Skocz do zawartości
smk

Nowicjusz chce założyć akwarium 112L - pomocy :)

Rekomendowane odpowiedzi

A jakoś się kula, dotarło następne "parę kilo" skałki, 20 sabelli, 30 calcinus elegans, i jakieś 40 tectus'ów.

Ale pomimo moich starań dalej wygląda jakbym cierpiał na brak gotówki i w akwa pływał błazenek sam jeden :D


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na jakim etapie cyklu azotowego jestes?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze to juz koncowe odliczanie, parametry stabilne, reszteczki "zlego" poznikaly, stabilizuje sie poziom wapnia - caly czas rosnie - obecnie jest jakies 420, w przyszlym tygodniu wyladuje w baniaczku cos twardego.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluje. Nie zapomnij sie pochwalic zdjeciami.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alexw, co to za wtrety?

ja skale do mojego baniaka wrzucilem chyba po miesiacu albo i dluzej, pierwsze koralowce po pol roku, pierwsza ryba po 8 miesiacach

Jesli posadzasz mnie o pochopne decyzje to sie grubo pomyliles :D


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK - wszystko co trzeba już jedzie do mnie i bedzie we wtorek (żywa skałka przyjedzie tydzień później)

I juz wyprzedzając czas zapytam się - na amerykańskich stronach radzą żeby przed włożeniem żywej skały obskrobać ją z martwych gąbek i miękkich korali a po włożeniu żywej skały do wody NIE uruchamiać oświetlenia przez pierwsze 10dni aby uniknąć zbytniego rozrostu alg i aby robić podmiany wody co 2-3 dzień po 50% (!!!) a wtedy cykl dojrzewania bedzie trwał tylko 3-4 tygodnie.

Na polskich forach czytam żeby odpalić całą aparaturkę i oświetlenie, podmieniać 10-15% wody na tydzień i czekać 2-3 miesiące na dojrzewanie akwarium.

To szczerze mówiąc już zgłupiałem - mam uruchamiać oświetlenie czy nie? i jak z podmiankami - jest sens podmian po 50% co 2 dzień aby przyśpieszyć proces dojrzewania? I co z żywym piachem - kupić z 10kg? (bo to podobno jeszcze bardziej przyśpiesza proces dojrzewania).

Wiem, wiem - nie ma się co śpieszyć ale jak czytam tak skrajnie sprzeczne informacje to się zaczynam zastanawiać czy faktycznie nie da się tego uruchmić w ciągu miesiąca wrzucając sporo żywej skały, żywego piachu i robiąc tak duże i częste podmiany wody. Fajnie by było jakby już pod koniec stycznia coś się działo w moim akwarium i klienci mojego biura mieli na czym zawiesić oko - czy to możliwe?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilu akwarystów tyle szkół. Włóż skałę, włącz światło i nastaw odpieniacz na tzw. mokrą pianę. Podmian wody nie rób dopóki nie zniknie amoniak i azotyny tj mniej więcej przez miesiąc. Żywa skała i tak pokryje się brzydkimi glonami, moim zdaniem lepiej wcześniej niż później, ale mimo to jej wyczyszczenie przed włożeniem do zbiornika jest obowiązkowe. Jak przyjedzie to zwyczajnie ją powąchaj powinna intensywnie pachnieć glonami a w żadnym wypadku zgnilizną! Wyrzuć z niej wszystkie kraby, poobcinaj obumarłe gąbli, glony, korale itp zwirzaki. Pod koniec stycznia to proces dojrzewania będzie jeszcze trwał. Pierwsze ryby powinny być wpuszczone do środka po najmniej 3-4 miesiącach. Piasek można wsypać do akwa (jakieś 2cm grubości) zamieszkają w nim różne fajne stworki np. bristle worms.

Pozdrawiam

Aha. Jeszcze jedno zdanie powtzrzane na tym forum każdemu nowemu - kup sobie węgiel.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te glony z żywej skały rozumiem pod koniec procesu dojrzewania akwarium same w większości znikną z braku nadmiaru pożywienia, tak?

Z tego co czytałem na polskich i angielskich forach to najlepiej aktywny węgiel wrzucać do systemu filtracji co 7 dni na 1 dzień w tygodniu żeby nie zaabsorbował zbyt wielu substancji które potrzebne są w akwa. - i tak też zrobię - ale rozumiem to już po okresie dojrzewania, czy już od początku?

Wiem że zadaje dużo głupich pytań ale chciałbym aby to wszystko poszło w miarę bez bólu i opóźnień zbyt dużych - bo jak coś nakaszanie na początku to potem nie będe mógł ustabilizować parametrów wody.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smk, pisalem cie wczesniej, ze w zargonie akwarystow morskich "kup sobie wegiel"

oznacza: "uzbroj sie w cierpliwosc" :D

Glonom mozna pomoc szybciej zniknac wprowadzajac pod koniec fazy dojrzewania

rozne glonozerne potwory jak: jezozwiez, slimak, krab, glonozerna rybka np. Salarius...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Amerykanie maja na pewno wielkie osiagniecia w akwarystyce morskiej ale i oni miewaja dziwne pomysly, np. w kazdym amerykanskim nano o mojej wielkosci byl przynajmniej jeden blazenek. Tak wiec nie wszystkie ich pomysly trzeba od razu powielac. Niech to swiatlo sobie swieci, glonow i tak nie unikniesz, cykl sie musi zamknac, polecam startowanie na dojrzalym podlozu i z dodatkiem dojrzalej wody, plaga powinna byc mniejsza a dojrzewanie trwac krocej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok teraz już rozumiem :D "kupie sobie węgiel" :)

