Skocz do zawartości
Przemek

Panel LED dla wymagających..

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie powiem tak, na zlocie w Milówce Sławek zaprezentował swoją lampe i jestem pod wielkim wrażeniem zarówno pod względem wykonania jak i mocy świecenia, nierozumiem tej krytyki dla każdej lampy LED wykonanej w zaciszu domowym.

Kolejna sprawa to koszt wykonania jest kilka krotnie niższy niż zakup gotowej firmowej, jestem w trakcie przygotowania się do zrobienia takiej właśnie lampy jak ma Sławek.

Opinia moja jest taka, że naprawde szkoda wydawac kila tysięcy na takie świecidełko jak można to zrobić samemu.

To tak jak w mojej branży ludzie kupują Microsoft Offica i płacą za to po kilka set złotych, a jest przecierz darmowy OpenOffice niczym nierózniący sie poza nazwą, no ale jak to mówią kto bogatemu zabroni:)

Proponuje promować takie rzeczy a nie podcinać im odrazy korzenie


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leoni, Sławek z tego co zrozumiałem, wydał na swoją lampę prawie tyle, że za te pieniądze kupiłby gotową lampę led v.2 bez sterowania.

Edit.

Nie krytykuję DIY tylko nie zawsze wyjdzie taniej. Nie każdy się zna, ma dostęp do materiałów, pomocy kolegów, no i czas jest potrzebny.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to dlatego że kupował jako zwykły klient, a te Ledy kosztuja sporo mniej:)


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy, uruchamiasz Leszku produkcję.:) To jedna dla mnie, proszę :D.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie może zaraz produkcje:) , ale jak narazie dla własnej satysfakcji


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239927 raku-kraku :

A ja dorzuce kilka groszy z innej strony:

W zooksantelach mamy chlorofill a i chlorofill c, natomiast chlorofill B wystepuje głównie roślinach zielonych oraz w zielonych glonach.

Stąd w zbiornikach rafowych najkorzystniejsze jest stymulowanie zakresu 400-450nm a nie 450nm-500nm gdzie chlorofill B ma swoje maksimum.

Taki wykres udało mi się znaleźć jeszcze w dawnych czasach, porównajcie to ze spektrum diod/lamp jakie macie i chyba powinny wnioski same się nasunąć. Ja na pocieszenie powiem ze sam mam w swojej lampie 450nm niebieskie LEDy i korale mi rosną, ale pewnie może być lepiej:)

3645-mt001b1_abschl.jpg

Chlorophill B oczywiście ma swój szczyt w zakresie 450nm ale:

- większość koralowców NIE PRZEŻYJE oświetlanych tylko i wyłącznie światłem z tego zakresu co piszesz(podejrzewam ze jakie 90% gatunków

- w koralowceach(wielu lpsach jak i spsach) ChlB występuję równolegle do CHla - Chlc - każdy z nich pełni rolę fotoreceptora pobierającego światło - i najważniejszym aspektem w przypadku rozpatrywania oświetlenia jest znanie tzw. bilansu energetycznego koralowca czyli:

w ciągu określonego czasu koralowiec MUSI pochłonąć określoną dawkę energii którą zużyje do produkcji aminkwasów(w bardzo dużym uproszczeniu). Tą energię można dostarczyć na kilka sposobów - można użyć fal krótkich o dużej energii(niebieskie światło) albo fal dłuższych - o mniejszej energii. Koralowiec zmieniając pigmentację tkanki(która w zalezności od barwy - odbija światło.Na przykład - niebieska tkanka koralowca ODBIJA światło niebieskie - inne pochładniając - dlatego koralowiec jest m.in. niebieski. Będzie on tym bardziej niebieski im światło którym go oświetlamy będzie zbliżone do fioletu. Wynika to z zjawiska fotoabsorpcji i fotoluminescencji. Tkanka koralowca pochałania bowiem odrobinę energii z fali którą otrzyma - i emituje fale o większej długości - spektrum przesunięteym w kierunku czerwieni. Dlatego też np. aby Montipora różowa miała pigment różowy - w spectrum światła MUSI być część fal o dlugości światła odpowiadającej barwie... zielonej :). To proste do zaobserwowania na wykresie ze spectrometru - po "konsumpcji" części energii z fal - emitowane światło ma dłuższą falę - stąd zmiana barwy światła emitowanego.

