Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Kolejne Nano Gruzowisko - reaktywacja

Rekomendowane odpowiedzi

Ciag dalszy opowiesci dziwnej tresci czyli - dlaczego warto miec refugium.

Koledzy co prowadza zieleniki mogli by nam zobic gruby wyklad, co w morskiej "trawie piszczy" jednak ja ogranicze sie tylko do tego co sam zaobserwowalem i doczytalem w ksiazkach, oraz jak to sie ma do mojego przyszlego systemu z koralami NP. Dzis mialem odebrac Mineral Mud zeby porownac go z Miracle Mud, ale nic z tego nie wyszlo. Powody dla ktorych chce zrobic mieszanke tych dwoch substratow z piaskiem tworzacym DSB sa dwa. Pierwszy oczywisty, by zrobic dobry grunt pod interes dla mojej zielonej planatacji, a drugi to jak sie okazuje cieawe szczepy bakterii ktore bardzo korzytnie moga wplynac na procsy zachodzace w DSB. Siarkowodor o ktorym wspominalem wyzej.

Ale idzmy dalej, ktos zaraz moglby powiedziec, ze skoro DSB to taki zajebiasczy filtr ktory mazdzy wszystko to na co Ci jeszcze glony. Otoz w glonach upatruje klucz do stabilnosci i drugiego zrodla pokarmu po DSB.

Wiekszosc z nas traktuje glony jako spsoob na NO3 i PO4, Umnie glony z racji tego ze nie bedzie odpieniacza musza spelnic jeszcze inna role.

Stabilizacja pH po przez wchlanianie Co2 z procesu spalania w akwarium i DSB, produkcja tlenu, uwalnianie zarodnikow bedacych pozywniem dla zooplankonu i filtratorow. Jako schronienie i pokarm dla wielu organizmow nie tylko roslinozercow. Licze na to tez ze system korzenny bedzie ciagnal z DSB co gorsze spowalniajac jego proces starzenia sie. Okresowa przycinka bedzie sposobem na export, wspierajacym podmianki i uzywanie wegla. W weekend wrzuce kilka ciekawych fotek, na razie przemyslenia, szczegolnie plantatorow mile widziane.

Milej nocki :welcome:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,.......az musialem wstac i sie napic. Troche ze zlosci, ale i z dumy tez. Kiedy ludzie spia to latwiej o przekaz mysli bo nie ma zaklocen. :clowning

Wiem ze projket z dziura pod plenum wydaje sie dziwny pomijajac ze dla wiekszasci nie realny czy wogole niezrozumialy.

W kuluarach caly czas slysze niefoto bez odpieniacza??? nie masz szans. Nigdy nie mialem na mysli rewolucji w akwarystyce, bo natury nie da sie oszukac, przeskoczyc, co jedynie bardziej poznac i zrozumiec. Naukowcy odkryli nam juz tyle narzedzi do prowadzenia akwarium ze bez pojscia na studia i potem pchniecia finnsowego niczego nowego nie odkryjemy.

Ale ja chce cos po swojemu, a oni wymyslili zeby podlaczyc pod to komputery. Jak ja chcialem mierzyc co sie dzieje w plenum zeby lac wodke i dogrzewac to mi odradzono bo po co. Odpusc DSB. Na poczatku lutego Luft zadal pytanie co bysmy chcieli w tym 2012.

Ja chce pogodzic Shimka ze Spungiem i Delbekiem pakujac ich do jednego sumpa z Jubertem i Leng Sy.

Dzis znajduje ten artykul, DSB i Jubert na pompach i komputerze. Zobaczymy komu i jak wyjdzie

http://www.advancedaquarist.com/2012/2/aafeature

Najwaznijesze to nie bac sie myslec bez barier


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzechu ale się wkręciłeś - szacun :unworthy:

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sam siarkowowdor tez jest spsosob. Otoz silne oswietlenie DSB moze przyniesc dwojakie korzysci. Pierwsza to mikroskopijne algi jednokomorkowe zwiekszajace ilosc tlenu w warstwie pasku bedace jednoczesnie poczatkiem lancucha pokarmowego zwierzat ktore na wyzszych szczeblach mojej drabiny beda kopac w moim blocie. Owo kopanie wymusza ruch natlenionej wody w glab zloza i napotykajac na wedrujacy ku powierzchni siarkowodor w wielkim skrocie neutralizuje go.

