Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Zostalo przeniesione z www.Reefcentral.com

Summarized list of DIY/alternative biopellets

It seems like everyone is scrambling to find alternative / DIY biopellets that's cheaper than the commercial products,

I've done some research and here's a summary of what've been found so far:

Polyhydroxyalkanoate (PHA):

Information:

Speculated to be the main component of commercial NP Biopellets (Reference #1).

PRO:

- Many successful cases using PHA (NP Biopellets) in controlling NO3/PO4.

CON:

- Expensive, about $99 per 1000mL of commercial NP Biopellets.

- Very hard to find sources of PHA except commercial products, which is expensive.

Polycaprolactone (PCL):

Information:

Confirmed to be the main component of Instant Ocean's Nitrate Reducer.

Reefers here on RC using PCL:

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1830864

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1766100

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?p=17382991

PRO:

- Completely bio-degradable by bacteria, and provide a carbon source similar to PHA. (Reference #1)

- Some commercial biopellets for reef aquarium are also using PCL. (Reference #1)

- Less expensive compared to PHA, many alternative products can be found, such as "Friendly Plastic Pellets".

- PCL pellets can be bought for about $22-30 per 1kg from various internet sites, even from China.

CON:

- Compared to PHA, there's still very limited information on how successful PCL can control NO3/PO4 in reef aquariums

(If any of you have successfully controlled NO3/PO4 using PLA as biopellet alternative, please share your story with us!)

Polylactic Acid (PLA):

Information:

Basically these are degradable plastic (polymers) derived from corn starch and sugercanes. (Reference #2)

In fact we've a reefer here on RC who'd DIY'ing these polymers from corn starch. (Reference #3)

Studies on waste water processing have shown that PLA with corn starch at 10% weight content receive the best

nitrate reduction effects. (Reference #1)

PRO:

- Commercial PLA are relatively cheap.

- Can be DIY from corn starch with some effort.

CON:

- Slow decomposition rate (Reference #4), meaning it could take just too long for the starch to be released from the

polymer form into the water.

- Not much information on how effective PLA can be use to control NO3/PO4 in reef aquariums.

(Again please share your story with us if you've successfully used PLA as alternative biopellets)

Granular starch (rice, wheat and corn):

Information:

Just the everyday grain that you consume in meals.

Referring to PLA above, the optimal % of weight content of starch to be used is about 10%, meaning if you were putting in 100g

of commercial biopellets in your reef system, you should be using 10g of granular starch or else you could be overdosing carbon source.

Reefers here on RC using granular starch:

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1874551

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1878307

PRO:

- They're CHEAP and readily available in grocery stores.

- Studies showed that granular starches are proven means to provide carbon source for denitrification in waste water

processing as well as

recirculating aquaculture systems (RAS).

CON:

- Unknown effect on minerials released into water column.

- Relatively high phosphrous content that could shift towards a Nitrogen limited environment.

- Inconsistant rate of decompose means it could release too much carbon into the water.

=============================================================

Sources and References:

1. Information on PCL, PHA and PLA (a very good read, recommended)

http://www.wamas.org/forums/topic/37366-diy-biopellets/page__st__25

2. PLA

http://en.wikipedia.org/wiki/Polylactic_acid

3. DIY corn starch polymer

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1780922

4. PLA decomposition rate

http://www.smithsonianmag.com/science-nature/plastic.html?c=y&page=1

5. Vinegar polymer encapsulation (have anyone even tried this?)

http://web1.reefcentral.com/forums/showthread.php?p=16572578

=========================================================================

Przetlumaczone na Jezyk Polski (www.google.com)

Podsumowując lista DIY / biopellets alternatywnych

Wydaje się, że wszyscy starają się znaleźć alternatywne / DIY biopellets że to tańsze niż w komercyjnych produktach,

Zrobiłem rozeznanie i oto podsumowanie hej co stwierdzono do tej pory:

Polyhydroxyalkanoate (PHA):

Informacje:

Spekulowano być głównym składnikiem handlowych NP Biopellets (wniosek nr 1).

PRO:

- Wiele sukcesy, za pomocą PHA (NP Biopellets) w kontrolowaniu NO3/PO4.

CON:

- Drogie, około $ 99 za 1000ml handlowych NP Biopellets.

- Bardzo trudno znaleźć źródła PHA z wyjątkiem produktów handlowych, które jest drogie.

