Skocz do zawartości
lukaszmozdzen

Glony, glony, glony. Uparty problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Problem był opisywany przeze mnie w temacie nt mojego akwarium Akwarium ale, że pomocy nie otrzymałem a zdesperowany jestem toteż zakładam nowy temat w tym dziale.

Krótko i jasno. Glony trzymają prawie od założenia akwarium a był to sierpień 2009. Wszystkie metody (opisane pod linkiem wyżej) nie pomogły. Problem w miarę pospolity ale większość mają go max pół roku. Mój rok to już lekka przesada. Nie mam pomysłu na to. Proszę wszystkich forumowiczów o przyglądnięcie się problemowi i pomoc. Temu który da mi jasną recepturę stawiam zgrzewke piwa (tak, to nie żart :reading ).

Zdesperowany Łukasz :(

edit:

poprawiłam link

:(


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he- jasny i skuteczny przepis byłby wart dużo wiecej niż zgrzewka.. tyle że nie istnieje.

Przeczytałam jeszcze raz Twój wątek. I nasuwa mi się kilka przemyśleń. Po pierwsze nie jesteś sam, parę osób ma takie same problemy, i najczęściej winią skałę. czy słusznie to mam wątpliwości...

Ale wracając do meritum. O dojrzewaniu akwarium napisano wiele. Wszyscy się zgodzą, że jest to zamnknięcie cyklu azotowego i ustabilizowanie rónowagi biologicznej, a wizualnie- znikniecie glonów niepożądanych i samooczyszcznie akwarium. I tyle wystarcza jak akwarium dojrzewa zgodnie z normą:reading

Tylko jak zaczynamy wchodzić w szczegóły, nasuwa sie dużo więcej pytań, niż istnieje odpowiedzi.

CYKL AZOTOWY Wrzucamy skałę na której jest sporo rozkładającego się białka- powstaje amoniak, muszą się namnożyć bakterie, które przerobią go na azotyny i azotany. Słynna krzywa- taki wykres pokazuje co jak powinno spadać i się pokazywać.

Tylko teraz znowu problem. Teoretycznie NO3 powinno rozłożyć się do wolnego azotu,który się ulatnia. I w ten sposób w cyklu niewielkie ilości amoniaku (w czasie dojrzewania coraz mniej) są natychmiast przekształcane w NO2 i NO3

Praktycznie etap NO3->N jest niewystarczajacy. Brak usuwania azotu powoduje,że kółko kręci się dalej: rosną glony,obumierają, rozkładaja się.

Owszem odpieniacz może tu spełniać dużą rolę usuwając azot z baniaka, ale często jest byle jaki.A jak jest dobry to usuwa też potrzebne składniki.

A to tylko jeden cykl- mamy jeszcze fosforany, i wiele innych pierwiastków, a także proporcje miedzy nimi.

Swiecenie lub nie nie zmienia istoty rzeczy- tylko wygląd. Ale w akwarium i tak trzeba świecić dużo, więc te wszystkie glony które mają wyleżć i tak wylazą tylko póżniej.

INHO trzeba systematycznie dbać o akwarium

odsysać, skrobać, szczoteczkować, filtrować itp itd codziennie. Przez kilka miesięcy. Dobra cyrkulacja, odpieniacz absorber fosforanow pomogą, ale nie zastapią sprzątania.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265687 lukaszmozdzen :

Byłem w Polsce na dwa tygodnie i wyłączyłem kompletnie światło na ten czas i zakryłem kocem. Efekt? Niby czyściej ale powróciło

Jak zakryłeś kocem? Jestes pewien na 100% że nie dochodziło żadne światło do akwa? No i co z wymianą gazową w tym czasie?

Nie dolewaj zadnych Bakterii i innej chemi


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas cykl azotowy jest 'niedomknięty' - IMHO zacznij dozować jakieś bakterie i, jeśli masz dostęp do makroglonów, załóż filtr glonowy albo zasadź je do akwarium. Stworzy to konkurencję pokarmową dla 'niechcianych' glonów, a dodatkowo obniży azot i fosfor. I tymczasowo odpuść sobie nowe zwierzaki :reading


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zgrzewka to za mało to niestety nie stać mnie na wynajęcie supernaukowca :reading Trudno.

