Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Kolejne Nano Gruzowisko - reaktywacja

Rekomendowane odpowiedzi

No jak zbiorki będzie się tak ładnie prezentował jak sump z DSB to będzie kozacko :thumbup:

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ - chyba czas zacząć pisać pracę doktorską, zacznij szukać promotora :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kibicuje od dawna :clover:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiatlo nad DSB troche mi nie pasuje, ale zobaczymy jak bedzie z przyrostem glonow. Byc moze wytarczy zmiania barwy bo mimo ze sa dwa spoty cree 3x3W temperatura 5500-6000K i dwa no name 7W temp 3500 to cos mi nie pasuje. Dalem ledy bo zalezy mi pewnej penetracji swiatla w glab piasku, dzieki ktoremu mowiac w wielkim skrocie nastepuej redukcja i produkcja juz w gornej warstwie. W moim przypadku ledy nad sumpem i nad glownym zbiornikem nie przynosza zadnych oszednosci. 200W grzalka chodzi 24h gdzie w poprzednim akwarium 110W T5 oswietlalo i grzalo wode.

Co do estetyki sumpa to wymaga jeszcze malej kosmetyki. Bardziej chcialbym na niego patrzec jak na akwarium innego typu niz ogolnie postrzeganego sumpa. Nie mniej jednak z rozwiazania hydrauliki oraz obiegowki na zewnatrz jestem bardzo zadowolony. Prosto funkconalnie, estetycznie, bezpiecznie. Przeloty 20mm z powodzeniem daja rade, dodatkowa rewizja zupelnie nie wykorzystana. Prawdopodobnie posluzy jako przelot na kable co by nic po bokach nie zwisalo. Eheim 1250 radzi sobie bez problemu, ale byc moze wynika to z malej roznicy poziomow wody sump <--> akwarium. Wynosi on zaledwie 65cm co daje wydatek 800L/h.

Elektryka wymaga poprawek. Tak jak zakladalem ma byc ultra low tech by zmiescic sie na jednym przedluzaczu. Ten jednak musi powendrowac na sciane i w jakas zabudwe bo na razie ani bezpiecznie anie estetycnzie nie jest.

p1050376l.jpg

imag1177.jpg

imag1171y.jpg

Saxby zna sie tylko na tym co sprzedaje jego firma D-D solution. Shimkowi na marine depot nie mam odwagi napisac ze pod jego DSB zastosowalem plenum Juberta i jeszcze ta nieszczesna grzalka.

Na promotorow mianuje sceptykow jak i fanow czyli wszystkich czytajacych :respect:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba czas na update. Minelo 11 dni od posolenia i cos sie zaczyna dziac. W sumie to dzieje sie bardzo duzo, ale od pocztaku.

Akwarium glowne 204L 89x51x45h

Akwarium filtracyjne 130L 80x36x35h

Pojemnosc systemu ~ 300L

Sprzet:

Pompa obiegowa Eheim 1250

Cyrkulacja Tunze 2x6055 + kontroler 7095

Oswietlenie w glownym 2x39W Giesemann Aqua Pink i Actinic Plus (docelowe bedzie LED Triton)

Oswietlenie w filtracyjnym 2 x Cree 12W i 2 x no name 7W

Ogrzewanie Jager 200W i Juwel 150W

Pomiar temperatury elektroniczny AM oraz Hanna

Filtracja synergiczna (synteza metod Old School z zastosowaniem konwekcji cieczy, opis kilka postow wyzej)

Start akwarium czwartek 13 wrzesien 2012

15L wody z morza reszta (RO+DI TDS 003) swieza solanka na soli Red Sea Coral Pro.

Zadnych bakterii, ZERO zywej skaly.

I chyba zaczne cos w formie dzinnieka.