Polikaprolaktonu (PCL):

Informacje:

Potwierdzony jest głównym składnikiem Reduktor azotanów Instant Ocean's.

Reefers tu na RC za pomocą PCL:

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1830864

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1766100

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?p=17382991

PRO:

- Całkowicie biodegradowalne przez bakterie, a także stanowić źródło węgla podobne do PHA. (Wniosek nr 1)

- Niektóre komercyjne biopellets do akwarium rafowe są również za pomocą PCL. (Wniosek nr 1)

- Mniej drogie w porównaniu z PHA, wiele alternatywnych produktów można znaleźć, takich jak "Przyjazne granulatów tworzyw sztucznych".

- Granulki PCL można kupić za około $ 22-30 za 1 kg z różnych stron internetowych, nawet z Chin.

CON:

- W porównaniu z PHA, jest jeszcze bardzo ograniczone informacje na temat udanego PCL może kontrolować NO3/PO4 w akwariach

(Jeśli ktoś z was ma opanować NO3/PO4 przy PLA jako alternatywa biopellet, proszę podzielić się historią z nami!)

Kwas polimlekowy (PLA):

Informacje:

Zasadniczo są one biodegradacji tworzyw sztucznych (polimery) pochodzących ze skrobi kukurydzianej i sugercanes. (Wniosek # 2)

W rzeczywistości mamy tu na chłodni RC kto by DIY'ing tych polimerów z mąki kukurydzianej. (Wniosek nr 3)

Badania nad przetwarzaniem ścieków wykazały, że PLA z mąki kukurydzianej 10% zawartości wagowej otrzymują najlepsze

efekty redukcji azotanów. (Wniosek nr 1)

PRO:

- Commercial PLA są stosunkowo tanie.

- Może być DIY ze skrobi kukurydzianej z pewnym wysiłkiem.

CON:

- Szybkość rozkładu Slow (wniosek nr 4), czyli może to potrwać zbyt długo na skrobi, są zwolnione z

postaci polimeru do wody.

- Nie wiele informacji na temat skuteczności PLA można używać do sterowania NO3/PO4 w akwariach.

(Jeszcze raz proszę podzielić się historią z nami, jeśli już z powodzeniem wykorzystywane jako alternatywne biopellets PLA)

Granular skrobi (ryż, pszenica i kukurydza):

Informacje:

Wystarczy codzienne ziarna, które zużywają w posiłkach.

Odnosząc się do PLA powyżej optymalnego% zawartości skrobi do wykorzystania jest około 10%, co oznacza, jeśli były oddanie w 100g

handlowych biopellets w systemie rafa, należy używać 10g granulatu skrobi lub jeszcze może być przedawkowanie źródła węgla.

Reefers tu na RC przy użyciu granulatu skrobi:

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1874551

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1878307

PRO:

- Są tanie i łatwo dostępne w sklepach spożywczych.

- Badania wykazały, że granulowany skrobie są sprawdzone środki w celu zapewnienia źródła węgla do denitryfikacji w ściekach

przetwarzania, jak również

recyrkulacją systemów akwakultury (RAS).

CON:

- Nieznany wpływ na minerials dopuszczone do słupa wody.

- Stosunkowo wysokie phosphrous treści, które mogą przesuwać w kierunku ograniczony azotu środowiska.

- Stawka Niespójne rozkładają oznacza uwolnienie może zbyt dużo dwutlenku węgla do wody.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SLawek - no wlasnie. Dobry artykul.

o NP biopellets wiemy ze dzialaja i jak dzialaja ( czytajac reef central oczywiscie :-) )

inne odmiany ladnie opisuje ten kawalek:

"Compared to PHA, there's still very limited information on how successful PCL can control NO3/PO4 in reef aquariums"

Jak to sie mowi, biednego nie stac na eksperymenty - ja stawiam na sprawdzona wersje.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały ten atak na NP biopellets przypomina mi jak żywo torpedowanie pomysłów stworzenia innych lamp ledowych,od tych proponowanych przez RS.

Podobnie byliśmy zapewniani ,że produkt z RS jest jedynym słusznym rozwiązaniem i podobnie wytykano błędy i niedociągnięcia innych.Jednocześnie zapewniano ,że lampy są testowane,przedstawiano "odpowiednie"wykresy itp.

