Skocz do zawartości
Amnor

[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Rekomendowane odpowiedzi

syciu, kawa93, kapuhy, Marika, lukiblack, adamus_23_as, Ziemniok & Natan

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. :)

Staram się jak mogę, żeby zwierzakom było u mnie dobrze i żeby tak też wyglądały. To bardzo miłe i motywujące, że moja rafka podoba się nie tylko mi. :)

syciu

Odkąd odpieniacz chodzi 24/7 pH nieco się podniosło. W każdym razie nie zbliża się już do wartości krytycznych i to mnie cieszy.

A ukwiał jest - a w zasadzie to nawet dwa. Jak się dobrze przyjrzysz, to je znajdziesz.

kapuhy & lukiblack

Nie planuję zmieniać kierunku - choćby dlatego, że mi osobiście LPSy bardziej się podobają. Ale jak w każdym baniaku, tak i w moim, są miejsca gdzie LPSy nie czułyby się dobrze. Mam nadzieję że kiedyś trafią tam SPSy i będą pięknie rosły.

Ziemniok

Decora odeszła na Wielką Rafę jakiś czas temu - pisałem o tym wcześniej.

A co do Tropic Marin Pro-Coral Mineral, Peniek ma rację - to różne produkty. Ten zawiera ponad 70 minerałów i pierwiastków śladowych, czyli ponoć wszystko co jest potrzebne. Czy to prawda nie wiem, ale korale są zadowolone. W każdym razie już od dłuższego czasu ograniczyłem dawkę do 5ml/h.

Natan

Jeśli chodzi o kolory, to i tak nic nie przebije Twojego baniaka NP. Przez długi czas chciałem taki mieć, ale uświadomiłem sobie, że nie podołam z obsługą. Szkoda, bo to najpiękniejszy ekosystem jaki można odwzorować...

Dzień 350 - 29.01.2011

Dziś zrobiłem sobie nocne podglądanie rafy. Sporo tam się dzieje, ale nie umiem zrobić zdjęć, które by to wszystko oddały. W każdym razie można patrzyć godzinami.

Jedno zdjęcie jednak wstawię - mimo że jest kiepskiej jakości. Z ogromnym zdziwieniem zauważyłem, że wszystkie skały w nocy zapełniają się brygadą maleńkich turbo ślimaków. Niedługo chyba zacznę je eksportować do Indonezji. :bump1

tn_400.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie Amnor baniaczek na prawdę KLASA widać, że posłuchałeś dobrych porad i sam wyciągasz poprawne wnioski bo akwa prezentuje się pięknie aż wstyd teraz zdjęcia swojego wrzucać :googleye

Pozdrawiam :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka! Amnor powiedz mi jak współżyją Thor amboinensis - sexy shrimp i debeliusy?

W sklepie odradzano mi kupno kręcidupek do moich 330 litrów właśnie ze względu na debeliusy.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoby Debeliusy mogły zaatakować Thory, nawet potraktować je jako posiłek. Nie mówiąc o zwykłym przeganianiu.

Mam 3 debeliusy, 2 amboinensis i 3/4 wurdemanni. Chciałbym dokupić stadko 3-5 małych Thorów - ponoć fajnie ze sobą żyją i są ciągle na widoku.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spajdi

Dzięki. :googleye Faktycznie staram się wyciągać wnioski, a i dobrą radą nie gardzę. Najbardziej cieszy to, że w końcu baniak działa - to znaczy zwierzaki rosną i pięknie zdobią. :waving

A co do zdjęć, to wstawiaj koniecznie!

Ziemniok

U mnie nie ma najmniejszej agresji pomiędzy krewetkami. Sexy siedzą sobie w ciągu dnia na swoich koralach a w nocy buszują po całym baniaku. Większe krewetki w ogóle nie zwracają na nie uwagi. Także według mnie nie powinieneś mieć żadnych problemów, za to sporo frajdy, bo po Harlequinach to chyba najciekawsze krewetki.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor, jak juz wczesniej pisalem, Twoje akwarium od poczatku towarzyszy mi w morskiej przygodzie i troche zazdroszcze Ci daru opowiadania tej historii w tak fajny sposob. Nie mam watpliwosci, ze wkladasz duzo samego siebie w ten kawalek podwodnego swiata i o to chodzi.

