Skocz do zawartości
Amnor

[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Rekomendowane odpowiedzi

Artur160

To by tłumaczyło wysyp białych łatek na skałach ostatnimi czasy.

:waving

akai67

Będę musiał tam kiedyś opisać moje 'przygody'. Staż mam krótki, ale już się ich trochę nazbierało. :clowning

Dzięki za słowa uznania. :waving

syciu & Taku

Moje rozgwiazdy na razie nawet nie zbliżają się do Zoa, ale będę je bacznie obserwował.

Yogher

Krabik przeżył, znalazł sobie nowe miejsce i ochoczo wcina, więc teraz tylko czekam na wylinkę.

danp & Taku

Toście mi zadanie domowe wymyślili. :waving

Ale w sumie zbliża się koniec roku, więc warto zrobić taki remanent, a sam bym się pewnie nie zmobilizował.

Dzień 319 - 29.12.2010

Oto aktualna na dzisiaj lista mieszkańców akwarium:

Ryby:

Labroides dimidiatus - 1szt.

Nemateleotris magnifica - 1szt.

Premnas epigrammata - 1szt.

Pseudanthias squamipinnis - 3szt. (1 samiec, 2 samice)

Pterapogon kauderni - 2szt. (parka, próbują się rozmnażać)

Pterosynchiropus splendidus - 1szt.

Zebrasoma flavescens - 1szt.

Zebrasoma scopas - 1szt.

Zebrasoma xanthurus - 1szt.

Skorupiaki:

Chlorodiella nigra - 1szt.

Lybia tesselata - 1szt.

Mithraculus sculptus - 2szt.

Neopetrolisthes ohshimai - 2szt.

Pilodius sp. 2 - 2szt.

Enoplometopus debelius - 1szt.

Lysmata amboinensis - 2szt.

Lysmata debelius - 2szt.

Lysmata wurdemanni - 3szt.

Thor amboinensis - 5szt.

Ślimaki:

Buccinulum corneum - 1szt.

Engina mendicaria - 2szt.

Haliotis asinina - 1szt.

Nassarius vibex - ?szt. (rozmnażają się skutecznie, bywają też zjadane)

Stomatella varia - ?szt. (rozmnażają się na szczęście szybciej niż są zjadane)

Strombus luhuanus - 2szt.

Tectus conus - 2szt.

Turbo brunneus - 2szt. (oraz sporo maleńkich, bo się rozmnożyły, ale nie wiadomo czy uda się im dorosnąć)

Inne bezkręgowce:

Archaster angulatus - 1szt.

Clypeaster humilis - 1szt.

Eupolymnia crasscornis - ?szt. (namnożyło się ich sporo)

Protula bispiralis - 1szt.

Niezidentyfikowany małż - 1szt.

Grzybowieńce:

Discosoma sp. 12 - fioletowa

Discosoma sp. 12 - niebieska

Rhodactis sp. 07

Ricordea florida - pomarańczowa

Ricordea florida - szaroniebieska

Ricordea florida - zielona

Ricordea yuma - pomarańczowa

Ricordea yuma - zielona

Gorgonie:

Briareum asbestinum - fioletowe

Briareum asbestinum - zielone fluo

Briareum sp. 02

Cirripathes sp.

Plexaura homomalla

Plexaurella nutans

Pseudopterogorgia bipinnata

Rumphella sp. 02

Koralowce miękkie:

Sphaerella krempfi

Koralowce LPS:

Catalaphyllia jardinei

Caulastrea echinulata

Caulastrea furcata

Cynarina lacrymalis

Duncanopsammia axifuga

Euphyllia ancora

Euphyllia paraancora

Euphyllia paradivisa

Favia favus

Fungia sp. 03

Goniopora djiboutensis

Nemenzophyllia turbida

Lobophyllia hemprichii

Plerogyra sinuosa

Trachyphyllia geoffroyi

Turbinaria reniformis

Koralowce SPS:

Montipora digitata

Montipora foliosa

Ukwiały:

Entacmaea quadricolor - 2szt.

Zoanthusy:

Protopalythoa sp. - 2szt.

