Skocz do zawartości
seb

Reaktor vs Balling

Rekomendowane odpowiedzi

bierzesz na węzyk 5mm i dobierasz sobie wydajnosc.

te pompki w polsce dystrybuluje aqua-trend ale mozna taniej kupic przez ebay lub... inaczej :-)

Można prosic o wyjaśnienie kwestii doboru wydajności pompki.

Dla przykładu 1/5 objętości reaktora na godzinę?


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jaki wydatek musi mieć pompa aby bez problemów obsłużyć reaktor na 2000ltr?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak łatwo z reaktorami nie jest :)

Takiego przelicznika, ilość; litrów wody przepływającej przez reaktor w stosunku do zasypu / objętości akwarium chyba nie ma.

Zazwyczaj każdy z producentów podaje zalecany przepływ do swoich reaktorów i zalecaną ilość zasypu.

Przelicznika nie ma dlatego że przepływem też możesz sterować pracą reaktora, większy przepływ to zazwyczaj większe KH w zbiorniku. Uproszczając jest to prawie tak samo jak z prochami regulujesz ilość litrów z KH, CA która trafia do zbiornika.

Z moich doświadczeń, do reaktora o pojemności wkładu rzędu 2-3 Kg wystarczy pompka SP1500 (znamionowa wydajność 1,5l/h a rzeczywista od 1-2l/h).

Do większych reaktorów tj. 5-20 Kg dawałbym min SP3000 (znamionowa wydajność 3l/h a rzeczywista od 2,5-4 l/h).

Te różnice w wydajności pompki to różnice w jakości i długości wężyków

Jak dasz za małą pompkę to możesz to korygować niższym PH w reaktorze, (zwiększając prędkość rozpuszczania wkładu) lub zwiększając ilość zasypu.

Jak dasz za dużą pompkę w stosunku do wkładu to będziesz musiał mieć wysokie PH nawet powyżej 6,6 lub czasem pracy pompki regulować ilość odcieku.

Odnośnie startu:

Zawsze proponuję zaczynać z wysokiego PH 6,5 lub nawet 6.6 (spadek KH i CA w akwarium jest bezpieczniejszy niż nagły skok w górę)

Na regulację reaktora warto mieć trochę czasu, po odpaleniu przez kilka dni codziennie sprawdzamy co się dzieje z KH i CA.

Jak idzie w dół to delikatnie obniżamy PH jak idzie w górę to podnosimy i po kilku dniach z głowy

Teraz tylko co tydzień ew. co 2 tygodnie pomiar i ew. korekty.

Co miesiąc ew. 2 kalibracja elektrody.

Jak dojdziemy z PH w reaktorze w okolice 6 warto sprawdzić ile jeszcze zostało wkładu i jaki jest przepływ.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wyjaśnienie, Jarek plus dla Ciebie


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy reaktorze pamiętajcie o jednej istotnej rzeczy o której nikt nie wspomina , żadnych zaworków na wyjściu z reaktora przepływ wody musi być swobodny. Ja własnie zaworkiem załatwiłem sobie pół obsady , zawór się przytkał a pompa cały czas podawała wodę efekt był taki , że ciśnienie jakie zebrało się w reaktorze wysadziło mi pomę a cały odciek znalazł się w akwarium w przeciągu chwili.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal ale to ty ten reaktor w sumpie miales? Czy jak to tak?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek plusik za obnażenie prawdy o reaktorach.

Piotr jak Ty się wszystkiego nauczysz i opanujesz to, to zaczniemy instalację tego "ustrojstwa" u mnie. Miłego wypoczynku w Rio :thumbup:


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal ale to ty ten reaktor w sumpie miales? Czy jak to tak?

Tak reaktor mam w sumpie .


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

a ja się z wami nie zgodzę :)

żadna dodatkowa pompka do zasilania reaktora nie jest potrzebna, powiem wiecej jest zbędna

kolejne urządzenie które może się zepsuć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DarekB30, czyli mówisz, że reaktor może być zasilany na bypass'ie z pompy obiegowej?


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja się z wami nie zgodzę :)

żadna dodatkowa pompka do zasilania reaktora nie jest potrzebna, powiem wiecej jest zbędna

kolejne urządzenie które może się zepsuć

Darek , nie wiem jak zasilasz swój reaktor , ale ja długo szukalem zanim doszedłem do tego , że pompa to obowiązek w reaktorze.

Miałem też wężyk który bezpośrednio z akwarium zasilał reaktor w sumpie , ale zawsze kończyło się tak samo , więc ja uparcie jak osioł będę powtarzał , pompka zasilająca to podstawa dobrze działającego reaktora. :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężyk zakończony strzykawką bez tłoczka w gąbką w środku, zanurzony w sumpie i podawanie grawitacyjne - taki układ spokojnie wystarczy. Kontrola raz na miesiąc.

