Skocz do zawartości
Amnor

[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Rekomendowane odpowiedzi

Przetrwałeś wczorajszy brak prądu? Jak tam zwierzaki? A tak poza tym to nic tylko czekać na dalsze wpisy :)


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brunon

:kapelusz

Taku

Brak prądu nie przysporzył żadnych problemów, bo odpaliłem na balkonie agregat i wszystko przez cały dzień działało normalnie.

Co do wpisów, to mam ostatnio trochę mniej czasu, więc opuściłem się nieco w robieniu zdjęć i nie mam czego wstawiać. :)

Ale że mnie zmobilizowałeś, to popstrykałem dziś trochę - na jeden wpis wystarczy. :)

Dzień 77 - 21.04.2010

BIO Pellets pracują już tydzień i jak dotąd wszystko wskazuję na to, że są dokładnie tak dobre jak wszyscy (a producent w szczególności) twierdzą. :)

Korale pięknie wybarwione (za wyjątkiem dwóch, ale o tym dalej), ryby już się przyzwyczaiły, okrzemki w odwrocie, a parametry zgodnie z oczekiwaniami mocno się poprawiły. W niedzielę zrobiłem komplet testów - oto wyniki:

18.04

PH - 8,0

KH - 9,3

NH4 - 0 (w końcu!)

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 0,03

Ca - 390

Mg - 1200

temperatura - 24,5

Ponieważ w akwarium rozpoczął się gwałtowny rozkwit alg wapiennych musiałem zacząć stosować Ballinga. Kalkulator wyliczył mi dawki dzienne po 100ml każdego z roztworów. Na magnez pomogło, na wapń niestety nie bardzo. Parametry z dzisiaj:

21.04

PH - 8,3

KH - 9,6

Ca - 400

Mg - 1320

Podjąłem decyzję, że nie będę podbijał Ca bardziej, bo pociąga to za sobą mocny wzrost KH, które i tak mam już trochę za wysokie. Postaram się utrzymywać je na poziomie 390-400.

Z technicznych aspektów życia mojego Oceanatrium to by było na tyle. Natomiast jeśli chodzi o samo życie, to mam problem z dwoma koralami - Caulastrea curvata i Scolymia vitiensis. Już jak do mnie przyjechały nie były w najlepszym stanie i niestety przez ten nieco ponad miesiąc, który spędziły w moim baniaku, ich kondycja się nie poprawiła. :)

Myślę że problem tkwi w ich ustawieniu, a konkretnie w za silnym nurcie wody, bo cała reszta koralowców ma się świetnie. Caulastrea zwiedziła już 4 miejsca i mam wrażenie, że dziś w końcu trochę się napompowała. Scolymia jest dość duża i ciężko ją przestawić, ale chyba jednak będę musiał, bo inna alternatywa to szukanie dla niej nowego domu. :)

A na deser fotki nowych mieszkańców, którzy trafili do baniaka wczoraj.

Fungia sp. 03

4406-tn_158.jpg

Protula magnifica

4406-tn_159.jpg

A tak wygląda baniak dzisiaj.

4406-tn_160.jpg

4406-tn_161.jpg

4406-tn_162.jpg

4406-tn_163.jpg

4406-tn_164.jpg

Żółtek polubił obiektyw i grzecznie pozuje...

4406-tn_165.jpg

... podczas gdy Niebieski jest prawie niemożliwy do sfotografowania. :)

4406-tn_166.jpg

Podczas karmienia krewetki, ślimaki, kraby i homar pokazują kto rządzi w baniaku. Obojętnie gdzie karma spadnie - i tak długo tam nie poleży...

4406-tn_167.jpg

4406-tn_168.jpg

A tak sobie urósł mój niezidentyfikowany pasażer na gapę - małż X (teraz już prawie XL). :)

4406-tn_169.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 78 - 22.04.2010

LPSy ewidentnie pokochały kulki - a ja pokochałem LPSy. :)

Oto mój ulubiony (jak dotąd) koral - Catalaphyllia jardinei - w dwóch wersjach ustawień balansu bieli.

4406-tn_170.jpg

4406-tn_171.jpg

Jest u mnie prawie 2 tygodnie i nie dość, że już sporo urósł, to jeszcze z dnia na dzień wygląda coraz piękniej. :love

Pozostałe LPSy zresztą też - nawet Caulastrea curvata od 2 dni w pełni się pompuje i zaczyna nabierać kolorów (a ja zaczynam nabierać nadziei, że jednak ją odratuję). Jedynie Scolymia mnie wciąż martwi, bo nie chce współpracować, bez względu na miejsce. Ale się nie poddam. :)

Co do SPSów, to na razie trudno powiedzieć coś konkretnego. Zielona Montipora talerzowa wygląda tak jak po włożeniu, a cudownie niebieska Montipora danae niestety nie jest już niebieska tylko fioletowa. :) Ale to moje początki z SPSami, więc się nie załamuję i mam nadzieję, że z czasem ponownie tak pięknie się wybarwi.

PS.

O ile może urosnąć krab podczas jednej wylinki???

