Skocz do zawartości
fal

Zmniejszenie zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich , mam do was pytanie , czy zasolenie mogę zmniejszać przez podawanie czystej wody RO ? czy muszę przygotowywać wodę z mniejszym zasoleniem ?

Okazalo się , że mój problew w zbiorniku to zasolenie , dzisiaj dotarł do mnie spławik TM jakież było moje zdziwienie gdy pokazał zasolenie 1,0280

CHCĘ WSZYSTKICH OSTRZEC KTÓRZY UŻYWAJĄ SPŁAWIKÓW AM , SPŁAWIK POKAZYWAŁ 1,022 , ZANIŻAŁ WYNIK O 6 OCZEK TO JEST KPINA I SKANDAL , ŻE SPRZEDAJE SIĘ TAKI TOWAR

Generalnie brak mi słów , wiem że zaraz krzykniecie trzeba było skalibrować , a ja wam powiem NIE , trzeba było kupić odrazu dobry sprzęt.

Teraz poproszę was o podpowiedź czy mogę stopniowo zmniejszać zasolenie przez dodawanie czystej RO.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz, mam dokładnie to samo. Jakiś czas temu przez przypadek zmierzyłem sobie zasolenie mojej wody u kolegi i okazało się że jego refraktometr pokazywał 1,029 a mój spławik właśnie AM 1,024 mocno mnie to zastanowło. Co do pomiaru zasolenia to opinie są różne i można się w tym wszystkim pogubić... Ja zmniejszam zasolenie odlewając codziennie 2L wody z baniaka i uzupełniam to wodą RO, nie chciałbym za szybko zjechać żeby nie stresować zwierzaków...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czysta RO obniży zasolenie, ale rób powoli..

jak porównywałem mój aerometr z innymi to tez dziwnie wychodziło.. ale trzymam stały przedział zasolenia a co jakiś czas sprawdzam go na innych przyrządach u innych.

PS. spławik będzie ok przy odpowiedniej temperaturze itd, przynajmniej powinien


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#258607 fal :

CHCĘ WSZYSTKICH OSTRZEC KTÓRZY UŻYWAJĄ SPŁAWIKÓW AM , SPŁAWIK POKAZYWAŁ 1,022 , ZANIŻAŁ WYNIK O 6 OCZEK TO JEST KPINA I SKANDAL , ŻE SPRZEDAJE SIĘ TAKI TOWAR

A jakiej kolega soli używa ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli używam KZ , przed nią była preis.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czym denerwować zasolenie nie jest aż tak ważne


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, ja używam spławika AM od 2 lat. Zawsze mam na nim 1,025. Możliwe , że są jakieś różnice w jego skalibrowaniu. Tylko czy spławik TM jest na pewno dobry??:) Bo może być tak, że to właśnie spławik TM jest źle skalibrowany. Z tego co pamiętam, to właśnie spławiki AM był najdokładniejsze. Ale najważniejsze to otrzymywać stałą wartość. @fal nie napisałeś jaki miałeś problem przez to zasolenie?

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagą na temp wody, którą mierzysz. Mój spławik ma wyraźną informację, że pomiar powinien być w 25C.

I jeszcze cytat z tematu dla nowicjuszy:

"UWAGA:BARDZO WAŻNE

Dokonując pomiaru zasolenia hydrometrem (areometrem-gęstościomierzem) należy KONIECZNIE sprawdzić w jakich jednostkach jest wyskalowany.

Używane są dwie skale

1. gęstość, ang. Density

2. ciężar właściwy, ang. Specific Gravity [sG]

Stosowna informacja znajduje się na opakowaniu/pudełku.

Zależności pomiędzy tymi skalami (oraz zasoleniem wyrażanym w promilach) znajduje się tutaj

http://home.arcor.de/leszek.boleslawski/Density.pdf

czyli jeżeli hydrometr mamy wyskalowany w skali nr 1. to powinien wskazywać 1,023 natomiast jeżeli hydrometr jest wyskalowany w skali nr 2 to powinien wskazywać 1,026

aby zasolenie w naszym akwarium było prawidłowe."


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc spławik AM pokazuje wg której skali? Nie mam instrukcji a na samym opakowaniu ani spławiku nie jest napisane :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam właśnie TM pokazuje ciężar a AM gęstość.(ale niech mnie jeszcze ktoś sprawdzi). Dla ułatwienia większość spławików ma zielony obszar w którym powinniśmy się mieścić i TM ma właśnie zaznaczony obszar chyba do 1,027. AM z tego co pamiętam jest krótki więc jego dokładność ma wiele do życzenia. również spławik spławikowi - nawet z tej samej firmy nie równy. Do tego dochodzi jeszcze technika odczytu. Mimo wszystko jednak @fal ma trochę za dużą rozbieżność. Ja z kolei używam JBL jest większy od AM i mniejszy od TM. Porównywałem wyniki z wieloma spławikami i refraktometrami i wydaje się wskazywać bardzo dobrze.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#258659 brzydzi :

Hm, ja używam spławika AM od 2 lat. Zawsze mam na nim 1,025. Możliwe , że są jakieś różnice w jego skalibrowaniu. Tylko czy spławik TM jest na pewno dobry??:) Bo może być tak, że to właśnie spławik TM jest źle skalibrowany. Z tego co pamiętam, to właśnie spławiki AM był najdokładniejsze. Ale najważniejsze to otrzymywać stałą wartość. @fal nie napisałeś jaki miałeś problem przez to zasolenie?

pozdro Grzegorz

Z tego co gdzies wyczytalem , byly dwa spławiki AM jeden dokladny taki jak ma TM , a drugi taki jaki mam ja.