Zoanthus sp. 03 - różowy

Zoanthus sp. 15 - zielony

Zoanthus sp. 16 - pomarańczowy

Zoanthus sp. 25 - czerwony

Plus kilka gąbek oraz to wszystko co żyje w piasku, na skałach i w SUMPie, a o czym nawet nie wiem. :D

Dołączyłbym jakieś fotki, ale chyba zapchałem konto bo nie mogę dodawać kolejnych zdjęć.

Dopóki jakoś nie rozwiążę tego problemu dalszych aktualizacji nie będzie. :D


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stworz konto na photobucket.com za darmo jak ja, tam mozesz sobie tez obrabiac zdjecia do potrzebnej ci wielkosci, wrzucasz potem linka do zdjecia i nie ma problemu.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 80x80x45 ze szkła OPTI WHITE (około 250l)

Mnie wychodzi 288l czyli prawie 40l wiecej niz deklarowane a to dużo.

Z jakiej szyby szklo ?

Ładna glębia

PS . Nie używasz pompy dozujacej magnez,wapno czy kh ? Recznie uzupelniasz niedobór ?

Co do fotek masz fotosik albo imageshack.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

danp

Dzięki, tak właśnie zrobiłem. Jest to może nieco bardziej upierdliwe niż wrzucanie zdjęć bezpośrednio z nano-reef, ale jak się nie ma co się lubi...

Ben_sage

Matematycznie rzeczywiście wychodzi więcej, ale baniak nie jest zalany pod górna krawędź, więc w praktyce tych literków jest niestety nieco mniej. Zrobione jest ze szkła 8mm.

Głębia to kwestia ułożenia skały. Bardzo mi na tym zależało, więc kombinowałem i się udało. :waving

Dotychczas dozowałem suplementy ręcznie, jednak w końcu mi się znudziło, ale o tym dalej...

Dzień 338 - 17.01.2011

Co nieco się ostatnio wydarzyło, wiec czas na aktualizację.

Przede wszystkim po dłuższej przerwie zrobiłem podmianę wody. Odkładałem ją od kilku tygodni, ponieważ widziałem że korale z dnia na dzień wyglądają coraz lepiej i nie chciałem psuć tego co dobrze działa. W każdym razie po sześciu tygodniach, stwierdziłem że dłużej czekać nie wypada.

Przy okazji przed wymianą wody pokleiłem korale, przedmuchałem skały i odessałem sporo zielonych i purpurowych bakterii. Parametry wody zmierzone bezpośrednio po zabiegu, czyli 9 stycznia to:

PH - 7,54

KH - 9,0

NO3 - 2

PO4 - 0,07(Hanna)

Ca - 430

Mg - 1410

ORP - 305

Koralowce po raz pierwszy zareagowały na podmiankę pozytywnie - nie było żadnego chowania polipów, śluzowania, czy innego grymaszenia. Wszystkie od razu pięknie się napompowały i tak już zostało. :)

Jednak pomimo oczyszczenia skały i wymiany wody, wciąż miałem problem z niskim pH. W końcu desperacja sięgnęła szczytu i postanowiłem zaryzykować i wypróbować MICROBE-LIFT pH BUFFER/STABILIZER. Okazało się, że był to dobry pomysł, bo już po zaaplikowaniu pierwszej dawki pH w ciągu dwóch dni ładnie podskoczyło i od kilku dni utrzymuje się na poziomie około 7,7 rano i 7,9 wieczorem.

Niestety ubocznym skutkiem zastosowania tego specyfiku (co było do przewidzenia) jest podniesienie poziomu KH. U mnie skoczyło z 9,0 do 10,6. Na szczęście jednak mieści się jeszcze w normie, a zwierzaki zdają się dobrze tolerować tą zmianę. Jak tylko KH trochę spadnie, to zaaplikuję kolejną dawkę tego środka - myślę że już ostatnią - w nadzieji że pH w końcu osiągnie poziom 8,0-8,2.

Wyniki testów zrobionych przedwczoraj, w 3 dni po użyciu MICROBE-LIFT pH BUFFER/STABILIZER wyglądały następująco:

PH - 7,95

KH - 10,6

NO3 - 5

PO4 - 0,10(Hanna)

Ca - 430

Mg - 1410

ORP - 341

Walka z niskim pH skłoniła mnie również do rezygnacji z ręcznego dozowania suplementów. Uznałem, że jednorazowe podawanie większych ilości Ca, Mg i reszty (w dodatku mimo szczerych chęci nie zawsze regularne) w tak małym buforze wody jaki mam, też nie przyczynia się do poprawy i stabilizacji parametrów. Wiem, wiem... trochę mi to zajęło, ale lepiej późno niż wcale. W każdym razie w końcu zdecydowałem się na zakup pompy dozującej GHL Profilux Dosing Unit SA 4.