Edytowane przez jaszczomp (wyświetl historię edycji)

c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100% z Darkiem najlepsze rozwiązanie zasilanie reaktora poprzez pompe główną sam tak mam od kilku lat i nigdy nie miałem zadnych problemów z zasilaniem reaktora a twierdze tak bo przerabiałem już zasilanie pompą dozującą AM SP3000 i po kilku miesiącach ilość odcieku znacznie spadła czego nigdy nie doświadczyłem przy pompie głównej zawsze taka sama ilość odcieku z reaktora oczywiście wcześniej wyregulowana zaworkiem umieszczonym na wężyku zasilającym reaktor.

To rozwiązanie ma same zalety ; zakup pompy dozującej, awaria,wymiana wężyka min.co 6 miesięcy,energia moim zdaniem całkowicie zbędne użądzenie. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

DarekB30, czyli mówisz, że reaktor może być zasilany na bypass'ie z pompy obiegowej?

u mnie od samego początku tak działa :)

Darek , nie wiem jak zasilasz swój reaktor , ale ja długo szukalem zanim doszedłem do tego , że pompa to obowiązek w reaktorze.

Miałem też wężyk który bezpośrednio z akwarium zasilał reaktor w sumpie , ale zawsze kończyło się tak samo , więc ja uparcie jak osioł będę powtarzał , pompka zasilająca to podstawa dobrze działającego reaktora. :)

fal

nie znam innych reaktorów, ja używam Delteca PF601S przy tym reaktorze żadna pompka nie jest potrzebna

zasilanie z baypassu pompy obiegowej, regulacja przepływu zaworkiem na odcieku, miesiąc mi zajęło ustawienie parametrów i wyregulowanie go pod moje akwarium

w tej chwili jedynie uzupełniam wkład i wymieniam butlę z CO2

swego czasu próbowałem kolegę jabłońskiego nauczyć obsługi tego reaktora ale Jarek wybrał pompkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek nie krytykuję Twojej metody i nie narzucam swojej , u mnie działa pompa od 4 lat i niech tak zostanie :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
Darek nie krytykuję Twojej metody i nie narzucam swojej , u mnie działa pompa od 4 lat i niech tak zostanie :)

Wcale nie odebrałem tego jako krytykę

wszyscy idziemy w tym samym kierunku tylko innymi drogami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie z obiegówki i zaworek na wężyku. Tak jak u Darka, troche czasu mineło na ustawienie ale żadnych problemów od listopada.

A czy możesz to pokazać na zdjęciu?

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam Wasze problemy z reaktorem to mi się go odechciewa,choć może przyjść kiedyś czas,że będzie musiał być.Przy 1000L baniaku zarośniętym koralami porcja dzienna ballinga pewnie będzie wynosić po 1L każdego płynu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam to miło zerkam na swojego ballinga :-)

Uroczy i dozuje :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak samo jak ja na reaktory, cały czas kapie i samo działa :)

Jedna i druga metoda ma swoje wady ale jak dla mnie reaktor ma więcej zalet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam Wasze problemy z reaktorem to mi się go odechciewa,choć może przyjść kiedyś czas,że będzie musiał być.Przy 1000L baniaku zarośniętym koralami porcja dzienna ballinga pewnie będzie wynosić po 1L każdego płynu.

Inmar i dochodzimy do sedna problemu. Wszystko rozbija się oto co lejesz. Balling to chemia lepsza lub gorsza, generalnie to nikt nie wie co się leje, a reaktor to natura. Rozpuszczasz i lejesz to co kiedyś żyło i rosło. Wkłady do reaktora też są lepsze i gorsze ale wszystkie mają naturalne korzenie.

I chyba wszyscy się zgodzimy, że naturalne jest najlepsze?

Przynajmniej takie jest "moje rozumienie" tego zagadnienia.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

A czy możesz to pokazać na zdjęciu?

Tak to podlaczylem u siebie

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

post-9946-1350438926,88_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam Wasze problemy z reaktorem to mi się go odechciewa,choć może przyjść kiedyś czas,że będzie musiał być.Przy 1000L baniaku zarośniętym koralami porcja dzienna ballinga pewnie będzie wynosić po 1L każdego płynu.

Inmar , jakie problemy ? my przecież dyskutujemy kto jak ma podłączone a zasada działania u każdego jest taka sama , z reaktora musi kapać , kap , kap ,kap :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pracował na by pasie bez problemów ,powiem tylko że warto stosowac czarne węże aby za szybko nie porastały glonami wapiennymi każdy w sumpie ma światło na białym wężyku momentalnie na wewnętrznych ściankach pojawiają się algi co ogranicza przepływ

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.