Zapraszam do ciekawego artykułu opisującego część koralowców(przede wszystkim SPS i LPS) - oraz podające wykresy dla fotoabsorpcji i fotoluminescencji dla tych gatunków(to naprawdę wiele wyjaśni) - na portalu www.advancedaquarist.com(nie mam linka przy sobie - wieczorem mogę wkleić)

Jeśli bilnas energetyczny koralowca jest za niski(za mało światła) koralowiec zmienia barwę w kierunku brązu - i dzięki temu pochłania dużo więcej światła. Jeśli koralowiec jest wystawiony pod silne światła(nie miał czasu na przygotowanie się w postaci wytworzenia pigmentów ochronych) - z tkanki koralowca eksmitowane są zooksantele - koralowiec blednie - a nawet potrafi stac się cąłkowicie biały. Ten proces jest trudny do kontrolowania -gdyż "sygnał" do eksmitowania jest wysyłany na raz do wszystkich zooksanteli w tkance - a hasło "STOP już wystarczy" wysyłane jest z dużo większym opóźnieniem - można to porównać do sygnału nakazującego skurcz mięśniom - oraz okresu który jets potrzebny na usunięcie z mięśni kwasu mlekowego - co trwa dużo dłużej - dlatego ten proces jest tak bardzo niebezpieczny.

Dlatego rozpatrując spectrum MUSIMY pamiętać o tych kwestiach.

Co do ostatniego Twojego zdania - to ledy właśniej mają NAJBARDZIEJ dopasowane do wymagań koralowców spectrum w poszukwianym przez nas zakresie(rozpatrując nawet dla samego Chla). Zobacz proszę nie tyle jak ten wykres się układa, ale jakie wartości przyjmuje dla osi Y. Dla diod o peak 450nm wartość ta wyniosi 1 - schodząc do wartości maksymalnych dla np. żarników HQI w wartościach niższych - np. 430nm.

Dlatego też ledy mają najwyższy PAR - który oczywiście w przypadku koralowców ineteresuje nas w tym niższym zakresie(nie dla barwy czerwonej) :D - i każdy miernik PAR jest wyskalowany dla maksimum w okolicach 450nm.

Jak widać nawet z niczego potrafi rozwinąć się bardzo ciekawy temat :D

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Wprawdzie jestem tu nowy i lampę Black Python BT EX 120W użytkuję od niedawna, ale z uwagą śledzę wszystkie wątki dotyczące technologii LED (zarówno tutaj jak i na forach zagranicznych), więc dorzucę swoje 3 grosze do dyskusji.

Po pierwsze i przede wszystkim... Jestem zwolennikiem tej technologii, jestem przekonany o tym, że jest ona przyszłością dla akwarystyki, jestem zadowolony ze swojej lampy, cieszę się że w Polsce produkowane są tak zaawansowane produkty oraz, że są one ulepszane i rozwijane, ale...

Cieszę się, ale.. :)

No właśnie...

Jak rozmawiałem z Tobą Przemku przed zakupem lampy, przekonywałeś mnie do jej zalet, wymieniałeś ich mnóstwo informowałeś o tym, że poprzednie wersje miały wprawdzie niedociągnięcia, ale że już zostały poprawione i że ten model to przełom wyznaczający nowe standardy... Wszystko pięknie.

Niestety po dokonaniu zakupu okazało się, że w praktyce to wszystko jednak tak pięknie nie wygląda. :D

Zdaję sobie sprawę że nie ma produktów idelanych, bez błędów - jednak jestem przekonany, że nie ma takich problemów których w naszych lampach nie można usunąć. Zauważ proszę, że jesteśmy w gronie 5-6 firm na świecie(!) które robią tego typu oświetlenie z przeznaczeniem do akwarystyki morskiej. Ile z nich ma swoje własne akwaria nad którymi świeci lampami - nie wiem, wiem zaś na pewno, że ledy oferowane przez nas niedługo będą miały rok testów nad naszymi akwariami..