Jak pewnie czytales jestem 1-2 tygodnie od aquascapping'u u siebie i ciagle szukam inspiracji. Gdybys zaczynal od poczatku to czy tak samo bys wszystko poukladal? Moze po ok. roku - jesli dobrze policzylem - moglbys zrobic podsumowanie co sie udalo a co nie? Z czego jests najbardziej zadowolony? Co bys zrobil inaczej?

Mam nadzieje, ze nie "narzucam" sie zbyt bardzo. :nono Dzieki za swietne czytanie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor, jak juz wczesniej pisalem, Twoje akwarium od poczatku towarzyszy mi w morskiej przygodzie i troche zazdroszcze Ci daru opowiadania tej historii w tak fajny sposob. Nie mam watpliwosci, ze wkladasz duzo samego siebie w ten kawalek podwodnego swiata i o to chodzi.

Jak pewnie czytales jestem 1-2 tygodnie od aquascapping'u u siebie i ciagle szukam inspiracji. Gdybys zaczynal od poczatku to czy tak samo bys wszystko poukladal? Moze po ok. roku - jesli dobrze policzylem - moglbys zrobic podsumowanie co sie udalo a co nie? Z czego jests najbardziej zadowolony? Co bys zrobil inaczej?

Mam nadzieje, ze nie "narzucam" sie zbyt bardzo. :waving Dzieki za swietne czytanie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubaaas

Rok właśnie upłynął, sam nie wiem jak i kiedy, wiec faktycznie nadszedł czas na małe podsumowanie. A zatem...

Rok 2 Dzień 2 - 15.02.2011

Podsumowanie pierwszego roku życia mojego skrawka rafy zacznę od rzeczy, które - bogatszy o spore już doświadczenie oraz trochę wiedzy zdobytej w praktyce - na pewno zrobiłbym inaczej.

1. To zapewne jest oczywista oczywistość dla wszystkich doświadczonych już trochę morszczaków, ale gdybym teraz zakładał zbiornik, to byłby on znacznie większy. :D

Zarówno warunki przestrzenne, jak i posiadany sprzęt (poza odpieniaczem i oświetleniem) spokojnie umożliwiłyby postawienie akwarium około 500l. I dokładnie takie też bym postawił jeśli bym teraz zaczynał - 100cm x 100cm x 55cm - wymiar jak dla mnie idealny (przynajmniej do obecnego mieszkania, bo i tak na pewno okazałby się za mały :D).

Wniosek na przyszłość:

Planować z większym rozmachem i nie bać się skali.

2. Na pewno nie kupiłbym teraz lampy Black Python.

Przyznać muszę, że wiele osób (wszystkie, które wówczas znałem) dysponujących wiedzą i doświadczeniem, starało mi się ten pomysł wybić z głowy. Nie posłuchałem, bo wymiary akwarium mocno zawężały mi pole wyboru oświetlenia, więc uznałem że warto zaryzykować i uwierzyć w zapewnienia sprzedawcy. Niestety okazało się, że zapewnienia co do rzekomych parametrów i funkcjonalności sprzętu miały się nijak do jego faktycznych możliwości, a sam produkt nigdy nie powinien trafić do sprzedaży, ponieważ absolutnie nie ma parametrów światła wymaganych w akwarium morskim. Zresztą w sprzedaży był tylko kilka tygodni (w najlepszym razie), bo praktycznie zaraz po jego wypuszczeniu pojawiła się wersja z innymi diodami.

Nie oznacza to, że zostałem przeciwnikiem LEDów - wręcz przeciwnie, kolejna lampa też będzie tego typu, ale najprawdopodobniej DIY, żebym wiedział co w niej 'pracuje' i mógł wybrać najlepsze podzespoły. No chyba że pojawi się jakiś producent, który zasłuży sobie na dobrą opinię wśród morszczaków. W każdym razie pionierskich wynalazków już nie będę kupował.