Bo mój Mithrax zaczyna mnie przerażać... Wczoraj przeszedł drugą wylinkę i mam wrażenie, że urósł o kolejne 100%! :)

Siedział sobie dziś koło wczorajszej skóry i za nic nie potrafiłem sobie wyobrazić jak on się tam mieścił. Powoli zaczynam mieć obawy przed wkładaniem rąk do baniaka. Widok kraba wymachującego kleszczami wielkości mojego palca żeby odstraszyć Pokolce daje do myślenia...

4406-tn_172.jpg

4406-tn_173.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 81 - 25.04.2010

Sielanka niestety się skończyła. :con

Catalaphyllia, która jeszcze 3 dni temu tak pięknie się pompowała, wczoraj wyglądała tak:

4406-tn_174.jpg

Podejrzewam, że powodem jej grymaszenia był gwałtowny wzrost KH, spowodowany stosowaniem Ballinga - w piątek wynosiło 10,6. :) Co dziwne, poziom wapnia cały czas oscyluje pomiędzy 390-400. Na razie Ballinga odstawiłem i zobaczę co się będzie dziać z parametrami...

Jeśli nie KH i nie choroba (odpukać), to nie mam pomysłu. Przeszukałem forum i zdaje się, że te korale tak czasem mają.

W każdym razie na wszelki wypadek wczoraj zrobiłem też podmiankę 15% wody. Parametry z dzisiaj to:

PH - 8,0

KH - 9,6

NH4 - 0

NO2 - 0

NO3 - 0,02

PO4 - 0,02

Ca - 400

Mg - 1290

zasolenie - 1,0239

temperatura - 24,4

Jak widać kulki działają bardzo dobrze, mimo że pracują dopiero półtora tygodnia.

Niestety po podmianie wody powróciły okrzemki, a co gorsza na dyfuzorach chyba widać pierwsze oznaki cyjano. :)

Mam nadzieję, że nie przerodzi się to w kolejną plagę...

Z dobrych wieści, to i Caulastrea curvata i Scolymia vitiensis chyba w końcu znalazły swoje miejsca, bo zaczynają odżywać w oczach. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 83 - 27.04.2010

Po podmiance korale przestały grymasić i wszystkie wyglądają coraz lepiej. :) W związku z tym zdecydowałem się na dalsze zwiększenie obsady.

Wczoraj odwiedził mnie thomash666 i przyniósł niespodzianki: :)

Seriatopora hystrix

4406-tn_175.jpg

Pseudopterogorgia acerosa

4406-tn_176.jpg

oraz Eupolymnia crasscornis (Spaghetti worm), który ma pomóc w utrzymaniu czystości dna w miejscu gdzie nie dociera rozgwiazda i jeżowiec. Wygląda jak pomarańczowe włoski wystające z piachu więc nie załapał się na fotkę.

Dziś natomiast skusiłem się na ukwiał, który wystawił na sprzedaż szwartek - Entacmaea quadricolor.

A żeby ukwiał czuł się 'jak w domu', to dokupiłem mu malutkiego Błazenka dla towarzystwa - Premnas epigrammata.

Od wpuszczenia są praktycznie nierozłączne. Jedynie podczas karmienia rybka oddaliła się od ukwiału dalej niż na kilka centymetrów, a to i tak jedynie na kilka sekund.

4406-tn_177.jpg

4406-tn_178.jpg

Niestety zdaje się że będę miał problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla tej parki, bo mam tak silną cyrkulację, że ukwiał aż 'łopocze'. Z pierwszego miejsca zrezygnował po 15 minutach i po prostu się odkleił. Przełożyłem go więc w inne i jak na razie mocno się trzyma, ale podejrzewam że rano już go tam nie będzie. Mam nadzieję, że podczas wycieczki po akwarium w poszukiwaniu idealnego miejsca do przyklejenia stopy nie poparzy mi wszystkich korali...

A tak wygląda całość na dzisiaj.

4406-tn_179.jpg

Na dnie i gdzieniegdzie na skałach pojawił się paskudny, brązowy nalot, który powoli przemienia się w obślizgłe gluty. Pewnie to jakieś dino, cyjano lub inne świństwo. :)

Podejrzewam, że winna jest podmiana wody w połączeniu z wyjęciem dotychczasowych wkładów filtracyjnych (ROWAphos i Purigen). Myślałem, że kulki dadzą już radę, ale chyba podszedłem ze zbyt dużym optymizmem. Co dziwne parametry wody niby ok. Poczekam i poobserwuję...


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 83 - 27.04.2010

Ostatnio mój baniak nie przestaje zapewniać mi atrakcji i to niestety głównie tych niefajnych. :)

Po opanowaniu poziomu KH miałem nadzieję, że na jakiś czas będę miał spokój, ale jak wiadomo nadzieja matką tych mniej mądrych...

Zaczęło się od tego, że na ten tydzień ENEA znów zapowiedziała 'planowana przerwę w dostawie pądu'. Tym razem aż przez 2 dni - środa i czwartek - po 6 godzin. Nie mam pojęcia co oni tam konserwują, ale powoli zaczyna mnie to wkurzać...

Na szczęście wiem już skąd wypożyczyć agregat. Na nieszczęście, sąsiedzi nie rozumieją potrzeby zapewnienia prądu mieszkańcom akwarium i składają skargi do administracji, że im za głośno. :) Jak na razie administracja jest bardziej wyrozumiała...

