Skocz do zawartości
seb

Reaktor vs Balling

Rekomendowane odpowiedzi

Ja z kolei poczytałem trochę wątków na zeovit.com i wynika z nich, że podstawą stabilnej pracy reaktora jest pompa perylstatyczna, która zapewnia stałe dawkowanie odcieku. Przy uruchomieniu reaktora należy testować wodę 2 x dziennie aby ustalić dawkę, regulator CO2 też musi być porządny najlepiej elektroniczny (sami ustawiamy ile bąbelków chcemy na min.) itp.W początkowej fazie należy spodziewać się spadku Kh, które najlepiej jest uzupełniać ręcznie. Tych niuansów jest więcej ale najlepiej byłoby, gdyby opisał to ktoś kto to robi bo to moje takie "wydumki" osoby, która się boi tego ustojstwa.

Jednakże wszyscy potwierdzają, iż dobrze wyregulowany reaktor zapewnia stabilność parametrów na długie miesiące. Ale co gdy konsumpcja Ca, Kh i Mg wzrasta, trza regulować?

Seb wiem masz rację znowu wypowiada się osoba, która nie ma reaktora ale może uda się sprowokować osoby, które mają reaktory aby rozwiać moje obawy.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, reaktor potrafi nieźle wpienieć :)

Zanim nie wpadłem na podłączenie reaktora do pompki to kilka razy byłem bliski wywalenia go przez balkon, ale z drugiej strony dzieki temu że niektóre osoby próbują ustawiać reaktor z ręki i na skróty to czasami pojawiają sie tanio porządne konstrukcje na targowisku :thumbsup: .

Wg. mnie nie da się wyregulować stałego przepływu przez reaktor zaworkiem, może się to udać na kilka dni ale nie na miesiące.

Pomka perlystatyczna jest znacznie wygodniejsza w obsłudze bo daje Ci stały przepływ w perspektywie miesiąca, ew. kilku ale nie licz na to że tak będzie na lata. Wężyk w pompce się zużywa i np taka SP1500 z nowym węzykiem podawała u mnie 1800ml/h a po roku było juz tylko 800ml/h. AM pisze w instrukcji że węzyk należy wymieniać do 6 miesięcy i tak robiąc można chyba zapomieć o tym problemie.

Przy dłuższej ekspoatacji, poza problemem z wężykiem, pojawiły się u mnie też inne problemy (dotyczy reaktorów Deltec PF501, PF601S i AM KR5000):

1. Filtr cząstek stałych zapycha sie mniej wiecej co 6 miesięcy. Przepływ spada.

2. Co kilka miesięcy pada lub zapycha się zaworek przeciwzwrotny na zasysaniu pompy perlystatycznej. Przepływ spada lub brak przepływu

3. Kalibracja elektrod właściwie powinna być co miesiąc. Jak się robi sporadycznie to mamy skoki PH w reaktorze po skalibrowaniu.

4. Butla kończy się zawsze pół godziny przed pilnym wyjazdem ew. w nocy w wigilję :) 2 butle trochę rozwiązują ten problem pod warunkiem że pamięta się o uzupełnieniu pustej.

5. Reduktor też potrafi się popsuć. A kupno uszczelki do butli czasami zajmuje pół dnia.

6. Pompy w reaktorach musza być czyszczone co kilka miesięcy, szczególnie przy wkładach piaskowych, nie ma siły by piasek nie dostał się do wirnika. Dopadnięcie wirnika do AB1000 może zająć 2 tyg.

7. Ostatnio padł mi kontroler PH i cały czas twierdził że PH jest 6,5 - było koło 6.

8. Jeśli w reaktorze jest mleko to albo przepływ jest za mały lub PH jest już koło 5.

9. Wkład się uzupełnia jak ubyło kilka cm a nie jak już jest połowa.

10. Mleko w reaktorze może się pojawić również jak jest za mała cyrkulacja, tak miałem PF601S jak nasypałem 7 kg wkładu. Po odjęciu połowy reaktor działa bez zarzutu od ponad pół roku. Woda w reaktorze powinna być czysta.