Jak juz pewnie doczytaliscie wyzej akwarium po dlugich planowaniach

i odwlekaniach zostalo zalozone w wielkim pospechu. "Przygody" juz na samym starcie, ale konsekwencje juz pod kontrola. Niestety w pewnym momencie przestalem monitorowac osmoze i w chwili kiedy powinienem wymienic zywice, TDS pokazaywal 003, a akwarium bylo juz pelene. No coz rodzinka zwla sie za 48h a ja reka w nocniku.

Co ma byc to bedzie. Cyrkulcja, grzalka i solenie. Tu znowu zonk wszystko za szybko i wytracenie sie weglanu wapnia. W efekcie zmetnienie solanki i spadek wapnia z 450 na 370. Czasu na poprawki brak, wylaczam pompe czekam az zmetnieni siada na dno, po czym odsysam i reszte zmetnienia usuwam za pomoca waty i filtra kubelkowego. W miedzy czasie nalapalem RO niestety dalej bez wymiany zywicy by posolic uzuplnic i podmienic wode w tymczasowym zbiorniku skad drobne zycie mialo trafic na gleboka wode. Bije sie w piers

bo to nie humanitarne wkladac zwierzeta do swiezej solanki i niedojrzalego systemu ale balagan i wszelkie tymczasowe rozwiazania musialy zniknac.

Pewnie nasunie sie zaraz pytanie dlaczego nie wykorzystalem wody z tymczasowego zbiornika, albo od kolegow z jakiego dzialajacego zbiornika. Otoz pomijajac zapyziale jej prametry chodzilo mi o bakterie. A w sume to ich brak. Stosowalem ich wiele, i w moim przypadku nie zadzialaly zadne. W nowym systemie chce wiedziec dokladnie co z czego sie bierze i stwerdzielem ze jak niczego nie bede dodawal to nic zlego sie nie statnie. Akwarium obroni sie samo, tymbardziej ze wszystko jest oparte na kopiowaniu natury. Czesc bakterii przyszla z woda z morza, podobno w zywym piachu tez jakies sa . Z poprzedniego systemu i tak zapewne trafila wraz z koralmi i kilkoma bezkregowcami choc na nich zalezalo mi jak najmniej. Koniec doswiadczen z probowaniem produktow.

Cale szczescie ze zakladajc DSB nie tyle mozna co nalezy je karmic tuz prowadzeniu ekipy. Juz pierwszego dnia po ich rannym wprowadzeniu wieczorem nakarmilem korale i moje wezowidla oraz oraz wszelkie robactwo ktore udalo mi sie przeniesc z poprzedniego systemu. Niestety nie tyle ile chcialem. Zalezalo mi glownie na tych najmniejszym zooplanktonie. 5 dni po posoleniu i wprowadzniu zwierzakow zdcydowalem sie na kupno swiezej skaly. No coz bedzie dojrzewanie. Korzytsjac z okazji pytam wlasiciela sklepu czy moge dostac troche tego syfu co mu sie zgromadzil na dnie kontenera. Wbijam ochoczo miske w to bagno, a on patrzy na mnie z politowaniem i pyta czy zdaje sobie sprawe co robie, ze wszyscy walcza z detrytusem, ze on jest beee ze fosforany , azotany, ze oni na bierzaco powinni sie tego pozbywac a ja sie w tym babram golymi rekami z usmiechem na twarzy.

Opowiadam na co mi to a on ze jak to takie dobre to ze moge zabrac caly ten syf gratis. Nie dziekuje 5kg skalki i jakies 1,5 kilo tego syfu wytarczy.

Zajezdzam do domu skalka siup do baniaczka no i polukrowalem moje DSB tym szlamem. Co ma byc to bedzie , najwazniejsze ze tesciowa juz pojechala. Woda mleko chyba przesadzilem wiec podpianam kubelek wypchany warstwami waty, a miedzy nie profilaktycznie lyzka stolowa rowy i wegla bo wode zaczelo mi czuc chyba od zbyt obfitego karmienia. Czwartek zaczyna sie plaga okrzemek. Czy to efekt zapodania nowego ladunku? pewnie zaczyna sie dojrzewanie. Zywicy nie wymienilem do tej pory, dolewka dzien w dzien i w koncu jest ujscie. Ale to juz trzeci przypadek ktory znam osobiscie ze po dodaniu Rowy na drugi dzien jest wysyp okrzemek gdzie podobno srodek ten wyciaga rowniez silkaty.

