Skocz do zawartości
tomko

nano rafa 45l - czas zacząć

Rekomendowane odpowiedzi

mam nadzieję że moja kostka będzie wyglądać podobnie

Jak się przyłożysz to napewno da radę. Trzymam kciuki :)

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gratulacje na wstępie dla kolegi tomko. SUPER AKWA

Ja dopiero zaczynam przygodę z moją małą solniczką ReefMax i nie ukrywam, że Twoje akwa znalazło się w moich zakładkach jako wzór do naśladowania.

Jeszcze raz gratuluję.

P.S Zapraszam do komentowania moich poczynań : Moja nano rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Doktores, naprawdę bardzo mi się podoba. Widać dużo życia na tak niewielkiej powierzchni, dynamika kolorów i ten 'klimat'.

#278600 marek3232 :

Tomko ,czytam forum od ponad 1,5 roku i założę morskie jak uznam ze na tyle już wiem że mogę spróbować przygody z morszczyzną...

marek3232: a do kogo uderzysz w Koszałkowie jak będziesz zakładał swoje?


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre słowa są zawsze motywacją do dalszego działania :) Napewno rafkę będe dopieszczał dalej, aż do przesiadki na większe.

Z ostatnich wydarzeń to ciągle walcze o podwyższenie wapnia, kalkwasser przynosi pierwsze efekty, ale jeszcze pewnie to trochę potrwa zanim osiągne docelowy poziom 420 ppm.

Z ciekawostek to ostatnio wrzuciłem do akwa i kaskady, kilka kawałków skały wielkości orzecha, pochodzącej z Adriatyku. Oczywiście uprzednio odpowiednio spreparowanej. Zobaczymy jak się "ożywi" i czy nie zasyfi systemu.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzejanc napisał :

marek3232: a do kogo uderzysz w Koszałkowie jak będziesz zakładał swoje?

a tego to ja jeszcze nie wiem, ale myślę że pomecze troszkę tomko , a reszte znajdę na forum lub dopytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomko: co aktualnie dozujesz oprócz kalkwasser? Używasz jakichś absorberów, chemii?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@tomko: co aktualnie dozujesz oprócz kalkwasser? Używasz jakichś absorberów' date=' chemii[/quote']

- rowa carbon, ecophos w kaskadzie - wymiana co 4 tygodnie;

- przy kalkwasser trzeba uwarznie kontrolować kh więc araga milk 2 ml codziennie;

- reff solution 1 ml co drugi dzień

- jbl koral fluid 4 kropelki co drugi dzień ;

poza tym już nic, karmienia korali papką solowca już zaniechałem, ryby karmie natomiast co 2-gi dzień bo troche za szybko rosły :nono.

aktualnie wapń ok. 400 ppm, NO3 ok 0,5 ppm.

pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest sukces!

Po około miesiący walki o podbicie wapnia udało się. Aktualnie 430 ppm.

Kalkwasser spisał się jak należy, choć trochę brązaowego nalotu na piachu się porobiło - chyba preparat nie jest pozbawiony dodatku fosforanów i innych, choć używam GroTech Kalkwasser.

Miałem obawy czy w tak małym zbiorniku nie nastąpią nagłe wahania pH przy dozowaniu - wzrosło zdecydowania ale w bezpiecznych granicach.

Mam nadzieję, że teraz już uda się kontrolować poziom na bieżąco, i akwa wróci na formy i równowagi.

Wniosek jest taki, że gotowe wapienne mikstury typu araga milk, kent liquid calcium etc., nie utrzymaja wapnia przy gęstej obsadzie sps`owej, szczególnie w małym baniaczku - lałem ich już końskie dawki.

Pozdrawiam,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, moze napisac cos wiecej o kalkwasser - jak uzywasz jak to wszystko u Ciebie wyglada? Moze fotki?


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko pokarz aktualizację jak to wszystko wygląda i też chętnie bym zobaczył jak masz podłączony Kalkwasser i jak on działa

ort do poprawy

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cze,

Od ostatnich fotek w akwa wizualnie wiele sie nie zmieniło, poza tym, że połamałem czerwona montipore talerzową.