Po pewnym czasie okazywało się ,że jednak coś jest nie tak,ale ta następna aktualna wersja już jest ok itd itp

Tak jak napisał Smithpl nie stać nas na eksperymenty i jeśli miał bym wkładać kiedykolwiek polimery to tylko te sprawdzone.

Autorytet pana Tryca też mnie jakoś bardziej przekonuje,niż kolejne zapewnienia pana Przemka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gadu , gadu a ja przed chwilą wywaliłem peletki,jaki będzie efekt ? zobaczymy za kilka tyg.

Teraz susz a smród jak cholera ! nigdy tego świństwa nie włoże do akwa!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu wywaliles ?? Nie trzymały Ci parametrów ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry są ok. ale czy to zasługa peletek? zobaczymy. Przez 8 m-cy kręcenia "plastiku" w filtrze nic ich nie ubyło ! dosłownie ZERO ubytku, więc co ma działać ? lepiej wstawie filtr fluidyzacyjny z wkładem za "grosze" i efekt będzie podobny.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do czystości to dodam ze nie ma na świecie rzeczy idealnych. Jeśli ktoś tak twierdzi, że jakaś rzecz jest idealna to znaczy ze musi poszerzyć swoją wiedzę albo kłamie po to żeby natrzepać kasy. Każda wada może być zaletą i odwrotnie.

Biopaletki w każdym razie u mnie działają świetnie. Kręcą się od ok 2 miesięcy razem z adsorbentem fosforanów i purigenem i nigdy w życiu nie miałem tak stabilnych parametrów mimo ze karmię 2 razy więcej niż wcześniej.

Co więcej dolewanie dużych ilości fito i wrotki nie powoduje inwazji glonów [tak jak wcześniej]. W sumpie i pierwszym baniaku za sumpem pojawiła się masa rurówek i gąbek. W tym zbiorniku są też chili dendro i tuby i mają się świetnie.

Moim zdaniem jest to bardzo dobry produkt i jest wart swojej ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez aluzji, ale czy jest jakas szansa zobaczyc te dendro na polimerze?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez aluzji... a jest szansa żeby ludzie nie kręcili pelletami jak w kołowrotku, myśląc ze szybciej znaczy lepiej... nie zapominali ze nie jest to medium cudotwórcze, tylko kolejny wspomagacz do filtracji (zwłaszcza Ci co NF korale maja i upatrywali w tym złoty środek na to, żeby mieć mniej roboty przy koralach które sami sobie wybrali.. a jak wiadomo NF trzeba duuużo karmić i takie skoki parametrów mogą być różnie "akceptowane bądz nie" przez naszą filtracje biologiczną). Sporo osób, które teraz wywalają pelletki nie stosowało się do tego że pelletki powinny się delikatnie ruszać (tak, oglądałem to co nakręciliście i wrzuciliście na YOUTUBE ).

Opcje, czy wersja pelletek 1, czy 2 czy któraś z kolej... ja mam nie wiem którą, mój przyjaciel, który akwarium ma od kwietnia tego roku... oboje mamy wode kryształ... a ja tak czystego akwarium nie miałem od lat (a bardzo sceptycznie podchodziłem do pellet!!!)

Tego i Wam wszystkim życzę!:tongues

Z morszczackim pozdrowieniem!

Dominik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tematu nie zamierzałem już wracać, ale widzę że jest odgrzewany jak stare kotlety - więc odniosę się jednak do tego co tu napisano.

Po pierwsze:

@Krzysztof

Cieszę się że wypowiedziałeś się w tym wątku - uważam że merytoryczna dyskusja jest jak najbardziej potrzebna.

Na wstępie pragnę również powiedzieć - że jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i doświadczenia akwarystycznego - i nie zamierzam z tym dyskutować :D

Obawiam się jednak że moje wypowiedzi przeczytałeś wybiórczo, jako fragmenty wyrwane z kontekstu - i dodatkowo nieprecyzyjnie - przez co w zasadzie 1/3 Twojej wypowiedzi jest jak dla mnie - niepotrzebna.

Przede wszystkim dziękuję za zwrócenie błędu - Agnieszka którą zapewne znasz(bo koresponduje z Tobą w sprawie zamówień) - nie zauważyła różnicy -stąd pomyłka w nazwie producenta - faktycznie jest to wprowadzanie w błąd Klienta.

Postaram się już nie odnosić do wszystkiego cytując Ciebie - a jedynie odpisać w punktach - gdyż cytowanie Ciebie gdy cytujesz fragmenty mnie może wyjść conajmniej nieczytelnie.