Wniosek na przyszłość:

Nie wierzyć producentom ani sprzedawcom, tylko ludziom którzy na morszczyźnie zjedli zęby.

3. Inaczej rozwiązałbym szafkę, a w szczególności dostęp do niej.

Kiedy projektowałem akwarium zależało mi na tym, żeby drzwiczki do szafki były ukryte. Okazało się że choć ładnie to wygląda, to jednak dość mocno utrudnia 'grzebanie' w SUMPie. Jedynym pozytywem tej sytuacji jest fakt, że drzwiczki mogą być cały czas otwarte, co poprawia wymianę gazową - ale to można było rozwiązać montując z boku wywietrznik, choćby nawet z wentylatorem.

Wniosek na przyszłość:

Ergonomia, wygoda i łatwość obsługi są w długim okresie czasu ważniejsze od estetyki. I tak wszyscy patrzą się tylko na akwarium

4. Nie eksperymentowałbym z nowymi, cudownymi metodami filtracji.

Chodzi konkretnie o BioPellets. Podobnie jak w przypadku lampy, tak i tutaj skusiłem się na nowoczesną, niesprawdzoną metodę, kierując się głównie zapewnieniami producenta oraz dystrybutora. Skończyło się też bardzo podobnie, czyli ucierpiał na tym baniak - a konkretnie zwierzaki - oraz ja, ponieważ przysporzyło mi to sporo stresu i kosztów.

Wniosek na przyszłość:

W akwarystyce morskiej nowoczesne rozwiązania są zawsze gorsze od sprawdzonych metod. Niech lepiej testują je inni - przynajmniej do czasu, aż nie awansują do działu z metodami sprawdzonymi

5. Odpuściłbym sobie wiele prób ulepszania tego co dobrze działało.

Większość moich prób ulepszenia systemu filtracji kończyła się kłopotami w postaci wody na podłodze, a czasem też rozchwianymi parametrami.

Wniosek na przyszłość:

DIY jest dla ludzi, ale nie ma sensu wyważać otwartych drzwi. Skoro wszyscy używają filtrów określonego typu, to znaczy że one działają i że raczej na pewno działają lepiej od innych rozwiązań

6. Dałbym systemowi spokojniej dojrzewać.

Nie reagowałbym już tak panicznie na każdą lekką zmianę parametrów, nie pakowałbym tak często rąk do akwarium żeby np. przedmuchać skały, nie nadużywałbym kleju do korali... Oczywiście od doświadczonych morszczaków słyszałem często: 'cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości...', ale musiało trochę wody przez pompy przepłynąć, żebym w końcu dojrzał do tej porady. Wszelkie próby szybkiego korygowania parametrów, przesadzanie z 'moczeniem rąk' w akwarium (nawet w ramach zabiegów porządkowych) oraz dodawanie w większych ilościach jakiejkolwiek chemii, kończą się w praktyce najczęściej źle. Nawet jeśli parametry skoczą, to wystarczy dać systemowi trochę czasu i wszystko się samo z powrotem poukłada.

Wniosek na przyszłość:

Cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości...

Tyle jeśli chodzi o rzeczy, które zrobiłbym inaczej.

Jeśli natomiast miałbym ocenić z czego jestem najbardziej zadowolony, to byłaby to tylko jedna, ale za to najważniejsza kwestia - fakt że w końcu zdecydowałem się założyć akwarium morskie. :D I tak na dobrą sprawę nie ma sensu pisać o niczym więcej, bo samo tworzenie od podstaw, systematyczne pielęgnowanie i możliwość codziennego podziwiania czegoś tak pięknego, jak miniaturowy wycinek oceanu we własnym domu, wynagradza moim zdaniem wszystkie niedogodności, kłopoty, problemy i koszty które mogą się pojawić i często się z tym hobby wiążą.

Wniosek na przyszłość:

Na pewno założę w przyszłości kolejne (większe) akwarium morskie!!!

Z okazji rocznicy chciałem wstawić trochę zdjęć, ale przez dłuższy czas nie miałem aparatu, więc nie robiłem zdjęć na bieżąco i niestety mam tylko to co na szybko pstryknąłem dzisiaj. W dodatku trochę się rozpisałem i jakoś wena na fotografowanie mi przeszła. Tak więc wstawię tylko pare zdjęć dla porównania jak ten rok odbił się na akwarium.