Przybyły za to 2 malutkie a.clarkii zamian za czarnego błazna - eskmitowałem go bo stresował gonioporę. Fotki będą jak koral odżyje - powoli wychodzi na prostą po katordze jaką przechodził za sprawą czarnucha. W piasku zamieszkał też sand dolar.

Co do kalkwasser to do pojemnika na dolewkę zaopatrzonym w zestaw kroplówkowy zamiast wody RO DI wlewam kalkwasser i to cała filozofia. Rozrabiam go oczywiście w osobnym baniaczku i zlewam roztwór znad osadu jak sie wyklaruje - mniej wiecej po około 12 h.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie dlaczego zdecydowales sie na kalkwasser skoro to najbardziej upierdliwa i najmniej skuteczna metoda dostarczania wapnia do akwarium?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zastanawia mnie dlaczego zdecydowales sie na kalkwasser skoro to najbardziej upierdliwa i najmniej skuteczna metoda dostarczania wapnia do akwarium?

1. Bo wystarczy rozrabiać tylko 1 roztwór a nie 3 jak w balingu;

2. Bo mogę zostawić akwa na 3 dni a wapno samo będzie kapać bez zbednych ceregieli;

3. Bo na tak małe akwarium jest to chyba bardziej opacalne niż baling a napewno niż reaktor;

4. Bo jak narazie efekty są zaskakująco dobre choć na ostateczną ocenę wydolności metody przyjdzie jeszcze czas;

Więcej argumentów nie mam :)

A może się mylę? Jak coś czekam na konstruktywną opinię.

Pozdr :)

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomko, może met. z kalkwasser wydaje się optymalna, ale...

fosforany kumulują się wtedy np. w skale. nie są usuwane ze zbiornika, i wystarczą lekkie skoki ph by całe skumulowane PO4 przestało być "więzione". poczytaj np. ten temat.

Powiem Ci, że w pierwszym akwarium, miałam skałę ze zbiornika, gdzie tą właśnie metodą podnoszono Ca. Początkowo moje ph troszkę skakało, i problemy z PO4 były...


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. na takie male akwa styknie 2 roztwory

2. kalkwasser musi byc podawane bez dostepu powietrza inaczej nadaje sie do d,takze podawanie z butelki gdzie dostaje sie powietrze jest do kitu.Tylko kalkmikser +automatyczna dolewka ma sens.

3. balling wyjdzie cie grosze a plyny mozesz rozrobic na kilka tygoni,po drugie masz stabilniejsze parametry,przy kalkwasser niestety nie bo ilosc wlanego plynu zalezy od ilosci parujacej wody.Kalkwasser ma PH 12,5 wiec przedawkowanie grozi zabiciem calej obsady.

I tak jak napisala Nika kumulacja fosforanow.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie nastarszyliście :banghead

To może jeszcze zagadka:

Jak bym kupił wodorotlenek wapnia o czystości laboratoryjnej tj. czda,

w sklepie z chemikaliami to sam fosforanów by nie dokładał, a powstające w wodzie wyłapywał by permamentnie umieszczony w skarpecie rowaphos, eco phos czy takie inne podobne?

A dostęp powietrza minimalizuje przez hermetyzacje pojemnika przynajmniej na czas pierwszych 12 godzin do odstania.

Taki przepis podaje GroTech

Dzięki za odzew,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w momencie podawania powietrze musi sie dostac do butelki zeby kalkwasser wyplynelo,a to juz wystarczy zeby tracilo swoje wlasciwosci.Kalkwasser ma ph 12,4 w momencie kiedy ph spadnie pod wplywem co2 zawartego w powietrzu do 12,2 zawartosc Ca spada z 900ppm do 300ppm.Takze lejac kalkwasser ta metoda wiecej Ca marnujesz niz wlewasz do akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek

Zgadzam się całkowicie. Mierzyłem poziom wapnia w kalkwasser z swobodnym dostępem powietrza i faktycznie

stężenie Ca to około 300 ppm. Ale przy dobrze zamkniętym pojemniku nawet po 3 dniach było koło 600.