1. Dziękuję za dokładny opis działalności firmy DVH Import - choć nie wiem czemu to zrobiłeś. Napisałem w swojeJ wypowiedzi że(cytat): Przed rozpoczęciem sprzedaży produkt firmy DVH Import również nie był nikomu znany.

Nie napisałem ŻE FIRMA DVH Import nie była nikomu znana - a zmienia to znacząco sens zdania. Znam firmę DVH Import, wiem czym się zajmują - JEDNAK NIE ZMIENIA TO FAKTU ŻE PRODUKT NP BIOPELLETS NIE BYŁ WCZEŚNIEJ ZNANY.

Dlatego nadal twierdzę, że przed uruchomieniem sprzedaży przez DVH - o produkcie nigdzie nie było mowy.(ale do tego jeszcze wrócę).

2. Krzysztofie - ja nigdy nie rozkładałem produktu NP Biopellets na czynniki - ja jedynie próbowałem dociec(zresztą nie tylko ja :tongues jak działa. Wynika to z faktu że informacje zawarte na stronie producenta(które jak widzę systematycznie ewoluują) że wewnątrz peletów zachodzi proces denitryfikacji(!)(ze słynnym rysunkiem przekroju peleta)? Co się stało że ta wersja filtracji nie jest już "wspierana"?

Ale wracając do metirum - czy ja naisałem KIEDYKOLWIEK że NP Biopellety nie działają? - i że nie należy go kupować? Nie - więc skąd takie zarzuty?

Co do pytania o producenta - widzsz - nie gniewaj się, ale firme Reef Interests NIE JEST PRODUCENTEM tego polimeru, a jedynie zamawia go w firmie która ma linię do polimeryzacji. Dlatego podawanie tego typu informacji jest równie precyzyjne co w ogóle. Ten polimer NIE JEST produktem wymyślonym ani przez DVH import, ani przez Reef Interests. Wiesz o tym doskonale.

3. Co do rozpuszczania się peletów - zapewniam Cię, że nie tylko mi pierwsze pelety się nie rozuściły - zresztą można o tym poczytać nie tylko na polskich stronach.

4. Co do wyborów i porównania z samochodami - uważam ze Twoje porównanie jest nie dokońca właściwe - moim zdaniem, jeśli porównujemy dwa TAKIE SAME polimery - to nie ma uzasadnienia twierdzenie że jeden z nich nie będzie działał - albo będzie działał niewłaściwie. Równie dobrze mógłbyś napisać - że do Vodka methode należy używać tylko wódki marki Finlandii - a nie starogardzkiej - czy ewentualnie Bols. Efekt działania jest taki sam (na akwarium :D )- a różnią się

tylko ceną i etykietą, prawda?

5. Badania - Krzyszttofie - ja nie oczekuję od Ciebie przedstawienia badań, składu chemicznego itd. Ja jedynie oczekuję konsekwencji ze strony producenta - i liczę że pomożesz mi - i nie tylko mi(jak dystrybutor olski NP Biopellets) zrozumie:

a)z tego co pamiętam w pierwszym etapie promocji polimerów została użyta informacja że testowane one były przez publiczne akwaria na świecie - i dopiero po tej fazie testów trafiły do sprzedaży detalicznej jako produkt sprawdzony.

Skoro były on testowane - dlaczego producent nie wykorzystuje tego (aktualnie!) do promocji "swoich" peletów - przecież to wytrąca argumenty konkurencji! Dlaczeogo nie ma ani słowa o tym GDZIE były testowane(pomijając akwarystów - biorąc pod uwagę trzecią już wersję peletów)

:D skoro producent PRZETESTOWAŁ WSZYSTKIE DOSTĘPNE NA RYNKU PELETY i ma wyniki Z DWÓCH NIEZALEŻNYCH INSTYTUTÓW potwierdzające że inne pelety(mówiąc kolokwialnie) są be, a tylko NP są cacy - to dlaczego NIE OPUBLIKUJE tych wyników na swoich stronach - ani nie umieszcza informacji przez którą instytucję były badane? Nie rozumiem tego - przecież taki "dowód" wytrąciłby argumenty konkurencji z ręki - każdy mógłby zobaczyć, jak zanieczyszczone są pelety inne, co szkodliwego zawierają - i czy NP to faktycznie to o czym piszemy.

