego tufu. Wystarczy sam odpieniacz bo filtrację biologiczną zapewni ci piasek a konkretnie woda pod nim. Poszukaj w archiwum forum tam jest sporo o tej metodzie. Aha filtr RO do celów spożywczych ma dwa kraniki do akwa puszczaj wodę z niebieskiego czyli przed wejściem do uzdatniaczy.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do soli, to raczej odradzam HW ze wzgledu na niska zawartosc wapnia

choc do fish only to w sumie nie ma znaczenia...


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym weglem to byl maly zart, chodzilo o cierpliwosc :)

Uzywam soli TM i jestem zadowolony ale nie mam porownania, to moja pierwsza i na razie jedyna sol. Jeszcze na troche starczy :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki odpieniacz do 112l akwarium - ale musi byc wieszany bo nie bede miał miejsca na sump? widze ze weipro wszyscy odradzaja


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mozna coś dodać do kolegów..........:)

Ja bym koledze doradził na początek cierpliwość.

Jak zrobi tak jak sobie obmyślił - czyli - zaleje baniaczek wodą i zasypie solą i zapoda odrazu live rock - to to będzie martwa skała 8) to tak na początek.

Ja bym postawił baniaczek z solanką i odpalonywmi wszelakimi sprzętami (pompki, odpieniacz, grzałeczki, swiatełka itp) z podłożem oczywiście, a ze skałka to bym się wstrzymał powiedzmy jakiś miesiąc może dwa. Ale znając życie zaraz się wywoła samoistnie burza, że skałe to odrazu wkładać można - pierwszy się odezwie pewno Marx :D, ja niestety jestem starej szkoły morszczak i preferuję dłuższy czas na wszystko, bo co nagle to po diable. Ale co ja tam wiem, przeca ja nowicjusz jestem Pany:yes

pozdro

Ps. Weipro niejest taki zły, warunek, że dasz dobrą pompeczke z igiełkami.

Ps2. Może by jaki mały zlocik klubowy przed świętami zrobić, może wyjdzie nam tak fajnie jak ostatnio:D


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej alex, jak tam twoje nano sie rozwija?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.