Skocz do zawartości
Gość musashimm

Sterownik akwarystyczny - Open Source

Rekomendowane odpowiedzi

Gość musashimm

Witam,

Czy ktoś z Was byłby zainteresowany uczestniczeniem w projekcie budowy sterownika akwarystycznego na zasadach Open Source opartego na procesorach AVR Atmela?

Założenia projektu:

Projekt niekomercyjny.

Używamy TYLKO darmowych narzędzi.

Procesor: rodzina AVR (wstępnie ATmega32)

Schemat i PCB: Eagle free lub jakiś inny darmowy

Kompilator: avr-gcc

Środowisko: Kontrollerlab lub inne.

Wstępny projekt funkcjonalności poniżej:

3288-functions.png

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie będzie ten procesor za mały? Wiem że jak Skalar powstał to w niedługim czasie brakło miejsca w pamięci procesora gdy zaczęto dodawać nowe funkcje. Może by od razu zrobić na ATmega64?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bedzie za malo jak ktos bedzie to robil z glowa a nie tak jak na skalarze.

nikt nikomu nie kaze pchac wszystkiego w jedna kosc i z reguly przy wiekszych projektach tworzy sie moduly

ale to juz kwestia co umie prowadzacy projekt....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość musashimm

Nic nie zrobiłem na 64, ale wg dokumentacji :) rozkład wyprowadzeń jest identyczny z 32, więc nie widzę problemu z migracją. Poza tym będziemy kompilować, żeby się zmieściło.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy projekt pomoglbym ale niestety sie nie znam, ale bede sledzil rozwoj tego pomyslu jak jakis bedzie


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z chęcią pomogę w części dotyczącej optymalizacji algorytmu, a i jak by co to z chemii też coś tam wiem :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę drogi


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi ?

Przy zalożeniach jakie widziałem w pierwszym poście, tanio nie będzie.

tu już jest rozwiązana sprawa oprogramowania, które nie tylko umożliwia nastawianie parametrów, ale i ich odczyt i wizualizacje, oraz wykresy ( tego niema nawet Profilux)

Proponuje pobrać program, można stworzyć wlasny projekt, oraz uruchomić go bez procesorów w trybie emulatora.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten procesor będzie bardzo dobry, akurat robiłem już projekt na AVR ATTiny2313, więc co nieco będę wiedział.

Mogę pomóc w elektronice, C++, i oprogramowaniu na PC (w Borland C++ Builder będzie najłatwiej).

A więc pierwsze moje poprawki zaczynając od góry koła:

1)Moduł komunikacyjny: zamiast RS dać trzeba USB, wywalić LAN i GSM bo to nie do zrobienia na tan moment;

2)Moduł dolewki: rozbić czujniki MIN i MAX;

3)Moduł kontroli pomp cyrkulacyjnych: będzie 3: cyrkulacyjne, obiegowa i odpieniacz;

4)Sterowanie i nadzór: Na wyniesionym wyświetlaczu będzie chyba TEMP. i PH, log wywal, kontrolki wywal (można je dorobić później)

6)Moduł oświetlenia: wywalić wszystko i i dopisać 3: oświetlenie T5, HQI i nocne.

Reszta OK

Czujnik temperatury zrobił bym z gotowego DS 18B20 zaoszczędzi dużo problemów i ma on rozdzielczość 0,1 C.

Na płycie z prockiem wszystkie wyjścia na ZEWNĄTRZ (np. grzałka, światło, pompy) zrobił bym na +12V a dopiero na innej płytce albo module trzeba podbić do 220V te które będzie trzeba.

WY procesora jakie wykorzystamy:

1. grzałka

2. światło T5

3. światło HQI

4. światło NOC

5. elektrozawór CO2

6. pompy cyrkulacyjne

7. pompa obiegowa

8. pompa dolewki

9. odpieniacz

10. chłodzenie

WE/WY

11. czujnik temp

12. czujnik PH

13. poziom wody MIN

14. poziom wody MAX

15. zegar

16. buzzer (co ma alarmować?)

17-18. komunikacja z PC

- klawiatura (nie wiem ile wykorzystamy)

- wyświetlacz (nie wiem jaki)

dostępnych jest 32 więc 14 do klawierki i wyświetlacza.

