Skocz do zawartości
Gość musashimm

Sterownik akwarystyczny - Open Source

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Gratuluje świetna robota!!!! Chce to mieć :clowning Płytki drukowane zamawiasz w jakiejś firmie czy robisz sam?

Jak zamawiasz to jestem chętny na dwa lub trzy komplety, większa ilość taniej wychodzi


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 4 płytki zrobić ręcznie, ale zainteresowanie jest większe, więc zamówię płytki w jednej z firm. Na razie projektuję PCB pod plastikoą obudowę i jedną płytkę zrobię sam. Oczywiście dam znać :clowning

pozdrawiam

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt w Protelu robiłeś?

Tak przeglądam schemacik i przekaźniki sterowane są za pomocą BD135 jak dobrze widzę , czy nie za duże te tranzystorki,taka moja sugestia,mogę się mylić bo za dobry z elektroniki nie jestem.


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko czy da sie takie cos zrobic lub kupic moduly np.PH,Redox zasolenie i podpiac do zwyklego PC i programem jakims sterowac tym


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość smithpl22

Dokładnie, lepiej to zrobić sterując przekaźniki jakimś MODFET'em lub choćby ULN28xx

Będzie lepiej a i grzanie się tranzystora wyeliminowane i schemat uproszczony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler: Pewnie że się da :clowning Kwestia pomysłu i zapalenia. Dla przykładu ten kontroler można np. "obciąć" o sterowanie jednym z wyjść żeby zwolnić trochę RAM Flash i zrobić komunikację np. na RS232 plus przelotka na USB. Do tego aplikacyjkę na PC strzelić w czymkolwiek w 5 minut.

Postaram się w daslzej perspektywie zoptymalizować kod przy pomocy assemblera i wtedy można dorzucić komunikację z PC, nawet bez większych przeróbek.

Z resztą planuję dorzucić dwa piny na płytce do przyłączenia I2C. Będzie można w każdej chwili dołączyć modulik z I2C, co daje ogromne możliwości z komunkacją na zewnątrz łącznie. Kwestia zmniejszenia kodu w pamięci, żeby można było coś dopisać. Owy modulik to może być płytka, na którą przewidzę miejsce itp..

@Eridanus: Tak, w Protelu. Najszybciej i najprościej.

@smithpl22: MODFET się nie sprawdził jako sterowanie do przekaźników. Okazało się, że te Darlingtony skubane wymagają dodatkowej polaryzacji wejść. Sygnał TTL z procka nie wystarczy, bo wyjście z procka ma małą wydajność prądową, napięcie przysiada. Polaryzacja wstępna bazy zaś powoduje, że układ załącza się na chwilę tuż przed zadziałaniem aplikacji, co więcej, w zalezności od egzemplarza jednek ULN załączał, a inny nie. Łopatologiczne zastosowanie BD135 po pierwsze działa od kopa, po drugie zajmuje mniej miejsca jakby nie patrzeć :) Z resztą, co za różnica. Niejaki Albert Einstein mawiał "Wszystko należy robić prosto, byle nie prościej!"


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy bedziesz sprzedawal gotowe, juz zlozone takie cuda


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość smithpl22

mufti, uwierz mi ze MOSFET sie mocno sprawdza do zalaczania przekazników :-)

Ja wlasnie steruje MOSFETetem tylko musisz go poprawnie nasycic i zapewnic zejscie pradu -za to ci sie nie grzeje.

Co do ULN - grotechowy dozownik steruje silnikami poprzez ULN'y

Ja steruje pompami w moim dozowniku ULNem jak i zalaczam oswietlenie.