Nie działa oprogramowanie do regulacji natężenia pracy wentylatorów, nie działa opcja programowania PAR (a to wszystko wymieniałeś jako główne zalety tej lampy), a co więcej nie ma nawet pewności, czy w mojej lampie są diody UV (bo są identycznie wyglądające modele, w których kilka diod 'nie świeci' i to są ponoć diody UV, co można zaobserwować patrząc przez okulary przeciwsłoneczna - u mnie tego nie ma i nie ma też nigdzie specyfikacji co w danym modelu jest zamontowane).

To wszystko zostało już poprawione w najnowszym sofcie - zdaję sobie sprawę, że tego typu sytuacja nie powinna mieć miejsca, w niektórych lampach ten błąd nie wystąpił - w innych tak. Niektórzy użytkownicy w ogóle nie używają PAR - i być może nigdy by tego nie zauważyli. Co wentylatorów - nie wiem w jakim sensie piszesz że nie działa regulacja prędkości - czy chodzi Ci o automatyczną regulację czy zmiana prędkości przy pomocy programu? Najlepiej napisz do mnie bezpośrednio ze zrzutem z ekranu aplikacji - zobaczę co może być nie tak ustawione(może być problem ustawieniem niewłaściwej temperatury itd)

Co do diod LED - w niektórych wersjach BP używane były diody 450 i 420nm - które wyglądają prawie identycznie(choć różnica jest do zobaczenia). Część pytonów miała zaś diody 458nm i 400nm - wynikało to m.in ze zmiany dostawcy podzespołów. Co do specyfikacji - nie udzielamy takich informacji, Klientowi w zasadzie to nie jest potrzebne do niczego - oceniany jest produkt w całości a nie jego poszczególne elementy.

Rozumiem i doceniam to, że pracujecie nad oprogramowaniem i staracie się usuwać błędy. Sęk w tym, że dla użytkownika lampy występowanie takich błędów i konieczność ich naprawiania to duży problem. Pomijam tu już fakt, w jaki sposób wpływa to na Wasz wizerunek - bo w końcu sprzedajecie za każdym razem i w przypadku każdego modelu, produkt przełomowy i doskonały.

Tu się trochę nie zgodzę - powielany jest nieprawdziwy zarzut jakobyśmy zmieniali lampy co 3 miesiące. Zmieniała się obudowa, funkcjonalność, chłodzenie, zasilanie - ale główne elementy jak diody zmieniane były ... raz.

Dla mnie jest to zaledwie niedogodność, bo nie mam jeszcze życia w baniaku, a i do Leszna daleko nie jest, więc jak już będzie patch, to wyślę lub nawet zawiozę lampę i po kłopocie. Ale na przykład dla nabywców z USA? Co oni maja zrobić?

Patch w wszystkich najnowszych wersjach aktualizowany może być automatycznie i samodzielnie przez użytkownika. Każdy zaś kto ma poprzednie wersje lamp - może po przesłaniu lampy do nas być pewien że najnowszy Boot loader(program umożliwiający samodzielne aktualizacje) zostanie wgrany - co w przyszłości pozwoli uniknąć niepotrzebnego wysyłania lampy do nas - i aktualizacje samemu. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę że może być to kłopoto w przypadku gdy ktoś ma lampę nad zbiornikiem z życiem - dlatego osoby zainteresowane taką aktualizacją proszone są o kontakt z nami - wyślemy lampę zastępczą na te 2-3 dni.

Co do dystrybutorów zagranicznych(a mamy właściwie już odbiorców na całym świecie - wyposażeni oni zostają w stacje do serwisu/programowania lamp - więc zapewniam Cię, że tego typu sytuacja jets dla nas oczywiście deprymująca - jednak staramy się o niej informować otwarcie wychodząc na przeciw Klientowi z propozycją np. lampy zastępczej czy też bezpłatnego supportu. Najnowszy soft będzie wisiał na stronie najprawdopodobniej dziś wieczorem.