@TMK, bardzo ciekawie mi to wszystko opisałeś. O dziwo na tyle że zrozumiałem :( Gdzie mogę z czystej ciekawości zerknąć na tą "Słynną Krzywą"?

@Nemezis, kocem zakryłem większość baniaka. Na tyle mam zakryte płytą niebieską tło, koc był na lewej szybie i przedniej, częściowo zakrywał też prawą ale tam tylko 10cm od ściany a światło jak już to pada z prawej więc było ok.

@Zielony Mintaj, Właśnie o makroglonach sobie tak ostatnio pomyślałem ale w sumpie to chyba go nie zmieszcze. Jakie byś polecał i w jakiej ilości do mojego baniaka?

Poza tym dziekuję kolegom za chęć pomocy. Tak się zastanawiam z ostatnich dwóch wypowiedzi co z bakteriami. Jeden mówi lej, drugi odpuść sobie :/ A ja powiem tyle że bakterie lałem i nic nie dały


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz dac jakes foto tenku.(nowe).

Bez niego trudno bedzie cos ci poradzic

Sk

Ps

Troche napisalem swojej filozofi

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=29158

Masz chwile czsu przeczytaj I jak bedziesz

mial ochote pare zeczy bedzie trzeba przedyskutowac


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławku, fotke zarzucę później bo wkrótce do pracy wychodzę. Bardzo zgrabnie opisałeś proces zakładania baniaka, super. Czytałem tak z grubsza bo dużo tego :( ale doczytam szczegółowo jak wróce z pracy.

Tak sie teraz zastanawiałem i myślę czy restart baniaka by nie był lepszy. Myślę że ok. 40l wody z baniaków bym mógł dostać. Może więcej. Co o tym pomyśle sądzicie?

I taka strasznie głupia sprawa mi się przypomniała. Aż mi wstyd z tego powodu a może jest to przyczyną powstania glonów. Otóż podczas zakładania baniaka kiedy przyszedł czas na dodanie piasku... ja go dałem tak jak był w torbie :cursin , bez żadnego płukania itp. Teraz się zastanawiam dlaczego tak zrobiłem i dochodzę do wniosku że moja głupota chyba nie ma końca ;( Czy może to być powodem utrzymywania się glonów? Choć z drugiej strony parametry wody były wporządku. Jedynie NO3 z bodajże zera wzrosło do ok. 20 ale to po tym jak ostatnio wodę z gotowych baniaków podmienialiśmy.

Czekam na opieprz i krytyke :reading


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja terz przeczytalem twuj opis ja zaczoles.

Przy takich problemach (nie wiem czy masz

jakies korale) jest dobrze zrobic pare zeczy na raz

a nie po koleji.Koledzy dobrze tlumaczyli.

Jedynie czeba zalatwic pierw ten glowny.

Z czego pochodzi pokarm dla zielenizny.

Jedynie przesto ze masz tenk bardzo dlugo

jest mozliwosc ze jestes na koncowym etapie

walko tylko zaczyna sie brak cierpliwosci.

Wiadomo ze twoje skaly czchcialy czy nie ale

zaczynaja byc dojzale.Piasek wiadomo odal

co mial w sobie.Bakteri sia zaczely stabilizaowac.

Jade troche w ciemno ba mie widze ja twuj

tenk wyglada po roku czasu.

Ze starych zdjec to co pierwsze zucilo sie w oczy

SKALA a dokladnie jej ulozenie.Rogi tenku zbieraja

najwiecej dziiadostwa I sa najbardziej trudne do ich

wydmuchania. Masz ladne pompki do ruchu wody.

Jedynie o dwie za malo.Muwie bez Bs to sie nie denerwuj.