Poza tym, wczoraj znalazłem na podłodze zasuszonego ślimaka Buccinulum corneum. :) Zamiast siedzieć w piachu, gdzie jego miejsce, zawsze podczas karmienia miał w zwyczaju robić trzy rundy do powierzchni wody - oczywiście kończone desantem, ponieważ zawracanie nigdy mu nie szło mu za dobrze. Zdaje się, że ten jeden raz zawędrował trochę za daleko i desant okazał się być jego ostatnim. Szkoda...

Największego pecha miałem jednak dzisiaj. Przed pracą odpaliłem agregat i wyszedłem spokojny, że zwierzakom nic nie grozi, bo zapas paliwa zgodnie ze specyfikacją powinien starczyć na osiem godzin, a planowałem wrócić po sześciu. Niestety nie przewidziałem, że akurat dzisiaj umówiony klient się spóźni, skutkiem czego ja tez przybyłem do domu godzinę później. Okazało się, że specyfikacja kłamie i agregat nie pochodził nawet siedmiu godzin. :D

Ale to jeszcze pikuś, bo wczoraj wieczorem przestawiałem korale i kombinowałem z cyrkulacją - między innymi z ustawieniem dyfuzorów. Oczywiście zapomniałem przetestować, czy nowe ustawienie jest bezpieczne pod względem ilości wody spływającej do SUMPa w przypadku zaniku prądu. Dziś się przekonałem że nie było. :banghead

Na szczęście na podłogę wylało się tylko około litra wody, więc sąsiedzi nie dostali powodu do dalszych narzekań. Zwierzaki tez przetrwały chwilowy (myślę że maksymalnie godzinny) brak prądu bez strat. Chyba nawet magiczne kulki (a raczej ich obsada) nie ucierpiały, bo z odpieniacza praktycznie nie śmierdziało po ponownym odpaleniu systemu.

Do tego wciąż mam sporo tego brązowego, ohydnego nalotu na piasku i skałach... ehhhh... :)

Ale dość narzekań...

Z 'fajnych' rzeczy w baniaku pojawiły się wczoraj nowe korale prosto z Kuby:

Plexaurella nutans - na zdjęciu nie widać, ale jest żółta

4406-tn_181.jpg

i Ricordea florida - pomarańczowa.

4406-tn_180.jpg

Do tego kolejna rurówka, która nie czuła się za dobrze w zbiorniku koleżanki - Protula magnifica.

4406-tn_182.jpg

Wciąż jest nieśmiała i wystawia pióropusz tylko na kilka minut dziennie, ale mam nadzieję, że szybko się zaaklimatyzuje.

Uzupełniłem też stan ślimaków o Haliotis asinina i zmiennika zasuszonego Buccinulum corneum - mam nadzieję, że ten egzemplarz będzie grzecznie czyścił piach, zamiast zwiedzać podłogę pokoju.

Poza tym ukwiał przelazł całe akwarium i znalazł sobie w końcu (mam nadzieję) odpowiednie miejsce. Mógł wybrać lepiej, ale nie narzekam, bo trochę go widać. Premnas oczywiście popłynął za nim i dziś po raz pierwszy obserwowałem jak go karmił - fajna sprawa. :) Musiałem tylko przesadzić jedną Pseudopterogorgię, bo niewiele jej wystawało z polipów ukwiału.

Kilka fotek całości:

4406-tn_183.jpg

4406-tn_184.jpg

4406-tn_185.jpg

Czeka mnie tez znowu trochę majsterkowania, bo w końcu dojechał ARM (dzięki mufti :)).

4406-tn_186.jpg

Jutro odbieram elektrody i po długim weekendzie zabiorę się za automatyzowanie zestawu.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooooo, wreszcie coś sie będzie samo włączało... He he.

W Twoim ARM jest soft V2.11 z poprawionym pomiarem pH. Daj znać co i jak. :p


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti

Kontroler od wczoraj jest podłączony. :p Na razie tymczasowo leży na podłodze pod szafką, bo nie miałem czasu na większe majsterkowanie, ale najważniejsze że działa. :p

Obecnie mierzy jedynie pH, redox i temperaturę. Zasolenia nie podłączałem, bo ponoć wciąż nie jest dopracowane.

PH waha się w zależności od pory dnia od 7,67 do 7,95, czyli mniej więcej podobnie jak pokazywał test saliferta (zwykle oceniałem barwę próbki na około 8,0).

Redox w tej chwili pokazuje 198, ale jeszcze pewnie nie jest to dokładny pomiar, bo wczoraj zaczął od poziomu 89 i tak sobie powoli rośnie. Ponoć należy poczekać z tydzień aż elektroda się ustabilizuje.

Temperatura wyświetla się praktycznie taka sama (+/- 0,2st) jak na elektronicznym termometrze AM.

Generalnie jak dotąd jestem zadowolony. :whip

Dzień 91 - 05.05.2010

Od czasu odpalenia kulek walczę z brunatnym nalotem na piasku, skałach i szybach (który jest w odwrocie) oraz z pogarszającą się kondycją korali miękkich (która niestety jest coraz słabsza).