Mam też moduł zasolenia w IKS , byłem przekonany , że jest uszkodzony bo pokazywal bardzo zawyzone wartości 1,029 i wyżej , z tego tytulu że nie mogłem go skalibrować dałem sobie z nim spokój , a tu się okazuje , że wyniki pokazywał najprawdopodobnie dobry.

Dzisiaj też zakupiłem plyn do kalibracji , więc modól zostal skalibrowany i podaje dokładnie taki sam wynik jak spławik TM , więc spławik AM bardzo zaniża wynik , jeden i drugi mierzy gęstość.

Mój problem to brak przyrostu korali , stały w miejscu , a co za tym idzie zaczęły marnieć , ale dwa miesiące temu zaczęły rosnąć jak szalony , i dzisja potrafię powiedziec dlaczego. Zapomniałem wyłączyć wodę RO i do zbiornika wplynęło okolo 70 litrów czystej RO , co spowodowalo , że zasolenie spadło w biorniku. Splawik wówczas pokazywał 1,018 , więc przerazony bardzo powoli podnosiłem zasolenie do 1,023 i korale stanęły a wynik faktyczny to 1,028 , więc sądzę ,że przyczyna leży w zasoleniu , pewnie czas pokaże.

Z drugiej strony różnica w cenie tych spławikow jest spora , TM to 140 pln , a AM 29 pln , dzisiaj potrafię sobie odpowiedzieć skąd ta różnica w cenie.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za off-top, ale czy zbyt wysokie zasolenie ma wpływ na korale (widać ma jak opisał kolega fal), bo ostatnio coś moje euphyllie zaczęły tracić "głowy". Mam trzy sztuki i ostatnio właśnie zaczęły się sypać :). Pomiar zasolenia spławikiem AM (1,025) i używam go od roku, ale może właśnie przez to, że długi czas zasolenie jest tak wysokie i euphyllie zaczęły padać? Wcześniej fajnie się pompowały a teraz jakoś nie bardzo :). Jutro pójdę z próbką wody do znajomego i zmierzę refraktometrem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal, a czy przypadkiem korale nie stanęły przy stosowaniu peletek, może pelety "wybierały" z wody pokarm koralom. Ja mam spławik AM i korale świetnie rosną, tfu tfu :). Ale karmię dużo mocniej niż wcześniej. Na mój zbiornik 500 l dałem 300 ml kuleczek. NO3 i PO4 zerowe, a korale ładnie rosną. Na spławiku cały czas 1,025. Możliwe , że miałeś wadliwy spławik, ale mogła być również inna przyczyna "zastopowania" przyrostu korali.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi , na 99,9 peletki nie mają wplywu na przyrost korali w moim zbiorniku , jesli korale Tobie rosną to nawet nie kombinuj , widocznie trafiles na właściwy spławik :) , ja tego szczęścia nie miałem.

Tak naprawdę ruszyło mnie żeby sprawdzić zasolenie , jak wyczytalem w koralu o gosciu który przez zasolenie stracił sporo korali i każdego dnia zastanawiał sie dlaczego korale mu padają , aż pewnego razu podczas wprowadzania ryb zobaczyl smugi w swojej wodzie i okazało sie , że miał sporo za duże zasolenie chyba 1,030. Po obniżeniu korale ruszyly mocno do przodu , teraz jak sobie wszystko składam do kupy , to wydaje mi się , że mój przypadek jest podobny. Oczywiście czas pokaże , czy mam rację , to chyba na tyle.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki, mam nadzieję, że będzie dobrze. Trzymam kciuki. Nic tak nie cieszy jak "zdrowe" akwa :), oczywiście jeśli chodzi o to hobby:).

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym kolegą u którego wyszło Wojtesowi,że ma tak wysokie zasolenie byłem ja.Dziś byłem u innego kolegi po korale i jego spławik,chyba AM pokazywał mu ok.1,021 a mój reflaktometr 1,025.

Czy te płyny kalibracyjne są sprawdzone,bo jakoś mało o nich się czyta ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile można bezpiecznie zmniejszyć zasolenie przy podmianie (jednorazowo) ? Czy z 37 ppt można zejść do 33ppt bezpiecznie czy jednak podzielić to na dwie podmiany ?

Podmieniam 40L w zbiorniku 400 z hakiem


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ryzyk.fizyk napisał:

O ile można bezpiecznie zmniejszyć zasolenie przy podmianie (jednorazowo) ? Czy z 37 ppt można zejść do 33ppt bezpiecznie czy jednak podzielić to na dwie podmiany ?

Podmieniam 40L w zbiorniku 400 z hakiem

Ja ostatnio schodziłem z zasolenia 39 do 35 prze półtora tygodnia. 0,3 do 0,5 na dobę. Nie zaobserwowałem negatywnej reakcji koralowców.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdarzało mi się korygować o 0.001  ppm w ciągu jednej podmianki. Zwierzęta bez reakcji a mam spsy, lpsy, ryby, bezkręgowce. Zmniejszenia o więcej jednostek jednorazowo chyba bym się bał. Ryby z pewnością wytrzymają ale nie wiem jak bardziej wymagające spsy. Z drugiej strony, koralowców nie aklimatyzuję a nigdy nic nie straciłem po zakupie. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.