Dwie musz zrobic prody wodne zeby cala woda w tenk zmusila ja do tz karuzeli

(jedzie na okolo tenku).te nastepne urzywasz zeby delikatnie

dmuchaly twoje Karpaty.Jak ulozyc skaly pisze co czytales mojego opisu.

Pompa glowna Lada mocna.ale jak woda robi tobie

w sumpie wodospad to niestety skimer,wegiel ma za molo czasu

zeby wyczyscic twoja wode dokladnie.Mamy podstawowy tz

pierwszy front.Zanim bedziesz ukladal swoje skaly.bedziesz Musial je szczota I nowa slona

woda dobrze przejechac.Piasek +wymiana wody.Nie wiem czy masz ta tz odkuzacz do piasku.

Jedynie jak bedzie wysysal wode ta woda nie wraca do

tenku spowrotem .Delikatnie poruszj piasek w tym samym czasie.

Szczegulnie tam gdzie skaly na nim lezaly.

Poczekaj jakis czas niech sie woda uspokoi I

powtoz to jeszcze raz .Wluz skaly I dolej nowa slona wode.

Mamy ten drugi front.Wymien albo daj wegiel x1.5 ilosci

co zawsze.Przez dwa tygodnie swiatlo tylko na 4h(1/2 lamp wlaczonych)

Po dwuch 4h dziwnie czlasc wlaczona.Masz rybki odstaw mrozonki

I dawaj tylko 1/2 jedzenia suchego.Tu bedzie troche kosztowne.Jest powiedziene ze jazeniowki

traca swoja wartosc po 6-9 miesiecy.moze jest czas je zmienic (daj z boku lampy naklejke

kiedy je zmieniales).Jesli chcesz troche stabilnosci w tenku zrobic

moze jest dobry czs dolozyc te kuleczki z polimeru albo vudeczki.

Masz jakies uwagi czy spostrzezenia zawsze jestem

gotowy do fajnej dyskusji.

Powodzenia

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mają rację a ja dodam jeszcze jedno podmieniaj wodę po ciemku czyli wieczorem ale najpierw wywal glony :reading


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem w pracy wiec bede pisal z komorki jak bede mial czas.

Slawku. Co do sprzatania to jesli dobrze przeczytales moj watek ogolny z akwarium to zauwazysz ze akwarium bylo sprzatane i szorowane raz. Bylo takze i drugi okolo 2-3 miesiecy temu. Wtedy wszystko bylo wyciagane, czyszczone i szorowane. Dokladnie wszystko. Podmieniono 50l z gotowych zbiornikow a glon wrocil po ok. 2 tygodniach i ma sie dobrze. Akwarium praktycznie wyglada podobnie jak na ostatnich zdjeciach. Swietlowki maja juz prawie rok. Mozliwe ze faktycznie je wymienie. Wczesniej wegiel i absorber nic nie daly. Nad vodka wiele rozmyslalem. Czas chyba pomyslec nad nia powazniej.

Co do podmian wody to czytalem ze wiekszosc forumowiczow zauwaza pogorszenie po podmianie. Ja podmian narazie nie stosuje. Jedynie autodolewka. Schodzi ok. 20l wody na tydzien.

Korali brak. 2 amphiriony, 2 lysmata wudermanni, 2 kraby (dwa w ciagu roku padly i ok 10 slimakow rowniez padlo).


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz parametry?

Sprawdz Ph noc/dzien

Wode lejesz R/O?

Nowa mebrana?

wywaliles muszle z zdechlych slimakow?

Masz jakies robactwo na piachu?

Jakie bakterie dodawales.?

Jaka temperatura?

Tenk jest przy oknie(ma wiele slonca)?

Skimer masz?

Chodzi na sucho czy mokro?

Dodajesz magiczne dodadki?

Byl brazowy nalot jak tenk dojzewal?

Ryby spokojne czy przestaszone?

Woda ze studni czy miejska?

Dajesz wode z moza?

Czym sprawdzasz zasolenie I chemie?