Aktualnie jest bowiem sytuacja niczym w Kilerowskiej dyskusji naczelnika z reporterką - WIEM, ALE NIE POWIEM.

c) skoro pelety były wcześniej(przed wypuszczenie na rynek) TESTOWANE z SUKCESAMI - to DLACZEGO w ciągu 5 miesięcy mamy 3 wersje - z czego jedna się nie rozpuszczała a po drugiej gasły odpieniacze? Która zatem wersja była "testowana"? Bo chyba nie ta ostatnia (New formula)?

W zasadzie można na to nie odpisywać - te pytania pozostawiam pod przemyślenie.

Jak napisałem - moim celem NIGDY nie było atakowanie produktu który sprzedajesz(który zresztą kupujemy od Ciebie do naszych sklepów).

Dlatego podsumowując - NP Biopellets to bardzo dobry produkt(ostatnia wersja) - przy właściwym zastosowaniu działa i imho warty jest uwagi. Ale inne produkty dostępnena rynku i oparte o ten sam polimer RÓWNIEŻ działają - bowiem nikt(nawet Reef Interests) nie ma monopolu na produkcję CZYSTEGO polimeru(bowiem jak widzę TA CZYSTOŚĆ jest głównym wyróżnikiem NP nad innymi). Jest bowiem wielce prawdopodobne że polimery innych firm mogą schodzić z tej samej taśmy co NP - i być tak samo dobrym gatunkowo produktem.

To wszystko.

@reef

Powiem Ci chłopie tak - jesteś jak cholera - za każdym razem jak w wątku zabieram głos musisz wtrącić swoje trzy grosze - i zazwyczaj one dotyczą onnych spraw nie związanych z tematem -(jak teraz z lampami LED).

Daj sobie chłopie na luz - albo przedstaw się żebym wiedział kto mnie błotem obrzuca - bowiem masz głupią metodę skrywania się za nickami, kąsania jak wściekły pies - i zakładania kolejnych kąt po to tylko by ujadać.

Jeśli faktycznie jesteś z 3miasta - zapraszam na kawę do sklepu, może wyjaśnimy sobie co Cię gryzie.

Także jak coś to do zobaczenia Marku.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288745 dxp1976 :

(zwłaszcza Ci co NF korale maja i upatrywali w tym złoty środek na to, żeby mieć mniej roboty przy koralach które sami sobie wybrali.. a jak wiadomo NF trzeba duuużo karmić i takie skoki parametrów mogą być różnie "akceptowane bądz nie" przez naszą filtracje biologiczną). Sporo osób, które teraz wywalają pelletki nie stosowało się do tego że pelletki powinny się delikatnie ruszać (tak, oglądałem to co nakręciliście i wrzuciliście na YOUTUBE ).

Ale mniej pracy w jakim sensie ? z bio peletami korale same się nakarmią ?

Nie upatrywali złotego środka tylko ten środek został stworzony głównie dla akwarii NP, więc jeśli nie działa w zbiorniku NP tak jak powinien to chyba jest coś nie-halo.

A dlaczego sądzisz, że peletki powinny się delikatnie ruszać ? zobacz sobie filmiki z filtra @smithpl gwarantuje Ci, że powoli się nie ruszają, a działały tak dobrze, że musiał część wywalić bo za bardzo czyściły wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, z tego co mi sie obilo o uszy to za nim pletki NP trafily na rynek akwarystyki morskiej detalicznej, krecily sie swobodnie w ramach testów w wiekszych komercyjnych baniakach. Tam potwierdzily one swoja skutecznosc i dzialanie...

Wchodzac do detalu mialy juz za soba okres analiz, testow i obserwacji wynikow ich krecenia....

( chyba nawet na tym forum o tym bylo... )

Wszystkie konkurencyjne wersje trafiaja od razu do detalu co powoduje ze nie wiemy jak zareaguja korale na pletki po pol roku krecenia, nie wspominajac juz o ciekawych projektach uwalniania wegla z ryzu w ramach projektow pletek DIY :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@natan... mnie działają, mojemu koledze działają...

