Skocz do zawartości
tomko

nano rafa 45l - czas zacząć

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy jestem jak rośnie niebieska akropora ?


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebieska Acra ma sie dobrze choć w moim swietle pociemniała i teraz jest raczej granatowa. Nadzwyczajnych przyrostów nie ma i rzekłbym, że narazie idzie w dół i na grubość - zalała już spory placek wokoło siebie tak, że kleju już nie widać i siedzi bardzo mocno :shocking


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko wrzuć aktualne fotki bo przypuszczam, że baniaczek wygląda kapitalnie teraz bo już wcześniej było elegancko :shocking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przyszedł czas na aktualizacje :goofy

Z setupu nic się nie zmieniło, oprócz nowego dachu pokrywy oraz nowszej i ulepszonej wersji odpieniacza za strzykawek.

Popełniłem jeszcze zabezpieczenie z siatki, po 2 krotnym nieudanym samobójstwie Nemka jak go zwie żona.

A i przeszedłem tylko i wyłącznie na świetlówki Blue rezygnując z Oceanic Daylight - męczyła mnie mgła na szybach. Teraz jest znacznie lepiej a i korale lepiej fosforyzują.

Sps`y mają się dobrze choć bez specjalnych przyrostów, nie licząc montipory talerzowej i czerwonej digitaty. Korali sporo przybyło jak widać poniżej.

Wszystko śmiga bez większych wpadek choć jak to zwykle bywa były i trudniejsze dni włącznie ze śmiercia babki w śmiertelnym uscisku pustelnika :goofy.

I pare fotek na początek zaległe:

3865-a_800x600.jpg

3865-b_600x800.jpg

3865-c_600x800.jpg

3865-d_600x800.jpg

3865-e_600x800.jpg

3865-f_600x800.jpg

3865-g_600x800.jpg

3865-h_600x800.jpg

3865-i_600x800.jpg

3865-j_600x800.jpg

3865-k_600x800.jpg

3865-l_600x800.jpg

3865-m_600x800.jpg

3865-n_600x800.jpg

Pomimo gęstej obsady NH3 0, no3 0,2 - 0,5 ppm, więc nie jest źle. Inne parametry w normie. Regularne podmianki (co 7 dni) ok. 10 % i odpieniacz załatwiają sprawę. Karmię ryby codziennie, korale 1 x w tygodniu papką solowca.

To tyle pozdrawiam,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrzepiony sukcesem, w postaci utrzymania akwarium w niezłej kondycji przez blisko 5 miesięcy, bez tragicznej w skutkach katastrofy,

nieśmiale proszę Modów o przeniesienie wątku do działu Nasze Akwaria.

THX i pozdrawiam.

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomko mam pytanko czy dolewasz jakies suplementy do wody czy jedziesz tylko na podmianach ??


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko gratuluję ! Zbiornik bajka ! Jak na te gabaryty i odpieniacz ze strzykawek to zbiorniczek miażdży :goofy Super jeśli to Twój pierwszy baniak to tym bardziej gratuluję bo wyszło Ci to świetnie i jeszcze SPS'y w tak małym baniaczku i wszystko gra no super po prostu super.

Pozdrawiam serdecznie :goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za miłe słowa :goofy Cieszy ze nie tylko mnie się podoba.

Z suplementów to tylko ECO Systems Reff Solution mniej wiecej co 2 dzień i codzienna podmianka ok 60 ml świeżej solanki tzn. mój pseudobaling.

Wapnia nie dozuje bo nie ma takiej potrzeby, caly czas wysoki 450-480 - myślę, że sól ma tu duże znaczenie gdyż jest wzbogacona - Reff Crystals. Aktualnie ta mi się skończyła i byłem zmuszony zakupic Instant Ocean, zabaczymy jak na niej bedzie wszystko hulać.

Oprócz odpieniacza to jescze węgiel rowa i absorber fosforanów eco phos non stop w kaskadzie, dzieki nim woda jest naprawde krystaliczna.

Aha wszystkie sps`y klejone kropelka w żelu ( Pattex Power Żel) i to w dodatku pod wodą. Wszystko się dobrze trzyma a acry pieknie klej zalewają.

Na koniec akwa to mój pierwszy raz, wcześniej bawiem sie tylko małosolnym

Pozdr,

tomko

ps. Na żywo akwa wygląda znacznie lepiej, niestety zdjęcia kiepskawe bo cyfrak jest lekko leciwy :goofy


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na dokładkę przed weekendem jeszcze parę fotek - popracowałem nad ustawieniami aparatu i wycisnołem z niego wszystko co się dało.

Myślę, że teraz zdjęcia prezentują mniej więcej realny wygląd akwa, bo te poprzednie coś za białe były.

Pozdrwiam,

tomko

3865-pict0057_768x1024.jpg

3865-pict0063_1024x768.jpg

3865-pict0071_1024x768.jpg

3865-pict0074_768x1024.jpg

3865-pict0077_1024x768.jpg

3865-pict0087_1024x768.jpg

3865-pict0101_768x1024.jpg

3865-pict0104_768x1024.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piekny! :)

zazdroszcze tak zroznicowanych barw. zbiornik ma niewiele "l", ale sprawia wrazenie wiekszego.

co robisz, ze clavularia tak pieknie Ci sie otwiera? moja spi.. wylaczylem odpieniacz juz 2gi dzien, moze to pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki :)

jak już pisałem według mnie otwieranie się clavularii to kwestia azotanów, jak są wyższe tzn. przynajmniej oznaczalne to wtedy pięknie się otwiera.

troche czasu trwało zanim moja zastartowała, więc to też pwenie kwestia adaptacji do nowych warunków fizykochemicznych wody.

pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i ponawiam prośbę!!!!!!!!