Wczoraj, pomimo kaca giganta, pompa została zainstalowana i uruchomiona.

tn_375.jpg

Dzięki temu że ma 4 dozowniki, oprócz automatycznego dolewania płynów Ballinga mogłem też zautomatyzować suplementację minerałów i pierwiastków śladowych przy użyciu roztworu Tropic Marin Pro-Coral Mineral.

Na razie dawki ustaliłem 'na oko' w oparciu o to co dolewałem ręcznie, w rozbiciu na 24 porcje podawane co godzinę.

Ca - 4ml/h

KH - 4ml/h

Mg - 2ml/H

Pro-Coral - 15ml/h

W środę zrobię testy i jeśli będzie trzeba, to wprowadzę korekty.

Do baniaka trafili też nowi mieszkańcy:

Lobophyllia hemprichii

tn_376.jpg

Cynarina lacrymalis

tn_377.jpg

Fungia repanda

tn_378.jpg

Cerianthus filiformis

Nie udało mi się pstryknąć foty, bo akurat odpoczywa, ale jest całkiem ładny - ma białe/szare polipy i fluorescencyjny zielony środek.

Pojawiła się też nowa ryba - Nemateleotris decora, jednak jest chyba dla mnie pechowa (pewnie dlatego, że 13 w baniaku). Za pierwszym razem pociąg się spóźnił i wpuściłem ją do akwarium po ciemku. Niby dobrze, ale głupia ryba wpłynęła prosto do jaskini homara. Homar jest raczej grzeczny, ale skoro jedzenie samo pcha mu się w kleszcze, to trudno go winić, że nie odmawia...

Druga próba była trochę lepsza. Babka wylądowała w baniaku po wieczornym karmieniu, pozostałe ryby nie zwróciły na nią najmniejszej uwagi, ale i tak była zestresowana więc schowała się w skałach. Po godzinie wypłynęła, tyle że ranna w oko. Nie był to ani krab, ani homar, bo cały czas je bacznie obserwowałem. Być może wieloszczet, a może sama się na coś nadziała, w każdym razie od trzech dni leży w narożniku na dnie, prawie nie je i moim zdaniem rokowania ma kiepskie. A szkoda, bo jest przepiękna. :)

tn_379.jpg

Tak wygląda dziś jej oko. Trochę się już zagoiło, ale prawie na pewno na nie nie widzi.

tn_380.jpg

Zauważyłem też, że nie tylko ryby mają swoich czyścicieli. Moja rozgwiazda piaskowa systematycznie, co kilka dni, podpełza pod Plerogyrę na której mieszkają Sexy Shrimps. Okazało się że ma w tym swój interes, bo jak tylko wygrzebie się na powierzchnie, krewetki zaczynają ją czyścić. :)

tn_381.jpg

A na koniec jak zwykle kilka zdjęć baniaka. Moim zdaniem w końcu zaczyna wyglądać dobrze. :)

tn_382.jpg

tn_383.jpg

tn_384.jpg

tn_385.jpg

tn_386.jpg

tn_387.jpg

Tutaj planuję zrobić łąkę z różnokolorowych Discosom. Muszę tylko zdobyć kilka różnych grzybków luzem. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zaczyna wyglądać dobrze", to tak jakby powiedzieć że "piwo jest ok", "sex jest niezły" czy "Maybachem się jeździ lepiej niż maluchem". Czyli to kur#!%^ duże niedopowiedzenie :waving Zbiornik bajeczka, genialnie harmonijny, nie "naciapany", wszystko ma swoje miejsce i widać że jest tam gdzie ma być. Nie kadząc za wiele, chciałbym dążyć do czegoś takiego...

Pozdro!