Tak czy inaczej moim zdaniem jest to najlepsza metoda na stabilne KH, CA i MG.

Przy bogatych wkładach dozujemy równiez pierwiastki śladowe.

Jak się pamięta o powyższych to jazda na reaktorze już jest prosta, co 2 tygodnie pomiar KH, CA i MG i ew delikatne obniżenie PH w reaktorze.

Po odpaleniu zazwyczaj zaczynam z PH 6,5 potem korekty, najczęsciej w dół aż parametry będą ok i stałe. Jak po kilku miesiącach dochodzę z PH w okolice 6,0 to znak że czas dołożyć wkład ew sprawdzić jaki jest faktyczny przepływ.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to już wiem że można to max uprościć ale może się to zemścić i tylko skomplikować.. Jeśli się zdecyduję to na początek chyba coś w stylu Weipro.. a pompkę perystaltyczną dorzucę jak metoda się u mnie przyjmie..

Nurtuje mnie jeszcze pytanie jaką wielkość reaktora dobrać do akwarium.. no i ile zasypu? ile l, lub kg na ile wody??

Edytowane przez Sienki (wyświetl historię edycji)

Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, za rzetelną wypowiedź (i oczywiście + ode mnie).


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko dotyczące stosowanych reaktorów, jakie polecacie dla 9-10kg zasypu.

Chciałbym wiedzieć jakie konstrukcje są dobre i godne polecenia Waszym zdaniem.

Czy faktycznie można je zapełniać wg. danych producenta , cz też tylko do 60-70% (przykładowo) - ponieważ występują jakieś problemy.

Jakie macie opinie o :

- Deltec PF601S

- AM KR5000

- Aqua Special CR250

- inne godne polecenia

Dzięki


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś miał kupować reaktor, który miałby obsłużyć 2000ltr wody to co byś kupił? Czy też byś wybrał AS czy też może coś innego?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie orientuję, to "fabryka" THC jest juz zamknięta.

Spotkałem sie również z opiniami, że AS robi bardzo podobne reaktory do THC właśnie

Cena nowych jest dość wysoka w porównaniu np. do Deltec-ów, nie wiem tylko czy uzasadniona.

Stąd moje pytanie, bo być może nie warto przepłacać.

Przy okazji wiecie może, ile zasypu sie mieści w CR200, CR250, niestety nigdzie nie mogę znaleźć tych informacji.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest uzasadniona ale rozumiem ze robia sobie rynek.

nie oplaca sie tyle placic za AS , juz lepiej kups sprawdzony projekt zachodni ale tanszy


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli Waszym zdaniem

1.THC

2. AS- zbyt drogo

3. Deltec

4....

co myślicie o Vertex - ktoś uzywa?


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest uzasadniona ale rozumiem ze robia sobie rynek.

nie oplaca sie tyle placic za AS , juz lepiej kups sprawdzony projekt zachodni ale tanszy

Mam tylko jedno małe pytanie jakich sprzętów AS używasz???


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert ( soorki okazało sie że mam 2 filtry od AS :-) a skopiowałem z kilka a oni od skiby - przynajmniej pasują blisko.. - dlatego pisze ze za duza marza :-)

( Żeby nie było reaktorów zrobiłem 3 szt :-) oczywiście też opierajac sie o sprawdzone konstrukcje deltec'a usprawnione tylko o ich niedociągnięcia - wiec wiem jakie sa koszty produkcji )

Nie można też bazować na wkładzie "technologicznym" bo nie ma tam nic nowego, ot kopia kopii...

Nawet "zakretka" w fluidyzacyjnych jak deltec'a.

Zestaw sobie Robert fotki AS-Deltec w filtrach czy reaktorach i dorzuć do tego produkty Skiby.

Ja nie kombinuje, każdy kto ma oczy może sobie porównać.