Jakieś propozycje zmian ? nie mam za wiele czasu ale, postaram się niedługo podać konkretne rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, już taki projekt powstał. Posiada praktycznie wszystko co wymieniono na wstępie. Dodatkowo posiada wyświeltacz z NOKII, sterowanie dolewką oraz sterowanie chłodzeniem! Do tego oczywiście jest opis wykonania dolewki, karmnika elektronicznego sprzężonego z układem. W dolewce jest monitorwany również pojemnik z RO. A projekt zamieszczono w 2 numerach Elektroniki Praktycznej - numery 8-9/2008:

http://www.ep.com.pl/?sect=czytelnia&pg=czytelnia&sygn=ep200808_028

Sam zamierzam skonstruować na AVR, ale za pomocą BASCOM, urządzenie pomiarowe mierzące 3 wielkości: pH, Redox i gęstość (zasolenie), być może dorzuciłbym sterowanie oświetleniem.

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz przyjrzałem się projektowi SKALAR no i tak się zastanawiam, po co robić coś co już jest i to dobre.

Można by było wykorzystać co nieco z tego projektu i stworzyć lepszy z ogólnie dostępnym kodem programu. Głównie chodzi o dodanie Redox i zasolenia no i ta komunikacja z PC, dlaczego to musi być RS232 jak można USB i to przy niewielkim nakładzie finansowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem już projekt próbny. Na początek planuję zbudować prosty moduł pomiarowy do 4 wielkości:

- Temperatura

- pH

- redox

- zasolenie (gęstość mS/l przeliczana automatycznie na zasolenie)

- ustawienie wartości Min i Max do alarmu.

- alarm w postaci migającego wyśiwetlacza plus ewentulanie buzzer.

w symulacji pragramu, który piszę do procesora, wygląda to teraz tak:

1586-wyswietlacz.jpg

Za niedługo odpale pierwszą wersję, ale bez sond, tylko teścik próbny hardware. Pozostanie oprogramować przetworniki AD, ale to już temat na inne forum ....

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufi - ale starajmy się poprawnie definiować wartości :) bo to "gęstość mS/l " jest bez sensu :D


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok

Zatem skoro tak, to prosze bardzo, pojadę konkretnie :):

- zasolenie rzędu 300 p.s.u. (np. Morze Martwe)/ np. przewodność wody 20 mS/l / np. gęstość 1.023 g/cm3.

Ale ja użyłem skrótu myślowego. Na wyświeltaczu przedstawiam już prawidłowo przeliczoną wartość gęstości "g=1.023", czyli wiadomo, że g/cm3 :D

pozdrawiam :D

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufi ale uwzględniłeś temperatury :) w przeliczaniu ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość musashimm

mufti:

1.Jeżeli masz pod ręką EP czy w kicie avt źródła są dostępne, czy tylko skompilowane?

2.Czy posiadasz pełną wersję BASCOM AVR czy też ograniczenie 4kb kodu wersji DEMO nie zagraża Twojemu projektowi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć musashimm

Mam pełną wersję BASCOM, legalną! He he, nie mam na szczęście ograniczeń pamięciowych, ale raczej ograniczę się sam do tańszego procka, na razie robię to na 90S8515 - DIP. Próbuję podpiąć 4 przetowrniki AD na szynie I2C, ale jeśli braknie mi RAM, to albo dołożę kostkę, albo po prostu przełożę kod na Atmega32 albo coś podobnego. Na razie nie przekroczyłem "magicznych" 4kb RAM, więc póki co, to możnaby wsadzić mniejszy kontroler. Zobaczę, na razie składam to w pająku.

Ze szczegółów, to pomijając pomiar temperaury, który jest prosty (termistor), siedzę nad przetwornikiem - konduktometrem. Jest w ostatnim numerze EP opis takiego konduktometru, więc przyjrzę się temu.

Nie wiem jaki jest koszt przetwornika, nie sprawdzałem, ale cały mój sterownik pomiarowy bez sond powien zmieścić się w powiedzmy 150PLN.

Co do samego pomiaru tych parametrów na razie dla uproszczenia zakładałem temp T-25C, ale oczwiście zamierzam wprowadzić kompensację temperaturową. Zajmę się tym dopiero po odpaleniu pierwszej wersji próbnej.

