Skocz do zawartości
Tester

Moje 200 litrow podwodnego raju...

Rekomendowane odpowiedzi

... no moze raju to jeszcze za wczesnie. Co najwyzej czysca bo zbiornik dojrzewa.

Tak zaczalem moj poprzedni post, w ktorym postanowilem przedstawic rozwoj mojego akwarium morskiego I tlo historyczne mojego pomyslu. Niestety bylo pewnie za dlugo I za nudno bo jakis chochlik forumowy wywalil dwie strony tekstu w kosmos. Za duzo zeby pisac jeszcze raz wiec tym razem juz bedzie oszczednosciowo, bo sa jednak rzeczy o ktorych musze wspomniec.

Na poczatek podziekowania dla Marcina I Grzegorza. Za ich pomoc porady I zywa wode. Podziekowania naleza sie zwlaszcza dla Grzeska ktory w zasadziesam zaprojektowal caly zbiornik wedlug moich wymagan. Caly set-up jest jego tylko wykonanie wspolne. Nie bede juz drugi raz pisal czemu akurat tak a nie inaczej ale wierzcie mi ze przeanalizowalismy wiele opcji ze zburzeniem klatkischodowej wlacznie. J

Sprzet:

Zbiornik Fluval Roma 200, Skimmer DD MCE600, Koralia 2800 i 4000, Lampa (beda dwie takie) Hagen T5 2x39 Actinic Plus + Fiji Purple, Sol TM bio Actif, 25kg odpowietrzonej skaly Fiji Premium, filtr RODI oraz cala masa mniej i bardziej niezbednych klamotow.

Sprzet w wiekrzosci zamowiony on-line przyszedl na tyle wczesnie ze mielismy 200L posolonej wody (50:50 zywej i RO) gotowej na piatek 30.04 na kiedy to wyznaczylismy start zbiornika.

Jak za pewne wiecie ten pierwszy dzien oznacza bajzel w calym domu. Szorowanie skaly, nalepianie czarnego tla, niewielka przerobka lampy itp zajelo pol dnia ale akawrium bylo gotowe. Hmm, hmm... znaczy zbiornik z gruzem zanurzonym w slonej wodzie.

5123-mycie skaly.jpg

5123-odpieniacz.jpg

5123-z tlem.jpg

5123-zalany.jpg

Dzien 2 (1.05)

Przez caly dzien siedzialem z nosem przylepionym do szyby i wpatrywalem sie kawalki kamieni w wodzie morskiej wypatrujac jakiegos nielegalnego imigranta ktory przeszmuglowal sie w zakamarkach skaly. Nic. Wieczorem wylaczylem skimmer i dodalem bakterie cycle

Dzien 3 (2.05)

To samo co dnia poprzedniego, zadnego ruchu poza sporadycznymi farfoclami wesolo latajacymi w pradzie pomp cyrkulacyjncych i skutecznie omijajacych rurke odpieniacza. Nic. Rownie dobrze moglbym gapic sie w czajnik - tam tez mam troche kamienia i farfocli

Dzien 4 (3.05)

Depresja i samotnosc. Rano wypatrzylem malego wieloszczeta ktorego z ciezkim sercem usunalem. Czulem sie jak Robinson wypatrujacy jakiegos statku. Nic.

Wieczorem znowu bakterie i spac. Ale spac nie moglem.No zeby nawet jednego kielza , u innych matwy i kraby a u mnie farfocle. :< Przypomnialem sobie ze Grzechu mowil ze stwory wychodza w ciemnosci. Wzialem latarke i dalej gapie sie w wode. Musialo to wygladac zalosnie bo tesciowa sie az w glowe popukala na moj widok. Gapie sie to tu to tam az tu nagle czuje ze cos sie gapi na mnie. Gdzies na spodzie skaly prawie w kat wcisnienty rosnie sobie koral i patrzy tym otworem gebowym w moim kierunku jakby byl zdziwiony ze poza woda tez istnieje zycie. Roadosc podobna do tej kiedy sie dowiedzialem ze zdalem mature J Zaraz skoczylem do kompa i zaczalem szukac so to jest. Zreszta nawet gdyby to byla Aiptasia nie zmartwilbym sie, jednak wszystko wskazywalo na rodzaj Zoanthus Sp. Postanowilem ze rano przeniose go wyzej do swiatla i ustawie tak zeby byl lepiej widoczny.