No ale nic wazne ze ci działa :-)

Ja tez wykonalem uklad podobny do twojego ale narazie wstrzymalem dokonczenie bo te cholerne sondy sa drogie :-(

Pamietaj tylko ze tracisz moc w cieple BD, badz eko :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler: Trochę sztuk zrobię po koleżeńsku, zamówię trochę płytek. Trza by to potestować. Ale nie zamierzam z tego żyć. Cały czas to jest hobby i niech tak zostanie. Koszt urządzenia z racji prostoty układu to są śmieszne pieniądze w porównaniu z fabrycznymi, dokładniejszymi kontrolerami. Nie jest to HiTech, ale chyba tak do monitoringu wystarczy w zupełności.

Na finał zamieszczę listing programu, jak już to komuś sie spodoba. Będzie to Open Source, ale od momentu finałowego ukończenia pierwszej wersji. Czyli niebawem :clowning

@smithpl22: W sumie to masz raację, kwestia dobrania punktu pracy tranzystorów. BD nie grzeją się aż tak bardzo. Na szczęście przekaźniki mają cewki o wysokiej impedancji, więc prąd jest malutki :)

W każdym razie zawsze mogę zrobić drugą wersję. A poza tym kto wie, czy brak miejsca w obudowie nie zmusi mnie do tego ULNa :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość smithpl22

Jak cos to zapraszam do wymiany doswiadczen :-)

PS. Jakie sondy do tego brales? Masz jakies zrodelko ? :_)

Po za tym skoro sterujesz wyjsciami po 220V to ja bym to zrobil inaczej , wez MOC'e i steruj triakami bedzie mniej zawodnie niz na przekaznikach, chyba ze to ma byc z opcja sterowania 12V lub 22V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH i ORP (Redox) to AquaMedic - kupowałem u nich bezpośrednio.

EC (Zasolenie) - własnej roboty (2 igły lekarskie w odległości 1 cm od siebie zatopione w kleju glue i przykręcone do przewodów kostką).

Temperatura - ukłądzik LM35 - dość dokłądny i prosty scalaczek. No i niedrogi.

Co do sterowania 230V - triaki odpadają. Przy urządzeniach akwariowych powinna być izolacja galwaniczna od wyższych napięć. Niechby odpukać taki triak walnął i przebił do układu. Aż strach pomyśleć co by mogło być! Przekaźnik izoluje skutecznie.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość smithpl22

Ja do temperatury stosuje Dallasowe czujniki, nie masz przeklaman i odczyt cyfrowy - i tez tanie sa :-)

No i wystawia alarmy co zalatwia ci obsluge w atmelku :-)

ale ciekawi mnie twoja sonda zasolenia, bo w sumie nie potrzebuje 2 pierwszych pomiarów.

Napisz cos wiecej, jak to skalibrowales i wykonales?

Dlatego przed triakami myslalem o optoizolatorach... ale to tez w sumie malo wazne bo i tak dziala :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smithpl przejedz sie na UJ do Krakowa z tamtad Wojtek ma te dane jak to zrobic:-))))


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, co do zasolenia, to prawdę mówiąc sprawa się komplikuje w momencie umieszczenia jednej z pozostałych sond w baniaku. Powodują obniżenie/podwyższenie potencjału. Dlatego niektórzy psiaczą nawet na kupione kontrolery EC, że im przekłamują. Żeby wyeliminować wpływ masy wstawiłem kondensator na niej i pomogło. Ale przy tej metodzie pomiaru (w sumie to tak naprawdę pomiar spadku napięcia na kawałku wody) niestety wahania pozostałych parametrów mają wpływ na wynik. Zauważyłem, że np. podniesienie ORP powoduje drgnięcie pomiaru zasolenia. A układ działa w skrócie tak, że generator wytwarza prostokąt, któy jest w pętli sprzężenia na II OPA i spadek na drugim wejściu moduluje jego apmlitudę. Na końcu jest układ całkujący który prostuje to napięcie. I tyle. Dalej przetwornik i wprocku parę linii kodu przelicza to na gęstość biorąc pod uwagę temperaturę w tego LM35. Prościej to chyba mozna zmierzyć wprost zanurzając w wodzie zwykły multimetr... Ale przy wodzie słonej szybko na elektrodach powstaje kondensator elektrolityczny z powodu dużej ilości jonów, dlatego stosuję generator. Nie chce mi się bawić w sinusoidę. Wstarczył prosty prostokąt :clowning