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Piękny zbiornik, gratulacje !! Tak jak pisałem wcześniej - dla mnie wzór zbiornika i jak widać nie tylko dla mnie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę Ci baniaka.. Mam podobny litraż i same problemy, czasem aż się odechciewa.. W każdym razie trzymaj tak dalej i powodzenia:yes


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotterdammung

Pisząc że zaczyna wyglądać dobrze, miałem na myśli bardziej kondycję i wygląd zwierzaków. W końcu widzę, że wszystko rośnie! :)

Ale cieszę się, że i aranżacja się podoba. :waving

lukiblack

:kapelusz

Artur160

No tak to już jest z tym hobby, że jak nie urok to sraczka... Kogo jak kogo, ale mnie problemy i przygody też nie omijały - jak ktoś wcześniej zauważył, zwierzakami które zeszły w wyniku różnych perturbacji można by było obsadzić co najmniej dwa takie baniaki. I też czasami mi się odechciewało.

Tak więc głowa do góry i powoli do przodu. W końcu wszystko się ustabilizuje i włożona praca przyniesie efekty. Parafrazując Brunona - cierpliwości kolego! I powodzenia! :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pikny, pikny Panie!!


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr1

Dzięki. :waving

Dzień 342 - 21.01.2011

Krótka aktualizacja w związku z pojawieniem się dwóch nowych lokatorów prosto z Australii.

Blastomussa wellsi

tn_388.jpg

Scolymia australis

tn_389.jpg

Nie mam pewności, czy to ten gatunek, bo jak widać jeszcze się nie 'otworzyła'. Ale to jej pierwsze godziny w baniaku, więc ma prawo grymasić.

Wrzucam także zaległe zdjęcie ukwiału rurkowego. Niestety nie mogę zrobić lepszego ujęcia, bo 4 dni temu wygrzebał się z piasku, przybrał postać czarnej gąsienicy, przepełzł jakieś 15 centymetrów, schował się za skałkę i tam wkopał ponownie.

tn_390.jpg

Poza tym baniak kwitnie, balling się dociera - myślę że po środowej korekcie dawek teraz powinno być już ustawione idealnie, a mi banan nie schodzi z twarzy. :waving


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Czytam Twój wątek od samego początku

brawo :waving

Jak dla mnie WSPANIALE akwarium :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor - powtórzę się po kolegach z forum - świetny baniaczek !!! Widać że wszystko zapięte sprzętowo na ostatni guzik a i w środku ładny ogrodzik się szykuje.

Życzę powodzenia w dalszej pielęgnacji tego cacuszka.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne LPS-y ! Super glebia zbiornika. Brawo :waving

Obawiam sie jedynie, ze Pro-Coral - 15ml/h nie jest zuzywany. Nie wiem, czy dziennie tyle pojdzie, takze obserwuj...i daj znac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor - a próbowałeś wysłać Nemateleotriskę do okulisty ??? :)

Na marginesie to mam do Ciebie kilka pytań, bo wolnymi krokami zbieram się również do samodzielnego postawienia baniaka w sumie o takim samym litrażu (120x45x50) dlatego nie przeczę że śledzę na bieżąco twoje poczynania. Porażki też :-)

W zgłębianiu informacji nie zamierzam być gorszy od Ciebie :)

Niestety narazie moja połowa postawiła ultimatum - nie będzie palenia - będą rybki :) Gites

Walczę więc narazie z nałogiem ....

co do pytań :

1. Jakie wino polecasz przy odpalaniu zbiornika. Nie robie sobie jaj :)

2. Pompa obiegowa jak pisałeś masz za mocną więc co byś polecił (filtr węglowy i absorber też prawdopodobnie będzie) - 3000 l/h ???

3. Jak wygląda obecnie u Ciebie cyrkulacja. Czy to co masz obecnie wg. Ciebie jest wystarczające i jak sprawa z przepustowością grzebienia o tej długości którą posiadasz ( zamierzam zrobić na 40 cm )

W sumie to takie detale które mnie ciekawią. Nie przeczę że być może szykuje mi się delegacja do piły i poznań mam po drodze więc z ciekawości bym chciał Cię odwiedzić. Pozdrowionka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety narazie moja połowa postawiła ultimatum - nie będzie palenia - będą rybki :) Gites

Walczę więc narazie z nałogiem ....