#246326 2010-03-19 15:24 GMT

Zbyt mocny ruch nie jest wskazany , lepiej jak kuleczki delikatnie się poruszają. (pozwolilem sobie przekleic co @andrniew napisal)

...a tobie nie działaja... Czemu... no a wnioski to już musisz sam wyciągnąć:tongues

I nie bulwersuj się proszę, nic złego nie miałem na myśli pisząc tego wcześniejszego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smith

Ależ kolego :D - ja NIGDY nie wątpiłem w zapewnienia że peletki wcześniej były testowane - i to jak nawet znalazłem na zachodnich forach w wątkach poświęconych peletom(zakładanym przez lokalnych dystrybutorów peletek) w niektórych obiegach w publicznych akwariach - a także jak wspomniałeś w komercyjnych "większych akwariach". Ale..

która wersja była testowana?? Ta po której okazało się że siada odpieniacz? To w tych komercyjnych nie siadały czy jak?

Ja po prostu tego nie rozumiem... Dlatego nie dorabiajmy filozofii - jeśli o mnie chodzi, wychodzę z założenia że najleszym weryfikatorem jest rynek i klient-akwarystya - i jak dla mnie to sądzę że pelety były "dobrane" i poprawione po pierwszych sprzedanych partiach na rynkuy detalicznym. W innym wypadku - te "niedoskonałości" wyszły by na etapie (kilkunastomiesięcznych?) testów. Popraw mnie jeśli pojmuję coś nie tak...

Powiedz mi - czy gdybyś był producentem takich peletek, pionierskich na rynku - to czy w działe "Reference list" albo podobnym - nie umieściłbyś inormacji o tym kto, gdzie i w jakim obiegu je testował?? Przecież to normalny proceder na rynku - firmy akwarystyczne osobom których zbiorniki uzyskały tytuł TOTM sposnorują albo preparaty (jak KZ)- albo oświetlenie - jak ATI - w ramach "dziękczynnego" wspomnienia co i jak używa RC celebryta... :D

Widzisz - dlatego z marketingowego punktu widzenia - zaniechanie "pochwalenia" się kto i gdzie używał z powodzeniem peletek NP(a jedynie mówienie o tym - że były stosowane i to z ogromnym sukcesem) stawia je dla przeciętnego Kowalskiego na równi z innymi peletami(co nie znaczy że na niskim poziomie - bo jak napisałem ta metoda działa w WIĘKSZOŚCI przypadków).

Po prostu jest do dla mnie że tak się wyrażę niekonsekwencja - albo działanie niezrozumiałe - i być może się mylę - ale odbieram że oparte na czarnym PR wobec innych producentów - tym bardziej gdy wytacza się argumenty, że inne są zanieczyszczone, inne nie są stuprcentowe, inne nie są tak skuteczne - i dodatkowo robione z kukurydzy(jakby tamte nie były :tongues

Naprawdę nie powiedziałbym słowa gdyby właśnie nie ta próba dyskryminacji innych producentów(a jest już ich kilku) przez pioniera na rynku(DVH) - gdzie jak podkreślam ponownie - to nie jest kosmiczna technologia - a różnice między nimi nie są takie jak pomiędzy telewizorami - plazmą i LCD - niby oba to TV - ale jednak kompletnie inna technologia.

Tu technologia jest taka sama - różnica to czystość - której inne polimery rzekomo nie mają. A wie to tylko producent - który testy WSZYSTKICH PELETEK (podkreślam) zrobił - i zachował dla siebie...

Naprawdę proponuję się nad tym zastanowić - a wszelka konkurencja na rynku jest tylko z korzyścią dla Klientów.

Resztę zweryfikuje czas..

Dlatego jak napisałeś wyżej - każdy ma prawo wyboru - może albo kupić pelety takiego producenta, albo takiego - albo jeszcze innego który pojawi się pewnie wkrótce..

Proste - zadziała tu prawo rynku - a nie technologia i czarny PR.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

przebrnąłem przez x kilkudziesięciostronicowych wątków na temat i chętnie bym się dowiedział jakiś konkretów.

Osobiście używałem peletek jakieś 5 m-cy i zrezygnowałem. NO3 w standardowym, dojrzałym z normalną obsadą zbiorniku rafowym nie powinno być problemem.I z tym problemu nie miałem. Bardziej liczyłem na ich zdolność usuwania fosforanów i szczerze mówiąc nie zostałem powalony na ziemię ich skutecznością. W zasadzie to nie wiem czy cokolwiek w tej materii pomagają. Kupuję Rowaphos, wrzucam do filtra i widzę efekt. O peletkach czytam - jednym działają, innym nie, jednym spada NO3, innym rośnie, jedni są zachwyceni inni piszą że im prawie zbiornik poleciał. O PO4 raczej większość pisze że bez rewelacji.