Parametry mam niby ok i w miarę stabilne:

28.04

PH - 8,0

KH - 9,0

NH4 - 0

NO2 - 0,01

NO3 - 0,1

PO4 - 0,03

Ca - 380

Mg - 1260

zasolenie - 1,0235

temperatura - 25,9

04.05

PH - 8,0

KH - 8,3

NH4 - 0

NO2 - 0,01

NO3 - 0,05

Ca - 390

Mg - 1260

A jednak Sinularia i Cirripathes (to akurat nie miękki) praktycznie już nie wystawiają polipów, obie Clavularie oraz Protopalythoa tylko czasami i to też nie wszystkie i nawet zielona Ricordea nie pompuje się tak ładnie jak kiedyś. Nie mam pojęcie co jest przyczyną. :bow

Może to przez to, że w wodzie zdaje się pływać sporo jakiegoś pyłu, który wygląda trochę jak ten na piachu. Ewidentnie przeszkadza to na przykład rurówkom, bo jedna zrzuciła pióropusz (albo zdechła), a druga ma swoje 'pióra' mocno poskręcane i nie rozwija ich do końca. Nie widzę też już tych malutkich rurówek, których wcześniej miałem sporo.

A może powodem jest to, że kombinowałem ostatnio z cyrkulacją i coś poprzestawiałem. Chociaż starałem się powrócić do wcześniejszego ustawienia i na oko wszystko wygląda podobnie, to jednak może nie do końca mi się to udało. Aczkolwiek myślę, że zmiany w cyrkulacji nie przetrzebiłyby mi tak populacji rurówek...

Jakieś pomysły? Bo mi się skończyły... Na razie czekam i obserwuję co się wydarzy.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Co do miekkich to przyczyną IMO jest młody zbiornik.

Pomimo , iż uważa sie że miękkasą wszystko jedno, to według mnie akwa musi sie ustabilizować.

W moim dopiero po około 4-5 miesiącach od startu miękkie korale dały ognia, i od tego czasu rosną jak szalone. Grzyby rozsiewaja sie gdzie popadnie, a wszystkie inne wystwiaja pięknie polipy.

Na dokładkę masz za sterylne akwa, troszkę błotka dla miekkich nie zaszkodzi. U mnie jak miałem NO3 poniżej 1 to clavularia źle się czuła, zoa też nienajlepiej nie wspominając już o capnelli i sarco. Teraz azotyny mam ok 2-5 ppm i dla miękkich jest git.

Na koniec "sterylność" jest sprawą drugorzędną jak dla mnie, a podstawą ustbilizowane i dojrzałe w sensie biologicznym akwa więc daj sobie i koralą jeszcze troche czasu :p

pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor przyjacielu !!! dziś porobię za hamulcowego.... :)

czy Ty aby trochę nie przesadziłeś z suplementacją ??

Tak więc kilka wskazówek: ( zresztą to dotyczy wszystkich "młodych" morszczaków )

1. Nie dawać wszystkiego na raz !! :)

2. Cierpliwośc jest zródłem sukcesu !! ( popieram przedmówcę - *tomko )

3. Ostrożnie z Ballingiem w "młodym zbiorniku"

4. Pomyśl o reaktorze z Kalkwasser'em , u Ciebie 1-1,5 L na dobę rano ! ( ewentualnie nalewaj z butelki )

5. Podmiany wskazane 1x w tygodniu max 10% wody.

6. Co do cudownych kuleczek biologicznych powiem tak: może by tak wrzucić kawałek skały prosto z frachtu ( brudnej ) raz w miesiącu aby wszczepić florę bakteryjną z oceanu. W sterylnym zbiorniku nie będzie życia.

to na razie tyle ....... opieprzania :)

Przyznaję jednak że akwarium zapowiada się pięknie ! - nie schrzań tego ...

:)

pozdrawiam


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Przedarłem się przez 11 stron Twojego wątku - dzięki wielkie, za dokładny opis co i jak robiłeś. Ja dopiero w okolicach października/listopada zacznę zakładać akwarium i staram się wszystko sobie zorganizować, tak, aby działo, kosztów niepotrzebnych nie ponosić i żeby zwierzątka się nie męczyły. Wystartuję prawdopodobnie ze zbiornikiem 120x50x50.

Dla mnie magią jest póki co, jak dobrać oświetlenie, sumpa, odpieniacz. Wiem jak chciałbym, aby skały wyglądąły, ale nie wiem jak jeszcze utrzymać wszystko przy życiu :) Dlatego zacznę chyba tak jak ty. Od Ciebie spisałem sobie nazwę tego kraba pomoniarza, bo też go chcę mieć:)

Tak w ogóle oczywiście wstałem wcześniej, aby popracować przy komuterze, a od 6 rano zamiast to robić!! To czytam Twój wątek. MASAKRA. Muszę skończyć wszystkie projekty, przed akwarium, inaczej będę się na nie patrzeć, zamiast pracować.

pozdrawiam i czekam na następne zdjęcia i informacje o zachowaniach zwierzaczków - bo sporo ono mi podpowiada, co sobie wybiorę do mojego akwarium

AleExtra - Mikołaj


A ja będę mieć akwarium... jeszcze tylko rok... (już mniej :D - okolice listopada)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomko & Brunon

Obydwoje macie rację - muszę popracować nad cierpliwością. :)

Na razie odstawiłem suplementację, Ballinga, witaminy dla ryb i wszystko to, co zdarzało mi się dodawać do baniaka. Teraz jedynie karmię i mierzę parametry, które utrzymują się w zadowalających przedziałach.

