Skocz do zawartości
Przemek

Nowy dział

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na życzenie wielu osób wyodrębniliśmy na forum dział dla użytkowników akwariów ReefMax(jak i podobnych).

Osoby posiadające takie zbiorniki i chcące zająć się moderacją tego działu - proszone są o kontakt na priva.

Moderatorów proszę o poprzenoszenie w miarę możliwości tematów związanych z akwariami tego typu.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tematy przeniesione - mam nadzieję że wszystkie.

A jako MODA tego działu proponuję sPRYTnego :reading


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki SkoczekPL,

Przemek już kliknął co trzeba :reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek, pomysł bardzo dobry, z jednym małym "ale" :(

nie wiem czy słusznym jest, przenosić tu również sprzedaż reef-maxów. w dziale z czasem zrobi się bałagan, a na "targowisku" , kto ma znaleźć ten znajdzie.

ja bym chyba cały "handel" zostawiła na swoim miejscu.

:(

ps. @sPRYTny - witamy :reading


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zrobić poddziały:

- Nasze RM

- Sprzęt

- Ogólny

a co dalej zobaczymy.

Targowiska i reszty na razie bym też bym nie ruszał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem dział jest trochę bez sensu. Co "innego" jest w prowadzeniu reef maxa od prowadzenia "zwykłego" akwa?

I po jakiego czorta ten dział?

Skoro zrobiłeś, Przemku, dział dla RM to może jescze zrób dla innych "zestawów", kierując się taką samą ideą jaką kierowałeś się przy kreowaniu tego działu..?


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Artur160, reef-max jest dość popularny wśród Forumowiczów. Jednocześnie, jest dość specyficzny w "obsłudze" i potem pojawiają się zapytania (co jakiś czas te same) a co zrobić żeby wentylator sie nie włączał? a co zrobić żeby się włączał? a jak ten konkretny odpieniacz ustawić? itp., itd.

zapytania te giną wśród innych, nawet jeśli są w odpowiednich działach.

Bardzo dobrze, że tu jest wszystko razem.

@sPRYTny, dalsze poddziały darowałabym sobie jak na razie. jest wszystko w jednym miejscu i o.k.

tylko tej "sprzedaży" bym nie zabierała z "targowiska".

:reading


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika

Masz rację - poszło przez przypadek ze względu na słowo kluczowe.

@artur

Nie uważam ten dział za bez sensu - z tego co wiem, RM nie posiadasz, więc pewnie tego typu wątki jeśli czytasz - to sporadycznie. Dlatego też "odfiltrowanie" tego typu wiadomości Tobie życia nie zmieni w ogóle - a wielu osobom zainteresowanym zakupem, prowadzeniem i sprawami technicznymi tego typu akwarium życie ułatwi - wszystko będą mieli w jednym miejscu.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Arturem. Idąc dalej tym tropem za chwilę pojawią się działy 250L Klub, Cube Klub, 45h Klub, HQI Klub itd. W sumie powstanie każdego z tych klubów można by uargumentować dokładnie tak samo.

Napisałem przecież, że ten dział dotyczy również innych akwarii - tzw. gotowców że się wyrażę(może być również np. Boyu).

I nie trzeba iść dalej tym torem - prośbę o wydzielenie takiego działu podsuneło parę osób na priva - dlaczego więc to Ciebie tak oburza, skoro ten temat i tak Cię nie interesuje? :reading

To że powtarzają się pytania i odpowiedzi, też nie jest argumentem, bo dotyczy to nie tylko ReefMaxów, ale większości zagadnień na forum. Właściciele RMów i tak będą zadawać swoje pytania w działach to tego przeznaczonych.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby zebranie wszystkich wskazówek i porad dotyczących obsługi Reef Maxa w jeden wątek i przyklejenie go w dziale dla nowicjuszy.

Prosze bardzo - masz ochotę, czas i odpowiednią wiedzę - zapraszam do współpracy, możesz zacząć to tworzyć - również uważam że taki poradnik się przyda. Wielu osobom to na pewno pomoże.

Stworzenie oddzielnego działu spowoduje, że wraz z upływem czasu zaglądać tu będą jedynie posiadacze tych konkretnych zbiorników. A co takiego specyficznego jest w RM, że fotorelacje z nimi w roli głównej nie mogą się znajdować w dziale 'Nasze akwaria'? A jak ktoś trzyma w Reef Maxie korale niefoto, to w jakim dziale powinien się znaleźć jego baniak?