Po tygodniu od wielkiego dnia i dwa dni po dodaniu skaly przyszed czas na pierwsze testy. Woda pachniala niezbyt swiezo wiec nie spodzielem sie niczego dobrego.

Zrobilem wszystkie testy i kopara w dol. Dla pewnosci powtorze jeszcze raz, ale na spokojnie zrobie w niedziele.

Wyniki testow na dzien 10ty po odpaleniu

Temperatura w akwarim 24,8'C w plenum 28'C

Zasolnie 1,025 i pol (refraktrometr)

Ph 8,13 Hanna

PO4 niewykrywalne (dwa dni temu 0,03) mala hanna

Pozostale testy Salifert

No3 niewykrywalne ( dwa dni temu 0,5)

KH 9

Mg 1470

Ca 370

Czegos takiego sie nie spodziewlem, ale o tym to juz przy porannej kawie.

milej nocki

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Super a ja myślałem że śpisz o tej porze dawaj Grześ foty bo pęknę z ciekawości........ :secret:

Rowa=okrzemki w moim przypadku ?

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee tam fotki, wpadaj na browar poogladasz na zywca.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee tam fotki, wpadaj na browar poogladasz na zywca.

A Masz schłodzony za pięć minut jestem tylko Bartek wróci z imprezy....... myślę że nie na bani :wine:

Grześ a ze światełkiem to u Ciebie coś nie teges............... ;)

Napadaj do mnie Weźmiesz ze dwa litry wyselekcjonowanych szczepów okrzemek i cyjano z sumpa, i innego tałatajstwa co pełza i udaje że pływa jak ryby.

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc bakterii przyszla z woda z morza, podobno w zywym piachu tez jakies sa . Z poprzedniego systemu i tak zapewne trafila wraz z koralmi i kilkoma bezkregowcami choc na nich zalezalo mi jak najmniej. Koniec doswiadczen z probowaniem produktow.

Nie wiem czy wybor soli swiadomy , czy nie swiadomy , ale napewno czesc bakterii pochodzi z RS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę próbował popełnić mały plagiacik ale zamieżam wprowadzic kilka modyfikacji. Myśłisz że zamiast rurek PCV w plenum umieścić płaskie kawałki skały i dopiero na to położyć siatkę? Siatkę chcę mieć na dwóch poziomach, aby zabezpieczyć plenum przed kopaczami. Których na chwilę obecna nie mam ale tak na wszelki wypadek.

Pozatym nie chcę mieć sumpa tylko DSB zamontować w zbiorniku.CIekawe czy mi się uda ta sztuka. Problem będzie jeszcze z cyrkulacja aby za dużej pompy nie wsadzic i żeby nie rozdmuchała podłoża.

Nie wiem tylko czy próbować z miracle mud, niezbyt pozytywne opinie czytałem o MM w głównym zbiorniku. Myślisz że MM jest "bezpieczne"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru soli to swiadomy. I ze wzgledu na naturalne szczepy bakterii bedace w stanie przetrwac proces odsalania jak i jej parametry.