Moim zdaniem ta niechęć kilku osób wynika właśnie z tego rozdmuchanego marketingu... 'Mamy najlepsze lampy, najnowsze rozwiązania, najbardziej zaawansowane technologie, itp, itd...'. W praktyce niestety tak nie jest, bo zarówno lampy, jak i sama technologia jest jeszcze w fazie intensywnego rozwoju i Kowalski kupujący w poniedziałek za grubą kasę przełomowy i wyznaczający nowe standardy produkt, w piątek orientuje się, że ma już niestety tylko przestarzały badziew.

Znowóż twierdzę że nie masz racji - jak napisałem wcześniej, zmiany dotyczą kwesti związanych z fukncjonalnością czy też wyglądem lampy - nie zaś dotyczą generalnych zmian technicznych. Przykład - prosze bardzo. We wszystkich lampach serii BTEX(nawet pierwszych bez lcd) można bez problemu wgrać system autoamtycznej aktualizacji oprogramowania - i automatycznego sterowania prędkością wentylatorów, porpawionym PAR itd - zmiana techniczna(estetyczna komputera) nastąpiła w tak niewielki stopniu że oprogramowanie jest kompatybilne bez najmniejszego problemu. Drugi przykład?

Proszę bardzo - w KAŻDEJ lampie BP i BTEX(w czarnych obudowach) można umieścić najnowszy panel z Cree - pasuje zarówno sterowanie jak i wymiary. Czy to nie ważne? Moim zdaniem to bardzo istotne, gdyż wprowadza pewną uniwersalność konstrukcji - stąd nadal twierdzę, ze pod kątem funkcjonalności/parametrów nasze lampy to "najprawdopodbniej najlepsze lampy LED na świecie" :D

Co więcej nie tylko przedstawiacie każdy kolejny model jako przełom, ale tez sprzedajecie wszystko w tej samej cenie, co nierzadko powoduje, że na przestrzeni zaledwie kilku dni, wydając te same pieniądze, można kopić zupełnie różne pod względem funkcjonalności produkty.

Ja jestem dość wyrozumiały i rozumiem zasady jakimi rządzi się rozwój technologii, ale nie dziwie się, że są osoby które doprowadza to do szału.

Jak wyżej - myślę, że nie możesz się nie zgodzić. Zwróć proszę uwagę, że model z Cree nie wchodzi jako ZAMIENNIK dotychczasowych paneli - a jedynie jako dodatkowa seria lamp - dla tych, którzy ufają tylko znanej na świecie marce i NIE CHCĄ ryzykować innych źródeł swiatła. To podobnie jakby napisać, że firma sprzedająca telewizory LCD w styczniu oferowała za 3000zł model 37" a marcu już 42" w tej samej cenie. I że oprócz Philipsa - oferuje też produkty firmy Sharp.To normalne WE WSZYSTKICH branżach - dlatego twierdzę, że lampy LED NIE BĘDĄ dużo tańsze - jedynie za te same pieniądze będzie otrzymywać coraz lepsze produkty - ale zakres cenowy będzie taki sam.

Moim zdaniem, dla wizerunku firmy i samego produktu, o wiele lepiej byłoby, gdyby zamiast wychwalać go na każdym kroku pod niebiosa, uczciwie przyznać, że jest to cały czas produkt na etapie projektowania i rozwoju, że nie wszystko jeszcze działa jak należy i że do osiągnięcia przysłowiowego ideału jeszcze jest daleko.

Rozumiem czym się kierujecie promując tak każde kolejne 'przełomowe' rozwiązanie. Zarabiać trzeba - szczególnie że najwyraźniej zarobione środki inwestujecie w rozwój produktu, co jest jak najbardziej ok. Ale może warto byłoby przyznać, że to jednak tylko kolejne wersje Beta i obniżyć cenę na czas testów i rozwoju choćby o te 10%? Wtedy nikt nie mógłby narzekać na to, że zakupiona 'najlepsza' lampa po kilku dniach okazuje się 'przeciętna', a podczas jej użytkowania co rusz wychodzą jakieś błędy i niedociągnięcia.

Jak już napisałem - nie ma żadnych "przełomów" :D Zastosowanie diod Cree ma na celu wytrącenie malkontentom argumentu z ręki, że lampy robione są w chinach - i że dobre sterowanie to nie wszystko. Jak napisałem - to seria równoległa, panele są kompatybilne między sobą.

