Skocz do zawartości
Efendi

WARTOŚCI NO3 i PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad właściwymi wartościami PO4 i NO3. Przeglądając forum natknąłem się nad stwierdzeniem że stosunek PO4 do NO3 powinien wynosić 1:16, czytając dalej (inne fora również) dowiedziałem się że przyczyną bielenia korali np. "od spodu" są zerowe wartości PO4 i NO3 i dlatego koraliki padają bo nie mają jedzonka... hmm...Przecież patrząc na zbiorniki np. "Tank of the Month" korale wyglądają genialnie a ich parametry (NO3 i PO4) są prawie zawsze ZERO...hmm..niektórzy nawet podają wartości do trzech miejsc po przecinku czyli żadne testy typu Salifert nie wchodzą w grę. Idąc dalej w moich przemyśleniach zastanawiające mnie że w/w wartości w warunkach naturalnych nie występują (np. morze Czerwone)...czyli reasumując jak to jest z tymi parametrami?

A tak na marginesie ostatnio mierzyłem poziom PO4 w zbiorniku wystawowym jednej z trójmiejskich firm i poziom PO4 wynosił 1.64 a akropory wyglądały SUPER......... i bądź tu mądry.

pozdrawiam:waving


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efendi mierzyłeś w RS ale miernkiem Hanny a nie Qbabową zabawką ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisany zbiornik mierzyłem oczywiście hanką...dodam tylko że pojemność zbiornika wynosi 8000 literków, taki malutki...tyci...tyci.....:waving

PS Nie chodzi o zbiornik w ReefShopie


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6.000 litrów.

To nie zbiornik w RS :waving

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#238379 inmar :

Strasznie mnie zaciekawił ten temat,ale widzę,że zastrzelił "speców"

myślałem że będzie to fajny temat do dyskusji ale zaczynam mieć podobne odczucia co Twoje....


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerowy poziom Po4 jest zabójczy dla acropor , ale tak trudny do osiągnięcia w domowych warunkach ze nie musimy sie o to martwic. Problem z niskim No3 to juz inna bajka to te wartości nie sa równoczesnie redukowane w przypadku filtracji biologicznych. Oczywiscie NO3 jest zbic do poziomu zerowego zdecydowanie łatwiej.PO4 jest obecne w kazdym zbiorniku i musimy zadbać o jego redukcję bo inaczej o ładnych kolorach SPS ów możemy zapomnieć. Jakoś ciężko mi wyobrazić sobie piękne acropory np śniezno biała , pomarańczowa czy żółta cytrynowa w zbiorniku gdzie Po4 jest na poziomie 1.64.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#238411 andrniew :

Jakoś ciężko mi wyobrazić sobie piękne acropory np śniezno biała , pomarańczowa czy żółta cytrynowa w zbiorniku gdzie Po4 jest na poziomie 1.64.

pozdrawiam

Czyli najlepsze wartości(PO4 i NO3) dla naszych zbiorników do których należy dążyć to ZERO??

PS.Jak tylko będzie taka możliwość wykonam zdjęcia


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze wartosci NO3 i PO4 to poziomy zblizone do zera ,ale nie zerowe czyli tak jak w naturze.

Kolejna sprawa to pomiar Hanna , zrób z 5 pomiarów i wybierz srednią , może ten zbiornik nie ma tak wysokiego PO4 skoro twierdzisz że korale sa pięknie wybrawiaone. Przy pomiarach fotometrami trzeba zrobic kilka pomiarów , bo szklana fiolka jest cięzka do utrzymania czystości stąd rozbieżnosci.

Osobiscie robie 5 pomiarów , dwa krąncowe odrzucam i z pozostałych trzech wyciagam średnią , przewaznie sa to te same wyniki.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie obejrzalem nowy TOTM na RC i jak widac kolega nie wstydzil sie napisac jakie ma parametry. A "ksiazkowe "wcale nie sa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziomy NO3 i PO4 w tym zbiąrniku nie sa wysokie , PO4 - 0.03-0.06 to jest dosyć nisko i tki poziom pozwala utrzymać korale w ładnych barwach , natomiast NO3 moim zdaniem troche za wysoko , osobiscie próbowałbym utrzymac poziom nie większy niż 5mg/l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#238421 andrniew :

Najlepsze wartosci NO3 i PO4 to poziomy zblizone do zera ,ale nie zerowe czyli tak jak w naturze.

Kolejna sprawa to pomiar Hanna , zrób z 5 pomiarów i wybierz srednią , może ten zbiornik nie ma tak wysokiego PO4 skoro twierdzisz że korale sa pięknie wybrawiaone. Przy pomiarach fotometrami trzeba zrobic kilka pomiarów , bo szklana fiolka jest cięzka do utrzymania czystości stąd rozbieżnosci.

Osobiscie robie 5 pomiarów , dwa krąncowe odrzucam i z pozostałych trzech wyciagam średnią , przewaznie sa to te same wyniki.

pozdrawiam

Jako posiadacz Hanny zgadzam się z tym zrobiłem u siebie 2 testy po kolei i wyniki były różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#238411 andrniew :

Jakoś ciężko mi wyobrazić sobie piękne acropory np śniezno biała , pomarańczowa czy żółta cytrynowa w zbiorniku gdzie Po4 jest na poziomie 1.64.

Również ciężko mi było sobie to wyobrazić, kiedy zrobiłem test na PO4 i wynik wyszedł >3mg/l. Po takim wyniku w ruch poszło 5kg absorbera i jak Piotr (Efendi) przyjechał z Hanką to wyszło 1,64mg/l. Zbiornik swojego czasu przeszedł totalną katastrofę - brak prądu przez cały weekend. Trzeba było zrobić restart, ale nie dało rady wymienić skały, jest jej ok. 2 tony. Po restarcie skała zaczęła wypłukiwać olbrzymie ilości PO4. W zeszły piątek w obieg poszło kolejne 5kg absorbera, także mam nadzieję, że już niedługo 1,64mg/l PO4 będzie tylko przeszłością. Piotrowi chodziło zapewne o jedną dużą Acroporę, która rzeczywiście jest bardzo jasna i ma intensywnie niebieskie niebieskie tipy, wygląda rewelacyjnie, pomimo tego całego syfu w wodzie. Mam taką samą (dosłownie :waving) Acrę w swoim prywatnym akwarium i pomimo, że trzymam PO4 na poziomie 0,04mg/l nie wygląda tak dobrze jak jej matka.

Równie dobrze prezentuje się jedna Montipora superman. Wezmę jutro aparat do pracy i postaram się wrzucić zdjęcia.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest i fota:

1202-2010_02_17_4.jpg


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie taka odpowiedź jest wystarczająca.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, żeby była jasność. Ja nie twierdzę i nie namawiam do trzymania wysokiego PO4, bo sam z fosforanami w tym akwarium walczę. Po prostu ta Acra wygląda wyjątkowo dobrze, jak na PO4 1,64mg/l, ale to tylko wyjątek potwierdzający regułę.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.