Skocz do zawartości
Gość musashimm

Sterownik akwarystyczny - Open Source

Rekomendowane odpowiedzi

Gość musashimm

Zentis, jak pomożesz to będzie szybciej. :waving. Osobiście planuję uruchomienie latem, wraz z uruchomieniem akwarium.

Jeżeli ktoś szuka czegoś gotowego propozycje może znaleźć tu:

Projekty pokrewne

Natomiast jeżeli ktoś ma ambicję tworzyć coś nowego to zapraszam do projektu.

Z mojej strony stan zaawansowania jest taki, że mam zaimplementowane praktycznie wszystkie biblioteki podstawowe:

lcd,1wire(w tym ds18b20),i2c(w tym pcf8563),menu lcd,menu komunikacyjne.

Próbkę menu komunikacyjnego, jak również przeze mnie zaproponowane przyporządkowanie pinów można znaleźć TU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

computer97Tu macie link do ciekawego projektu na Atmedze 128.

Jest tam dostepne źródło BASCOM :waving może coś wykorzystacie.

Coś nie działa linkownia :) dodaje nano-reef.pl na początku.

Tu link do w/w strony www.compudoc97.com/SaltwaterNewbie.shtml


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti701

Może to działa:

http://www.compudoc97.com/SaltwaterNewbie.shtml

(wystarczy dodać http:// w url i /url w nawiasach[].

@Qbab

W sumie masz rację z tymi kilkoma prockami. Wpadłem na pomysł oddzielenia menu i sterowania od pomiarów. Spróbuję rozdzielić kod na razie na 2 procki 2313 zamiast jednego i połączyć je komunikacja I2C. Zobaczę co z tego wyjdzie.

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufi - ja co prawda procków nie programuję, ale coś tam wiem o programowaniu :waving a i o "małych" prockach też się douczam. Wydaje mi się, że zrobienie tego na niezależnych prockach w postaci modułów to wygodny pomysł bo po pierwsze łatwiej znaleźć błąd jak coś nie działa, po drugie montujesz tylko to co chcesz i potrzebujesz a po trzecie zostawiasz otwartą drogę dla innych w wymyślaniu dodatkowych modułów w przyszłości. Wystarczy tylko zdefiniować mądrze standard komunikacji tak by każdy moduł posługiwał się tym samym - ale to nie jest problem. Jak by co to w teoretycznych sprawach jestem niezły więc z chęcią pomogę.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się upakować nawet więcej niż myślałem do jednego procka. Władowałem kawałek assemblera w źródle BASCOM, dzięki czemu aktualnie mam pomiar 4 w/w wartości oraz ich kalibrację w osobnym menu z zapisem w wewnętrznym EEPROM. Pozostało rozwiązać jeszcze sprawę zegara i sterowania oświetleniem i chłodzeniem. Jak upakuję bardziej kod, to dam znać. Może uda się i to dołożyć. Wtedy byłby niezły HIT - pomiar pH, redox, zasolenia, temp. i sterowanie w 2kB pamięci 20 pinowego procka za 6PLN!.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle, ze koszt procka przy kosztach osprzętu (czytaj sondy) to mały pikus i czy procek kosztuje 6 czy 15 zl nie ma tu chyba wiekszego znaczenia.

Sam mysle o jakiejs konstrukcji sterownika i jestem za konstrukcja modułową, łatwiej zdiagnozowac i programować a do tego można budować etapami.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, nasze zdolności są jakie są, ja co prawda lutownicy sie nie boję ale pewnie jestem jednym z niewielu :waving modułowość pomaga.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pzypadku dużych projektów, to się zgodzę. Konstrukcja modułowa ma wiele zalet, o których również spominał Qbab. Ale co do kosztów urządzenia, to różnie się na to patrzy. Pozwolisz, ze przytoczę moją prostą analizę:

- sonda pH - 200

- sonda mV - 230

- sonda konduktancyjna - własna konstrukcja

- pomiar T - termistorek (parę złotych)

I tu teraz cena oryginalnego sterownika

- pH - od 100 do 1000 w zalezności od firmy

- mV - od 300 do 1000 j.w.

- pomiar temp też pewnie od 100 wzwyż

- konduktometr - 300 - 1000

Skalar może mierzyć pH i być może mV plus oczywiście temp.

Taki profilux - sam sterownik pewnie z 200-300 PLN albo i więcej.

No i proszę, o to koszt modułowych urządzeń z prawdziwego zdarzenia. Sam miałem prawie 2 lata temu sprzęt AM i wydałem na niego ponad 3000. Dział wyśmienicie, ale teraz nie zamierzam tego kupować, tylko sam konstruuję urządzenie pomiarowe.