Było tak:

4406-tn_41.jpg

A teraz jest tak:

tn_401.jpg

Było:

4406-tn_45.jpg

Jest:

tn_402.jpg

W akwarium wszystko w końcu pięknie się pompuje i rośnie, więc ja wreszcie mogę szczerze powiedzieć że jestem zadowolony. Powoli myślę nad dołożeniem kilku nowych korali, ponieważ im dłużej się przyglądam (a ostatnio coraz trudniej mi się oderwać), tym więcej widzę na nie miejsca. :D

Jednak żeby nie było za różowo, znów miałem małego pecha - Fungia, która od ładnych paru miesięcy stała sobie w jednym miejscu (chyba jedyny koral którego nie przykleiłem, bo i jak?) ostatnio tak urosła i tak bardzo się pompowała, że w końcu spadła... W dodatku prościutko na piękną Scolymia australis. :banghead Niestety Scolymia nie przeżyła tej potyczki. :D Za to Fungia ma teraz nowe miejsce - zaanektowała to zdobyte w drodze abordażu.

Ponadto lampa LED sieje dalsze żniwo zniszczenia - fragment koralowca Favia favus, na który padało jej światło zaczął jaśnieć (część która była oświetlona świetlówką T5 zachowała kolory). Teraz jest już całkiem biały i koral musiał zostać przestawiony w zacienione miejsce, a przy najbliższej okazji zostanie oddany do sanatorium dla korali w Szamotułach. Może wróci jak wymienię lampę.

Jednak żeby równowaga w systemie została zachowana, podczas ostatniej dostawy w Aqua Medic'u zakupiłem dwa nowe koralowce:

Turbinaria mesenterina

tn_403.jpg

Caulastrea echinulata

tn_404.jpg

Również moja łączka Discosom powoli się rozrasta o kolejne grzybki. Najpierw miało być ich 5 sztuk, teraz jest 9, a wciąż widzę miejsce na kolejne - tym bardziej że jest jeszcze sporo różnych kolorów. W planie ma tam być bardzo gęsto. :D

tn_405.jpg

Wypatrzyłem też nowego ślimaka. Najpierw myślałem, że to Strombusy mi się rozmnożyły, ale teraz jak podrósł mam już pewność, że to inny gatunek - prawdopodobnie wylazł ze skały, albo przyjechał na jakimś koralu. Wygląda zupełnie jak Oliva carneola, ale opis jego upodobań żywieniowych mi się nie zgadza. Dziś widziałem jak dogonił (to mało powiedziane - ten ślimak przeczy całkowicie stereotypom - myślę że mógłby wyprzedzić niejednego kraba) Nassariusa, zrzucił go ze skały (chyba wstrzyknął jad, bo ofiara po ugryzieniu zaprzestała ucieczki), następnie 'zjechał' za nim, owinął się dookoła niego i po kilku minutach 'wypluł' muszlę - przy czym oba ślimaki były tych samych rozmiarów. Ciekawe co z niego wyrośnie?...


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, jak sobie przypomnę te początki i paskudnie poukładaną skałę... Tak z początku dla mnie wyglądała, a teraz to muszę uczciwie odszczekać :D Twój baniak jest dla mnie jednym z najładniejszych i najbardziej oryginalnych na forum, a przeczytanie wątku od deski do deski daje naprawdę dużo wiedzy o sprzęcie, dojrzewaniu, zwierzakach... No i zawsze lepiej uczyć się na czyichś błędach :D Za uczciwe przyznawanie się do nich należy Ci się duży szacunek. Ale nic to, pierwszy roczek już minął, teraz powinno być z górki :D I tego szczerze Ci życzę :D


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman to w sumie jak rocznica to i jakieś %%%% by się przydały hehehe

Nie muszę powtarzać bo wiesz że masz piękne akwarium, a moje akwa Tobie też zawdzięcza pomoc ale powiem raz jeszcze - za***iście to wygląda - zoa, discosomy to jest to co lubię a u ciebie coraz więcej tego :-).