Mimo wszystko nie liczylem ze zupelnie ze niedojrzaly sysytem przyjmie 11 kostek pokarmu w przeciagu 8 dni, troche skaly no i to badziekwo z ktorym tak walczymy uporczywie przy kazdym sprzataniu. Detrytus. Nie natknalem sie jeszcze na wzmianke ze zostal zbadany pod katem zrodla fosforanow czy azotanow. Moze to mit. Nie spodziewalem sie cudow kiedy robilem pierwsze testy ale nie spodziewalem sie zer. W szcegolnosci azotanow. Bo jak wspomnialem lyzka absorbera Rowa byla w uzyciu

Nadal mysle co co jest glownym czynnikiem takiego wyniku testow. Szkoda ze nie ierzylem amoniaku w pierwszych po pierwszym dniu kiedy zaczalem karmic. Moze faktycznie zywy piach zawiera bakterie ktore w polaczeniu o tym co pisze Dr Shimek ze przy temperaturze 28-29 stopni sa wstanie podwoic swoja liczebnosc dwukrotnie pod warunkiem ze maja pokarm.

Roznica temperatur pod zlozem i nad wymusza przeplyw wody i zloze zutylizowalo wszystko na bierzaco.

Nie wiem, naprawde nie wiem, ale ciesze sie z obecnego stanu rzeczy. Idzie drugi tydzien a to sekunda w zyciu akwarium zdazy sie wiele. Obecnie koncentruje sie na dokladaniu ekpipy dbajacej o DSB. Tu chcialbym podziekowac Testerowi za ladne sztuki spaghetti worms. U mnie jak na lekarstwo a i niego pelno tego po skale.

Airmaxxx co do plagiatu to zzynaj bez wahania. Patentu jeszcze nie mam wiec mozna :police:

Co do drugiej siatki jaka chcesz zastosowac to smialo. Wmetodzie Plenum Juberta ja uzywa sie jej od zawsze tak samo jak i zalecane sa tradycyjne zwierzeta kopicae. Podparcie pod kratke mozna robic z czego sie chce. Na to siatka o oczkach powstrzymojacych przesypanie sie zwiru koralowego czy argonitowego o granulacji od 3mm-8mm. Daje sie pierwsza kilkucentymetrowa wartswe na to siatke i koljena wartswe zwiru. Wlasnie ta siatka uniemozliwia naruszenie przez zwierzeta czy odpadnieta pompe warstwy denitryfikacyjnej.

Wada tej metody jest to ze by uzyskac warunki do denitryfikacji przy takiej granulacji substratu trzeba go usypac z 15cm dodajac do tego konstrukcje pod plenum czyli kolejne 2-4cm z calej wysokosc akwarium ucieka nam naprawde sporo. To najkwieszy minus tej metody. Zwlennicy DSB dopisuja jeszcze: wiekszy wklad pracy oraz koszty zwizane z konstrukcja, znacznie wieksza ilosci piachu co w finale finalow = cena. Zaleta jednak taka ze takie zloze wytzyma kazdy rodzaj cyrkulacji jak i tym pzwierzat trzymanych w zbiorniku.

Usypanie DSB z prawidlowej granulacji piachu w zbiorniku glownym jest niemozlwe ze wzgledu na rozdmuchiwanie przez najlabsza cyrkulacje.

Co do uzycia skaly jako konstrukcji pod kratke przestalem widziec sens kiedy poczytalem o rozkladie obumarlej organiki i jej rozkladzie w procesie beztlenowym. Jezli jednak chcesz jej uzyc jako dodatkowe siedlisko dla bakteri beztlenowych proponuje waleczki siporaxu.

Co do samej metody Miracle Mud sie nie wypowiem bo nigdy nie stosowalem tej metody jako glownej.

Ja czytalem pozytywne opinie, jednak sam Miracle Mud jest bardzo drogi. W poprzednim zbiorniku gdzie mialem male refugium byla plage glonow ze wzgedy na brak amatorow na pierwiastkie i mineraly jakie puszcza MM. Teraz uzylem uzylem jako domieszki w w gornej warstwie by odpuscic sobie suplementacje i w momecie kiedy glonom zacznie brakowac czegos z wody beda ciagly z DSB

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fajną siatkę do podłożenia pod piasek. U nas nazywa się to "kanwa plastikowa" :) służy do haftowania ( czytaj wyszywania).

