Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Kalcyfikacja - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Ogromna prosba do znawcow tematu i chemii :)

Czy mozecie tu zrobic wyklad na czym dokladnie polega ten proces?

Jak on dokladnie przebiega i co zachodzi na poszczegolnych etapach. Najbardziej intryguje mnie wplyw temperatury i w czym dokladnie fosforany przeszkadzaja. Dobrze by bylo tak na chlopski rozum bo z tablicy Mendelejewa zawsze noga bylem a na dodatek dzis mam jeszcze lenia. Wszeliego rodzaju linki tez beda przydatne

PS. Czy doglebne zrozumienie tematu jest kluczem do sukcesu i powoedzenia przy SPS i innych zwierzy?

Z gory dziekuje

Pozdrawiam Grzesiek


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja zacznę :)

Podczas kalcyfikacji koralowce pobierają jony wapnia Ca2+ i jony węglanowe CO3 2- skutkiem czego powstaje szkielet zbudowany z CaCO3. Wpływa ma pH- powyżej 7,75 (czy coś koło tego) zachodzi kalcyfikacja, poniżej- dekalcyfikacja czyli rozpuszczanie szkieletów wapiennych.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dlugotrwale Ph na poziomie nizszym niz podales powoduje zejscie korala. Jak szybko to sie odbywa?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielony mintaju, a skad korale wyciagaja sobie te jony wapnia? w wodzie morskiej plywa wapn w dwoch postaciach: CaSO4 (siarczan wapnia), CaCO3 (węglan wapnia) i zadnych jonow wapnia tam nie ma. co wiecej, siarczanu wapnia jest w wodzie morskiej 10 razy wiecej niz węglanu wapnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wodzie morskiej tak jak w każdym wodnym roztworze wodnym sole są zdysocjowane do poszczególnych kationów np. Ca2+ i anionów np. HCO3-. Więc korale mogą pobrać do budowy szkieletu to co potrzebują.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i pobieraja z wody zdysocjowane kationy Ca2+ i HCO3- aby zrobic sobie CaCO3 ? i rozdzielaja HCO3- ? @Włodziemierz jak cos wiesz to napisz wiecej, ciekawy jestem, a chyba "coś" tam ogarniasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos mi sie wydaje ze kalcyfikacja to jakis SWIETY GRAL. Zbiornikow z pieknymi sps-ami nie brakuje, ludzi majacych wiedze tez cisza jaksa dziwna. Why?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sole rozpuszczalne w wodzie występują w roztworze w postaci zdysocjowanej czyli w postaci jonów.

Z jonów, które nas w tym wątku interesują, będą to: Ca2+, HCO3-, Mg2+. Korale wyciągają z wody jony ( w uproszczeniu uwodnione "połówki" soli ) i w wyniku jakiegoś procesu ( którego nie znam - prawdopodobnie związanego ze zmianą pH w odpowiednich elementach korala ) powodują powstanie soli CaCO3, która jest w wodzie (prawie)nierozpuszczalna.

Na odwrotnej reakcji działa reaktor wapienny-> "rozpuszczamy nierozpuszczalny" CaCO3 obniżając pH i dostarczając nadmiaru jonów HCO3-. W odcieku są właśnie jony Ca2+ i HCO3- które później korale wykorzystują w procesie odwrotnym.

Analogicznie z MgCO3. Pominąłem stosunek ilościowy jonów.

Pozdr

Edit: literówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"powodują powstanie soli CaCO3, która jest w wodzie (prawie)nierozpuszczalna. "

CaCO3 jest rozpuszczalny w wodzie, bo srednio jest tego 126g na metr szescienny wody morskiej, czyli 126mg na litr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#237880 KIDULT :

i pobieraja z wody zdysocjowane kationy Ca2+ i HCO3- aby zrobic sobie CaCO3 ? i rozdzielaja HCO3- ? @Włodziemierz jak cos wiesz to napisz wiecej, ciekawy jestem, a chyba "coś" tam ogarniasz

Ogarniam trochę chemię bo jestem po technikum chemicznym, ale na biologii się nie znam.