3mam kciuki :D


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor jestes mistrz:clapping

Ja wiem ze lepiej jest sie uczyc na cudzych bledach, ale w morszczyznie jset tak ze co przezyjesz to Twoje a osobiste doswiadzczenie bezcenne. Druga sprawa to umiec publicznie zrobic sobie rachunek sumienia sammemu przed soba


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Romanie za ten zbiornik !! :kapelusz

Dzięki Tobie ja i pewnie kilku innych kolegów nie popełni niektórych błędów a może także zyskamy odrobinę odwagi (pokolce w stosunkowo niewielkim litrażu). Podziwiałem przez ten rok serial "[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku..." i czekam na drugi sezon :D

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błędów nie popełnia tylko ten kto nic nie robi :D

Sparzysz się sam to nastepnym razem będziesz bardziej czujny i do tego wiele się nauczysz!!!

Gdybyś sam przez wszystko nie przeszedł a tylko powielał schematy to napewno niebyłbyś

tak mądry w kwestii akwarystyki morskiej jak obecnie! Teraz nie będziesz maił wątplwiości jak postępować.

Do Twojego podsumowania dodałbym tylko:)

AMEN

Gratuluję baniaczka,

Tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor,

bardzo trafne spostrzezenia.:D Jak zwykle, popieram wszystkie 6 punktow.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wtępie gratuluje projektu i zaangażowania, widać je na każdej stronie Twojego topica.

Nie mogę się jednak zgodzić z tym, co piszesz o lampach na diodach 1W. Jest to oczywiście Twoja opinia, ale pozwolę sobie mieć inną. Zaczynałem od produkowanych w Chinach lamp bez diód UV (co podobno było ich wielkim mankamentem), był wrzesień 2009, więc byłem jednym z pierwszych uzytkowników tych lamp. W styczniu 2010 powiesiłem 2szt. lamp Black Phyton po 90W każda i tak sobie świeciły, aż do likwidacji akwarium w styczniu 2011. Odczucia mam zupełnie inne niż Twoje. Koralowce rosły w tempie sprinterskim, doszło do tego, że nie mogłem wyczyścić przedniej szyby bez łamania kilku gałęzi SPS-ów. Oczywiście światło nie było jedynym czynnikiem, który sprawił, że akwarium wyglądało dobrze. Uważam jednak, że lampy sprawiły się na piątkę. Również spotkała mnie sytuacja, że po kilku miesiącach od zakupu na rynku pojawiły się lampy oparte na diodach Cree. Nie sądzę jednak, że zostałem w ten sposób skrzywdzony, bo lampy które kupiłem działały, i to jak! Nie wspominając o tym, że w tamtym czasie i tak nie kupiłbym lamp na Cree, bo nie były w tej samej cenie, były prawie dwa razy droższe.

Żeby nie być gołosłownym, co do efektów świecenia, wklejam link do mojego starego topicu.

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=13489&d=120

To tylko moja opinia, a z nimi wiadomo, jak z d... - każdy ma swoją.

Nad nowy zbiornik kupiłem już lampy 200W (na Cree), jednak ze względu na to, że stare Black Phytony planuję wykorzystać nad akwarium "szczepkowym" bardzo interesuje mnie na jakiej podstawie uważasz, że lampy te nie dają parametrów światła wymaganych w akwarium morskim? No i jak wytłumaczyć fakt, że koralowce przez rok żyły, przyrastały i na moje oko były w niezłej kondycji, podczas gdy świeciło nad nimi światło o nieodpowiednich parametrach? Już ze dwa razy spotkałem się z podobną do Twojej opinią, odpowiadałem wtedy, że moje koralowce nie wiedzą, że to "złe" dla nich światło, może po prostu nie warto o tym mówić swoim? :D


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to raz napisałem ale napiszę jeszcze raz że dla mnie to najładniejszy baniak na tym forum :D


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy, syciu, Kubaaas, Grzegorz Dyzma, lukiblack, tomko, Stani , snocho & michal_natalia

Dziękuję Wam wszystkim za miłe słowa - zarówno odnośnie akwarium, jak i moich wysiłków zmierzających do w miarę systematycznego relacjonowania akwarystycznych wzlotów i upadków.