Dodajesz jakies medyczna chemie ma glony?

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265888 lukaszmozdzen :

jestem w pracy wiec bede pisal z komorki jak bede mial czas.

Slawku. Co do sprzatania to jesli dobrze przeczytales moj watek ogolny z akwarium to zauwazysz ze akwarium bylo sprzatane i szorowane raz. Bylo takze i drugi okolo 2-3 miesiecy temu. Wtedy wszystko bylo wyciagane, czyszczone i szorowane. Dokladnie wszystko. Podmieniono 50l z gotowych zbiornikow a glon wrocil po ok. 2 tygodniach i ma sie dobrze. Akwarium praktycznie wyglada podobnie jak na ostatnich zdjeciach. Swietlowki maja juz prawie rok. Mozliwe ze faktycznie je wymienie. Wczesniej wegiel i absorber nic nie daly. Nad vodka wiele rozmyslalem. Czas chyba pomyslec nad nia powazniej.

Co do podmian wody to czytalem ze wiekszosc forumowiczow zauwaza pogorszenie po podmianie. Ja podmian narazie nie stosuje. Jedynie autodolewka. Schodzi ok. 20l wody na tydzien.

Korali brak. 2 amphiriony, 2 lysmata wudermanni, 2 kraby (dwa w ciagu roku padly i ok 10 slimakow rowniez padlo).

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem a świtlówki powinny być wymienione 6 miesięcy temu, podmiana obowiązkow 1 w tygodniu


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorytety zalecają aby zywego piasku nie płukać, tylko wrzucać jak leci. Ja mam inne zdanie , ale nie zrobiłeś źle. Co do czyszczenia- akwarium musi być czyszczone codziennie dopóki nie stanie na nogi. Codziennie czyścisz kawałek skały, szybę, pompę kawałek piasku odsysasz i płuczesz - nie całość rozłóż to na ok tydzień i tak w kółko. Po prostu codziennie trzeba usuwać zanieczyszczenia, jeśli bedziesz to robił raz w miesiącu nawet najdokładniej to nic nie zmieni.

Masz niedoszczyszczone pompy, nie dość że się to wszysko rozkłada to jeszcze hamuje przepływ O! <<to był opieprz >>

Słynna krzywa tu z "Akwarium morskie" Nick Dakin

30-krzywa.jpg

Swoją drogą ciekawe komu akwarium dojrzewało wg reguł? bo z dwóch moich ani jedno.

Wracając do bakterii. Owszem rady są sprzeczne. Bo (znowu teoria) jak wrzucisz jakieś bakterie do własciwego im miejsca to rozmnażają się w takim tempie, że... Tylko tu jest problem z odpowiednim środowiskiem. Pierwszym czynnikiem jest aby miały papu. Ponieważ amoniak i azotyny pływają sobie w wodzie to żarcie jest. Po drugie lubią sobie gdzieś osiąść- chetnie na skale, tylko muszą mieś do niej dostęp. Czytaj: jeśli skała jest zagloniona i syfiata, to nie będą chciały tam osiąść. Muszą mieć także dobry przepływ wody. (stąd znaczenie cyrkulacji i szczotkowania skały)

Trzeci warunek jest związany z drugim - W przyrodzie nie ma dziur, ktoś te miejsca dla naszych bakterii na skale zamuje. Jęśli stworzymy tam dobre srodowisko i jeszcze wlejemy trochę nowych niezniechęconych bakterii to większe szanse na sukces :reading

Jest też mnóstwo innych czynników o których nie wiemy, lub nie bierzemy pod uwagę. Np takie zaglonione akwarium w świetle wytwarza mnóstwo tlenu, w nocy tego tlenu jest mało, czasem za mało, a część naszych pożądanych bakterii jest tlenowcami.

Swoja drogą Dankin własnie na stronie z tabelka pisze,że jak dojrzewanie nie che zaskoczyć to podnieść temperature do 32*C( oczywiście jak jest tylko skała)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Slawek ale no nie ma jeszca korali

I tylko mowilem o skalach.