Mikser, reaktor Ca czy filtr DI, fluidyzacyjny czy kulek to nie jest kosmiczna technologia. Proste jak budowa cepa.

ale to oczywiście nie zarzut, super ze ktoś u nas produkuje takie dobre produkty i to w ciekawych kolorach a nie buro-szare jak reszta. Ale nie za taką cenę. Oczywiście producent robi jak chcę ale ja nie muszę tego polecać.

Nie pisze o odpieńkach bo nie miałem AS ani nie używalem więc nie wiem.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam reaktorów AS i niegdy nie widziałem ich w działaniu dlatego na ich temat nie mogę się wypowiadać, ich ceny widziałem i są imponujące :) Jeśli działanie ich reaktorów jest podobnie wyróżniające się na tle innych sprawdzonych od lat kontrukcji to pewnie nie raz na ich temat usłyszymy.

Jacek , Piotrek do Waszej objętości ja osobiście polecałbym PF601S lub KR5000. Obie kontrukcje mają te cechy które reaktor powienien posiadać czyli:

1. Łatwość dosypania wkładu bez konieczności wyłączania i rozbierania reaktora. W obu operacja dospania wkładu zajmuje max 2 min :) (Oczywiście w PF trzeba wyłączyc obieg wewnętrzny w KR już nie ma takiej potrzeby)

2. Same się odpowietrzają i nie ma tam zjawiska zapowietrzania się reaktora.

3. Obydwa umożliwiają wyciągnięcie eletrody do kalibracji nawet podczas pracy reaktora.

4. Mają szerokie otwory którymi można bez problemu włożyć nawet skarpetę z 1 kg magnezu.

5. Żaden z nich mi nie ciekł.

6. Pełna dostępność części zamienych od o-ringów po pompy, przyłącza itp.

Oczywiście nie twierdzę że AS tych cech nie ma, tak jak powiedziałem ich kontrukcji nie używałem.

No i chyba nie użyję , chyba że uda mi się taki dopaść za max 40% ceny nowego bo mniej więcej tyle mógłbym zapłacić za taki reaktor.

Pozycjowowanie się w stylu Royal-Exclusive z wchodzącą na rynek marką ? Coś tu nie tak.

BTW. Czy ktoś z posiadaczy reaktorów AS mógłby się wypowiedzieć na temat doświadczeń z pracy reaktora? Ciekawi mnie jak one sie zachowują przy używaniu np magnezu, czy przypadkiem nie ma tam cały czas powietrza które krąży w kółko? Wizualizacje na ich stronie i brak zdjęć gotowych produktów oraz manuala trochę utrudniają zapoznanie się z produktem :(

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam że recyrkulacja w takiej postaci jaka była w starszych modelach Delteca tj. serie PF500, PF600, a taka sama technika jest używana w niektórych konstrukcjach, których nazw wolę nie wymieniać :) to porażka.

Wkłady takie jak Knop czy nawet dodatek magnezu Grotecha powodują że w reaktorze pojawia się gaz który się nie rozpuszcza. Wtedy w takich reaktorach cały czas krąży ten gaz powodując ciekawe efekty dźwiekowe.

Deltec fajnie to rozwiązał w najnowszych reaktorach, wszystko co się da zasysa pompa ale na tej samej wysokości co zasysanie pompy jest odciek. Takie rozwiązanie powoduje samoczynne pozbywanie się nierozpuszczalnych gazów z reaktora.

W reaktorach z pełną recyrkulacją tj. brakiem możliwości ucieczki gazu poza reaktor trzeba będzie taki reaktor regularnie odpowietrzać.

BTW. Ktoś może ma taki reaktor ? Wygląda na konstrukcję która może pobić mojego delteca :)http://www.vertexaquaristik.com/Products/CalciumReactors/RXSeries/RX4/tabid/64/language/en-US/Default.aspx

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowała kiedys taka opinia , i pewnie panuje nadal

AM - to szmelc i nikt go Tobie nie poleci. Moim zdaniem jest to błędna opinia , dlatego że każdy zaznaczam każdy reaktor powinien być zaopatrzony w pompkę dozującą ( perystatyczną czy jakoś tak się to nazywa ) , wówczas nie będzie problemu z zapychaniem reaktora , a działanie jest podobne jak w innych konstrukcjach , więc po co przepłacać ?