5123-polip.jpg

Dzien 5 (4.05)

Rano krotka przestawka skal. Po poludniu troche usprawnien do zbiornika , uporzadkowanie kabli w szawce &


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zem poczerwienial:D, ale ciesze sie ze sie cieszysz

I ja cos skrobne od siebie o tym akwa, ale od kuchni bo wygladalo to nie mniej ekscytujaco. Nie wiem jak wyglada u innych zakladanie solniczki w praktyce, ale tutaj wszystko poszlo w tempie sprinterskim. Tzn na Bartka wegiel nie dziala:D Mi postawienie drugiego akwa zajelo prawie rok u Bartka 7dni. Dokladnie tyle zeszlo od momentu spotkania i dezyzji "marze o solniczce" do wlozenia skaly. W praktyce to odleglosc kilkudziesieciu kilometrow, transport, dostawy z drugiego konca Anglii, decyzje, dumania, czyli lokalizacja, wielkosc akwarium, budzet, sprzet no i jak zawsze kobieta. Tu wszystko sie zazebia,dlatego nie ma sumpa:D

Potem ja dorzucalem 5gr i znowu zmiana decyzji, (Bartek normalnie siwial), ale tu to ja juz mieszalem bo wiadomo opcji wiele, ktore warto rozwazyc a wtopy nie moze byc. Do tego montaz filtra RO+DI, lapanie wody, miesznie soli jescze przed ustawieniem akwarium i inne duperela. Wszystko udalo sie zgrac bez potrzeby brania chorobowego w pracy.

Jezeli chodzi o dobor sprzetu to wyszlo jak wyszlo. Akwarium zestaw z szafka i obudowa, wiec tu zaosczedzilismy mnostwo czasu. Teraz juz chyba mozna sie domyslic skad post T5 a T8 i pytania o MCE600 Turbo. Z racji braku sumpa to chyba najlepsze rozwiazanie pod katem wydajnosci i estetyki a na kompromic w tej kwestii nie bylo sensu isc.

Cyrkulacja to Koralie nowe wersje evolution. Tez cos pomiedzy kasa, wydajnoscia i cisza. Galy wywalilem jal otworzylem pompe i nie znalazlem oski. Wirnik o dolu wsadzony w otwor a u gory dekiel. Sam wirnik jak i magnes pokryty plastikiem. Mocowanie na magnes z gumowymi podkladkami jak w poprzedniej wersji, ale tu jeszcze dowalili gumki na ktorych pompa doslownie wisi i dopiero zaczyna sie korpus. Jedynie co wibruje to kabel. Czuje ze te pompy zrobia furore.

Swiatlo na start to belka Hagena 2x39 W. I tu znowu pochwale ze trafilo cos na rynek za przyzwoite pieniadze spelniajace oczekiwania. Estetyka, ergomomia, latwosc przerobki. Nie wiem jak w obecne ceny podzespolow w Polsce, ale nie wiem czy jest sens bawic w DIY jezeli statecznik elektroniczny, oprawki bryzgo-szczelne, odblysnik, elegancke uchwyty i mozliwosc regulacji zamkniete jest w ladnej obudowie za 70f.

Grzlka, termometr z zestawu, bakterie tez i wyglada na to ze belka T8 wroci w obudowe.

Jezeli chodzi o koszty to wyszlo o niebo lepiej niz przy gotowych zestawach Sery czy RedSea. Udalo sie postawic wiekszy baniak, za mniejsza kase i lepszy sprzet.

Reszte czas pokaze. Skala wyglada naprawde czysciutko miejmy nadzieje ze dojrzewanie przejdzie w miare lagodnie. Jest teraz czas na doszlifowanie detali w celu poprawienia estetyki i zaplanowanie obsady.

Ale to jak i dalsze losy tego akwarium zaleza juz od samego wlasciciela. Ciesze sie ze moglem pomoc choc momentami naprawde nie bylo latwo. Za co musze pochwalic Bartka to czytanie i zaskakujaco trafne pytania wiec dziekuje nalezy sie wszystkim.

PS szkoda ze zona tak ukrywala entuzjazm do morszczyzny bo wszystko mogloby wygladac zupelnie inaczej.

