Skocz do zawartości
smk

Nowicjusz chce założyć akwarium 112L - pomocy :)

Rekomendowane odpowiedzi

@tomasz@

Niech wybijają do nogi.

Przyjdzie dzień jak przejrzą na oczy, i będą z utęsknieniem je wypatrywać.

Ostatnio przy podmianie wody musiałem wyjąć małą skałkę, aby oczyścić ją z glonów wapiennych i zauważyłem ładnego wieloszczeta.

Zawołałem do małżonki z radością SĄ !!, a już mówiłaś, że wszystkie wyginęły.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Fakt że przekopują piasek oczyszczając go z całego syfu - może faktycznie oszczędze reszte wieloszczętów - taka mała morska amnestia :) - bo widzę że jeszcze pare ich tam wystaje z zakamarków. Więc niech te co są już sobie zostaną a może to i lepiej że nie zostały wszystkie bo by mógł być z nimi spory problem - było ich naprawdę dużo.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do odpieniacza - pompka już się trochę uspokoiła i działa znacznie ciszej ale nie widze żadnych bąbelków - czy to normalne? Jest napisane w instrukcji że piana zacznie się zbierać dopiero po 24h i że może być najpierw mokra ale ja tu nie widze żadnych bąbelków co w przypadku odpieniacza powinno być raczej niemożliwe do "przeoczenia"


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko, oj nie tylko przekopują piasek.

Przeciskając się przez kanały, kanaliki w skałach niejako przepompowują wodę, aktywizują proces denitryfikacji nie dopuszczając do powstawania zastoin.

Między innymi dzięki takim organizmom jak wieloszczety skała spełnia w zbiorniku funkcje filtracyjną.

PS. Myślałem, że ten problem jest już OCZYWISTY OD LAT:(


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko racja a jednak czyta sie doniesienia o atakach na bezkregowce a nawet ryby.

Wiec czy sa do konca bezpieczne? Wiekszosc akwarystycznych serwisow o morszczyznie doradza np. wyrzucanie robaka Eunice ze zbiornika. Latwo go zidentyfikowac ale czy wyrzucac? Wyrzucilem do tej pory trzy za duze jak na moj gust, jest jeszcze kilka, na razie nie ich ruszam. Mysle ze wyrzucac powinno sie te naprawde duze lub te gatunki, co do ktorych nie ma watpliwosci, ze moga byc grozne.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli - suma sumarum dobrze zrobiłem ze wywaliłem te największe a kilka sztuk zostawię - cieszy mnie to. A ilość tego robactwa które było w skałce to chyba rzecz pozytywna - znaczy że dobrą żywą skałkę mi przysłali.

Tylko coś mi ten odpieniacz nie pasuje - jak do jutra rana nie bedzie piany w kubku to zadzwonie do aquamedica i spytam się czy ja to źle złożyłem (raczej nie bo kiedyś dobry byłem w klockach lego) czy może coś źle działa.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok już wszystko w odpieniaczu pięknie działa - nie zauważyłem zaworka do regulacji dopływu powietrza :) Co prawda jeszcze piana jest biała nie brązowa ale to też chyba po jakimś czasie będzie ok.

Musze tylko wymienić pompkę do cyrkulacji bo 1500L/h to o wiele za dużo na moje akwarium (robi się spore tornado)

Strzelę jakieś zdjęcie jutro i wrzuce na stronkę w czasie świąt.

Zaczyna się powoli coś już dziać na żywej skałce - zauważyłem coś co może być malutkim koralem lub ukwiałkiem - poczekamy aż się trochę rozwinie.

Zaczyna to już przypominać "coś" co kiedyś będzie ładne jak wszystko pojdzie dobrze :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tornado nie jest szkodliwe, byla sugestia aby rozdzielic strumien na dwa


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... to i tak chyba by był za mocny ciąg wody dla rybek.

Dziś zauważyłem kolejnego "cosia"co to wylazł za skałki i się ładnie rozłożył - taki wielkości 1cm chyba nieszkodliwy wieloszczęt z "pióropuszem".

Niech się ładnie rozwija - jak wróce po sylwestrze do pracy to już powinno być całkiem żywo w tym zbiorniku. (nie martwcie się akwa na razie stoi obok biura za ścianą w sklepie zoologicznym aby miał się kto tym opiekować do naszego powrotu - wygodne sasiedztwo na dłuższe wyjazdy).

Jak długo woda może pozostawać mętna po włożeniu żywej skały i żywego piachu? Już chodzi drugi dzień i jeszcze jakaś taka mętnawa.

Przy okazji życze wszytkim wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po świętach zastałem w akwarium pięknie oczyszczoną wodę jak kryształ.

Przed świętami dodałem pierwsze 2 kapsułki Tetra Aqua Bactozym - preparat wspomagający mnożenie bakterii nitryfikacyjnych i dziś oddałem teściowej wodę do analizy w laboratorium.