Kiedy zaczynałem ten dziennik, pisałem głównie z myślą o tym, żeby kiedyś stanowił on pamiątkę dla mnie samego oraz materiał do przemyśleń na przyszłość i być może pomoc przy budowie kolejnego zbiornika. I szczerze mówiąc gdyby nie fakt, że tak wiele osób go czyta i swoimi pozytywnymi, lub też krytycznymi uwagami dopinguje mnie do dalszych wpisów, to prawdopodobnie zarzuciłbym temat już dawno. Przede wszystkim z lenistwa - nie zawsze się chce - no i co by nie mówić, to jednak zajmuje trochę czasu, a tego zawsze brakuje.

Jednak kiedy czytam Wasze komentarze - szczególnie takie, z których wynika, że moje akwarium przekonało kogoś do założenia własnego, albo moje doświadczenia pozwoliły uniknąć niepotrzebnych i kosztownych błędów - to jakoś zawsze udaje mi się przezwyciężyć lenistwo i znaleźć trochę czasu na kolejny odcinek. Nie mówiąc już o tym, że pozytywne opinie odnośnie akwarium od ludzi, którzy wiedzą co to znaczy mieć dłonie przeżarte solą, dopingują mnie do jeszcze większych starań aby akwarium naprawdę zasługiwało na te pochwały.

Dzięki za czytanie i za pozytywną energię. :baby

kapuhy

Jak teraz patrzę na stare zdjęcia ze samą skałą, to sam nie mogę uwierzyć jak mi się mogło to ustawienie spodobać. :p Pewnie to była intuicja... Albo raczej brak możliwości stworzenia czegokolwiek innego z tych 'klocków'.

Ale grunt, że po obsadzeniu koralowcami efekt przeszedł moje oczekiwania. :)

syciu

W sumie to masz rację - warto by było zapodać vodka method na taką okoliczność. Tym bardziej że oprócz mojej rocznicy, Brunon ma jeszcze do obejrzenia kilka godzin filmów z rafy. Pomyślę jak to połączyć i dam znać. :)

snocho & cris6

Nigdy i nigdzie nie napisałem że jestem przeciwnikiem diod 1W, a tym bardziej oświetlenia LED (nawet zaznaczyłem, że kolejna lampa też na pewno będzie LED). Widziałem baniaki pod działającymi jak należy lampami tego typu i jestem jak najbardziej zwolennikiem, a nawet entuzjastą tej technologii.

Piszę tylko o tym, ze mój konkretny egzemplarz lampy jest do D.... To nie jest żadna tajemnica, że pierwsze BP to był jeden wielki eksperyment - w dodatku finansowany przez nabywców lamp. Stosowane diody zmieniano tak często, że wiele osób żartowało, że nie ma dwóch lamp z takimi samymi. Widocznie Tobie snocho trafiły się egzemplarze już nieco lepsze. Ja miałem pecha i mówi się trudno. Zresztą nie tylko ja, bo widziałem ze dwie takie lampy kurzące się na półkach, bo też zabijały korale.

A skąd wiem, że moja lampa nie ma odpowiednich parametrów? To też nie jest ani tajemnica, ani wymysł ostatnich dni. Wystarczy prześledzić mój dziennik - do września, października ubiegłego roku korale umierały mi masowo. Nawet pojawiły się wpisy (skądinąd słuszne), że koralowcami, które przeszły przez mój baniak można by obsadzić kilka takich akwariów. Oczywiście były różnie przygody, wahnięcia parametrów, awarie itp., ale nauczyłem się już na tyle dużo o morszczyźnie, żeby wiedzieć że samo wahnięcie parametrów nie zabije zdrowego koralowca.

Odkąd odsłoniłem okna koralowce przestały umierać - wcześniej były zasłonięte, bo bałem się glonów i skoków temperatury, ponieważ akwarium stoi przy samym oknie od strony zachodniej. Odkąd dołożyłem świetlówki część zwierzaków zaczęła nawet rosnąć. A i tak gołym okiem widać różnicę w akwarium pomiędzy dniem pochmurnym, a słonecznym - to mniej więcej tak jak różnica pomiędzy wegetacją a rozkwitem.

