Skocz do zawartości
TMK

ile płacicie za prąd (wszystko) ?

Rekomendowane odpowiedzi

600zł :) Za akwarium(-ia, bo mam +2 słodkowodne) to nie wiem ile dokładniej tego idzie, pewnie ze dwie stówy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzice płacą :)

Ale jakieś 150 zl za 5 akwariów słodkich ;)


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem rachunek 700zł za 2m-c, dwa akwaria (450+960+oświetlenie refugium i to co zużyje domek (tzn.gospodarstwo domowe)


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co Ty tam masz podłączone że tyle za prąd płacisz?

Pewnie licznik w funtach ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no :) mam cieplolubna zone a w domu wszystko na prad :) przy 8 grzejnikach 6kW kazdy - nawet ponad 1000w samego oswietlenia akwarium nie generuje znaczacych kosztow przy calej reszcie :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

600 zł za miesiąc akwa jak w stopce - nie ogrzewam domu prądem


akwarium 270x40x70 / sump 170x30x50 / MBK 200 DIY Tunze WG DARKA / cyrkulacja 4 x 6000 / obieg New Jet 3000 / grzałka 350 w Atman / 8x T5 DIY + Ledy nocne / 100 kg żywej skałki / 20 kg piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem zwolennikiem systemu szczęśliwi nie liczą kosztów, :thumbsup:


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce sobie liczyć koszt zużytej energii przy prowadzeniu baniaka to od 10.10 może zakupić w Lidlu za 49,90 licznik zużytej energii , można do niego podłączyć łącznie 4400W, ale i tak nie zmieni to faktu , że trzeba będzie płacić za prąd


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo, oj dużo i to mam czarno na białym.

Jak widać z mojej stopki w pod koniec Czerwca przestał istnieć mój baniak.

Rozliczam się z dostawcą wg zużycia rzeczywistego, podając netem co miesiąc stan licznika i za to tylko płacę.

Czekałem na koniec Lipca, bo to pierwszy pełny miesiąc bez akwarium.

Rachunki przedstawiały się następująco (dane z ostatnich miesięcy - koszt całkowity)

Marzec - 265

Kwiecień - 280

Maj - 265

Czerwiec - tutaj nie wpisuję bo baniak eksplodował 21-go więc nie ma pełnego miesiąc

Lipiec - 66 - tutaj tylko zużycie prądu w gospodarstwie domowym cały miesiąc bez baniaka

Zatem wychodzi że zbiornik jaki miałem do tej pory - (540 L, 8x80 T5 + wszystkie pompy+grzałki itp) kosztował średnio 200 pln miesięcznie.

Cholera - nowy będzie trochę większy - na szczęście większość sprzętu będzie ta sama.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

330-350zł / dwa miesiące przy 4osobowej. rodzinie i akwarium.

Syn ciągle siedzi na kompie, telewiZor śpi 8 godzin

Wcześniej przy 300l z dyskowcami miałem rachunki po 400zł....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500 zł za dwa miesiące Rodzina 4 osoby - telewizor non stop i komp, akwarium, boiler, pranie codziennie - taryfa


7171_7342.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpowiem tak jak mojej żonie po otrzymaniu ostatniej faktury za prąd:

"dużo ale używam to będę płacił"

A tak matematycznie to 900 za 2 miesiące.

Samo akwarium jako pożeracz prądu pochłania mi połowę kosztów prądowych całego mieszkania

Szczęśliwi ci co tak jak ja mają to w "sumpie", to moje hobby i nie będę na nim oszczędzał na ile sił i środków starczy,

czego nam wszystkim razem i każdemu z osobna życzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd tak duże duże dysproporcje w rachunkach za prąd ? Jedni płacą jak za zborze inni tyle co za słodkie bez ogrzewania :)

Ja przykładowo prowadzę akwarium 450 litrów z dyskowcami ,w okresie dwumiesięcznym za prąd płacę około 300-350 zł


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbiornik 250 litrów 3 os rodzina ogrzewanie gazowe ale przy ptakach dogrzewam kaloryferem elektrycznym. Przez zimę 400-450zl/mc a teraz 260zl/mc

Sent from my iPhone using Tapatalk


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania ja nie mam akwarium i płacę za prąd około 50zł/m-c. Prawie 38m2 mieszkanie, rodzinka 4-o osoba, telewizor kilka godzin a komputer ze 2 godziny na dobę. Pozdrawiam

P.S. Absolutnie nikogo nie zniechęcam do akwarystyki, wręcz przeciwnie, zachęcam to piękne hobby. Jak kiedyś ktoś mi powiedział: „na to co się kocha i buduje pieniędzy się nie żałuje”. :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łatwo obliczyc zsumuj ile pobiera sprzęt ile godzin dodaj cene za kilowat dodaj vat i będziesz miałw przybliżeniu i zobaczysz że niebędziesz zazdroscił tym co mają solniczki po 1000 l bo słono płacą za tą przyjemnos-pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miesiecznie 77 pln ( akwarium 112 l - słodkowodne ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie 120zł/mc przy 2 os. w kawalerce, akwa 360L, samo akwa jak obliczylem ok 60-65zl.


120x60x60,odpieniacz DIY rura 200mm AB3000/1.12x20W led made in china,obsada Lps+parę Sps,new jet 2300 obieg,2x6045 cyrkulacja,balling,suplementy AF Coral A i V,Jod, węgiel+biopellety w planach.

6053_6143.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie bylo :D

W UK liczniki spisywane sa dwa razy w roku i na tej podstawie okreslane prognozy zuzycia na kolejne szesc miesiecy. Po likwidacji zbiornika i odczycie licznikow dostalem potezne wyrownanie na konto i taki o to mesidz :D

pt27.jpg

Sam jestem w szoku przyznam szczerze. Nie ukrywam, ze nie oszczedzalem pradu przy akwarium ale to wiecej niz sie spodziewalem :)

Edytowane przez chodi (wyświetl historię edycji)

Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż - u mnie nieprzerwanie od 3 lat - czy są akwaria i terraria , czy ich nie ma - prąd oscyluje średnio w granicach 200 zł na miesiąc.


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

717 kWh - 407 zł. - 1 miesiąc. Po wywaleniu ledów i powieszeniu 12x80W T5 zużycie nie wzrosło.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.