Skocz do zawartości
tomko

nano rafa 45l - czas zacząć

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga uwaga!!! - dla osób pierwszy raz czytających wątek.

Przez problem techniczny jakim było przegrzanie mojej mózgownicy wywaliłem wszystkie zdjęcia z pierwszych 2 stron.

Fotki zaczynają się dopiero od 3 strony - są również niektóre z tych usuniętych. Jeżeli ktoś byłby szczególnie zainteresowany czymś z opisu na pierwszych 2 stronach wątku zrobię fotkę i wyśle na priv.

Pozdrawiam i sorki

tomko

Po praktycznej przygodzie z akwarium małosolnym oraz rocznej teoretycznej z słonym postanowiłem w końcu zrealizować

plan założenia akwarium morskiego. Jak to na początku bywa mało ambitnie, tylko 45l nano rafkę, ale mam nadzieję

że przyniesie mi ona dużo radosći.

Ale po kolei:

1. Jako, że chciałem aby akwarium było na wysokości wzroku na początku skonstruowałem podium - kilka listewek,

bejca, konfirmaty oraz szpachla ze sklepu gdzie wszystko wytłumaczą dobrze i każdemu pozwoliły dopełnić dzieła.

2. Następnie zaopatrzyłem się w akwarium - cube o podstawie 35/35cm, wysoki na 39cm o litrażu netto około 45l,

dwie sąsiadujące sciany okleiłem czarną folią reklamową ponieważ akwa będzie stało w rogu.

3. Zabrałem sie za pokrywę, oczywiście DIY - spienione PCV 6mm białe i 3mm czarne, cosmofen HV, 2 x 11W narva oceanic daylight + 1x 18W narva blue 2, do tego 2 wiatraczki na świetlówki i 1 na stateczniki i zasilacz. Wszystko przyozdobiłem aluminiowymi kątownikami na rogach. Dodatkowo zrobiłem opaskę na spód akwarium.

4. Przyszła pora na zastanowienie się na systemem filtracyjnym - kupiłem kaskadę 2 komorowa,którą zmodyfikowałem

przegrodami tak aby w jednej komorze był odpieniacz i woda przepływała przez jego podstawę, a w drugiej mam zamiar

zainstalować 2 woreczki z węglem aktywowanym i absorberem fosforanów.

5. Odpieniacz DIY zrobiony tak aby idealnie dopasował się do kaskady, sklecony z 2 strzykawek 100 i 50 ml i pojemnika

na urynę a wszystko to na kleju na gorąco. Starałem się aby funkcjonował na zasadzie przeciwpradu jak miniflotor

jak bedzie to wyjdzie w praniu - testy wypadły obiecująco.

6. Jeszcze grawitacyjny system uzupełniania wody na bazie pojemnika na produkty sypkie, kroplówki i

elementów hydrauliki z jakieś głowicy cyrkulacyjnej.

7. Za cyrkulacje bedą robić 1x koralia nano oraz 1x hydor evolution 200.

8. Preparaty: Sól to tropic marin pro reef + woda RO DI + bakterie przy rozruchu + podmianki 1x w tygodniu ok 4l + purple up + w przyszłości reff solution.

9. Planowana obsada to -

-Żywa skała ok 5kg na początek

-Bezkręgowce:

calcinus elegans

Lysmata Amboinensis

Sabella / Sabellastarte indica

Strombus SP

Tectus fenestratus

Archaster angulatus

-Korale:

zoanthus różne

discosoma

clavularia green

ricordea

acropora

Euphyllia Glabrensces

-Jakiś ukwiał

-Glony

Caulerpa racemosa var. turbinata

Caulerpa taxifolia

Rhodymenia

-Ryby

Amphirion oceallaris

Cryptocentrus cinctus/Amblyeleotris guttata

To tyle narazie, zalewam w przyszłym tygodniu :D


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokrywa full profeska, tylko nie wiem czy ten prześwit nie będzie raził w oczy, ale i tak mi sie podoba


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki starałem sie. z tym światłem z przeswitu nie jest źle choć na zdjęciu wyszło tragicznie - jednak przynajmniej mam pewność, że woda będzie miała temperaturę odpowiednią dzięki cyrkulacji powietrza, i nie ugotuje któregoś pięknego upalnego dnia rosołu z żyjątek wszelakich!!!!!!!!!!pozdrawiam


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zielony mintaj :

Elegancko :D

Czy masz dostęp do rhodymenii czy wpisałeś bo ładne?