Wniosek nasuwa się sam - moja lampa BP zastosowanie w morszczyźnie może znaleźć co najwyżej jako oświetlenie do refugium. Jej zakup to była dla mnie kosztowna lekcja tego, żeby nigdy więcej nie wierzyć gładkim słowom producenta, tym bardziej jeśli nie daj boże ma jeszcze smykałkę do marketingu.

Nie tylko wydałem 2,5 tys. zł na lampę, która prędzej czy później trafi na śmietnik, bo nic się z nią nie da zrobić (sprawdzałem - nie można wymienić diod na żadne inne - albo nowa lampa, albo refugium), ani tym bardziej nie mogę jej sprzedać (bo przyzwoitość nie pozwoli mi wpuścić jakiegoś - pewnie początkującego - morszczaka na taką minę). Co gorsza uśmierciłem sporo zwierzaków, przeżyłem z tego tytułu sporo stresu, no i - co nie bez znaczenia - wydałem na te zwierzaki kilka tysięcy złotych.

Tak więc cieszę się że Wasze lampy sprawdzają się jak należy, pozostaje fanem technologii LED, ale tak jak pisałem - kolejna lampa to albo DIY, albo wiarygodny, sprawdzony przez wielu akwarystów producent. Żadnych wynalazków, żadnych eksperymentów, żadnych marketingowców.

Rok 2 Dzień 3 - 16.02.2011

Zdechł mi dziś kolejny ślimak Turbo (poprzedni padł ze dwa miesiące temu). Zaczynam się zastanawiać, czy to ze starości (spory był), czy z głodu... A może się zatruł? Niby maleńkich Turbo mam ze 300, ale wciąż jakoś dziwnie nieswojo się czuję, jak zwierzak pada. Na wszelki wypadek wymieniłem węgiel i będę obserwował inne bezkręgowce.

Chciałem pstryknąć kilka fotek makro, ale albo ja jestem nędznym fotografem, albo sprzęt się nie nadaje - nic z tego nie wyszło. Jednak przy okazji powstało kilka fotek korali, które zrobiłem dla sprawdzenia czy rosną, czy są zdrowe i czy im dobrze.

Kilaka wstawię żeby nie było, że tyle do czytania i żadnych obrazków. :waving

tn_406.jpg

tn_407.jpg

tn_408.jpg

tn_409.jpg

tn_410.jpg

tn_411.jpg

tn_412.jpg

W przyszły weekend planuję ostatecznie wyrzucić kulki z systemu filtracji. I tak już chyba nie działają, bo zalęgła się w nich wielka gąbka - zarosła pół filtra pochłaniając sobą resztkę BioPellets. W sumie ciekawy z niej zwierzak teraz - pół gąbka, pół granulat. Trochę się boję kolejnej zmiany w filtracji, ale mniej niż dodawania nowych kulek. Być może co najwyżej zostawię jakieś 10-20ml jako wsparcie filtracji oraz żeby zmniejszyć szok.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, postanowiłem złożyć w tym wątku w ofierze mój pierwszy post. :p Przeczytałem całość.

Pięknie opowiedziana historia. :baby

Ładny biuścik na ostatnim zdjęciu :waving ;-)

P.S. Zaskoczyłeś mnie tym agregatem prądotwórczym na balkonie, to tak głośno chodzi, że nie odważyłbym tam go wsadzać. Ale dla rybek mozna się poświecić :)

Pozdrawiam i czekam na następną książkę "My Wide Cube 500 l." :)

Chylę czoło :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor, powiem tak, o potędze Twojej rafy i Twojego dziennika niech zaświadczy to, że dostałem od kumpla wczoraj na gg wiadomość :

Rado

21:44:21

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=21652&postdays=0&postorder=asc&start=0

21:44:28

pewnie widziałeś

21:44:39

genialne akwarium, i świetna historia

21:44:41

;]

Gdzie oczywiście nigdy mu nie mówiłem o Twoim baniaku, sam znalazł i się zachwycił !