W każdym razie życzę powodzenia i mam nadzieję, że w końcu ten naprawdę 'przełomowy i wyznaczający nowe standardy' produkt stworzycie. I że w trakcie tego procesu nie zniechęcicie do niego wszystkich potencjalnych nabywców :D.

pozdrawiam

Roman Grzesiak

Dziękuję za te słowa - każdy głos jest dla nas ważny - właśnie dzięki "słuchaniu" rynku pewne zmiany wprowadzane są tak szybko - dla jednych za szybko - dla innych "w sam raz" - gdyż każda zmiana pozwala na poprawienie istniejących błędów.

pozdrawiam

Przemysław Cybulski


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że każdy temat dotyczący LED na tym forum bardzo szybko się rozrasta...no i dobrze,bo niewątpliwie jest to przyszłość. Fajnie,że jest sporo użytkowników zarówno tych markowych lamp jak i tych zrobionych własnoręcznie, wkrótce będziemy mieć porównanie czy to oświetlenie sprawdza się to na dłuższą metę. Apropos Sławka to przypuszczam,że nie zrobił tego z pobudek ekonomicznych,tylko z ciekawości. Z tego co wiem to prowadzi właśnie doświadczenie porównując swoją lampę z oświetleniem HQI w dwóch identycznych zbiornikach i za to mu chwała:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239973 Przemek :

w ciągu określonego czasu koralowiec MUSI pochłonąć określoną dawkę energii którą zużyje do produkcji aminkwasów(w bardzo dużym uproszczeniu).

Produktem fotosyntezy czyli 'pochłaniania energii' są węglowodany, nigdy aminokwasy. Te ostatnie koral wytwarza z pochłoniętej materii organicznej- taka mała dygresyjka :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że temat troche zboczył z oryginalnego kursu:) Pigmantacja korali i w zwiazku z tym selektywne pochlanianie częstotliwości fal jest zdaje się innym zjawiskiem niż fotosynteza (aczkolwiek jedno na drugie wpływa, tyle że my nie mamy na to wpływu - chyba że ktoś umie mojej brazowaj montipoże powiedzieć by zzieleniała :) ).

Fotosynteza zachodzi w zooksantelach i w zasadzie do tego można by ograniczyć tą dysputę. Pigmentacja a LEDy bardziej wg mnie tyczy sie RA (odwzorowania barw) niż samej fotosyntezy. Fakt bielenia koralowców, czy też za małej ilości światła i ich brązowienie też jest troche offtopic - bo zdaje się każdy dyskutował jaka długość fali jest optymalna, a te opisane zjawiska (brązowienie, blednięcie) dotyczą raczej ilościowego aspektu - czyli za dużo/za mało odpowiedniego światła.

A tak do sedna to jeśli dobrze się przyglądam tym wykresom to max intensywność fotosyntezy przypada na 430-440nm dla chlofilu a, 450nm dla chlorofilu c i jakies 475nm dla chlorofilu b (to takie moje szacunki 'na oko' z wykresu).

Wiec wychodziłoby, że może faktycznie nie ma o co kopi kruszyć i te 450nm nie jest takie złe.


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku,

czy będziesz stawiał "pokazowy" baniak na Cree?

Fajnie by było mieć porównanie jak rosną korale na "zwykłych" LEDach a jak na Cree.

Ja akurat wolałbym produkt tańszy (pewnie jak większość) i nie mam "ciśnienia" na super-hiper-extra diody chyba, że zobaczę ich wyższość nad tymi zwykłymi.

Dodatkowo czy możesz napisać jak wygląda trwałość dotychczasowych LEDów vs Cree? Czy spadek jakości światła w okresie np. 4-5 lat będzie porównywalny czy też Cree posiadają zdecydowanie lepsze parametry?