I tak, oto powstaje prosty miernik parametrów, gdzie cena procka ma znaczenie, bo będzie to koszt albo 80PLN albo np. 120 PLN. Przy posiadaniu jakiekolwiek sondy pH już jest radocha. A na sondę mV mozna przecież uzbierać. Reszta we własnym zakresie i finito. Dlatego warto :waving


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sonda mV - ki czort ?

Chodzi Ci o pomiar potencjału redox ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak pomiar Redox, potencjał redox, w mV!

Właściwie to elektroda a nie sonda

np. http://www.um-um.pl/akw-morska_elektronika-kontrolery-sterowniki_aqua-medic-mv-elektroda.html

Elektroda podłączona w sterowniku do miliwoltomierza o b.dużej impendancji wejściowej itd... Właśnie nad tym siedzę. Próby z prostym wtórnikiem na LM358 i miliwoltmierzem się kiedyś powiodły (dzięki Loccutus!)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. wiesz większość sond w akwarium to elektrody :waving i dają wyniki w mV dlatego pytałem (nawet takie jak pH)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prace posunęły się do przodu. Cały czas trzymam się procka 2313 z 2k RAM!

- działa zegarek!

- działa załączanie 2 wyjść oświetlenia i 1 wyjścia wentylatorka chłodzącego (chłodziarki) np. przy Dt=0.5 dla t>25.5

- działa odczyt pomiarowy pH, T, Redox i Zasolenia (wyrażony w gęstości g)

- działa kalibracja pH, T i Zasolenia

Pozostało:

- Ustawianie Max T dla chłodzenia

- Ustawienie manualne czasu zegarka

- zbudowanie wzmacniaczy wejściowych na LM358

Musiałem upakować mocno w asemblerze kod, żeby to się pomieściło w 2KB. Mógłbym zastosować procek z większym RAM, np. 4KB, ale chciałem zastosować AVR. Zastanawiam się jeszcze nad przejściem na 89C4051 z 4KB RAM, ale to starszy procek. W AVR jest jeszcze np. PWM, który ewentualnie spróbuję wykorzystać do sterowania jasnością oświetlenia. Ale to dopiero po odpaleniu 1 wersji sterownika.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widzę schematu - masz gdzieś ?

i pytanie dlaczego na LM358 a nie na tld082 albo pochodnych, tych zazwyczaj ja używałem.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schemat zamieszczę jak go narysuje po ludzku. Póki co, to mam go w innej postaci, to znaczy na razie opieram się na zestawie uruchomieniowym AVR. (procek 2313, przetwornik 4 kanałowy PCF8591, magistrala I2C, do tego dołożyłem zegarek PCF8583P).

LM358 dlatego, bo np. łatwiej zasilać jednym zasilaniem. TL wymaga zasilania symetrycznego. Szkoda zachodu przy robieniu sztucznej masy i ujemnego napięcia. Trzebaby zastosować zasilacz z trafem z podwójnym uzwojeniem, czy przetwornice... A tu wystarczy prosty zasilaczyk za 10..20PLN. A mnie zależy na niższym koszcie i stopniu skomplikowania urządzenia. Zamierzeniem moim jest zaprojektować prosty, low-cost, sterownik do akwarium morskiego.

W zasadzie dużym kosztem będą elektrody do Redox i pH.

Jak to zakończę w pierwszej wersji, to opublikuję kod programu. Do skompilowania w BASCOM-DEMO. Open Source.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie ukończyłem pierwszą wersję programu. W urządzeniu ostatecznie użyłem taniutkiego procesora 89C4051 z 4kB RAM. W chwili obecnej opracowuję układ wzmacniaczy pomiarowych. Po tej czynności podam link do strony, gdzie to wszystko umieszczę.

Całość jest prosta, tania i co ważne, skupia najważniejsze cechy z punktu widzenia akwarium morskiego.