Ja mam u siebie dwie konstrukcje , od Rafała ( Skiba ) i właśnie AM z jednego jak i z drugiego jestem zadowolony , ale gdybym miał być bardzo obiektywny , to powiem , że bezpieczniejszą konstrukcją jest AM.

Miałem w swoim zbiorniku przypadek , że pod wpływem ciśnienia urwał się plastik przy pompie efektem było to , że cała zawartość wody z reaktora znalazła się w zbiorniku , efekt był taki , że połowa życia odeszła. Faktem jest , że to była moja wina , ale co by nie gadać w reaktorze AM nie było by takiej sytuacji.

Podsumowując moim zdaniem każdy reaktor ale tylko z pompką dozującą i bez większego znaczenia czy to jest AM , AS , Deltec itd....

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką pompkę dozującą używasz. Zastanawiam się pomiędzy AquaTrend Doser One a One Pro. Wiadomo ta druga jest precyzyjniejsza, ale czy w odcieku z reaktora wymagana jest aż taka precyzja?


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsluga reaktora przez standardowe pompki dozujace to morderstwo. Ich orientacyjna wydajnosc to ok 60ml/min. Nie trudno wiec policzyc ile czasu musi dybac by wlac te kilkanascie-kilkadziesiat litrow odcieku na dobe. Potrzebna jest pompa o innej konstrukcji. Najlepiej na przekladni z wiekszym przeplywem. Z gotowcow mamy pompki AM oraz sporo labolatoryjnego sprzetu. W dziale diy polecam pompki dozujace do zmywarek :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepsze jest takie przylacze, jakie przygotowane ma Schuran 150 ? Wyjscie wezykiem, ktory mozna podlaczyc do reaktora i do tego regulowac zaworkiem. Inna pompa nie bylaby potrzebna.

1ARJ6.jpg


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką pompkę dozującą używasz. Zastanawiam się pomiędzy AquaTrend Doser One a One Pro. Wiadomo ta druga jest precyzyjniejsza, ale czy w odcieku z reaktora wymagana jest aż taka precyzja?

Ja używam tej pompki

http://thcskiba.pl/product.php?id_product=1389

Mam ją podłączoną w interwale , system ten sprawdza się już 4 lata więc mogę polecić.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani , nigdy nie zdecydowałbym się na podłaczenia reaktora w ten sposób jak na powyższym zdjęciu wystarczy , że woda trafi na opór w reaktorze i już pozamiatane , ale to tylko moja opinia.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi chodi, pompki perystaltyczne sa takie jak chcesz, mozesz kupic i z wiekszym przeplywem a wcale konstrukcja nie musi byc inna.

Tu masz do wyboru do koloru:

http://www.wmcpumps...._motor_spec.pdf

bierzesz na węzyk 5mm i dobierasz sobie wydajnosc.

te pompki w polsce dystrybuluje aqua-trend ale mozna taniej kupic przez ebay lub... inaczej :-)

Zgadzam sie z fal'em. Jak wszystko jest OK to chodzi ale jak spada wzrasta przeplyw to sie robia klopoty.

jjablonski moze cos napisac o tym jak uzywal reaktora na by-pass'ie :rofl: :rofl: :rofl:

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledzik, tamten okres wymazałem z pamięci, ale wiem że już nigdy więcej nie chcę regulacji przepływu zaworkiem :)

Do zasilania reaktora musi być pompka przeznaczona do pracy 7x24, nie wszystkie mogą tak pracować.

Stani, tym zaworkiem musisz zrobić minimalną szczelinę tak by mieć około kropli na sekundę. A taka szczelina bardzo szybko Ci się zapcha lub zarośnie bakteriami i będziesz co kilka dni regulował od początku.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.