Z ciekawosci wpisałam w google, no i teraz w ogóle nie wiem jak toto wygląda. Jest ich tyle,ze praktycznie każdy czerwonawy glon mozna pod to podciągnąć...

Szkoda że nie ma działu glony wyższe, chciałabym zidentyfikować kilka glonów, ale ze względu warunki środowiska itp nawet odróżnienie Caulerpa taxifolia od innych podobnych wydaje się zadaniem ponad siły.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli użyłeś nieodpowiedniego kleju to po pewnym czasie może odpieniacz Ci się rozkleić, z tego co widzę to wtedy wszystko z kubka przeleci do obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do glonów to raczej pusciłem wodze fantazji i są to glony które chciałbym mieć a to, że ciężko je znależć to już zupełnie inna sprawa!!!!!!

jeżeli chodzi o odpieniacz to kubek od środka jest jeszcze uszczelniony silikonem akwarystycznym więc nawet jakby klej puśćił to silikon na chwile przytrzyma - i mam nadzieje że wporę zauważę.

a tak na marginesie ZiZi to co piszesz jest intrygujące tzn. te kleje mają to do siebie, że lubią po jakimś czasie puszczać czy woda morska ma takie działanie?

musze powiedzieć że z plastikiem strzykawek klej związał wyjątkowo mocno - wkłady uniwersalne. z tego co czytalem już niejeden z kolegów konstruował odpieniacz używajac kleju na gorącą i do tej pory nie słyszałem o jakiejś katastrofie!

dzięki za uwagi


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do morskiej nie wkladalem, a w slodkim zrobilem kilka konstrukcji uzywajac takiego kleju i wszystko sie rozkleilo po jakims czasie, klej stracil swoje wlasciwosci, uzywalem jakiegos "niby" uniwersalnego, pozniej dowiedzialem sie, ze jest wiele specjalistycznych klei, ale stracilem zaufanie do tej metody montazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie i starannie wykonane. Bardzo mi sie podoba i czekam na dalsze fotki z zasiedlania i pracy sprzętu

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
klej stracil swoje wlasciwosci' date=' uzywalem jakiegos "niby" uniwersalnego, pozniej dowiedzialem sie, ze jest wiele specjalistycznych klei, ale stracilem zaufanie do tej metody montazu[/quote']

to zostaje mi się tylko codziennie modlić bo jak mój da du.... to nie tylko odpieniacz ale także kaskadę i dolewkę męski członek sztrzeli :D

Mogę się podzielić taxifolią i racemosą (ale odmiana zwykła' date=' nie turbinata)[/quote']

jak będę miał coś na wymiane to się zgłosze tym bardziej że pochodzę z Rybnika i często bywam w tych stronach

pozdr


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo było sporo wątpliwości czy do takiego akwa warto kupować RO DI bo że mało będzie używany że membrana siądzie etc. ja zakupiłem jakieś pół roku temu filtr z membraną o wydajności 75 galonów na dobę wraz z żywicą mb20.

całość wyszła mnie jakieś 250 złociszy.

od prawie pół roku ograniczałem się do przepuszczania 2 - 3 litrów co kilka dni i do dzisiaj miernik tds za żywicą pokazuje 0 natomiast przed 3-4.

więc rozwiewając wątpliwości jak narazie nic membranie nie dolega mimo, że nie jest specjalnie eksploatowana

a i byłem 2 tygodnie na urlopie i bałem się trochę że membrana wyschnie. najwyraźniej nic takiego się nie stało bo wskazanie tds się nie zmieniły.