Pytanie tylko jakie jest w kropli która leci z kroplówki? Zmierze jutro i podam do publicznej wiadomości :)

A co do marnowania to nawet jeśli wiekszość wylewam z osadem to i tak sprawa wydaje się opłacalna.

Na jakieś 1,5 l wody RO DI dodaje 0,5 łyżeczki proszku więc jakieś 2-3 gramy.

Taką ilość roztworu ma na 2-3 dni więc 500 g CaOH2 powinno starczyć na jakies 1,5 roku - wydatek rzędu 80 zł.

W sumie nie tak drogo.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko, nie bierz tego prosze jako jakas osobista napasc, ale czasami az smiech bierze, ze znajduja sie takie osoby, co mimo dobrych rad mysla, ze przechytrzyli innych i znalezli super tania metode. Czasami tak jest rzeczywiscie, ale nie w tym przypadku. Wielu juz te metode przerabialo, w czasach przedhistorycznych zreszta innych nie bylo, ale teraz, gdy sa czyste, nowoczesne i tanie Ballingi, nie moge zrozumiec, po co gromadzic sobie caly PO4 w akwarium ? Gdyby nie to gromadzenie, to my tez bysmy tak robili.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomko' date=' nie bierz tego prosze jako jakas osobista napasc, ale czasami az smiech bierze, ze znajduja sie takie osoby, co mimo dobrych rad mysla, ze przechytrzyli innych[/quote']

Spoko konstruktywną krytykę zawsze przyjmuje na klate a i zwykle poczucie humoru mi dopisuje :)

Szczerze mówiąc czynnik cenowy ma tu najmniejsze znaczenie, bo przy 45 litrach umówmy sie na balinga bym sie nie wykosztował.

Ważniejsze jest to co napisałem powyżej, że przy takim układzie jestem w stanie zostawić akwa na 2-4 dni - przy balingu niestety bez dozowników za parę stów by się nie obeszło :) Nietety maleństwem nie ma się kto zaopiekować.

Przy wiekszej bańce napewno będzie balling, a póki co jeszcze troche popróbuję z wodą wapienna.

A tak dla zainteresowanych - zmierzyłem dziś rano poziom wapnia w kalkwasser idącej z kroplówki bezpośrednio

przed ujściem do zbiornika i jest ok 600 ppm wg. Saliferta

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka dni urlopu nie musisz nic dozowac, lub dodac troche Ballinga do dolewki. Te prochy rozrabiasz w butelce i masz spokoj. Zreszta, nie chodzi jedynie o Ca.

Pozdrawiam:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko , ja juz nie zliczę ile razy próbowałam wpisać się do Twojego wątku:D. Zawsze coś mi wypada.

Akawrium bardzo ładne , urzekły mnie w nim akcenty czerwono- niebieskie , na tle zieleni . Ta montipora talerzowa czerwona i ten sps wysoki czerwony nadają fajnego uroku temu baniaczkowi, takie samo mam wrażenie jak patrzę na niebieskie grzybki .

Bardzo podobają mi się Twoje posty , bo wiele można się z nich nauczyć.

Jestem u Ciebie stałym bywalcem i podglądaczem, teraz czekam na kolejne foty.

Zapomniałam też Ci podziękować za priv w sprawie odpieniacza DIY , właśnie jestem w trakcie robienia.

Pozdrawiam

Aga


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ona

To ciesze się, że wkońcu udało Ci się napisać tutaj co nieco :)

W akwarium kolejna zmiana aranżacji, tym razem bardziej radykalna. Wyszło chyba nieźle - wkońcu mam mini lagunę z kawałkiem wolnego piasku.

Z wapniem teraz już wszystko ok. poziom stały ok. 430 ppm.

Do akwarium dołożyłem Koralię Nano 1600 dla wzmocnienia cyrkulacji i powiem szczerze, że mimo tego wielkiego "zamieszania" nie ma. Wyrzuciłem ze zbiornika pompę hydor pico evolution, także teraz jedna z koralii rozbija taflę. Po tym zabiegu acry zdecydowanie lepiej się poczuły - niebieska wkońcu zaczęła pięknie wystawiać polipy.

Foty wkrótce.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.