Sk

TMK barzdzo ladnie napisane.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parametry praktycznie bez wiekszych odchylow w ciagu roku. Obecnie z pamieci:

PH: 8.2

Alk (kh) w skali brytyjskiej: 2.4-2.6

NO2: 0

NO3: 20

NH3/NH4: 0.25

temp. 26-27

Filtr RO kupiony jako nowka rok temu + zywica: zywica wymieniona 3 krotnie w tym okresie

muszli moze 2 po slimakach i 2 po krabach. Nie wyciagnalem jeszcze.

Tank dalej od slonca w pokoju gdzie slonce bezposrednio do okna nie pada

bakterie nie pamietam ale pod watkiem z moim akwarium jest opisane

robactwa brak na piachu (kiedys byly... Kielze?)

skimmer v2 1000 lub nawet 1200 (slaba ta pamiec choc bardziej to drugie). Ustawiony czesto na sucho, ostatnio przestawiony na mokro

nie wiem co to sa magiczne dodatki :reading

jak dojrzewal byly tylko zielone szyby i zielone gloniska rowiez, brunatnego na poczatku nie bylo

ryby spokojne

woda miejska, z morza? (nie slyszalem o uzytkowaniu wody z morza w baniakach)

zasolenie 1.023 sprawdzam tym najdokladniejszym miernikiem co to do oka przy swietle sie sprawdza (nie pamietam fachowej nazwy). Chemie? Chodzi o parametry? Zestaw testow firmy... Red cos (slaba pamiec bez spojrzenia w domu)

medyczna chemia? Na przyklad?


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,nie dawno tez mialem problem z glonami ale wygralem,co pierwsze ogranicz oswietlenie ja trzaz oswietlam takim systemem niebieska 11ta o 12tej biala a o 20tej gasnie biala a o 22giej niebieska i zostaje tylko swiatlo nocne az do 11tej na drogi dzien,a jak zbierasz te glony bo jesli je zdrapujesz i wszystko plywa to wszystkiego nie zbierzesz a to co zostanie to tylko jedzonko dla nastepnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swiatlo juz od miesiaca chodzi systemem 11-20 niebieska i biala 12-19 i nic. Zrobie raczej jak radzil slawek 4 godziny


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265850 lukaszmozdzen :

@Zielony Mintaj, Właśnie o makroglonach sobie tak ostatnio pomyślałem ale w sumpie to chyba go nie zmieszcze. Jakie byś polecał i w jakiej ilości do mojego baniaka?

Wszystko co znajdziesz za wyjątkiem caulerpy- w sumie nie musi być nawet ozdobne, zawieszasz w siateczce w miejscu dobrze oświetlonym o średnim przepływie i będzie działać.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie sprawdz date waznosci chemi

do sprawdzania(Sam sie na ta firme naciolem)

Przyznam ze dales mnie ozech ze stali do zgryzienia.

Mozna podejsc do tego drastycznie

alb dluga droga przed nami.

To te drastyczne:

Skale dajesz do osobnego pojemnika

I jedzemy z ponownym dojrzewaniem.

(napisalem w swoim)

Piach niestety do smieci

Rybkom czeba chotel znalezc

I zaczynac od od nowa.

Mniej drastyczny

zostawic jak jest

Powoli wybierac po troche piasek Do 50%

dodac po wybraniu nowy wypluczony.

20% wody

pierwsze dwo tygodnie ponidzalek I czwartek

nastepne 6 tygodni raz na tydzien.

Jedynie przy kazdej zmianie dodaj troche bakteri

(pisalem jak wode przygotowac)

skale wybierac po malej ilosci(1kg)I dojzewac ja

w ciemni porzez 2 tygodnie

(szczota,nowa woda morska,skimer ,grzalka

I mocna pompa)

tym sposobem bedzie kontrolowany stress.