Co do problemu z koralami miękkimi, to jednak myślę, że przyczyną był rozruch kulek. W każdym razie woda się już wyklarowała i korale powoli wracają do formy. Na szczęście zmiana filtracji nie pociągnęła za sobą żadnych ofiar.

aleextra

Trzymam kciuki i cieszę się, że mój dziennik jest pomocny. :)

Wiem jak trudno jest czekać na start baniaka, ale akurat masz czas, żeby pogłębić wiedzę i wszystko sobie dobrze zaplanować. :)

Dzień 95 - 09.05.2010

Zbiornik powoli wychodzi na prostą po ataku brązowego nalotu, czymkolwiek on nie był. :)

Pewnie to nie ostatnia plaga, ale przynajmniej na razie cieszę oczy widokiem czystego (w miarę) dna i skał oraz zwierzaków, które są w coraz lepszej formie.

Parametry zmierzone dzisiaj też są całkiem dobre, pomimo faktu że od tygodnia nie dodaję do akwarium niczego poza jedzeniem.

PH - 7,86

KH - 9,3

NH4 - 0

NO2 - 0,01

NO3 - 1

Ca - 390

Mg - 1350

Wielkich zmian w obsadzie nie było. Wydałem Sinularię (bo woda robi się powoli za czysta dla miękkich korali) oraz jedną z Pseudopterogorgii (bo po tym jak ukwiał zaanektował jej miejsce, nie udało mi się znaleźć dla niej żadnego innego). W ich miejsce pojawiła się Acanthastrea lordhowensis.

4406-tn_187.jpg

Planowałem ustawić ją tak, żeby stworzyć jakąś zatoczkę osłoniętą przed silnym prądem, ale ze względu na brak czasu na kombinowanie wylądowała na dnie i przynajmniej na razie chyba tam zostanie.

Cieszy mnie też fakt, że oba korale (Caulastrea curvata i Scolymia vitiensis) które od przyjazdu do mnie były w bardzo złej kondycji, w końcu zaczynają odżywać. Caulastrea nawet zaczyna nabierać kolorów na kilku główkach. Co dziwne nie przechodzą one w zieleń, tylko w róż, a środki wybarwiają się na pomarańczowo. Na początku myślałem że to choroba, albo że koral jednak umiera, ale wygląda na to, że te przebarwione główki pompują się najbardziej, a w nocy wystawiają polipy, więc chyba tak ma być.

Kilka fotek zrobionych na szybko.

4406-tn_188.jpg

4406-tn_189.jpg

4406-tn_190.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszę Ci, że masz ładnie rozwiniętą Catalaphyllię. Moja niestety jest pozwijana. Przełożyłem ją teraz na dno (przedtem była dość wysoko. Więc być może to coś pomoże :)

Jak tam sterowanie i pomiary ? :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Amnor

tak na marginesie ... premnas jak dorośnie zrobi wokół siebie demolkę !

znam to z autopsji ... :)

pozdrowionka


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti

Z Catalaphyllią faktycznie mi się udało. Strajkowała kilka dni jak spaprałem parametry wody (głównie KH) dozując Ballinga, ale już na szczęście sytuacja opanowana. Może to dlatego, że moja pochodzi nie z Indonezji, tylko z Australii - ponoć australijskie zwierzaki są znacznie zdrowsze i bardziej żywotne. Moje dotychczasowe (skromne) doświadczenia to potwierdzają.

Kontroler działa doskonale. Jeszcze w pełni go nie wykorzystuję, a już jestem bardzo zadowolony. Powoli nawet pomiar redox zaczyna być wiarygodny - w tej chwili pokazuje 279. Dziś planuję podłączyć jedną pompę cyrkulacyjną do niego i ustawić jej automatyczne wyłączanie na noc - może zmniejszenie prądu wody w godzinach nocnych ułatwi życie niektórym koralom.

Dobra robota mufti! :) Z czystym sumieniem polecam ARM każdemu morszczakowi. :)

Teraz czekam tylko aż poprawisz pomiar zasolenia. :)

Brunon

Wiem o tym - wszyscy mnie ostrzegali (żeby nie powiedzieć odradzali zakup). Przez 3 tygodnie ze sobą walczyłem za każdym razem jak odwiedzałem Aqua Medic'a. Ale tak bardzo mi się ta rybka podobała, że w końcu zdrowy rozsądek przegrał walkę z konfederacją dobrego gustu i słabej 'silnej woli'. :)

W każdym razie mam nadzieję, że potencjalne przyszłe szkody ograniczy trochę fakt, że Premnas nie wypuszcza się na wycieczki dalsze niż kilkanaście centymetrów od swojego ukwiału, a ukwiał usadowił się w takim miejscu, że w zasadzie inne ryby nie mają po co tam pływać.