mam nadzieje że ten żałosny wywód pomoże komuś.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super pomysł z tą kroplówką, a kaskada jakiej firmy?,a i czym ciołeś spienione pcv że tak ładnie i równo jest?(szczególnie te zaokrąglenia przy wylocie, moja pokrywa przy tej wygląda jakbym ją siekierą strugał:D)

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaskada znanej i cenionej firmy no-name - chińszczyzna z allegro 700l/h o dziwo bardzo cicha !!!!!!!!!!

wszytko strugałem nożem na ostrza trapezowe i zwykłym do tapet.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomko :

kaskada znanej i cenionej firmy no-name - chińszczyzna z allegro 700l/h o dziwo bardzo cicha !!!!!!!!!!

wszytko strugałem nożem na ostrza trapezowe i zwykłym do tapet.

Ten no-name to hbl 701 , wiem bo też takowy posiadam.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o prosze fanklub owej kaskady wyszedł z podziemia:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i stało się zalałem.

sól rozpuściła sie ładnie po godzince - zasolenie 1,022.

jutro kurs do Zabrza po jakieś 5 kg żywego gruzu :D

pozdrawiam

swiatełko mieszane 2x11 watt ocean daylight + aktynika 18 watt chyba trochę za biało więc raczej zmienie jeszcze jedną na narva blue


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skałka zakupiona - jakieś 4 kawałki ciekawie ukształtowane. częściowo odgazowana wiec mam nadzieje na mało burzliwe dojrzewanie.

od dzisiaj leje bakterie, wsadziłem juz też do kaskady 2 pończoszki - z weglem i absorberem fosforanów.

pienidło też juz pręży muskuły i musze powiedzieć, że idzie mu całkiem nieźle.

aha i zamieniłem jedna białą narve na druga aktynikę tak, że teraz według mnie kolorki są znacznie lepsze.

pozdrawiam :D


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta kostka:clapping zrobiona z głową i z jajem:strutin teraz tylko czekać na efekty.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki koledzy.

skałkę dostałem "z pod lady" więc moglem sobie wyszukać fajne kawałki.

teraz niecierpliwie czekać.

jutro zrobie jakieś testy to wrzuce wyniki.

myslę też, że zacznę od razu bardzo ostrożnie lać purple up.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lej zadnych cudownych eliksirów, poczekaj cierpliwie, wszysto samopas pójdzie w dobrą stronę :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testować też narazie nie masz co


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomko Jako świeży morszczak, gdy słyszałem, że rób sobie testy i tak to nic nie da to czuło się jak dostanie rękawicą :D dlatego robiłem testy, i trzeba je robić, bo to wiedza której nie wyczytasz na forum. Ja powiem tobie tylko, że rób i to co dziennie, ba nawet rano i wieczorem, poznasz tym samym jak zachowuje się akwarium. Tylko nie przejmuj się wynikami, notuj wszystko, ale nie martw się, że NO3, że PO4, bo to musi być, jak nie będzie, to znaczy że będą kłopoty. Odczekaj 6 tygodni i zasiedlaj.

Zasolenie trzymaj takie jak masz, bo łatwiej jest ryby aklimatyzować, z resztą nie tylko ryby, pożniej podniesiesz to większego nasycenia.

Tak jak pisał seb nie lej niczego hehe "samopas" bardzo dobre określenie, powinno być mottem morszczaków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomajk w morde może i dostałem ale nie poległem na dechy :D

należe do ciekawskich więc testy będe robił co 2-3 dni począwszy od jutra.

z eliksirem może faktycznie zaczekam aż akwa troszke dojrzeje.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze wyniki testów:

temp. - 27

zasolenie - 1,022

ph - 8,2

NH3 - 0,2

NO2 - 0,1

NO3 - 0,2

KH - 6

i co myslicie?


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.