Dobrej nocy:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 7

Po poludniu kupilem dwa pustelniki czerwononogie. Od razu spodobal im sie nowy dom i ochoczo zabraly sie koszenie tego co poroslo juz skale. Poza tym zauwazylem dosc gwaltowny wzrost glonow. Przednia i boczne szyby porosniete kilkumilimetrowymi brazowymi przecinkami. Skaly w niektorych miejscach zbrazowialy i patrzac z odpowiednich stron widac delikatny brazowy meszek. Tylko gdzieniegdzie widac zielone kepki.

5123-brazy.jpg

5123-meszek.jpg

5123-na szybie.jpg

Czy tam aby nie widac tych zielonych kulek co to nikt ich nie lubi :) ?

5123-kulki.jpg

Dzien 8

Akwa i woda bez zmian. Glony tez jakos bardziej nie zaatakowaly, ale niestety sa wyrazne. Na razie nie czyscilem szyby. Mysle tylko o usunieciu tych zielonych kulek - w jednym miejscu jest ich nawet sporo - kilkanascie krzaczkow z 4-5 kulkami - glownie na jednym kawalku. Nie wiem czy jutro nie wyjme tego kawalka i nie usune delikatnie tych kulek. Cholera a mialem jutro robic przymiarke co do ustawienia skal. Sam nie wiem. Aaa i z fajnych rzeczy to znalazlem dwie maciupkie rurowki ktore fajowo sie chowaja w skale.

5123-rurka.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kleiłeś już co tym milliputem?? ogólnie się zastanawiam czy tm bio activ na początek jest dobrym wyborem soli , jest dość bogata i wydaje mi się ze dlatego masz ten meszek brązowy na skale ,ale ogolnie wszystko super i życzę powodzenia ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie. To Grzes kupil dla siebie ale z tego co wiem wsciekal sie bardzo, ale w sumie szczegolow nie znam

Dzien 8

W zasadzie bez wiekszych zmian. Nie wlaczalem rano swiatla i wieczorem nie zauwazylem wiekszej ilosci glonow. Kraby troche sie rozleniwily - spaly caly dzien dopiero wieczoremruszyly do boju.

Dzien 9

Dostalem rano telefon od kolegi z pracy. Kolega niedawno chcial sprzedac caly kilkutygodniowy set-up ale ostatnio - jako ze sytuacja go przycisnela - sprzedal na czesci i zostalo mu kilka rzeczy w tym jeden kawalek skaly ok 5kg. Zapytal czy go nie chce bo w jakims sklepie mu 20 funtow zaoferowali za ten kawalek i wolal dac mi w zamian za lunch w poniedzialek :) Niestety Grzesiek nie odbieral telefonu wiec decyzje podjalem sam. Problemem bylo to ze skala byla u niego z miesiac i wygladala no skale z frachtu. Nie wiedzialem czy moge mieszac itp. Coz - skale wzialem - najwyzej pojdzie na skalniak :))))

Skale przemylem woda RO czym zasialem panike w rodzinie kielzy, po czym wsadzilem do mojego akwa. Zobaczymy jak bedzie - mam tylko nadzieje ze Grzes sie nie wkurzy bo bardzo przejmuje sie moim baniaczkiem.

Kiedy sie wszystko uspokoilo - okazalo sie ze razem z kielzami dostalem kilka rurowek, malych malzy i maciupka (1cm) rozgwiazde ktora znalazlem wlasnie na szybie. Chociaz moze ta rozgwiazda byla juz u mnie wczesniej?

Klaczki na szybie wyraznie sie zwiekszyly - ilosc i wielkosc. Teraz wyraznie widac ze sa rozgalezione.

Pytanko:

Czyscic szybe czy czekac na wiecej. Czyszczenie myjka magnetyczna w zasadzie zeskrobuje glony do wody a nie usuwa z baniaka. Poza tym moze jak te glony zuzyja cale NO3 to same pojda?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 10

Jesli chodzi o sprawe glonow to bez jakichs drastycznych zmian. Ogolnie jest ok tylko kraboszczaki zawinely sie gdzies i siedza w zakamarkach skal. Na nowej skale wypatrzylem kilka nowych rzeczy ktore nie mam pojecia czym sa. (wstawilem w dziale "IDENTYFIKACJA"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 12

Dostalem 18 litrow wody z podmianki od Marcina i uzupelnilem swoje braki. Ostatnio celowo nie uzupelnialem woy zebym mogl jak najwiecej dolac. Weszlo z 10litrow