I już ostatnie pytanie na dziś :D Co sądzicie o filtrze z odpieniaczem Aquamedic Biostar Flotor? Miałem zakupić Weipreo 2011 ale jak sobie o nim przeczytałem i podliczyłem ew. straty/wydatki po awarii to zdecydowałem się na aquamedic biostar flotor (musi być podwieszany na akwa bo nie mam gdzie postawić sumpa)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem - miałem sobie "kupić węgiel" ale poszedłem trochę na łatwiznę i zakupiłem w www.aquarius.ima.pl od razu 12kg żywego piachu (12zł/kg) i 100L wody z dojrzałego akwarium (1,2zł/L).

To powinno praktycznie załatwić sprawę - skałe można wrzucać od razu a jak sobie postoi 3-4 tyg to wrzuce na początek błazenki (oczywiście jak mi się coś z wodą do tego czasu nie popierdzieli)

Podszedłem do tego trochę bardziej komercyjnie ale cóż - w końcu akwarium ma stać w biurze i cieszyć moich klientów jak najszybciej :D (oj już widze wzrost sprzedaży wyjazdów na nurkowanie do egiptu :D )

We wtorek/środę odpale całość z żywą skałą i zobaczymy jak to będzie się chowało.

Czy wystarczy jak bede robił testy wody 2x w tygodniu? Teściowa pracuje w labolatorium w wodociągach i już z nią załatwiłem że mam jej 2x w tygodniu podrzucać próbkę wody i mi porobi testy na stężenie wszystkich potrzebnych związków.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z tymi pomiarami. Nie sądzę aby to było niezbędne. Raz na tydzień to już dużo. Ja mierzę 2 do 3 razy w miesiącu wszystko nie częściej. A poza wszystkim skoro możesz pojechać po teściowej to mierz co dziennie :D Ja bym po swojej pojechał - a co niech ma małpa co robić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz koniecznie tesciowej, ze chodzi o wode morska a nie slodka, to testow slonej uzywa sie innych odczynnikow.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj z tym pośpiechem bo może dojść do sytuacji ,że twoje akwarium będzię zachęcało do nurkowania w Morzu Martwym :D


Lubię to co słone !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ok - raz w tygodniu dam. Wie że chodzi o morską.

No nie przesadzajcie - nie to że tam bede jezdził do teściowej - za wygodny jestem hehe Ola zawiezie "mamusi". Trzeba wizyty u teściowej ograniczać do niezbędneo minimum :D

A swoją drogą to teściowa jest niezłym maniakiem testowania wody. Jak przyjezdzamy z wczasów to po pytaniu "jak było" i "jaka była pogoda" pada "a jaką mieli wodę, z ujęcia gruntowego czy odsalaną" - jakbym potrafił to rozpoznać (zawsze jej mówie że jak dla mnie to mieli wodę mokrą i nic innego nie rzuciło mi się w oczy) :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich forumowiczów.

W końcu przyszła do mnie żywa skałka, "żywa woda" z działającego akwarium i osprzęt - zmontowałem to wczoraj i na razie nie wsypywałem żywego piachu żeby łatwiej było wyłapać wieloszczęty.

Skałkę obskorbałem z tego co wydawało się obumarłe i wyciągnełem z niej 4 wielkie wieloszczęty (te szkodliwe a'la stonogi), "zagrzałem" wode grzałeczką do 25st i odpaliłem pompkę cyrkulacyjną i wsadziłem to wszystko na noc. Dziś rano przyszedłem i patrzę a tam na dnie akwarium wylazło kolejnych ze 6 wielkich wieloszczętów i multum malutkich - czy to normalne że tyle tego cholerstwa w żywej skale się pasie? mam nadzieję że już to większość tego badziewia - i dlaczego tyle tego wyszło ze skał skoro woda była już gotowa i zasolenie odpowiednie? Bo nie wiem czy się cieszyć że tego się pozbyłem czy martwić że tak chętnie wylazło?

Kolejne pytanie mam co do filtra z odpieniaczem Aquamedic Biostar Flotor - czy ktoś to ma u siebie - fajne to ale strasznie głośna pompa do tego jest - czy to wyrobi się i ustabilizuje czy bedzie tak głośno łupało?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszedzie wypisują że teoretycznie są padlinożercami ale nie gardzą także koralami miękkimi i ogólnie lepiej je wywalić (co innego wieloszczęty ozdobne) - nie prawda?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wałkujemy ten temat w "pułapce na kraby". Jestem takiego samego zdania co Waldek. Różne bzdury wypisują. Zaczyna sie tak ze ktoś cos chlapnie a potem się go cytuje do upadłego.

Na pewno robią wiecej dobrego niz złego.

A w zbiorniku morskim piękne jest właśnie to bogactwo życia.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.