Myślałem jeszcze o zastosowaniu kratki do filtra dennego, czesto stosowanego w słodokowodnych baniakach, wychodzi chyba trochę drozej niż kratka od korali ale jest chyba stabilniejsze. W środek wrzucę bioballe i siporax choć nadal myślę nad skałą .

Jaką grzałkę stosujesz w plenum żeby utrzymać temp 28stopni? 1w na 1l zbiornika wystarczy chyba, chociaż z tego co kojarzę to taki przelicznik daje tylko 25 stopni.

Jeżeli chodzi o piasek to myślę wrzucić w trzech warstwach. Na dolną siatkę piasek argonitowy na nim piasek kwarcowy granulacja 0.1-0.3 mm potem druga siatka i piasek argonitowy na górę. Dzięki temu pompa nie bedzie mi rozdmuchiwac podoża.

Własnie z powodu plagi glonów nie bardzo chcę stosowac miracle mud.Chyba bardziej to pasuje do chodowli zieleniny niż spsów, które mogą przez to brązowieć. Ile tego MM dałes?

Z mojego pierwszego doświadczenia z morszczyzna z przed kilku lat wyniosłem dość ciekawe doświadczenia. Miałem solniczkę 30l Boyu na ledach i z panelem filtracyjnym. Bez odpieniacza jedynie absorbent fosforanów lezał w siatce i 5 kulek biobali. Wsypałem tam ok 6cm warstwę zwiru i okazało się że parametry wody były wzorcowe. Pomimo dość dużej obsady ryb ( głównie babki ok 2-3cm) udało mi się hodować nawet acropory i blastomussy. Ciekawym zjawiskiem było to iż po dodaniu pelletek w siatce do panela ( wciśniętych na siłę a nie luzem) woda po miesiacu stała się krystalicznie czysta i nie było nawet problemu z glonami na szybach, a makroglony rosły w najlepsze.

Po roku postanowiłem lekko zmienić system i to był błąd. Wzruszenie podłoża dało popalić i system musiał stanąć od nowa. Jednak ciekawym było to iż po wyciagnięciu pelletek okazało się iż siatka jest oblepiona w całosci bakteriami i przez te gluty przepływała cała woda z pompy obiegowej. Tak więc i pelletki i podłoże spełniły swoje zadanie. Teraz staram sie zbudować podobny system ale już na większym zbiorniku ok 130l.

Myślę jeszcze żeby jakoś scrubbera zastosować tylko nie mam pomysłu gdzie miałby zawisnąć.

Tak więc bedę śledził twój watek i może cos z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjec malo :crybaby:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie tez dalem kanwe i mysle ze to najlepsze rozwiazanie. Co do grzalki wykorzytalem co mialem, 150W. Nastawilem na 28 sprawdzielem i pogrzebalem. Im ciensza warstwa podloza tym trudniej uzyskac warunki betlenowe, dochodzi do tego jeszcze konwekcja co przy szybkiej podrozy wody gora dol i z powrotem moze sparwic ze denityfikacja moze nigdy nie nastapic. Warto zamontowac termolegulator na co mi juz braklo czasu.

Przez piasek argonitowy na gorze z biegiem czasu moga wyjsc problemy z calym zlozem. Zbyt duzo lapie detrytusu i problem zaczyna sie wtedy kiedy bakterie zamiast zwierzat zazbiora sie za jego rozklad. Granulacja dla detrytusozercow jest stanowczo za gruba by mogly w nim kopac i przy wykwicie bakteri nastapi sklejenie. Ale czuje ze decydujac sie na cos takieogo jakis tam plan w glowie masz wiec kibicuje.

Co do Miracle Mud dalem jedno opakowanie 2,2kg

p.s.

DSB to nie jest tylko piasek bakterie i denitryfikacja. Bakterie to ostatnie ogniwo w calym procesie utylizacji resztek.