Jeśli NO3 oscyluje minimalnie powyżej 0 to wrzucenie peletek przy stabilnych innych czynnikach (obsada, karmienie, podmiany) powinno je obniżyć. A u mnie nic, tak jakbym wsypał szklane kulki :tongues

Woda mi nie zmętniała, odpieniacz może trochę padł ale poza tym cisza.

Więc poza odpowiednim ruchem jakie konkretnie warunki są konieczne by peletki zadziałały?

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288807 Przemek :

smith

Powiedz mi - czy gdybyś był producentem takich peletek, pionierskich na rynku - to czy w działe "Reference list" albo podobnym - nie umieściłbyś inormacji o tym kto, gdzie i w jakim obiegu je testował?? Przecież to normalny proceder na rynku - firmy akwarystyczne osobom których zbiorniki uzyskały tytuł TOTM sposnorują albo preparaty (jak KZ)- albo oświetlenie - jak ATI - w ramach "dziękczynnego" wspomnienia co i jak używa RC celebryta... :tongues

Gdybym był producentem takich peletek, nie ujawniałbym informacji w czyimś imieniu. Zauważ, że publiczne akwaria rzadko kiedy opisują metody, jakie u siebie stosują, może wolą zachować to dla siebie. Ich prawo. Osobiście znam jedno publiczne akwarium (duże) w Polsce, które od kwietnia z powodzeniem używa NP reducing BioPellets. Nie zamierzam jednak w celach reklamowych zdradzać tego, co, być może, chcą zachować dla siebie. Jeśli uznają to za słuszne, sami o tym napiszą.

Przemku, czy kiedykolwiek uzyskałeś tytuł TOTM i te rzeczy o sponsoringu piszesz z własnego doświadczenia czy też słyszałeś kiedyś od kogoś, że to normalny proceder?

I znowu Twoje słowa "przypadkowo" pasują do mnie, ale nie do końca - z wyjątkiem "dziękczynnego wspomnienia", jak to ładnie ująłeś. Akurat tak się "dziwnie" składa, że dobrze pisałem o wszystkich tych firmach, które wymieniasz, zdobyłem też tytuł tanku miesiąca i kwartału na różnych forach. Tytuł DTOTQ w 2009r z pewnością był świetną reklamą dla KZ, TOTM w 2010r z NP reducing BioPellets dla firmy Reef Interests i ich dystrybutora, a oba artykuły przy okazji DTOTQ i TOTM dla firmy ATI. Żadna firma nie zasponsorowała mi niczego, a ja nie zamierzałem prosić o cokolwiek. Za wszystko, co u nich kupowałem, płaciłem normalne ceny hurtowe (jak każdy, kto prowadzi działalność w tej dziedzinie). Być może, jestem honorowym, nieżyciowym dinozaurem, który nie rozumie praw rynku. Dzięki temu mogę sobie pozwolić na niezależne sądy o produktach, jakich używam. Nie czuję się zobowiązany do wystawiania pochlebnych opinii, bo ktoś mi za to zapłacił. I znowu na dowód tego, że mówię prawdę, masz tylko moje słowo.

Może już zakończymy tę wymianę zdań, bo nic dobrego nie wnosi.

Pozdrawiam,

Krzysztof Tryc

AQUA-MOR

www.zanclus.net

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie

Jestem zaskoczony Twoją reakcją - nawet przez chwilę nie myślałem o Tobie ani o nikim konkretnym z Polski - jednak że tego typu proceder funkcjonuje - wiem doskonale - i to od kilku moich kontrahentów.

Szkoda że 80% swojej wypowiedzi poświęciłeś zagadnieniu sposnoringu - bo to nie było tematem tej dyskusji - a moim celem nie było kogokolwiek urażać czy komuś coś insynuować. Jeśli tak to odebrałeś - to wybacz.

Jednak przeciwny jestem pewnym zachowaniom - w tym wypadku na kilka pytań, wydawało mi się dosyć czytelnie postawionych pytanie nie padła odpowiedź. Rozumiem że może być to podyktowane różnymi względami - jednak byłem przekonany że skoro firma DVH "chwali" się na swojej stronie Twoim akwarium(jest to dla mnie oczywiste że to pewna forma promocji peletek także) - to po prostu niekonsekwencją jest tłumaczenie że o innych udanych implementacjach tego systemu, zwłaszcza w tak dużych systemach jak akwaria publiczne - się nie pisze. Ale to oczywiście nie moja sprawa - dlatego powiedzmy że tego temtu już więcej nie będę poruszał - mimo że tego nie rozumiem.