Duga korzysc silnego oswietlenia to juz wielka zajawka. Otoz sa bakterie beztlenowe, ale zdolne do fotosyntezy. W wyniku swojej pracy neutralizuja siarkowodor do zwiazkow siarki ktore po pewnym czasie zaczynaja byc widoczne golym okiem. Ponizej zdjecia po tym co stalo w wyniku oswietlania stref gnicia gdzie twozyl sie siarkowodor.

Z ogolnie znannych akwarystom czarnych plam zrobil sie ladny pomaranczowy kolorek.

Zjawisko bardzo popularne wsrod studentow zkladajacyc winogradsky column

Grzegorz, mysle ze musisz uwzglednic pewien aspekt w swoich zalozeniach neutralizacji siarkowodoru. Zakladajac ze przez "neutralizacje" masz na mysli utlenianie to musisz uwzglednic dodatkowa strefe w DSB pomiedzy warstwami: anaerobo-chemotroficzna a fototroficzna. Chodzi o to ze do utleniania H2S prawdopodobnie zaprzegniesz bakterie z rodzaju Thiobacillus a te wymagaja tlenu do utleniania H2S (czyli potrzebna wafrstwa aero-chemotroficzna). Jednak samo utlenianie siarkowodoru powoduje znaczne zakwaszenie wody co musisz wziasc pod uwage. Neutralizacja to niestety nie anihilizacja. Cos z tymi siarczynami/siarczanami bedzie trzeba zrobic. Druga sprawa to wysoka toksycznosc H2S. Dopoki nie bedzie zmineniony w siarke atomowa bedzie zabijal wszystko dookola z wyjatkiem oczywiscie samych bakterii. I tu wlasnie dochodzimy do meritum sprawy... Gdzie w tych warunkach jest miejsce dla beztlenowej czesci cyklu azotowego? Owszem, istnieja fotosyntetyzujece bakterie beztlenowe co jednak z tym swiatlem. Na zdjeciach, owszem widac ze pieknie pracuja ale tylko przy szybie a tam swiatlo dochodzi z boku a nie z gory. W glebokich warstwach DSB w srodkowej strefie zloza bedzie ciagle H2S :(

Czyli mamy dwa problemy:

-Wszedzie tam gdzie dotrze natleniona woda (gorne strefy DSB) wezma gore procesy tlenowe w efekcie czego nastapi znaczne zakwaszenie srodowiska przez aniony SO3(2-) i SO4(2-)

-Fotosynteza w glebszych - beztlenowych warstwach DSB - to prawdopodobnie daloby sie rozwiazac jakimis ledami zlanymi zywica i zakopanymi w DSB

Co do samych bakterii siarkowych to polecam publikacje (po polsku!!!) Paula Singletona pt "Bakterie w biologii, biotechnologii i medycynie"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ale jest jeden wielki problem ,oceanu do próbówki sie nie wsadzisz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Bartek za komentarz i linka . Zobaczymy jak bedzie z tym siarkowodorem i jak bardzo ta mialka konsystencja podloza bedzie miala wplyw na przenikanie detrtusu w glab i rozklad organiki. Shimek w swoje ksiazce opisal dokladnie ten proces i zastrzegl ze jezeli warstwa DSB ma odpowienia granulacje, zadbalismy o innfalne konsumujaca resztki i jezeli piach nie zostanie mchanicznie rozkopany , to ewentualny siarkowodor wedrujacy ku gorze jest utleniany zanim jeszcze opusci zloze. Ja dlatego wstawiam dodatkowy srubunek i odplyw wody z plenum na wypadek utraty kontroli. Gdy przyjdzie " czarna godzina" otworze zawor na dole i upuszcjac troche wody dotlenie zloze glebiej by zatrzymac wedrujacy ku powierchni siarkowodor.

Zatopienie swiatla w DSB na razie nie biore pod uwage co najwyzej oswielenie LED po bokach i od spodu plenum. Co do oceanu w probowce to fakt, nie odtworze, za mal szkolo na foki i wieloryby. Ale wykluczenie odpienicza i zastosowanie filtracji naturalnej znacznie mnie do niego zblizy.

Grafika ponizej dokladnie pokazuje interakcje w i z DSB

01.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po niecierpliwym oczekiwaniu pojawila sie druga czesc materialu, ktora jeszcze bardziej utwierdzila mnie w w przekonaniu ze odpieniacz w systemach z koralami NP w niczym nie pomaga i ulatwia , a wrecz szkodzi. Ze obralem dobry kierunek.