Ich wczesniejszym przerobieniem MUSZA zajac sie zwierzeta, a tym nalezy stworzyc jak najlepsze warunki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani co do fotek to na razie tylko pustynia choc na piasku jest juz co ogladac. W glownym kilka kawalkow swiezej skaly, jakies szczepekipost-8731-1348668755,56_thumb.jpg i plaga zooplanktonu.

Ponizej kilka fotek z telefonu. Zloze wyraznie sluzy tez glonom. Pierwsza fotka z piatku wieczora druga z niedzieli z rana.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2

post-8731-1348669153,58_thumb.jpg

post-8731-1348669305,61_thumb.jpg

post-8731-1348669657,19_thumb.jpg

post-8731-1348669685,06_thumb.jpg

post-8731-1348669712,5_thumb.jpg

post-8731-1348669750,43_thumb.jpg

post-8731-1348669916,67_thumb.jpg

post-8731-1348669937,29_thumb.jpg

post-8731-1348669960,69_thumb.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby nic nie ma, ale takie zdjecia blota to cos nowego, nareszcie innego niz te z pieknymi koralami, takze nie krepuj sie :thumbsup:

W sumpie zawsze sie sporo dzieje... A skad ten dlugi robal sie wzial?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze na kolory przyjdzie czas, parcia jeszcze nie ma. Na razie to wszystko musi sie przegryzc i dojrzec. Parametry nie skacza, ale system jest zbyt wątły na przyjmowanie powazniejszeg zycia. Rozbujanie DSB toche trwa, ale jak napisales tam zawsze cos sie dzieje. W najblizszych dnich ruszam na sklepy za gabkami i przydaczniami czyli zasiedlanie od nalatwiejszych.

Robale mam z poprzedniego refugium, ale zbieram tez po ludziach :baby:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Grzegorz!

Wspaniale opisujesz swój nowy projek,fascynująco i inspirująco! Mocno trzymam kciuki.

Życzę pełnego sukcesu!

A książka np.pt: "Filtracja synergiczna czyli Grzegorza Dyzmy klucz do sukcesu w akwarystyce NF" MUSI BYĆ (każdy Ci to tu napisze:-))

Ps.Chętnie bym zobaczył troche fotek pod mikroskopem z cudami które się u Ciebie dzieją,ale to tak na przyszłość.Swoją drogą jaki mikroskop polecałbyś do naszych akwarystycznych zastosowań?

Pozdrawiam serdecznie i tak trzymaj!


...ryby,góry i stare motory...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta ksiazka to przeginacie, wierzcie mi ze juz tyle opisano w ksiazkach, badaniach naukowych, ze my akwarysci mamy tyle narzedzi ze az zal tego nie wykorzystac. Ja sie dziwie wysztkim kraja anglojezycznym bo maja wiedze pod nasa a na forach wypisuja takie akcje ze sie zagladac nie chce. Z tego tez powodu nie czytuje i nie pisuje u obcych zbyt wiele. Widze ile ludzi w Polsce wklada serca i gdyby mieli mozliwosc przyswojenia literatury w jezyku angielskim bylibysmy potega.