Dzień 96 - 10.05.2010

Skiba zdobył dziś dla mnie trzy prześliczne Pseudanthias squamipinnis :) - dwie samiczki (malutkie) oraz jednego samca (średniego).

4406-tn_191.jpg

Niestety po ich wpuszczeniu miałem okazję przekonać się dlaczego nie powinno się wpuszczać do baniaka Pokolców jako pierwszych. O tyle o ile całkowicie zignorowały Premnasa (pewnie dzięki temu, że miał bezpieczną kryjówkę), o tyle Pseudanthiasom już nie odpuściły.

Samiczkom się trochę upiekło, ale tylko dlatego że są tak małe, że z łatwością wciskają się w szczeliny skalne i Zebry mogą co najwyżej pomachać im ogonem. Samiec niestety nie miał takiego szczęścia. :) Co tu kryć - dostał po prostu niezły oklep. Zaczęło się od tego że zaraz po wpuszczeniu wybrał sobie na kryjówkę skałę, za którą w nocy sypia Żółtek - oczywisty błąd, ale w sumie skąd miał wiedzieć?. Po kilku minutach ostrego łomotu udało mu się jakoś wyrwać z narożnika, jednak nieopatrznie próbował się ukryć na półce skalnej zarezerwowanej wcześniej przez Niebieskiego... :con Kolejne kilka minut ostrego MMA a'la Pudzian vs Nejman, no i oczywiście skończyło się podobnie. :)

Szczerze mówiąc nie wiem czy rybka przeżyje. :) Jest tak poobijana że kilka godzin spędziła na piachu ciężko oddychając - z płetw zostały jej strzępy. Zareagowała dopiero jak Żółtek zrobił sobie z niej karmik i zaczął obgryzać jej to co z płetw jeszcze pozostało. Już ją chciałem odłowić i przełożyć do SUMPa, ale jak poszedłem po siatkę, to zebrała trochę sił i przeniosła się na skały. Jedyne miejsce, z którego Pokolce jej nie gonią, to kryjówka Mithraxa. Problem w tym, że tam też za długo nie posiedzi, bo jak krab wróci z codziennego obchodu, to ją zapewne eksmituje - jest od niej o połowę większy.

4406-tn_192.jpg

Pozostaje mieć nadzieję, że jakoś jej się uda przetrwać noc i że jutro Pokolce trochę się do niej przyzwyczają i pozwolą jej w spokoju dojść do siebie w jakiejś skalnej dziurze.

Jedynym pozytywem tej sytuacji była możliwość obserwacji ciekawego zachowania samiczek, które na zmianę starały się odwracać uwagę Pokolców od poranionego samca. Jak tylko któryś ze zbójów podpływał żeby go dalej dręczyć, to albo jedna, albo druga doskakiwała do niego z boku (oczywiście w bezpiecznej odległości) i prowokowały do pogoni za nimi w inne rejony akwarium.

W każdym razie rybki są śliczne i mam nadzieję, że wszystkie przeżyją.

4406-tn_193.jpg

4406-tn_194.jpg

Miałem w planach wpuścić w przyszłości jeszcze parkę Pterapogon kauderni, ale teraz się nad tym poważnie zastanowię. :)_o

Przy okazji fotografowania Pseudanthiasów pstryknąłem też po zdjęciu moim pozostałym 'rybkom'.

Zbój numer 1 - okazało się że smakują mu płetwy innych ryb, co źle wróży na przyszłość.

4406-tn_195.jpg

Zbój numer 2 - leczy chyba na słabszych rybach kompleksy, których się nabawił jak go Żółtek ganiał po całym baniaku.

4406-tn_196.jpg

Potencjalny zbój numer 3 - dziś po raz pierwszy opuścił ukwiał i to tylko po to żeby odstraszyć Pseudanthiasy - podejrzewam, że prędzej czy później uzna, że straszenie to za mało jak na jego możliwości. :)

4406-tn_197.jpg

A to miało byś zdjęcie jednej z samiczek, ale zdążyła uciec z kadru. Wyszło za to fajne makro Catalaphylli.

4406-tn_198.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety pokolce nie naleza do najgrzeczniejszych ryb, troche dziwne ze obie zebrasomy zamiast walczyc ze soba biora sie za anthiasy, trzymam kciuki by samczyk przyzyl, piekne ryby.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z dwóch anthiasów przeżył takie starcie jeden i Zebry dały mu już spokój. Tak, że jest szansa.

W moim baniaku pływają razem Flavescens i Veriferium. Jak kumple. Zdołały też załatwić mi na spółkę z Clarkii Ocealariska...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Amnor

za rok będziesz mnie prosił abym zabrał premnasa :)

a ukwiał i tak będzie łaził gdzie mu sie spodoba - zwykle w nocy ... :)

te zwierzaki tak poprostu mają w naturze ...

:)

pozdrawiam


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

danp & mufti

Niestety samczyk nie przeżył nocy i wczoraj rano musiałem go wyłowić. :banghead

Na szczęście już drugiego dnia od wpuszczenia Pseudanthiasów Zebry przestały zwracać na nie jakąkolwiek uwagę i samiczki pływają sobie spokojnie gdzie tylko chcą. Co dziwne, teraz Pokolcom nie przeszkadza nawet jak któraś z nich przycupnie na ich 'ulubionych' miejscach.