Po przyjezdzie z sylwestra oddam drugi raz i porównamy wyniki: jak woda nie będzie gotowa to znaczy że mimo żywej skały, żywego piachu, "żywej" wody i preparatów wspomagających bakterie nie da rady odpalić morskiego akwarium w 3 tygodnie. A jak da rade do znaczy że był to dobry eksperyment dla niecierpliwych wielbicieli słonych rybek (jak ja :yes )

Nadal odpieniacz tworzy tylko białą pianę i ne wybija mi do kubeczka nic (ani białego ani brązowego) - czy to znaczy że mam za czystą wodę czy że coś źle mam ustawione? (zaworek powietrza odkręcony jest na max i tworzy w odpieniaczu multum pięknych malutkich bąbelków ale piany nie wybija)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na angielskim forum http://www.reefpark.net/ powiedzieli że to normalne że biostar na początku tak działa co mnie uspokoiło.

Wrzuciłem na moją stronę zdjęcie mojego akwa

http://www.smk.prv.pl/akwa.htm

na razie wnętrze wygląda bardzo biednie ale wiadomo - początki są trudne :yes

Zycze wszystkim szczęśliwego nowego roku i do usłyszenia po sylwestrze


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Teściowa przebadała wodę z mojego akwa w laboratorium wodociągów gdzie pracuje i (jeśli to nie jest zamach teściowej na moje rybki) to znaczy że mam bardzo dobre parametry (nie mam jeszcze tylko wyników krzemianów).

Więc za 10 dni jade przy okazji szkolenia po rybki do pyrlandii. Na początek wezme 2 błazenki, krewetkę czyszczącą i ze 2-3 ślimaki turbo.

Jak już pisałem wcześniej chciałbym wpakować do akwa dla błazenków anemonka (Heteractis magnifica) ale... coś mi się wydaję że mam faktycznie za mało światła i mi zmarnieje i w końcu zginie. Obecnie mam 2 świetłówki 60cm (aktyniczną 18W i dzienną 18W) obie z odbłyśnikami więc razem to chyba powinno dawać tyle światła co 50W świetlówka (a może się mylę).

Tak czy siak czytałem że dla ukwiałów przy 112L powinno być min. 70W a najlepiej ok 100W światła i zastanawiam się co zrobić. Problem w tym że nie mogę zrobić jakiegoś bajzlu (DIY w moim wykonaniu by tak wyglądało :( ) bo akwa już stoi w moim biurze i muszę się zmieścić w ramach fabrycznej pokrywy na owalne akwa.

Szperałem trochę po necie i początkowo chciałem elektronike i świetlówki pozmieniać z T8 na T5 ale przy 60cm świetlówkach to jest zysk tylko 6W na świetlówce a wydać by trzeba było ze 200-300zł.

Znalazłem natomiast na stronach w USA świetlówki Power Compact gdzie jeśli użyć 2x podwójnych świetlówek 60cm wyszło by 75-130W (w zależności od wybranych świetlówek - http://www.marineandreef.com/shoppro/power_aqualight.html ). Przy takim oświetleniu nie powinno być już problemu pod tym względem z ukwiałem.

Nigdzie jednak w polskich sklepach internetowych nie mogę nic znaleźć na temat oświetlenia Power Compact. Czy to u nas można gdzieś kupić (ceny w usa są bardzo zachęcające)? Stosował to ktoś u siebie? Czy grzeje się dużo mniej od HQI?

dzięki za wszelkie info


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. roznica pomiedzy T5 a T8 nie polega na ilosci watow, a na wydajnosci swietlnej z wata tzw lumenow, ktore swietlowki T5 maja rzedu wydajnosci HQI

2. podobno swietlowki tzw PC sa dostepne w Niemczech, w Pl raczej nie, ale maja sie one nijak do T5 jesli chodzi o wydajnosc swietlna

3. zachecajaca cena? mialem taka lampe w domu przez 1 dzien, bo na drugi oddalem, jednak w wypadku swiatla i silnikow spadek mocy spowodowany inna czestotliwoscia jest odczuwalny, a 3 T5 kosztuja 120 zl, do tego 2 startery elektroniczne dedykowane w cenie 160-190 zl i za 320 zl masz naprawde sympatyczne swiatelko


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz że jednak lepiej przejść na 3x 24W w T5 i na tym przy akwa 112L o wysokości 35cm powinno się dać hodować ukwiał? A czy przy 2x 24W T5 z odbłyśnikami też by była szansa? Bo dużo łatwiej by mi było wstawić zamiast 2 T8 dwie T5 (wymiana elektroniki i uchwytów i nie trzeba by było ryć pokrywy).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez wiecej turbo jesli cie stac, tak ze 4

ja mam 2 i widze ze jeszcze 2 bylyby akurat


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca jest z tą wydajnością lumenów z wata porównać można np. Serie super 80 z philipsa

T8-36W-3350lm T5 39W-3500lm.

T8-58W-5200lm T5-54W-5000lm .