Myśl, że temat kalcyfikacji większość z nas przerasta.:)

http://www.paleontologia.pl/forum/viewtopic.php?t=2364

http://www.app.pan.pl/streszczenie/item/app48-497.html

http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=9&ved=0CB4QFjAI&url=http%3A%2F%2Fbiominerals.paleo.pan.pl%2Fstaff%2FStolarski%2FPublications%2FWiedza_i_Zycie_1994_Stolarski_Leptoseris.pdf&rct=j&q=zooksantelle+w+budowie+rafy&ei=CX12S6L8GYLX-QbytLm4CA&usg=AFQjCNF82JZaZhgPuQ-nv476Hm3Ea1KJeQ


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszczalność węglanu wapnia w wodzie jest silnie zależna od ilości rozpuszczonego w niej tlenku węgla (IV). Im więcej rozpuszczonego w wodzie CO2, tym większa rozpuszczalność węglanu i odwrotnie. Rozpuszczalność i wytrącanie węglanu wapnia można zapisać za pomocą następujących równań reakcji chemicznych:

CaCO3(s) + H2O + CO2(aq) → Ca(HCO3)2(aq) (rozpuszczanie)

Ca(HCO3)2(aq) → CaCO3(s)↓ + H2O + CO2(aq) (wytrącanie)

Ma tu zastosowanie reguła przekory.

Nie można porównywać rozpuszczalności węglanu w wodzie ( czystej ) i roztworze wody morskiej bo to zupełnie inne bajki. Iloczyn rozpuszczalności CaCO3 w czystej wodzie wynosi 4,8.10-9 ( 10 do minus dziesiątej ). I to miałem na myśli pisząc: prawie nierozpuszczalna ( trochę błędny skrót myślowy ).

Art. troche na temat: http://www.app.pan.pl/streszczenie/item/app48-497.html

Przestrzenny model mikro- i nanostrukturalnej budowy szkieletu Scleractinia jako zapis procesu biokalcyfikacji

Jarosław Stolarski

Acta Palaeontologica Polonica 48 (4), 2003: 497-530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie nic nie rozumiem:D

A jak sie ma do tego wszyskiego temperatura i poziom fosforanow o ktorych tak wiele sie mowi?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zwiększa tempo przemiany materii u zooksantelli, co powoduje większą produkcję toksyn przez nie i śmierć przez zatrucie. A fosforany są pokarmem dla zooksantelli i większa ich ilość (PO4) powoduje większe namnażanie glonów - zooksantelii w koralu i brązowienie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Wlodku:) W koncu cos po ludzku.

Pytam o to tak bardzo bo nosilem sie zamiarem obnizenia temperatury u siebie i skoro ma to zwiazek z przemiana materi u zooksantelli to w przypadku niefoto nie powinno byc roznicy.

A chlodniejsza woda chyba bedzie im bardziej pasowac


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zrozumiałem prawidlowo ? Jeżeli mam 24C to będzie oky m czy za zimno ?


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wg. pH-computera spada rano do 7,65 i wszystko sobie rośnie, nawet glony:banghead. @inmar widziałeś kilka moich szczepek na Zlocie. Przyczyna musi być inna.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powoduje ze Ph rano jest takie niskie?

Mowilem ze z chemi jestem noga:baby


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z linków, ktore koledzy wkleili powyzej mozna wyciagnac bardzo istotne informacje, a mianowicie:

korale lepiej sie wybarwia w swietle jakim panuje na glebokosci 50 metrow pod woda, poniewaz beda musialby wzmocnic nasycenie pigmentu, aby ten pigment na zasadzi fluorescencji zamienil swiatlo jakie dociera na glebiny na swiatlo jakie potrzebuja zooxanthele. nie wiem czy to sie tyczy wszystkich korali. to by tlumaczylo, dlaczego pod zarnikiem 20000K korale najlepiej sie wybarwiaja (jak pisal @Andrniew).

dalej idac tym tropem, wychodzi na to, ze powinnismy dobierac gatunki korali w systemie wg swiatla w jakim zyja w naturze, bo inaczej wszystkim nie dogodzimy. albo jedne beda blade pastelowe (za duzo swiatla "gotowego" dla zooxantheli) albo drugie zbrazowieja (za malo swiatla, jako ze 20000K zarniki sa dosyc ciemne).

co o tym sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#238145 Grzegorz Dyzma :

A co powoduje ze Ph rano jest takie niskie?

Mowilem ze z chemi jestem noga:baby

Zgaszenie światła wieczorem powoduje przerwanie fotosyntezy, co skutkuje przerwaniem pobierania CO2 z wody. Następuje kumulacja i zakwaszenie r-ru. Spada pH. Efektem fotosyntezy jest wzrost koralowców fotosyntezujących, wzrost zawartości O2 i spadek CO2 w wodzie co powoduje wzrost pH.

Dlatego lepiej żeby kH wody było wyższe, bo lepiej wtedy buforuje wodę. Niestety bufor wody nie zależy tylko od NaHCO3 i Mg(HCO3)2 ale także od zawartości innych wodorowęglanów np.boru, strontu. Na spadek pH wpływ ma także cykl azotowy, w którym powstają przejściowo azotyny i azotany oraz inne związki zakwaszające wodę w procesie przemiany materii.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D

@guban ostatnim rzutem załapał się na tytuł Górnika Roku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.