Do kalibracji użyłem... własnego baniaka. czyli najpierw oczywiście ustaliłem w temp 25C gęstość na 1,023g/cm3 przy pomocy salimetru spławikowego AM. A następnie doświadczalnie przez parę dni skrzętnie notowałem w tabelce wahania. No i wyniki ująłem w przybliżeniu pomiaru w programie. Można wyrazić pomiar kondunktancji w mS/m3, ale ja wolałem od razu w gęstości, a to jednak zależy m.in. od Temp. Z resztą nie jest to jeszcze idealnie dopracowane. Pewnie program zmodyfikuję na finał :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie już finalna wersja w protelu to proszę o piki na eridanus@poczta.fm


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plików protelowskich niestety nie mogę opublikować z uwagi na licencję oprogramowania na którym to robię. Mogę publikować tylko projekt w formie edukacyjnej, czyli schemat i wzór płytek w formie wydruku.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka

Wojtku nie wiem czy nic nie pomyliłem ale to chyba jutro jest ten wielki dzień powstania pierwszych egzemplarzy ,mało co jajka nie zniosę, elektrody już do mnie jadą (coś długo ale to allegro ) A może wiadomo coś więcej są jakieś nowości innowacyjne :goofy

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że wczoraj, tj. 2.06.2009 otrzymałem kurierem płytki PCB. Dzisiaj montuję pierwszy egzemplarz, którego fotkę oczywiście zamieszczę. Następnie Dam Wam znać co i jak

Poskładanie i odpalenie tego zajmie mi jakieś 2 dni. :goofy

Edit 4.06.2009

Poskładałem jedną płytkę i w końcu uruchomiłem. Jest kilka małych poprawek, ale tego nie widać na płytce.

Niebawem fotka.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jest uruchomiona pierwsza wersja kontrolera Aqua Reef Meter. Właśnie bawię się jeszcze z dobraniem wartości rezystancji przy pomiarze pH (kosmetyka). Działa wszystko, ale jeszcze nie obsłużyłem 4 wyjścia sterującego dolewką, bo zastanawiam się nad zrobieniem opcji włączenia np. w zależności od pH (dolewka kalkwasser) czy ORP (załączenie ozonizatora) albo np. Zasolenia (załączenie podmianki). Domyślnie zrobię opcję z załączaniem 4 wyjścia w zależności od pH, ale na życzenie mogę zmienić na inny w/w parametr.

1586-img_1160.jpg

1586-img_1142.jpg

Schemat:

1586-aquasch_10.jpg

Szczegóły kontrukcji z pełnym opisem montażu:

http://sq9gl.nq.pl/AQUA_MINI_METER/sq9gl_aqua_mini_meter.htm

Parę osób pytało o mozliwość przerobienia kontrolera do obsługi pomp. Jeśli to pompy załącz/wyłącz, to nie ma problemu. Wystarczy podłączyć do wyjść zasilacze pomp i dołożyć dokładność sekundową ustawiania czasu załączeń, wówczas można np. sterować półobrotami. Jedynie problemy z pamięcią RAM 4kB ograniczają na tą chwilę rozbudowę urządzenia.

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Wojtku powiem ci że wygląda super nawet się nie spodziewałem ,BRAWO :kapelusz:kapelusz:kapelusz


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Skalar ma poważnego konkurenta ;)


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne cacko - ile to będzie kosztowało ;-)


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cacko fajne tylko jaka będzie cena ;):|:|:|:|


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co pierwsi napisali do Wojtka i biorą do testów cena jest super niska ,a ile będzie potem kosztował to tylko Wojtek może powiedzieć ja na szczęście jestem jednym z tych szczęściarzy co będą testowali to cacko:strutin:strutin:strutin


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, a czy można się jeszcze załapać na urządzenie testowe ?


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.