Korzyści wynikają raczej z ilości watów. Bo przy podobnych długościach T5 ma rzeczywiście więcej watów i zarazem światła. Przeliczając ilość lumenów z wata HQI wcale od świetlówek nie odstaje :( . porównanie takie oczywiście odnosi się do źródeł światła o podobnym współczynniku oddawania światła , bo wiadomo, że im lepsze oddawanie barw tym słabsza skuteczność :) pozdrawiam Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem z www.aqva-light.pl 2x24W T5 Silvana Coralstar i Aquastar + cały osprzęt do oświetlenia T5 (więc jak ktoś potrzebuje balast 2x18W + startery + mocowania + 2 świetlówki narva actynic (nówki) + 2 Luci 6500K + odbłyśniki juvel to chętnie sprzedam).

Dziś znowu dałem wodę do laboratorium i parametry wody są dalej dobre więc jutro przy okazji szkolenia w pyrlandii kupie już coś żywego do środka.

Oczywiście to co chciałem zostało szybko zweryfikowane przez to co było i rybek na razie nie dodam a już zamówiłem:

ekipe czyszczącą:

3x Turbo snail

2x Calcinus elegant - elecric blue hermit crab

2x Lysmata grabhami - cleaner shrimp

Nie mogłem się też oprzeć koralom - z opisów te dwa nie są zbyt wymagające co do światła i dość łatwe w utrzymaniu:

Favites sp. - Brain coral

Plerogyra sinusa - Grape Bubble Coral

i jutro zobacze może dodam - button polip lub Blue Mushroom

Zobaczymy jak się przyjmie ekipa czyszcząca i 2 korale - jak nie będzie problemów ze zwierzątkami i wodą to w następnym miesiącu dodam 2 błazenki (ocelaris)

Czy nie za mało krabików skoro potrzebuje żeby mi coś orało żywy piach? Na www.reef-park.net polecali nawet ok 10szt na moje akwarium (!!!) - chyba im się coś pomyliło - dna by mi nie starczyło :(


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie w Poznaniu bedizesz robil zakupy ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do SMK: widzę że acropor nie było bo na pewno też byś zamówił. Bąbel i favites to koralowce twarde, babel moze i owszem jeden z najłatwiejszych ale favites??? Skad wziąłeś te opisy??? Spraw sobie najpierw kilka miękkasów i ustabilizuj biotop, a nie ze świeżą solanka na głębokie wody.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz - np. na live aquaria jest opis favites'a jako jednego z mniej wymagających korali [url=]http://www.liveaquaria.com/product/prod_Display.cfm?pCatId=427 [/url]

A nie jest łatwy w utrzymaniu?

joopa: w aquanurcie pod poznaniem


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, poczytaj sobie o sarcopythonach, sinulariach, cladiellach i grzybkach. Bez pierdół, najpierw twarde a w nastepnej kolejnosci grzybki???

Książki od tyłu czytałeś czy co???

Nie, nie jest łatwy w utrzymaniu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No tak ja po półtora roku nie wiem czy dobrze zrobiłem zaczynając z acroporą i twardzielami, a teraz widzę że to "modne" mieć twardziela w trakcie stabilizacji biotopu, no tak trzeba być TWARDZIELEM @SMK żeby się porwać na Favites.Co to się porobiło :(,

Czytać czytać i jeszcze raz czytać ale uważnie !

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK, tam stoi "stosunkowo" latwy, czyli w stosunku do innych twardzieli jest latwy ale twardziele generalnie naleza do trudnych zwierzat, wymagaja b. niskich azotanow i fosforanow, suplementacji mikroelementami itd. a ty nie masz jeszcze ustabilizowanego akwarium. Ostroznie z tym dodawaniem zwierzat, koralowce to tez zwierzeta, tez maja przemiane materii i tez oddaja jej produkty do wody.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK opowiem Ci historyjke:

Podczas wizyty u zaprzyjaznionego sprzedawcy zostalem obdarowany malymi kawalkami roznych SPS-ow, 6 gatunkow.

Pomyslalem: za darmo, mam dobre parametry wody, sporo swiatla (28W na 25l. 6500K, 18000K i aktyniczna) co mi szkodzi sprobowac, lepiej niz facet ma je wyrzucic (serio, chcial je wyrzucic). Kilka dni cieszylem sie, ze sie otwieraja i tak pieknie swieca w aktynice, pewnego dnia wszystkie potracily zooksantelle, jakos jeszcze wegetuja.

Tak to jest, pmietaj, bardzo niedawno temu wlozyles skale do wody, niech cie nie zwioda dobre parametry, calosc jest jeszcze niedojrzala, ja bym tam jeszcze nic nie wsadzal.

Pamietaj o weglu, nawet kiedy akwa jest dojrzale obsade powiekszamy stopniowo, kazde zwierze wprowdza do wody jakis ladunek materii organicznej ktory bakterie musza przerobic, daj im czas na dostosowanie swojej populacji do

zmienionych warunkow. Pamietaj, masz tak maly wycinek ekosystemu ze ma on bardzo male zdolnosci kompensacyjne, zanim ekosystem sie dostosuje do nowych warunkow to ani sie obejrzysz i po ptakach.

Daj mu czas, tam sie wbrew pozorom bardzo duzo teraz dzieje i sa to procesy bardzo wazne dla pomyslnego funkcjonowania akwarium.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.