Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie!

Przeczytaj post wyżej. 2 miesiące się szybko kręciły i nic...

zmieniłem przepływ na wolniejszy i raptem! bach w 1 tydzień no3 spadło.

Z po4 problemu nie miałem wcześniej i tak się zastanawiam czy wolniejszy przepływ nie ma związku z mniejszym przerobem po4 przez bakterie.

Może bakterie jakoś inaczej się odżywiają albo zasiedlają kolejne kulki w szybszym przepływie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#326677 Snakecharner :

Tofik - a coś więcej napiszesz ?

Wszyscy piszą że ma to znaczenie , ale nikt nie jest wstanie określić.

Rozumiem że nie mogą zbyt wolno bo się posklejają , ale zbyt szybko ?

To może ja napiszę :D

Moim zdaniem przepływ to kluczowa sprawa.

Jak pisałem w moim poście powyżej, gdy zmieniłem sobie filterek i dokładnie go wyregulowałem sprawa kolosalnie się zmieniła. W tym czasie przeglądałem dużo filmów na YT i ten film:

był dla mnie przykładem jak się mają kulki kręcić.

Nie jestem w stanie określić jakie procesy zachodzą przy wolnym przepływie, bo tego nie wiem, ale wiem że działają.

Wcześniej przepływ miałem jeszcze mniejszy (posklejane kulki itp.) i opisałem powyżej co się stało z pelletkami i moim akwarium.

Tu

film z pracy pelletek u Inmara, może teraz zda relację czy się coś u niego zmieniło.

Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik zmiana z "ponad 5" na "ponizej 2" nie jest dla mnie zbyt silnym argumentem. Mimo ze to jest powiedzmy 50% to przy tak niskich wartosciach NO3 mozemy mowic o bledzie pomiarowym. Zreszta gdzies czytalem ze Salifert nie jest zbyt dokladny w niskich stezeniach w tescie na NO3. Co innego gdyby powiedzmy zmiana byla z "ponad 50" na "ponizej 20", niekoniecznie w ciagu tygodnia.

Czy w ogole ktos mial sukcesy z pelletkami ktore w znaczacy sposob obnizyly azotany przy ich wysokich stezeniach?

PS

Tofiku, skad masz taki piekny baner??? :D


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastek,moje kulki teraz kręco się dużo wolniej,leniwie się przelewają.Wczesniej nie było żadnego efektu ich działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakiś film, może on posłużyć jako materiał poglądowy dla innych :D


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę zrobić,ale dopiero wieczorem z tym,ze dużych efektów jeszcze nie mam bo niedawno zmniejszyłem przepływ.Aktualnie mam NO3-10 a PO4-0,09

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nim Marek pokaże swoje kulki to pokażę ja swoje. U mnie jest problem od początku z ruchliwością z jednej strony ruszają się

, a z drugiej chyba
.

Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam film z kulkami Inmara

Przepływ wyregulowany na cacy :clowning

Teraz poczekamy czy zaskoczy.


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, tak czy siak według mnie kulki działają bo no3 spadło i stale utrzymuje ten sam poziom jak nie niżej.

A zmiana nastąpiła błyskawicznie bo w kilka dni po zmianie przepływu. Widać też że pellet ubywa bo robią się wyraźnie cienkie.

A co do banerka to se zajumałem ale w dobobrej sprawie :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328731 Sebastek :

Wrzucam film z kulkami Inmara

Przepływ wyregulowany na cacy :clowning

Teraz poczekamy czy zaskoczy.

Wylot z filtra dalbym zdecydowanie blizej i prostopadle do wlotu pompy odpieniacza.

Ja chyba odkrylem przyczyne "mojego zawiedzenia" peletami. I stawiam na slaba pompe Aquabee w moim odpieniaczu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że prócz tych wszystkich rzeczy, o których piszecie, ważna jest jeszcze wysokość słupa peletek w filtrze, a co za tym idzie średnica filtra powinna być dobrana do ilości użytych paletek.

Już wyjaśniam skąd te moje wnioski.

Istota działania peletek polega na - o ile dobrze rozumiem - tym, że z jednej strony dają odpowiednią pożywkę bakteriom w środowisku dla nich odpowiednim (odpowiedni przepływ i natleniona woda) z drugiej strony następuje "złuszczanie" zewnętrznej warstwy kulek, która wraz w osadzonymi na niej bakteriami zostaje usunięta przez odpieniacz czy inne filtry.

Jeżeli w filtrze jest mała ilość peletek (czytaj wysokość słupa peletek), to nawet dobranie idealnego przepływu nie zapewni oddziaływania z odpowiednimi siłami między poszczególnymi kulkami - zwyczajnie nie będzie wystarczającej siły nacisku, a co za tym idzie "złuszczanie" będzie następowało w stopniu znacznie mniejszym.

Ale może te moje wnioski są tylko wypocinami zgorączkowanego klienta NFZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powie mi ktoś jak kuleczki najlepiej podłączyć w red sea max 250 bez sumpa ??


Red Sea Max 250

Odpieniacz: Deltec MC500

Oświetlenie: 6x39w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawciu patyczkiem od ChupaChups'a :)


ReefMax 80 - 2 x Aquel Reef Circulator 2600 - 1 x ATI Actinic Blue - 2 x ATI AquaBlue Special

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze myślałem ze na gumę Donald da radę :)


Red Sea Max 250

Odpieniacz: Deltec MC500

Oświetlenie: 6x39w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330211 rawenum :

a powie mi ktoś jak kuleczki najlepiej podłączyć w red sea max 250 bez sumpa ??

Pytanie konkretne a tu

#330271 Graber :

Pawciu patyczkiem od ChupaChups'a :)

#330277 rawenum :

kurcze myślałem ze na gumę Donald da radę :)

Na zachętę chłopaki po minusie pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze coś szybko zużywa mi się nowa formuła kulek , czy też zauważyliście takie zjawisko ? U mnie w zasadzie 100ml na dwa tygodnie , pierwsza dostawa kulek ścierała się bardzo powoli i trzymała super parametry , teraz jest inaczej parametry zadawalające , ale już nie tak prosto zejść z PO4 do 0,03 , kiedyś to nie był żaden problem.

Na dzień dzisiejszy kulki trzymają mi stabilne PO4 na poziomie 0,04 - 0,05 , ale 0,03 to dawno nie widziałem.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Fal,wlasnie jednym z powodow ze zrezygnowalem z kulek,bylo ich ubywanie...chudly szkapy w oczach,potem sie pogubilem nie pamietajac ile wsypalem nie wiedzac ile dosypac...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331571 inmar :

A które masz ?

Mam biopelletki ciete spagetti

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar , a teraz jakich używasz kulek ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331610 fal :

Inmar , a teraz jakich używasz kulek ?

PhosBalls.Nie zauważyłem ubytku a długo się kulają,podobno to wersja ulepszona aby szybko się nie rozpuściły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331611 inmar :
#331610 fal :

Inmar , a teraz jakich używasz kulek ?

PhosBalls.Nie zauważyłem ubytku a długo się kulają,podobno to wersja ulepszona aby szybko się nie rozpuściły.

No tak , ale z tego co wyczytałem to chyba kiepsko u Ciebie działają , no chyba , że czegos nie doczytałem.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal jak chcesz pierwsza wersje pelet to Ci moge wyslac. U mnie stoi litra w szafce jeszcze nie rozpakowana. Koszt gratis, wysylka kilka browarow kiedys przy okazji.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.