Dzien 14

Dziewiatego dnia zrobilem maly eksperyment. Wyczyscilem polowe przedniej szyby zeby sprawdzic czy nowe glony caly czas sie namnazaja. Dzisiaj czyli 5 dni pozniej szyba w miejscu ktore wyczyscilem caly czas czysta. Natomiast tam gdzie byly zostawilem glony mam piekna glonowa lake. Pojedyncze "galazki" dlugie na 3 cm kilkukrotnie rozgalezione. Natomiast na skalach - tylko kilka kamieni mam w glonach. Reszta kamieni nawet nie tknieta przez zielona plage. Zauwazylem rowniez ze wystepuja dwa rodzaje glonow. Na szybie "galazkowate", dlugie i falujace. A na skalach dodatkowo jeszcze, krotka (max do 10mm) szczecina zielonych glonow ktora stoi sztywno do gory w kepkach po kilkanascie lodyzek

5123-glony1.jpg

5123-glony2.jpg

Po jutrze tj w weekend planuje dokupic kilka slimakow i moze jeszcze z dwa kraby.

Co do testow to dzisiaj zrobilem NH4, NO2 i NO3. Wynosza odpowiednio 0.25, 0, 10


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony wyglądają na Bryopsis, przygotuj się na dłuższą walkę. Ekipa czyszcząca tego nie tyka (zazwyczaj).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem takie same. Faktycznie jak urosły za długie to glonożercy omijali szerokim łukiem, ale jak 'skróciłem manulanie' to chętnie dokańczali koszenie pozostałości. A to czego nie dała rady zjeść ekipa sprzątająca, w jeden dzień od wpuszczenia załatwiły Pokolce. Tak więc bez paniki. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 16

Akurat przejezdzalem kolo sklepu i postanowilem kupic kilka slimakow do walki z glonami i z tym czego chce sie pozbyc. Kupilem 4 Tectus Conus ktore ochoczo zabraly sie za szybe po polgodzinnej przeprowadzce.

Slad po przejsciu glodomora:

5123-slad po slimaku.jpg

Dzien 17 (16.05)

Tata Mowi do Jasia:

Zobacz Jasiu jakie duze glony wyrosly.

Jasiu: Gdzie, gdzie, nie widze bo mi te zielone farfocle na szybie zaslaniaja :)

Korzystajac z wolnego weekendu postanowilem troche posprzatac w akwarium bo czesc szyby i kilka skal mialem juz mooocno porosniete glonami. Niektore nitki mialy ponad 6 cm. Przy okazji postanowilem juz troche zaaranzowac skale bo do tej pory lezala na dnie tak jak ja "wrzucilem". Spuscilem prawie polowe wody do plastikowego kontenera przy okazji odciagajac drobinki skaly ktore zebraly sie na dnie akwarium. Potem ostroznie przelozylem zwierzeta i skale. Dwa najbardziej zarosniete kawalki skaly oczyscilem szczotka i oplukalem slona woda. Potem szorstka gabka umylem szyby wewnatrza akwa pilnujac aby nic nie wpadlo do wody. Brudna gabke plukalem w wodzie RO nad zlewem. Potem zaczalem ustawiac skale. Nie mialem bladego pojecia jak to zrobic i jaki uklad wybrac. Wiedzialem ze z jednej strony chce miec wysoka sciane ktora zasloni czesc sprzetow. Robilem to bardzo ostroznie uwazajac zeby nie zarysowac szyby. Na razie nie kleilem skaly bo nie wiem czy taki uklad zostanie. Poza tym nawet nie wiem czy uzyje kleju czy innej metody. Skale ustawilem stabilnie i za pomoca pompy przelalem odstaną wode spowrotem do akwarium. Nastepnie uruchomilem wszystkie pompy i wlaczylem odpieniacz na maxa. Po kilku godzinach woda sie wyklarowala a miedzyczasie z odpieniacza wylalem dwa kubki zielonej brei.

Tu mialem wstawic fotke z nowym ukladem skaly ale juz wiem ze bede przestawial wiec nie ma sensu.

Z ciekawszych rzeczy to znalazlem cos takiego:

5123-grzybek.jpg

Nie wiem co to za grzybek ale jest bardzo ladnyMieszka sobie w malej jamce i chowa sie na noc - to znaczy wciaga caly kapelusz do srodka. Dostalem go razem ze skala ale chcialby zeby przetrwal trudy dojrzewania zbiornika. Dam zdjecie do identyfikacji bo w tej chwili jest przy samym dnie i troche zacieniony wiec jesli okaze sie ze musi miec duzo swiatla bede musial zmienic uklad skaly i dac go wyzej.