Sory Amnor że ci wątek zaśmiecam ale nie mogłem nie odpisać

dostałem takie same ultimatum efekt od 3 miesięcy nie palę a pierwszy miesiąc na e papierosku jechałem i dzięki temu rybki pływają już w baniaku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DarekB30

Dzięki. :) Twoje też mi się bardzo podoba.:)

R.I.P

Powodzenie bardzo się przyda. :)

Chociaż mam nadzieję, że zdobyłem już na tyle dużo doświadczenia, żeby losowi trochę dopomóc. :)

Stani

Dawkę Pro-Coral zmniejszyłem już drugiego dnia do 10ml/h. Na razie nie widzę żeby w wodzie był nadmiar mikroelementów - szyby może zachodzą nalotem nieco szybciej, bo teraz czyszczę co 3 dni zamiast co cztery, ale koralom to chyba odpowiada. W każdym razie obserwuję uważnie. :)

I dzięki za miłe słowa. :)

not_kr

Niestety już jej do okulisty nie zabiorę - dziś rano padła. :) Najprawdopodobniej z głodu, ponieważ nie była w stanie pobierać pokarmu. Albo całkiem oślepła, albo nie potrafiła skoordynować swoich ruchów z tym co widziała jednym okiem, bo pomimo prób praktycznie nie zdarzało jej się trafić pyszczkiem w pokarm. I to nawet przy wyłączonej cyrkulacji, kiedy jedzenie praktycznie się o nią ocierało albo leżało na dnie pod jej nosem. :) W sumie to nawet dobrze, bo była już tak chuda że przykro było patrzyć jak się męczy. :) :) :)

O dziwo pomimo jej bardzo kiepskiej kondycji - przez ponad tydzień leżała na dnie i prawie się nie ruszała - moja spora ekipa 'szczypcokleszczakowców' zostawiła ją w całkowitym spokoju. Dopiero po śmierci wzięły ją w obroty. Szybko im to poszło...

No ale dość żali... Przede wszystkim życzę powodzenia - i to w obu przedsięwzięciach! A odpowiadając na Twoje pytania, to:

1. Ja jestem fanem hiszpańskiego - nie ma jak dobra Rioja. No i oczywiście koniecznie czerwone. W zasadzie moim zdaniem dobre wino nadaje się na każdą okazję, nie tylko do prac przy baniaku. :)

2. Myślę że 4500 l/h jest optymalnym rozwiązaniem do takiego baniaka. Zawsze dobrze mieć lekki zapas mocy.

3. U mnie cyrkulacje jest nawet za mocna, a to z takiego powodu, że ostatecznie zdecydowałem się na LPSy (głównie). Pompę obiegową mam lekko stłumioną, obie Tunze 6055 dmuchają w ustawieniu zmiennym 25%/75% mocy - w dodatku w jednej (tej od strony powrotu) zmieniłem bezpiecznik z 18V na 12V, a Tunze 6025 załącza się tylko na 4 godziny dziennie.

4. Długość grzebienia jest idealna.

Jeśli będziesz się wybierał do Poznania, to oczywiście zapraszam - daj tylko znać dzień lub dwa wcześniej.

cris6

#318642 cris6 :

Sory Amnor że ci wątek zaśmiecam ale nie mogłem nie odpisać

Nie ma problemu. :) Fajnie że start baniaka nie był jedyną pozytywną zmianą w Twoim życiu. Gratulacje! :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 347 - 26.01.2011

W związku z faktem, iż wciąż próbuję dobrać odpowiednie dawki ballinga, muszę siłą rzeczy spędzać przy baniaku więcej czasu niż zwykle. Dzięki temu nazbierało się trochę materiału na kolejną aktualizację. Mam nadzieję, że nie macie jeszcze dosyć - jakby co, to nie trzeba czytać. :)

Przede wszystkim co 3 dni robię testy wody - dzięki temu wiem, że ustabilizowało się wszystko oprócz Ca, Mg i KH, czyli balling w moim wykonaniu to na razie kicha. :bump1

Na szczęście koralowcom to nie przeszkadza. :)

Oto dzisiejsze wyniki:

PH - 7,75

KH - 11,5

NO3 - 2-5

PO4 - 0,06(Hanna)

Ca - 420

Mg - 1320

ORP - 420

temp. - 24,9

zas. - 1,0251

Zdaje się że dawka Ca jest już w miarę ok. Podniosłem Mg o 1 ml/h i zastanawiam się czy nie zaprzestać w ogóle podawania roztworu na KH. Obecnie pompy podają:

Ca - 2ml/h

KH - 1ml/h

Mg - 3ml/H

Pro-Coral - 5ml/h

Przy okazji po raz kolejny okazało się, że jestem głąbem. :banghead

Osoby, które czytają regularnie mój dziennik, wiedzą, że od kilku miesięcy walczę z niskim pH. Próbowałem już wszystkiego, tylko zapomniałem o tym (a w zasadzie nie skojarzyłem faktu), że właśnie kilka miesięcy temu kupiłem czasowy włącznik prądu, który w nocy na kilka godzin wyłącza odpieniacz. W zamyśle miało to poprawić efektywność karmienia koralowców, w praktyce najprawdopodobniej przyczyniło się do obniżenia natlenienia wody i tym samym pH. Na szczęście w końcu dziś mnie olśniło i włącznik już jest odłączony. Zobaczymy jutro rano jak będzie wyglądało pH.

Poza tym w baniaku wylądowała nowa Catalaphyllia jardinei z australijskim paszportem.

tn_391.jpg

Jest to mój ulubiony koralowiec i dlatego zdecydowałem się na drugi egzemplarz. Jest nieco inna od swojej 'siostrzyczki', bo ma fioletowy środek i tipy. Stoją obok siebie i nie mogę od nich oczu oderwać. :love

Przy okazji odwiedzin u kolegi przytuliłem również dwa kolejne zwierzaki (dzięki thomash666 :)).

Caulastrea curvata

tn_392.jpg

Seriatopora hystrix

tn_393.jpg

Ten SPS ma ostatecznie pokazać, czy w przyszłości zagoszczą u mnie jakieś inne krótko-polipowe koralowce, czy też zdecydowanie nic z tego nie będzie. Mam nadzieję że się uda, bo od kilku tygodni obserwuję, że 2 Montiporki od Brunona, które o mało nie zeszły, teraz - po wyjściu zbiornika na prostą - zaczynają odżywać. :)

Wraz z tymi koralowcami akwarium osiągnęło praktycznie stan pełnego obsadzenia. Została jedna skała u góry baniaka - tam być może kiedyś zagoszczą ze dwa lub trzy SPSy - oraz pusty kawałek na środkowej skałce, gdzie najprawdopodobniej pojawi się jakaś ładna Acanthastrea lub coś w tym guście. Oprócz tego może jeszcze jakieś pojedyncze grzybki, malutkie skałki z oryginalnymi Zoa albo Rico i to by było na tyle. No i może kiedyś podejmę kolejną próbę wpuszczenia Nemateleotris decora, bo strasznie mi się podoba...

Teraz pozostaje tylko czekać, aż zwierzaki się rozrosną i obejmą w posiadanie każdy wolny skrawek mojej rafki. :)

Kilka ujęć moich ulubionych 'zakątków':

tn_394.jpg

tn_395.jpg

tn_396.jpg

tn_397.jpg

Widok z góry:

tn_398.jpg

Oraz widok na cały zbiornik:

tn_399.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co nie? Wiesz co nie? hehe

Rewelacja - fajnie się na to patrzy :-) a z tym wyłącznikiem czasowym niezły numer - dobrze że w końcu się zorientowałeś bo może pomoże z tym pH.

Tylko powiedz mi gdzię sie podziały ukwiały bo ich nie widzę :-)


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeech, piękności...:love Naprawdę śliczny baniak.

Tylko mi proszę nie zbaczać w kierunku SPSowym za mocno :):bump1


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:bump1

Fajnie że znalazłeś swoją indywidualną drogę - LPS'y to piękne koralowce, wielu przejadły się SPS'y a Twój zbiornik to dla nich przemiła odmiana - dla mnie również. Nie pozwól wkraść się SPSą za bardzo.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najchętniej przeglądany wątek przez wszystkich forumowiczów:reading miło czasami wpasc i popatrzec na piękne akwa.

pozdrawiam i życzę dale sukcesów....


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super baniak.

Decora odeszła?

Tropic Marin Pro-Coral Mineral - który dozujesz? Bo jest kationowy i anionowy... No i nie za dużo ? 15 ml/h?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ziemniok,cos Ci sie chyba K+elements i A-elements pomylily z Pro-Coral Mineral.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.