Ukłony


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jonasz

Miło mi że akurat tutaj zacząłeś przyjaźń z forum.

Dzięki za pochwały i mam nadzieję że do zobaczenia kiedyś w Twoim wątku. :clowning

Gotterdammung

Mnie ostatnio odwiedził pracownik Aqua Medica (podrzucił towar dla znajomego), spojrzał na akwarium i powiedział że poznaje baniak z forum i że nie miał pojęcia że to u mnie i że to tak blisko. Ja na to, że na pewno widział na nano-reef, a on że skąd - na aquaforum. Rozbawiło mnie to, bo człowiek związany z morszczyzną na morskim forum temat przeoczył, a wyszukał na ogólnym. :(

Rok 2 Dzień 16 - 01.03.2011

W akwarium życie rozkwita. :(

Ostatnie słoneczne dni pewnie przyczyniły się do tego, że koralowce wyglądają lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Ze swojej strony akwarystyczną aktywność w ciągu ostatnich tygodni ograniczyłem głównie do karmienia, czyszczenia szyb i gapienia się przez nie, co też pewnie nie zaszkodziło. :)

Od czasu ostatniej aktualizacji obsadę zasiliły: Acanthastrea echinata, Trachyphyllia geoffroyi (gdyż wcześniej nabyty egzemplarz tego gatunku okazał się jednak być Welsophyllia radiata) oraz kilka koralowców od Snakecharner'a (:kapelusz) - 5 różnokolorowych szczepek Montipor - Montipora digitata (czerwona, fioletowa, srebrna i zielona) oraz Montipora samarensis (pomarańczowa), a także mała szczepka Clavularia sp., co do której mam nadzieję, że kiedyś porośnie tylne szyby i komin.

Straty w inwentarzu nie wystąpiły. :)

Wyjątkowo nie zrobiłem zdjęć, ponieważ zainspirował mnie doskonały film nakręcony przez darekkuku i postanowiłem dla odmiany pobawić się tym razem kamerą.

Scenariusz był doskonały - chciałem zmontować teledysk z krótkich scen ze wszystkimi mieszkańcami akwarium uchwyconymi w jakichś ciekawych sytuacjach. Niestety pomimo faktu, że przez ponad tydzień czatowałem z kamerą przed akwarium po kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt minut dziennie, aktorzy nie chcieli współpracować. :) Jak na złość Doktorek wziął sobie wolne, Pterapogon'y miały ciche dni, Pseudanthias samiec wolał się wylegiwać na swoim 'tronie' niż zarządzać stadkiem, Pokolce nic tylko by jadły i nawet bezkręgowce nie chciały polować na siebie nawzajem - generalnie akwarium pochlapywało nudą... W dodatku okazało się, że reżyserem jestem jeszcze gorszym niż fotografem bo około 99,9% materiału nadawało się jedynie jako katalizator zużycia klawisza delete. :)

W każdym razie po ponad tygodniowej walce i nakręceniu ponad dwustu ujęć, uznałem że na więcej mnie po prostu nie stać. Wybrałem te które moim zdaniem wyszły na tle reszty najlepiej, następnie powalczyłem trochę z oprogramowaniem i jakoś udało mi się złożyć całość do kupy.

I tak powstał mój pierwszy morski dokument. Filmik jest wprawdzie nieco przydługi, średnio emocjonujący i ma nieco wyblakłe kolory (nie potrafiłem ustawić balansu bieli, na szczęście kamera w trybie auto oddawała kolory w miarę zbliżone do naturalnych), ale i tak oddaje wygląd akwarium lepiej niż zdjęcia.

EDIT: Pytanie do moderatorów

Jak wstawić obiekt z YouTube? Na podglądzie wyświetla się prawidłowo, ale na stronie już nie. :)

Poniżej kod do obiektu:

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/watch?v=LCQNxTGODmE?hl=pl&fs=1"></param><param'>http://www.youtube.com/watch?v=LCQNxTGODmE?hl=pl&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/watch?v=LCQNxTGODmE?hl=pl&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.