Co do testow to zrobilem wiekszosc. Oto wyniki:

pH : 7,7 -8,0

NH3/NH4 : 0,25

NO2 : 0

NO3 : 25 wyniki NO3 sa troche zawyzone ze wzgledu na ostatnioa "zawieruche" w zbiorniku. Zwykle jest 10

KH : 9,3

Aaa i jeszcze jedna rzecz. Trzy slimaki chyba sie przejadly bo ponad dobe siedza w tym samym miejscu. Mysle ze zyja bo sa przyssane ale nie ruszaja sie. Mam nadzieje ze to chwilowe bo roboty przed nimi duzo. Nawet myslalem zeby jakiegos zajaca dokupic do pomocy.

Na razie nie mam piasku w akwarium. Piasek grzecznie czeka w wiaderku zalany RO. Natomiast kusi mnie zeby juz wsypac. Grzesiek mowil zeby poczekac az glony przejda ale chyba ten glowny atak glonow juz byl bo nowe sie nie pojawiaja. (tfu tfu zeby nie zapeszyc)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada. Z piaskiem możesz jeszcze chwilkę poczekać i później go wsypać. Ja wsypywałem od razu wszystko. U Ciebie jak zejdą glony z szyby i jak już będziesz miał piasek zobaczysz dopiero ile życia potrafi z niego wyjść :)


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 35 (03.06)

Witam ponownie. Dawno nie uaktualnialem wpisow Czas to nadrobic. Zreszta rzadko kto tu zaglada a problemy rozwiazywalem w osobnych watkach. Baniak dojrzewa. Mniej czy bardziej trudno powiedziec. Glony nitkowate sa ale chyba nie tak jak to jest w ciezkich przypadkach. Uznalem wiec ze jest to normalne. Nic niezwyklego sie nie wydazylo ot zwykle dojrzewanie. Zaczalem regularnie testowac wode. Wyiki zadowalajace. Amoniak 0, NO2 0, NO3 waha sie wg saliferta 10-25. Przy czym 25 z reguly jak troche pogrzebe w zbiorniku, czy szybe przetre czyscikiem magnetycznym. Fosforanow jeszcze nie mierzylem - dopiero jutro bede mial test elektroniczny od Hanki. Pozostale parametry mierze rzadziej - KH - 7.7-8, pH 7,7-8, ostatni pomiar Mg i Ca odpowiednio: 1140 i 390. Magnez troche niski ale wyszlo mi tak bo regularnie dolewalem RO w miejsce np wody z kubka odpieniacza (ostatnio duzo na mokro chodzil) zeby obnizyc zasolenie bo w upalne dni przekraczalo mi 1,026.

W miedzy czasie wojowalem troche z aquascapingiem i opisalem swoje boje w TYM watku.

No i oczywiscie doszly nowe zwierzatka. Wprowadzane byly oczywiscie stopniowo. Teraz mam:

Ryby:

Salarias Fasciatus

Amphiprion Ocellaris x2

Slimaki

Tectus Conus (chyba to ten gatunek w kazdym razie rodzaj Tectus sp x4 (dwa strasznie leniwe)

Kraby:

red leg hermit (łacinskiej nazwy nie znam) x2 jeden juz po wylince)

Krewetki:

Krewetka czyszczaca - chyba z pasozytem :)

Jezowce:

Lytechinus variegatus na poczatku dlugo sie aklimatyzowal ale teraz mluci glony az milo.

Korale

Euphylia sp x2

Sarcophyton sp

Zoanthus sp kilka roznych kolorow

Xenia Umbellata

Pachyclavularia sp

Grzybki Discosoma sp i Actinodiscus sp

W niedziele zaczne powoli dodawac piasku. Na razie tylko na czasc dna bo mam tam troche glonow i nie chce za duzo zamieszania robic. Oczywiscie ta czesc dna juz wyczyscilem z glonow.