Tylko to sa moje wlasne I przeprowadzone na

moim tenku sposoby .Zrob ja tobie pasuje

Sam znaz lepiej swuj tenk.

Stress I ciagle problemy najlepszych refiazy

potrafia z rownowagi wyprowadzic.Powoli.

I wszystko bedzie A OK

GL Slawek K


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze mam na kogo liczyc. Bardzo sie ciesze i dziekuje Wam chlopaki naprawde serdecznie. Teraz niestety nie moge pisac ale jak cos to piszcie swoje uwagi i spostrzezenia. Wroce do domu to przeczytam wszystko raz jeszcze na wiekszym ekranie :reading i cos wiecej napisze lub zadam wiecej pytan bo z telefonu w dodatku pracujac ciezko czytac i pisac jednoczesnie :(


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Pierwsza skała była wrzucona 21 Lipca 2009. Zwrócona 27 Lipca 2009. Nowa wprowadzona 29 Lipca 2009. Od tej daty należy liczyć rozwój baniaka na zdjęciach poniżej:

3 Sierpień 2009 (6 dni po wrzuceniu skały)

3524-dsc09361.jpg3524-dsc09362.jpg

9 Sierpień 2009

3524-dsc09746.jpg

17 Sierpień 2009

3524-dsc09856.jpg

19 Sierpień 2009

3524-dsc09888.jpg

15 Wrzesień 2009

3524-dsc00003.jpg

25 Wrzesień 2009

3524-dsc00198.jpg3524-dsc00204.jpg3524-dsc00212.jpg3524-dsc00219.jpg3524-dsc00231.jpg

24 Październik 2009

3524-dsc01410s.jpg3524-dsc01421s.jpg3524-dsc01422s.jpg

23 Listopad 2009

3524-dsc01516.jpg

14 Grudzień 2009

3524-dsc01811.jpg

22 Luty 2010 (tutaj tak czysto po czyszczeniu praktycznie wszystkiego co możliwe z Grzegorzem Dyzmą i Marcinem)

3524-dsc02539.jpg

Tak to wygląda teraz:

3524-dsc03962.jpg3524-dsc03963.jpg3524-dsc03964.jpg3524-dsc03965.jpg

3524-dsc03966.jpg3524-dsc03969.jpg3524-dsc03971.jpg3524-dsc03982.jpg

3524-dsc03972.jpg3524-dsc03973.jpg3524-dsc03974.jpg3524-dsc03975.jpg

3524-dsc03977.jpg3524-dsc03978.jpg3524-dsc03981.jpg

3524-dsc03968.jpg

Jeśli potrzebne jakieś dokładne zdjęcia którejś partii baniaka w jednej z powyższych dat to proszę pisać. Mam sporo szczegółowych zdjęć, zbyt dużo by tu wstawiać.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze, cos dlugo. I to wlasnie mnie przeraza. Ja mimo bardzo przyzwoitych wynikow mam podobnie. tyle ze u mnie zbiornik ma "tylko" 40 dni. Na sobote przewidzialem "sianokosy", wiec na jakis czas powinno sie poprawic. Gdzies tam po cichy licze ze to juz schylek glonow, ale jak patrze ile to u Ciebie trwa to mnie to przeraza.

Skad masz skale? Ciekawe czy z tego samego zrodla co ja


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladny masz ten tenk.Nie jest taka wielka

tragedia.No ale jak dasz zdjecie sumpa

I jak jest tam wszystko poustawiane.

To moze cala grupa damy rade to sptostowac.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest sump

3524-dsc03985.jpg3524-dsc03986.jpg

Od lewej pompa główna, pompa odpieniacza i sam odpieniacz. Bliżej przodu jest na 3 dni wstawiony filtr mechaniczny.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos mi sie wydaje ze baardzo slabo pieni ten odpieniacz,w kolumnie odpieniacza ledwo widac banki powietrza,a powinno byc w srodku mleko.Pomysl o zmianie pompy na cos przyzwoitrzego np:AB 2000/1 z wirnikiem Delteca.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.