Co do fotek z pod mikroskopu przysiade w ktorys dzien postaram i sie cos pokazac. Ze sprzetow na nasz uzytek polecam jedne z podstawowych wersji Bresser. W zupelnosci wytarcza.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Frodo, a nie myślałeś, wiem że już za późno, ale nad matą grzewczą pod akwarium? Taka do terrarium, one są przygotowane do tego żeby grzać pod akwarium, bo obawiam się o tą Twoją grzałkę, jak ją zasypie piasek i nie będzie mogła odprowadzać temperatury bezpośrednio do wody to może się przegrzać i strzelić, i jak ją wtedy wyjmiesz? Będziesz musiał cały system zburzyć. Ja bym na Twoim miejscu dał dwie taki maty, jak jedna strzeli to zaczynasz używać drugiej, analogicznie zakopał bym dwie grzałki, używał jednej, jak padnie to włączasz drugą. Pamiętaj, łańcuch jest tak silny jak jego najslabsze ogniwo :). A tak z innej beczki, napisałeś że piasek 0-1 mm jest za gruby, dlaczego? Ja niestety u nas nie jestem w stanie zdobyć takiego pyłu jak kiedys wklejales zdjęcia fiolki, ale wymyśliłem sobie że użyję kilku różnych piasków, porządnie je wymieszam i z tego usypie DSB, w ten sposób zapewnię podłoże o różnej granulacji, porowatości, strukturze, myślisz że to głupi pomysł?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i racja, tego nie wiem, mata co prawda byłaby pod akwarium, ale wiadomo ze zawsze coś chlapnie, tak czy inaczej ja bym dał dwie grzałki :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie tez dalem kanwe i mysle ze to najlepsze rozwiazanie. Co do grzalki wykorzytalem co mialem, 150W. Nastawilem na 28 sprawdzielem i pogrzebalem. Im ciensza warstwa podloza tym trudniej uzyskac warunki betlenowe, dochodzi do tego jeszcze konwekcja co przy szybkiej podrozy wody gora dol i z powrotem moze sparwic ze denityfikacja moze nigdy nie nastapic. Warto zamontowac termolegulator na co mi juz braklo czasu.

Przez piasek argonitowy na gorze z biegiem czasu moga wyjsc problemy z calym zlozem. Zbyt duzo lapie detrytusu i problem zaczyna sie wtedy kiedy bakterie zamiast zwierzat zazbiora sie za jego rozklad. Granulacja dla detrytusozercow jest stanowczo za gruba by mogly w nim kopac i przy wykwicie bakteri nastapi sklejenie. Ale czuje ze decydujac sie na cos takieogo jakis tam plan w glowie masz wiec kibicuje.

Co do Miracle Mud dalem jedno opakowanie 2,2kg

p.s.

DSB to nie jest tylko piasek bakterie i denitryfikacja. Bakterie to ostatnie ogniwo w calym procesie utylizacji resztek.

Ich wczesniejszym przerobieniem MUSZA zajac sie zwierzeta, a tym nalezy stworzyc jak najlepsze warunki.

Nawiązując jeszcze do wcześniejszego postu. To przy sypaniu podłoża zasada ( jak dla mnie) jest jedna, czyli duże na wierzchu. Wynosi się to stąd iż nawet jeśli pomieszasz piach różnej granulacji a następnie zaczniesz go "grabić" to i tak na wierzchu zostanie piasek o najgrubszej granulacji a drobny spadnie na dół. To samo dotyczy rozkładu detrytusu. Po opadnięciu na powierzchnię podłoża jest rozdrabniany i przerabiany przez dużych kopaczy typu kraby, rozgwiazdy, ślimaki, itd. Po wstępnym przerobieniu taki osad jest w stanie przecisnąć sie pomiędzy grubsza granulacją żwiru i opadnie niżej gdzie przejmą go kolejni "robotnicy" itd. Tak więc na samym dnie podłoże powinno być z najdrobniejszego piachu.

Idąc tą zasadą muszę wprowadzić tylko grubszą granulację ( dosłownie cienką warstwę) na siatkach dzielących podłoże, aby zapobiegac przesypywaniu piasku niżej. Takie małe zakócenie w przekroju podłoża ale moim zdaniem powinno działać.

Zresztą przy zastosowaniu jednakowej granulacji można zaobserwować żę przy dostatecznie grubej warstwie podłoża detrytus na samym dole jest najdrobniejszy. I takie małe "błotko" o odpowiedniej gęstości tworzy się na samym dole powodując zatykanie się przestrzeni pomiędzy żwirkiem co stwarza dobre warunki dla beztlenowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.