5123-euphylia1.jpg

5123-grzybek.jpg

5123-sarco1.jpg

5123-xenia1.jpg

5123-green mushroom1.jpg

5123-zoa1.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje akwarium jeszcze dojrzewa. Ja na swoim baniaku nie zrobię poligonu doświadczalnego. Wolę popatrzeć jak wygląda poligon u innych i wiem już jedno, ...żeby nie wkładać korali ani ryb do czasu ustąpienia glonów chociaż wiem że korci :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie byla taka sytuacja ze wszystkie parametry byly dobre, az za dobre jak na nowy zbiornik. Z tym ze u mnie jakies 3/4 wody bylo dzialajacych od kilku lat zbiornikow. Trudno bylo zapoczatkowac cykl azotowy bo bakterie nie mialy na czym sie namnazac. Na sasiednim forum zasugerowano zeby wlozyc 1-2 odporne ryby. Najpierw przyszedl Salaris za pare dni dwa blazny. I tak nie zauwazylem wyraznego wzrostu NH3 a NO2 w ogole. Zreszta co do NH3 to sam nie wiem czy byl wzrost bo na Salifercie dwa najnizsze poziomy to 0,25 i <0,25 a zielonkawo zolty kolor scian zawyza wynik :). W kazdym razie wszystko wskazuje na to za dodanie 3 malych rybek nie wplynelo niekorzystnie na zbiornik a tylko przyspieszylo dojrzewanie. Oczywiscie to moje zdanie oparte tylko na obserwacji mojego zbiornika. W innym skutki moga byc oplakane. Dodam ze z tego co widze to akurat Salaris pozytywnie wplywa na redukcje zielonego wlosia :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 40 (08/06/2010)

Na razie nic nie robilem z glonami poza usunieciem kilku (doslownie) najdluzszych kepek. Poza tym skrocilem czas oswietlenia o 3 godziny. Zauwazylem niemal calkowite ustapienie glonow zielonych. W tej chwili jedyne za to obfite glony w tanku to brazowe farfocle potocznie nazywane Hair Algae. Cala obsada ok z wyjatkiem dwoch slimorow ktore od dwoch tygodni siedza nieruchomo. Sprawdzalem - sa caly czas przylepione - wyglada ze zyja nieroby :)

Co do ciekawostek to obserwowalem jak krab zmienia muszle. To znaczy poki obserwowalem to tylko ja czyscil i obraca. Odszedlem na doslownie 5 minut i jak wrocilem to skurczybyk siedzial juz w nowej. Mialem nawet kamere ustawiona zeby nagrac ale d*pa wyszla z tego :). Z innych ciekawostek to zona zauwazyla ze wiekszy blazen zaglada do euphyli i bokiem ociera o nia. Ja niestety tego nie widzialem mimo ze obserwuje zbiornik z odleglosci godzinami. Cholery pewnie czakaja az odejde :)

A oto wyniki (juz z testem PO4 bo kupilem kieszonkowy test od Hanny):

temp 24-25

pH 8

NH4 0

NO2 0

NO3 5

KH 7.4

Ca 390

Mg 1170

PO4 0.02

sol. 1.023

pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Bartek

Cos Ci malo Mg wyszlo, a sol doslownie z tego same wiadra


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg testy robie co tydzien i dwa tygodnie temu mialem 1260 a tydzien temu i teraz 1170. Pamietaj ze ja wiekszosc wody mialem od Ciebie i od Marcina. Teraz dopiero zaczna sie podmianki wiec powinno sie zwiekszyc ( mam nadzieje)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek dzienik wymaga aktualizacji no i jakies nowe foty by sie przydaly. Fakt ze od zalania niewiele minelo bo 3 miesiace, ale na ostatniej wizycie wygladalo to bardzo fajnie. Czekamy wiec na zdjecia


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie się zapowiada, zresztą Grzegorz wkłada dużo serca w "tworzone" baniaki więc na pewno będzie pięknie.

Interesuje mnie to co włożyłeś na dno pod skałę co to jest i skąd to wziołeś?


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, teat nieuaktualniany od ponad pol roku - i mooocno nieaktualny. Duzo sie pozmienialo bo byl zakret i dopoki nie wyprowadze na prosta nie bede zadnych fotek wstawial.

Yareq to pod skala to plastikowa siatka do do zlewow kuchennych - kupilem w funciaku. Najpierw bylo na calym dnie ale potem wiekszosc wywalilem. Obecnie jest maly kawalek pod najwieksza skala


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem ze w funciaku maja takie cudenka ;-)

szukałem czegoś podobnego do spienionego PCV, w Polsce nie ma z tym problemu, ale tutaj coś znaleźć to koszmar. Może wiesz gdzie taka czarna płytę można dostać?

Oddam pól królestwa za informacje he he


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester jakaś aktualka? Jak tam baniaczek :googleye


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.