Ciesze sie ze DSB i Monaco Syetem wraca do lask. Morszczyna w najczystszej postaci. Perspektywa karmeinia 3 razy w tygodniu, a nie 20x na dobe moze troszczeczke na wyrost, ale zanim metoda trafi pod strzechy mysle ze dam rade raz dziennie i obejsc sie bez elektroniki.

http://www.advanceda...12/3/aafeature2


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ - to kiedy startujesz z tym swoim "eksperymentem"? bo narazie to tylko teoria teoria i teoria a kiedy praktyka będzie?

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jakiegos specjalneo parcia, tym bardziej ze troche trzyma mnie pogoda by moc pomajsterkowac i smrodzic na zewnatrz.

Stelaz robiony po znajomosci wiec poganiac nie wypada. Jak tylko dotrze i upwnie sie ze jest jak trzeba zamawiam szklo. Reszta ukladanki (hydraulika, sprzet, substarty itp ) czeka gotowa.

Przy okazji ze pytasz dziekuje jeszcze raz za materialy. Mysle ze wszystko ruszy pod koncec kwietnia zaczynajac od zasiedlania DSB.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulerpa prolifera i male ilosci Chaetomorpha linum. Jezeli zdola sie zdobyc i utrzymac cos z trawy morskiej

http://marineplantbook.com/marineplantbookseagrass.htm

Najbardziej interesyja mnie glony z dobrze rozwinietym systemem korzennym, ale w miare bezpieczne dla ryb.

Zobacze tez jak pojdzie z mangrowcami.

Wszelkie rady mile widziane :unworthy:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziarno piasku o srednicy 1mm ma powierzchnie 3,14mm2 (z ogolnego wzoru)

Ziarno 0,1mm ma powierzchnie 0,0314mm2 to bardzo niewiele i moc jeszcze ciezko sobie wyobrazic. Ale gdyby policzy ilosc ziaren w DSB i pomnozyc to razy te 0,0314mm to wynik wyjdzie naprawde imponujacy. Wydaje mi sie,ze powinlo być 0,314mm2 jak dzielisz przez 10 ?pozdrawiam


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gafa, cale szczescie ze na co dzien nikt nie musi bazowac na moim liczeniusofa.gif.Nie bede zwalal winy na internet bo popelnilem podstawowy blad. Powinienem liczyc ze wzoru na pole kuli a nie pole kola.

P=4 x pi R kwadrarat

Co w przypadku ziarna piasku o srednicy 0.1mm daje :

P = 4 x 3,14 x 0,01

powierzcchnia ziarna piasku o srednicy 0,1 mm wynosi 0,1256 mm kwadratowego co mnozac razy ilosc ziaren w planowanym DSB

33600000000 x 0,1256 = 4 miliardy 220 milonow 160 tysiecy milimetrow kwadratowych. Po przekonwertowaniu na metry kwadratowe daje

4220 m2 a nie 1055 m2 jak liczylem wczesniej

TERAZ to jest POWERrobo.gif

Raf + za przytomnosc


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie tez + bo mi kiedyś pomogłes


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi sie ten projekt i niecierpliwie czekam na start :).

Mam pytanie apropos stabilnosci temperatury. Dlaczego chcesz unikac wahan dobowych? Bardzo, bardzo duzo naczytalem sie na ten temat i doszedlem do wniosku, ze takie wahania sa raczej czyms pozadanym i naturalnym. U mnie przez ostatni rok w skali dnia temperatura wynosi 24.5-26.5. W skali roku najnizsza byla 23. Najwyzsza 28. Nie widzialem jakichkolwiek negatywnych skutkow. Co wiecej, jest teoria, ze zwierzeta z takiego srodowiska sa zdrowsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo ze baniak sie rodzi....

............................................................................temat zamkniety.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci dam zamknięty!!! :harhar:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo ze baniak sie rodzi....

............................................................................temat zamkniety.

Ale prima aprilis był 1 Kwietnia :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz i jak tam baniaczek bo co jakiś czas tu zaglądam z wielką ciekawością a to nic :crybaby:


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do przodu, dalej czytam, pytam, podpatruje, modernizuje :ice: w wolnych chwilach skladam wszystko do kupy :construction:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic tak nie wplywa na wyobraźnie jak kolejne fotki :) Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdz kota :thumbsup:

p1040903w.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdz kota :thumbsup:

Witam

Grześ a białego czy czarniawego :smile_question:

biały to z lewej strony u dołu na takiej wysepce czarna kropka to oczko jedno <temu misiu wyszło> :p

czarny to ostatnia czarna plamka na dole z prawa to też <oczko temu misiu wygląda> :rofl:

Na poważnie Dawaj Grześ zajawkę baniaczka :ph34r:

Do miłego

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo mi net muli, albo to zdjęcie ciężkie jest :harhar:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.