Na koniec tylko dodam - że jeśli ma się odwagę powiedzieć A - to trzeba mieć odwagę powiedzieć również B. Podtrzymywanie srzedaży produktu poprzez deprecjonowanie innych w oparciu o "niezależlne" badania schowane w kieszeń - to delikatnie rzecz mówiąc - działanie nie przystające takiej firmie jak DVH - wnioskując z tego jaka to firma po Twoim dokładnym wytłuszczeniu mi o kim rozmawiamy.

Co do TOTM - faktycznie nie zdobyłem go - i pewnie nie zdobęde - mam niestety za mało czasu, wiedzy i cierpliwości(i brak domowego akwarium ze względu na brak czasu) - więc jeśli używamy tej nomenklatury - oboje jesteśmy dinozaurami - tyle że Ty z TOTM a ja ze swoim telezoo jak niektórzy to nazywają :tongues

Czego naprawdę Ci szczerze gratuluję - bo uważam że należy Ci się bezapelacyjnie - i jak często powtarzam moim Klientom - w wielu kwestiach jesteś niekwestionownaym autorytetem.

Czekam tylko jeszcze na TOTM Andrniewa - jestem zdziwiony że do tej pory nie uzyskał tej nominacji - bezapelacyjnie mu się należy.

Fakt że nie zgadzamy się w pewnych kwestiach nie powinien powodować wzajemnych animozji - jak pisałem, przykro mi że podejrzewasz mnie o ataki persolane na Ciebie - a nie na produkt, który - jak napisałem - jest IMHO bardzo dobry - jednak - mówiąc to obrazowo - będzie próbował(i próbuje) utrzymać się na powierzchni wciągając pod nią inne - które mogą się okazać faktycznie gorszymi - ale być może i lepszymi produktami niż pierwowzór - co już nie raz historia pokzazywała (dinozaury też kiedyś były niekwestionowanymi królami świata zwierząt - ale jak wiemy - nie ma ich wśród nas - no może poza kilkoma egzemlarzami jak Ty i Ja :D

Tym kończę na weekend - i mimo wszystko dziękuję za, momentami merytoryczną dyskusję.

O peletach w tym wątku nie będę się już wypowiadał - wszystko zweryfikuje rynek.

pozdrawiam

Przemek Cybulski


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ciekawych podaje link ile typow polimeru jest dostepna.

sk

Ps Ceny sa podane


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Odświeżę troszkę temat. W następny weekend chciałbym zalać w końcu małą (w obiegu ok 170litr) solniczkę. Niestety nie mogę się zdecydować czy dobrym pomysłem jest wystartować od razu z ok 150 ml biopellets ? Nie za wcześnie tak od razu ? Z tego co wyczytałem,najlepiej dać paletki jak już się zbije no3/po4. Doradzicie jak to najlepiej rozwiązać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poczekał aż system sam się odpali i parametry ustabilizują. Później w miarę potrzeb możesz używać absorberów, polimerów itp.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ruszyłem z paletkami od samego startu akwarium,(2,5 miesiąca temu) od początku mierzyłem NO3 i utrzymywało się na niskim poziomie po miesiącu było nienamierzalne i tak jest do teraz, niestety nie mierzyłem od początku PO4, ale mierzone od 3 tyg. również nienamierzalne czyli fiolka bezbarwna. Niezbędnym elementem jest cykliczne dodawanie bakterii od samego początku i nie używanie lampy uv. Nie używam żadnych absorberów.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówcie co chcecie ale mój baniak ożył po wywaleniu peletek !Peletki "działają" ale tylko na kieszeń i głowe akwarysty , zwykłe placebo.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#291395 robi :

Mówcie co chcecie ale mój baniak ożył po wywaleniu peletek !Peletki "działają" ale tylko na kieszeń i głowe akwarysty , zwykłe placebo.

:strutin

miałem i wyrzuciłem,

Ja wolę swoje akwarium bez "cudownych" kulek :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A macie jakies zdjecia z przed i po?

Duzo sie mowi a malo pokazuje


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.