W każdym razie pomimo początkowego niepowodzenia, nie poddałem się i postanowiłem podjąć jeszcze jedną próbę zapewnienia odpowiedniego towarzystwa moim 'panienkom'. Dziś wpuściłem kolejnego samca i ten już chyba zagości u mnie na dłużej. :)

4406-tn_199.jpg

Jest nieco inaczej wybarwiony niż samiczki i poprzedni samczyk - bardziej różowy - ale chyba nawet tak wolę - więcej kolorów w akwarium. :)

Przy okazji odkryłem (albo i nie, bo może ktoś odkrył to już wcześniej) coś ciekawego - a mianowicie, że najlepiej wpuszczać nowe ryby niedługo przed porą karmienia. Dziś tak zrobiłem i oba Pokolce były tak zajęte wpatrywaniem się we mnie przez szybę w oczekiwaniu na papu, że nawet nie zauważyły kiedy w akwarium wylądował nowy mieszkaniec.

Pseudanthias spokojnie się aklimatyzował i zwiedzał po kolei wszystkie zakamarki a Zebry jak zahipnotyzowane pływały raz w prawo, raz w lewo, uporczywie zasłaniając mi widok na nową rybkę. Ja przesuwałem głowę w jedną stronę, żeby zobaczyć co porabia, a one za mną, wpływając mi przed nos i tak przez 30 minut. W końcu to przedstawienie chyba również zaintrygowało stadko Strzępieli, bo łącznie z samczykiem podpłynęły do szyby sprawdzić o co pływa - nawet wtedy Pokolce nie zareagowały w żaden sposób na obecność nowej ryby. :)

Brunon

Nie ma mowy - to mój ulubieniec. :)

A ukwiał faktycznie się przemieszcza, ale nie bardziej niż 1-2cm do przodu (w dzień żeby się doświetlić) lub do tyłu (w nocy żeby skała osłoniła go przed prądem wody). Tak już od 2 tygodni, więc liczę że trafiłem na stateczny egzemplarz. Na wszelki wypadek podrzucam mu co kilka dni kawałek krewetki, żeby nie miał powodu do zmiany przyzwyczajeń.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie rzecz biorąc to wg. mnie najlepiej puszczać tuż przed zgaszeniem światła bo wtedy rybka może przyzwyczaić się do nowych warunków a stara obsada może nawet się nie połapać kiedy to nowy mieszkaniec dotarł.

Co do zbiorniczka to super wygląda - skorupiaki nie rozrabiają? I prosiłbym o zrobienie listy co masz w zbiorniczku aby po pewnym czasie (ok. miesiąca) porównać co się zmieniło.


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor*

nowe rybki najlepiej wpuszczać w nocy ...

( przez dzień przetrzymać w sumpie )

*Premnas - mój też był ulubieńcem aż zaczął korzystać ze swoich zębów - koniec końców został skazany na banicję i "osadzony" w AM. ( sam jeden w baniaku ).

pozdrawiam.

:)


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taku

Można wpuszczać i na noc, ale dzięki temu że wpuściłem przed karmieniem, rybka nie tylko miała spokój ale jeszcze załapała się na kolację (którą o dziwo zjadła ze smakiem). :)

Skorupiaki są bardzo grzeczne. Jedynie Mithrax, odkąd urósł, czasem przestawia korale, ale poza tym nie mam z nimi żadnych problemów.

W sumie całkiem fajny pomysł z tą listą. Na dzień dzisiejszy obsada wygląda następująco:

Ryby:

błazenki - Premnas epigrammata - 1szt.

pokolce - Zebrasoma flavescens - 1szt.

pokolce - Zebrasoma xanthurus - 1szt.

strzępiele - Pseudanthias squamipinnis - 3szt.

Skorupiaki:

homary rafowe - Enoplometopus debelius - 1szt.

kraby - Lybia tesselata - 1szt.

kraby - Mithraculus sculptus - 1szt.

kraby - Neopetrolisthes ohshimai - 1szt.

krewetki - Lysmata amboinensis - 2szt.

krewetki - Lysmata debelius - 2szt.

Inne bezkręgowce:

jeżowce - Clypeaster humilis - 1szt.

małże - niezidentyfikowany małż - 1szt.

robaki - Eupolymnia crasscornis - 1szt.

rozgwiazdy - Archaster angulatus - 1szt.

rurówki - Protula bispiralis - 1szt. (o ile jeszcze żyje, bo zrzuciła pióropusz i od tej pory raz ją widziałem)

rurówki - Protula magnifica - 1szt.

ślimaki - Buccinulum corneum - 2szt.

ślimaki - Engina mendicaria - 2szt.

ślimaki - Haliotis asinina - 1szt.

ślimaki - Nassarius vibex - 4szt. (od dawna nie widziałem 4 na raz, za to próbują się rozmnażać)

ślimaki - Tectus conus - 2szt.

ślimaki - Turbo brunneus - 2szt.

ślimaki - Stomatella varia - ?szt. (było 6, jedną wydałem, reszta się rozmnożyła)

ślimaki - Strombus luhuanus - 2szt.