Układ posiada:

- pomiar temperatury wody w oC

- pomiar zasolenia wyrażony od razu w gęstości

- pomiar odczynu pH wody

- pomiar stopnia utleniania REDOX

- 2 wyjścia sterujące oświetleniem

- 1 wyjście sterujące chłodziarką/wentylatorem

Po uruchomieniu tego urządzonka pomyślę nad sterowaniem dolewką i komunikacją z PC czy innym urządzeniem zewnętrznym.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Żeby nie zaśmiecać tego forum zbytnimi szczegółami konstrukcyjnymi, podaję link do mojej prywatnej strony, na której zamieszczam postęp prac.

http://sq9gl.nq.pl

Wszystkie dane dotyczące konstrukcji tego prostego sterownika takie jak schemat, opis montażu, czy program do procesora będzie tam udostępniony bez ograniczeń dla wszystkich chętnych.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mufti :

LM358 dlatego, bo np. łatwiej zasilać jednym zasilaniem. TL wymaga zasilania symetrycznego.

celna uwaga, ie pomyślałem bo ja zawsze zasilam z baterii (2x9V) i mam masę "na środku" :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prace posuwają się do przodu. Właśnie uruchomiłem pierwszą wersję kontrolera. Opis zamieszczam na mojej stronie, ale w skrócie sterownik zgodnie z założeniem mierzy 4 wielkości (pH, Redox, T oraz zasolenie) oraz steruje niezależnie 2 lampami i chłodzeniem (histereza). Posiada wbudowany zegar. Docelowo będzie rónież sterowanie ośw. PWM księżycowym z emulacją faz księżyca oraz o ile starczy pamięci wbudowany moduł ETHERNET. Całość zmieścić się powinna w niewielkim niebieskim pudełku...

na razie działa pomiar temperatury i Redox. Czekam na lepszą sondę pH i planuję układ do pmiaru przewodności...

Szczegółowy opis zamieszczę na stronie :)

1586-img_1112.jpg


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawal dobrej roboty!! Mufti Ty to masz leb!!


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowiutka elektroda ORP dopiero od wczoraj się moczy. Minie z tydzień zanim zacznie dobrze mierzyć...

:)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótkie info:

Sterownik prawie ukończony. Jeszcze w wersji testowej, ale jestem w trakcie konstruowania modułu pomiaru zasolenia.

Działają następujące rzeczy:

- pomiar pH (dokładność 0,06pH)

- pomiar Redox (dokładność 2mV)

- pomiar Temperatury (dokładność 0,2C)

- wyświetlenie 4 wielkości jednocześnie na podświetlonyn wyświetlaczu LCD

- podtrzymanie bateryjne danych w razie zaniku zasilania

- wbudowany zegar czasu rzeczywistego - wyświetlanie czasu osobnym klawiszem

- sterowanie załączaniem 2 niezależnymi wyjściami oświetlenia (lub dowolnego urządzenia 230V)

- programowanie czasów załączeń w/w wyjść

- sterowanie załączaniem chłodzenia - histereza 0,5C

- ustawianie temperatury chłodzenia (u mnie podpięte wentylatorki)

- kalibracja elektrody pH (dla 2 fluidów 4 i 9 pH)

- kalibracja pomiaru temperatury (czujnik w komplecie)

W opracowaniu:

- pomiar gęstości (zasolenia)

- kalibracja sondy zasolenia

Układ zbudowany z użciem procesora ATMEL - 89C4051 posiadającego jedynie 4kB pamięci. Program napisany w freeware'owej wersji BASCOM z użyciem instrukcji assemblera - z konieczności upakowania kodu. Program będzie dostępny jako OPEN SOURCE. Mogę go tu wrzucić, jeśli będzie zainteresowanie tematem...

Do prób używam elektrod AM. Planuję przetestować inne elektrody, ale to nastąpi po zbudowaniu gotowego egzemplarza.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo :):):)

Czy już wiadomo jaka będzie cena takiego cacka ?

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientacyjnie gotowy sterownik z czujnikiem temperatury, sondą zasolenia i zasilaczem gniazdkowym (malutki pobór prądu), ale bez elektrod pH i ORP to w tym momencie koszt ok. 100PLN albo i mniej...:)

Oczywiście to koszt wszystkich elementów.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych konstrukcją kontrolera przedstawiam schemat pierwszej, działającej już wersji kontrolera.

1586-aquasch_10.jpg

Skompilowany soft do procka 89C4051:

Spakowane są 2 pliki. Pierwszy (AQUARM10.HEX) to program główny, a drugi (EEPROM.HEX) to program, którym należy najpierw zaprogramować procka i odpalić. Nastąpi zaprogramowanie pamięci EEPROM tablicą logarytmiczną (dla pomiaru pH). Następnie należy zaprogramować procesor programem głównym.

Dokładną instrukcję podam po zakończeniu projektu PCB i zmontowaniu wersji finalnej.

pozdrawiam

mufti


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Wojtek zrobiles niezla maszynke, prawdziwe mistrzostwo swiata, profilux za 2 kafle wymieka przy cenie za jaka da sie to zlozyc.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.