Tak samo może przydałoby się "łopatologiczne" porównanie parametrów obydwu lamp. Bo owszem przedstawiłeś bardzo fajnie różne dane dla Cree a dla takiego laika LEDowego jak ja przydałaby się jakaś tabelka porównawcza z komentarzem co i jak.

pozdr,

rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jakies nowosci zwiazane ze swietloweczkami LED beda? :wavingA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielony mintaj

Masz rację - myślałem A powiedziałem B. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

@raku

Pigmentacja korali ZALEŻY od ilości i jakości światła - która to wynika z barwy światła - a nie z Ra(współczynnika oddawania barw)

Prosty przykład - pod żarnikiem HQI z nawyższym RA (bez aktyniki) NIe UZYSKASZ takich kolorów na jakie my byśmy powiedzieli na forum - wow!

Nawet jeśli wstawisz pod ciepły(stosunkowo) żarnik ładnie wybarwionego koralowca - to niestety barwę on utraci. Wynika to z pewnej zależności temperatury barwowej do współczynnika RA - które są powiązane.

Dopiero oświetlając koralowca światłem o wysokoneregetycznych falach ZMUSZAMY go do wywtorzenia chomoforów pigmentowych.

To podobnie jak w przypadku skóry ludzkiej - adresatem światła jest melanina - ciemny barwnik, w przypadku koralowców - z różną długością fal mogą być absorbowane przez okreslone chromofory - a nie inaczej.

Te dwa zjawiska nie można rozpatrywać oddzielnie - czyli Ra swoją drogą, a wybarwienie pigmentacja - swoją.

Zauważ, że najładniejsze barwy(określane przez niektórych jako cukierkowe) koralowce "wyciągają" dopiero pod światłem o krótkich falach(duża energia - barwa zbliżona do niebieskiego widma) - i fatalnym RA!

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239996 pikaczu2000 :

czy jakies nowosci zwiazane ze swietloweczkami LED beda? :wavingA

W tej chwili niestety nie przewidujemy żadnych zmian - zobaczymy jednak, może się zdecydujemy na uruchomienie produkcji własnych świetlówek z diodami XP-E , XP-G - ale to pieśn przyszłości :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239993 rpp :

Przemku,

czy będziesz stawiał "pokazowy" baniak na Cree?

Fajnie by było mieć porównanie jak rosną korale na "zwykłych" LEDach a jak na Cree.

Ja akurat wolałbym produkt tańszy (pewnie jak większość) i nie mam "ciśnienia" na super-hiper-extra diody chyba, że zobaczę ich wyższość nad tymi zwykłymi.

Dodatkowo czy możesz napisać jak wygląda trwałość dotychczasowych LEDów vs Cree? Czy spadek jakości światła w okresie np. 4-5 lat będzie porównywalny czy też Cree posiadają zdecydowanie lepsze parametry?

Tak samo może przydałoby się "łopatologiczne" porównanie parametrów obydwu lamp. Bo owszem przedstawiłeś bardzo fajnie różne dane dla Cree a dla takiego laika LEDowego jak ja przydałaby się jakaś tabelka porównawcza z komentarzem co i jak.

pozdr,

rpp

Nie sądzę żebyśmy zmieniali lampy nad akwarium na te z Cree - nie widze takiej potrzeby, a od nadmiaru światła można koralom zaszkodzić(ostatnio "zostawiłem" włączoną lampę na tydzień - w sensie wieczorem nie gasła, rano nie wschodziła - środkowa część akwarium jest poparzona .. :)

Parametry techniczne Cree mają nieco lepsze - jednak nadal twierdzę że stosunek ceny do jakości dotychczasowe panele mają najlepszy. Jednak na rynku zachodnim (a także USA) - Cree to słowo klucz - stąd taka a nie inna decyzja,

No i nie chciało nam się już po raz nty tłumaczyć na głupie zaczepki i krytykę że nasze lampy to Chińczyk w polskiej obudowie..