Co do kompilacji samego programu, to spoko, jaki zrobię, taki mogę udostępnić, już skompilowany na moim sofcie. Do tego oczywicie żródło - do ewentualnych poprawek.

Co do tego projektu z EP właśnie nie znalazłem dotąd źródeł programu Chyba trzebaby się kontaktować z autorem.

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępna wersja programu zadziałała. Prosty programik w BASCOM zajął mi niecałe 2KB pamięci, więc jest to w pełni OPEN SOURCE, które można skompilować za pomocą DEMO BASCOM. Jak to poskładam, to zamieszczę listing o HEX/BIN do zaprogramowania.

Ostatecznie zastosowałem procesorek AT90S2313, który kosztuje 6PLN oraz przetworniczek 4 kanałowy PCF8591. Co prawda procesor ma tylko 2KB pamięci i cudów nie zrobię choćby nie wiem co, ale to wystarcza do prostych pomiarów 4 wielkości, które przedstawiłem poprzednio na symulatorze.

Pozostało mi na razie dopisać obsługę kalibracji sondy pH i EC(pomiar konduktancji). Jako, że pamięci RAM jest jak na lekarstwo rozważam dopięcie zewnętrznej pamięci EEPROM w celu zapisania w niej części stałych oraz ustawień.

Na razie wykorzystam 128B pamięć EEPROM...

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ten procek jest tak tani to dlaczego nie zmontować pięciu, cztery do pomiarów a jeden do zbierania info z nich i wyświetlania, będzie wtedy pamięci pod dostatkiem ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, super. Ja na razie próbuję skończyć ten mój miniprojekt kontrolera parametrów. A potem przymierzę się do tego projektu Open Source.

@Qbab: Można by zastosować kilka procków, choć to powiela koszty pozostałych elementów, które z prockami należy włożyć (kwarce, bierne, we/wy itp). Ale można zastosować lepszy (czyt. więcej RAM) procek, którego cena jest np. o 10PLN wyższa, co praktycznie nie powiększa kosztów. Mowa tu jednak była o zrobieniu prostego Open Source, którego można np. skompilować w 4kB RAM. Chyba, że ktoś całkiem podjąłby się pisania softu w darmowym ASM, ale to wymaga czasu.

Ja póki co przymierzyłem się do prostego 90S2313, który ma jedyne 2KB RAM + 256B EEPROM i zmieściłem prosty programik do obsługi pH, EC, Redox i Temp. Ale za wiele nie zmieściłem z racji stosowania BASCOM-DEMO (specjalnie DEMO). Rozważam zastosowanie 89C4051 - ma 4kB RAM, więc mógłbym teoretycznie dołożyć MENU oraz zegarek i sterowanie urządzeniami, np. oświetleniemi, dolewką itp.

Na razie jednak robię prosty (czytaj tani) "sterownik" do monitorowania w/w parametrów, głownie an potrzeby własne, z racji własnego doświadczenia - w zasadzie ciągły pomiar tychże parametrów mi w zupełności wystarcza.

pozdrawiam

mufti


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

mam pytanie jaki % szans , ze ten projekt bedzie ukonczony?

bo ostatnio interesuje sie sterownikami do akwa i kiedy bede mial nowy zbiornik chce kupic jakis np skalar ale to jeszcze kwestia popytania co polecaja akwarysci w przystepnej cenie do 500-600 pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mój projekcik, to % szans ukończenia przynajmniej pierwszej wersji jest duży, z 90%.

Nie jest to sterownik, tylko moduł kontroli parametrów (pH, Redox, Zasolenia i Temp.) na wyświetlaczu LCD. Docelowo dołożę jakieś proste sterowanie oświetleniem i ewent. dolewką, ale póki co, to sama ciągła kontrola parametrów w zupełności wystarcza.

Aktualnie robię jednak przymiarkę do zmiany procka na 8515, bo ma więcej Flash ROM (8kB), a jednak potrzeba nieco menu zrobić do choćby kalibracji sond. Być może od razu dołożę zegarek i można zrobić sterowanie oświetleniem...

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie bo wole kupic cos od uzytkownikow jesli dziala dobrze i jest w przystepnej cenie.

Mam pytanie z innej beczki dlaczego nie moge wyswietlic wszystkich tematow gdzie cos napisalem ?

Nie jestem fachowcem forum wiec prosze o wyrozumialosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.