Jeżeli któryś z Modów czyta to nieśmiale proszę o przeniesienie wątku do działu Nasze Akwaria.

THX i pozdrawiam.

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcąc podkreślić żałobę po martwej Babce, zakupiłem fajnego czarnucha :)

Było trochę walki z garbikiem ale już wszystko sobie "wyjaśniły" i obeszło się bez większych strat.

Murzynek okazała się strasznie sympatyczną rybką ale również drogą w 3 du................. jak na błazenka.

Polubiły sie z Nemkiem więc może będą małe, hmmm mulatki?

Pozdrawiam,

tomko

3865-1.jpg

3865-2.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watek przeniesiony tutaj z dzialu Dla nowicjuszy na prosbe autora.

Przy okazji fajna rafka

Pozdrawiam Grzesiek


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

male fajne-podoba mi si ebardzo az sam bym takie chcial miec jak lampke nocna:-)

pozdrawiam zycze powodzenia i pewnie niedlugo przesiadka na wieksze...


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Grzesiek.

Po twoim błyskawicznym działaniu widać jak w GB uczy się kultury pracy i załatwia sprawy - szybko i bezproblemowo.

Pozdr,

tomko

male fajne-podoba mi si ebardzo az sam bym takie chcial miec jak lampke nocna:-)

pozdrawiam zycze powodzenia i pewnie niedlugo przesiadka na wieksze...

A co stoi na przeszkodzie abyś Ty takie miał ???? :)

Apropo przesiadki zapewne tak się skończy jak korale zaczną wystawać z wody ale to jeszcze trochę potrwa.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomko po 3 latach potrzebowalem troszke przerwy.niedawno likwidowalem 300 l i mam w glowie plany na nowe ale jeszcze nie teraz.

pozdrawiam


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomko: czy garbik w ogóle nie goni błaznów? Zastanawiałem się nad chrysipterą, ale podobno lubi prześladować nemoki... a akwarium poezja, zwłaszcza te zielone palythoa rosnące pośród zoanthusów :love


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo Błaznów i Parasemki. Z moich obserwacji i rad bardziej doświadczonych wynika, że jest szansa na pogodzenie pod warunkiem, że błazny najpierw zasiedlą zbiornik i się w nim zaadoptują. Druga sprawa to gatunek błazenka.

Jak miałem tylko A.Percula i wpusciłem garbika to nie było problemu, obie rybki znalazly swoje kawałki rafki (parasemka okupuje grotę) i wogóle się nie krzywdziły, ba nawet jadły razem :)

Ostatnio wpusciłem czarnucha tzn. Amphiprion Polymnus i troszkę się obawiałem. Nie bez zasadnie. Walka była płetwy się postrzępiły ale to właśnie czarna mamba "naprostowała" garbika i pokazała gdzie jest jego miejsce przeganiając ją z groty. Ostatecznie czarny błazen znalazł inną nisze tzn. gonioporkę i aktualnie jest git. Rany się zabliźniły i do akwarium wrócił spokój.

Wniosek:

Najpierw błazny potem garbik ewentualnie błazen z gatunku bardziej agresywnych i terytorialnych np. Clarki, Polymnus, Chrysogaster . Najpewniej jak błazen bedzie wiekszy to też będzie lepiej.

Choć pewnie jest jeszcze wiele czynników, prze które końcowy efekt zasiedlenia błazenkami i garbikami bedzie inny. U mnie w każdym razie się udało mimo niewielkich gabarytów zbiornika. Jedyna metoda więc to metoda próby :D

Koniec żałosnego wywodu.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dorzucę coś od siebie.

Musialem zmodyfikować pseudobalinga. po zmianie soli na Instant Ocean zaczął spadać wapń wiec wróciłem do dozowania purple up. Aktualnie robie tak:

18 g soli Instant Ocean mieszam z 420 ml wody RO DI i do tego wkraplam 4ml Purple Up. Codziennie dozuje tego ok. 60 ml kontrolując zasolenie przy cotygodniowym podmiankach ( po 7 dniach właściwie nie ulega zmianie) więc cała przygotowana ilosć starcza dokladnie na tydzień.

Po aplikacji 60 ml mieszanki i rozprowadzeniu w akwarium poziom wapnia oscyluje około 460 ppm aby po 24h spać do 425 ppm wiec udało mi sie idealnie dopasować.

Początkowo bałem się trochę zmiany (niejeko z przymusu) soli na wyżej wspomnianą, ale okazało sie to bezpodstawne. Świetnie się rozpuszcza i zwierzaki się dobrze czują, a dotego glony na szybach też jakby trochę odpuciły, choć tu być może równiez pomogło wywalenie swiatła 10000K.

Może więc nie warto przepłacać za sól i wychodziać z załozenia, że im droższa i bardziej wzbogacona tym lepsza? To juz pozostawiam do oceny forumowiczów.

Na koniec jeszcze fotka pt. "pasażer na gapę"

3865-pasazer.jpg

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Z okazji nadchodzących swiąt wrzuciłem filmik na YouTube`a, z moim zbiorniczkiem w roli głowniej rzecz jasna

:)

Enjoy,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny baniaczek. I bardzo zadbany. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.