Pracy nad panelem i wdrożeniem jego było sporo - jednak świadomość wytrącenia argumentu konkurencji - bezcenna :D

Co do głębszej techniki - tu trzeba by poprosić prądowego o kilka wykresów i słów porównania.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prądowy niestety nie zabierze głosu bo orze jak traktorek pod górkę i nie ma wolnych mocy przerobowych.... może w nocy się troszkę powymądrzam na temat nowego światełka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240001 Przemek :
#239996 pikaczu2000 :

czy jakies nowosci zwiazane ze swietloweczkami LED beda? :wavingA

W tej chwili niestety nie przewidujemy żadnych zmian - zobaczymy jednak, może się zdecydujemy na uruchomienie produkcji własnych świetlówek z diodami XP-E , XP-G - ale to pieśn przyszłości :)

pozdrawiam

Przemek

Ej no nie bądź Pan żyła :D Zrób jakiś upgrade dla tych co mają świetlówki :D


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus tylko jak będziesz ciemną nocą się rozpisywał :-) to daj porównanie do dotychczasowych LEDów.

Wiem, że Cree to wg niektórych szczyt marzeń ale nie wszyscy są maniakami techniki i być może dla nich zakup lamp z diodami Cree poza poprawą własnego ego nie dam im wiele więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemek, czy po za ledami zajmujesz się jeszcze importem korali z bali? ...bo coś cicho ostatnio, na stronie sklepu tez pustki jeżeli chodzi o spsy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie że w akwariach sa też żółte ryby :) jak one wyglądają pod ledami ?

Współczynnik RA dla led jest dużo mniejszy niz dla HQI.

Wogole dyskusja przestałaby mieć charaktek akademicki gdyby Przemek zapoznał nas z wykresami widm ze spektroskopu lampy w całości. Rozpisywanie się na temat widm poszczególnych składników lampy bardzo rozmywa cały temat.

Powtarzam się ale jakoś nie uzyskałem do tej pory odzewu na moja wcześniejszą prośbę :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dysponujemy pomiarami ŚWIATŁA wypadkowego z ledów - jedynie wykresami spectrum dla ledów białych i niebieskich(zresztą już publikowanymi).

Widać tam że spectrum dla ledów białych jest bardzo zbliżone do np. ATI aquablue

Żółte ryby są pod ledami żółte - nawet bardzo żółte.

Co do korali - oczywiście, się zajmuję - do końca marca sprowadzamy 2x 280sztuk - na tyle mamy zezwolenia.

Pierwsza dostawa po 10 marca.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239953 Włodzimierz :

@leoni, Sławek z tego co zrozumiałem, wydał na swoją lampę prawie tyle, że za te pieniądze kupiłby gotową lampę led v.2 bez sterowania.

Edit.

Nie krytykuję DIY tylko nie zawsze wyjdzie taniej. Nie każdy się zna, ma dostęp do materiałów, pomocy kolegów, no i czas jest potrzebny.

Włodek mówiłem o swojej lampie że tyle wydałem a nie ile wydał bym na zrobienie lampy podobnej do

led v.2 bez sterowania a to jest duża różnica.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku,

czy skalkulowaliście już ceny lamp opartych na Cree?

Czy możesz podać ceny dla lamp:

- 120W BT EX master - "china"

- 120W BT EX master - Cree

- 120W BT EX slave - "china"

- 120W BT EX slave - Cree

i to co by się od razu przydało - skoro moduł LED jest wymienny to może od razu podacie ceny dla takiego panela zarówno dla modeli "zwykłych" jak i Cree.

Dla potencjalnego kupca będzie to na pewno cenna informacja pozwalająca poznać koszty długookresowej eksploatacji (tym bardziej, że nikt nie zagwarantuje np. 10letniej wytrzymałości LED [w sensie utrzymania parametrów zadowalających morszczaka]).

pozdr,

rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaję Ci ceny eksportowe lamp w euro(Cree) - możesz sobie porównać, w Polsce będą zapewnie trcohę niższe.

BP Cree Powered BTEX+ 160W 895 euro

BP Cree Powered BTEX Master 160W - 968 euro

BP Cree Powered BTEX Slave 160W - 728 euro

Cena dodatkowej optyki 60 stopni firmy Ledil - ok. 110 euro.

Sam panel 160W Cree z driverem zasilającym opartym na MBI - ok 470 euro.

Na chińskich częściach ceny lamp są znane.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy po zastosowaniu tej optyki nie ma czasem efektu rozdzielenia barw światła. Czytałem na reefcentral że podobno na dnie baniaka dość wyraźnie widać kolor i granicę zasięgu każdej diody.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.