Korale:

gorgonie - Cirripathes sp. - 1szt.

gorgonie - Plexaurella nutans - 1szt.

gorgonie - Pseudopterogorgia bipinnata - 1szt.

grzybowieńce - Ricordea florida (pomarańczowa) - 1szt.

grzybowieńce - Ricordea florida (zielona) - 1szt.

korkowce - Clavularia sp. - 1szt.

korkowce - Clavularia viridis - 1szt.

ukwiały - Entacmaea quadricolor - 1szt.

zoanthusy - Protopalythoa sp. - 2szt.

LPS - Acanthastrea lordhowensis - 1szt.

LPS - Catalaphyllia jardinei - 1szt.

LPS - Caulastrea curvata - 1szt.

LPS - Euphyllia paraancora - 2szt.

LPS - Euphyllia paradivisa - 1szt.

LPS - Fungia sp. 03 - 1szt.

LPS - Favites paraflexuosa - 1szt.

LPS - Scolymia australis - 1szt.

LPS - Scolymia vitiensis - 1szt.

SPS - Montipora danae - 1szt.

SPS - Montipora foliosa - 1szt.

SPS - Seriatopora hystrix - 1szt.

Plus to wszystko co żyje w piasku i na skałach, a o czym nawet nie wiem. :)

Brunon

Czyli jednak nie odkryłem Ameryki. :) Teraz będę już wiedział.

Co do Premnasa, to wiem że masz rację, ale i tak nadzieja każe mi się upierać że jednak nie i że mój egzemplarz będzie wyjątkowy. :)

PS. Dzisiaj ukwiał urządził sobie pierwszą dłuższa wycieczkę (5cm) i wystawił się cały na światło oraz przy okazji na widok. Fajnie by było gdyby został w nowym miejscu, bo świetnie tam wygląda.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze dobrnalem do konca i przyznam ze ostatni raz sie tak czulem jak skonczylem czytac "Wedzmina". Tyle ze tam sie na 7 tomach skonczylo, a tu bedzie kontynuacja. :)

Powiem ze fajnie sie czyta Twoj watek. Jest pelen informacji i humoru. Ja sam niedawno zaczalem z moim morzem ale to dopiero osiemnasty dzien. Gratulacje i trzymam kciuki za dlasze sukcesy.

Bartek


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester

Do "Wiedźmina" to mi daleko. :) Ale i tak się cieszę, że moje wypociny są użyteczne i potrafią rozśmieszyć. :D

Życzę powodzenia w uruchamianiu własnego zbiornika. :)

Dzień 103 - 17.05.2010

Sto dni pękło nawet nie wiem jak i kiedy. Przynajmniej jak patrzę na zdjęcia baniaka z 'wtedy' i z 'teraz' to widzę, że ten czas nie poszedł całkiem na marne. :D Były upadki i kilka wzlotów, ale grunt że generalnie wszystko posuwa się do przodu i stosunek zwierzaków zdrowych do zgonów jest pozytywny.:)

Niestety mój optymizm co do samczyka Pseudanthiasa był nieco na wyrost - w niedzielę rybka zeszła bez żadnej widocznej przyczyny. :) Jak wróciłem rano z imprezy to pływał sobie raźnie jak zawsze, a jak się obudziłem po południu, to już był sztywny. Chyba to prawda co mówią - mężczyźni żyją krócej, bo mają żony - moje Pseudanthiasy miały po dwie i starczyło im pary na kilka godzin, maksymalnie dni. Nic... podejmę jeszcze jedną próbę - jak następnym razem się nie uda i kolejny samczyk padnie, to samiczki będą pływały same.

Na razie czekam na dostawę parki Pterapogon kauderni oraz krewetek Thor amboinensis.

W międzyczasie pojawiły się za to nowe koralowce.

Ricordea yuma - pomarańczowa i zielona

4406-tn_202.jpg

4406-tn_203.jpg

oraz Zoanthus sp. 15

4406-tn_200.jpg

Poza tym w ubiegły weekend w końcu trochę pomajsterkowałem i uporządkowałem bałagan wokół szafki. Przede wszystkim ARM już się nie plącze na podłodze pod nogami.

4406-tn_204.jpg

Dzisiaj popstrykałem trochę fotek, żeby porównać jak zmieniły się zwierzaki od momentu wpuszczenia.

4406-tn_205.jpg

4406-tn_206.jpg

4406-tn_207.jpg

4406-tn_208.jpg

4406-tn_209.jpg

4406-tn_210.jpg

4406-tn_211.jpg

4406-tn_212.jpg

Scolymia vitiensis po zmianie miejsca zaczyna odżywać. :)

4406-tn_213.jpg

Czego niestety nie można powiedzieć o Montipora danae - chyba jeszcze za wcześnie na SPSy. :)

4406-tn_214.jpg

4406-tn_215.jpg

4406-tn_216.jpg

4406-tn_217.jpg

4406-tn_218.jpg

4406-tn_219.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna lektura w ten zimny i deszczowy majowy wieczór. No i uczta dla oka ....zdjęcia i cała relacja super. Na pewno sporo się dowiedziałem i nauczyłem czytając całość. Inspiruje i zachęca. Gratuluję i będę dalej obserwował postępy. Przy okazji pozdrawiam kolegę z Poznania.


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.