W takim samym w jakim powinien znaleźć post związany z chorobą ryb w akwarium, w którym są korale niefoto, a ulubieńcami właściciela są bezkręgowce.. :(

Czy rozumując wg tego klucza - post powinien znaleźć się w tych trzech działach?(nie foto, choroby, bezkręgowce?) Nie.. fotorelacja, to fotorelacja - od właściela zależy jak oceni materiał który chce opublikować - czy chce położyć nacisk na prezentację fotograficzną całego akwarium i pokazanie teog jako całości - czy też zdjęcia umieszczone są po to aby ułatwić innym identyfikację korali nie foto...

Wydaje mi się, że na siłę szukasz dziury w całym - choć mogę się mylić :(

Moim zdaniem przedobrzyliście, ale w sumie nie mnie to dotyczy - co najwyżej będę czytał trochę mniej artykułów.

I tu się zgadzam z Tobą w całej rozciągłości(w drugiej części wypowiedzi) - każdy czyta to co chce, choć założenie tego działy W OGÓLE nie wyklucza tego, że jeśli ktoś będzie chciał zajrzeć - to zajrzy i do tego działu(tak samo jak do innych)

pozdrawiam

Przemek


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam - wyedytowałem Twój post - a chciałem odpowiedzieć.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#266213 Przemek :

Napisałem przecież, że ten dział dotyczy również innych akwarii - tzw. gotowców że się wyrażę(może być również np. Boyu).

I nie trzeba iść dalej tym torem - prośbę o wydzielenie takiego działu podsuneło parę osób na priva - dlaczego więc to Ciebie tak oburza, skoro ten temat i tak Cię nie interesuje? :reading

Ja się przecież nie oburzam. Jedynie wyrażam swoją opinię. Reef Max to tylko sprzęt, podobnie jak każdy inny rodzaj baniaka, odpieniacza, lampy, itd. Zasady akwarystyki są takie same, korale wyglądają i rosną tak samo, plagi są te same i tak dalej, bez względu na to czy słona woda stoi w Reef Maxie, czy w innym baniaku.

Po prostu moim zdaniem (oczywiście każdy może mieć własne) wydzielenie tego działu to dublowanie już istniejących miejsc na forum (o sprzęt się pyta w dziale sprzęt i chyba nie ma znaczenia czy to sprzęt do Reff Maxa, czy do baniaka 1200l) i niepotrzebne wprowadzanie zamieszania.

#266213 Przemek :

Prosze bardzo - masz ochotę, czas i odpowiednią wiedzę - zapraszam do współpracy, możesz zacząć to tworzyć - również uważam że taki poradnik się przyda. Wielu osobom to na pewno pomoże.

Niestety jako osoba nieposiadająca Reef Maxa nie czuję się kompetentny do stworzenia takiego poradnika. Zdobytą wiedzę i doświadczenia zamieszczam w swoim wątku, więc jeśli kiedyś powstanie 250L Klub, to oczywiście chętnie wyrażę zgodę na wklejenie streszczenia w odpowiednim dziale. :(

#266213 Przemek :

W takim samym w jakim powinien znaleźć post związany z chorobą ryb w akwarium, w którym są korale niefoto, a ulubieńcami właściciela są bezkręgowce..

Czy rozumując wg tego klucza - post powinien znaleźć się w tych trzech działach?(nie foto, choroby, bezkręgowce?) Nie.. fotorelacja, to fotorelacja - od właściela zależy jak oceni materiał który chce opublikować - czy chce położyć nacisk na prezentację fotograficzną całego akwarium i pokazanie teog jako całości - czy też zdjęcia umieszczone są po to aby ułatwić innym identyfikację korali nie foto...

Wydaje mi się, że na siłę szukasz dziury w całym - choć mogę się mylić

No właśnie - jak sam zauważyłeś od właściciela powinno zależeć, gdzie umieszcza swój wątek. A w przypadku tego działu wszystkie wątki ze 'słowem kluczowym' wylądowały tutaj, mimo że być może część ich właścicieli opisywała swoje doświadczenia pod kątem umieszczenia ich choćby w dziale 'Nasze akwaria'.

#266213 Przemek :

I tu się zgadzam z Tobą w całej rozciągłości(w drugiej części wypowiedzi) - każdy czyta to co chce, choć założenie tego działy W OGÓLE nie wyklucza tego, że jeśli ktoś będzie chciał zajrzeć - to zajrzy i do tego działu(tak samo jak do innych)

Ja tylko chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że z założenia ktoś kto chce pooglądać dokonania akwarystyczne koleżanek i kolegów wchodzi w dział 'Nasze akwaria' - nie koniecznie musi mieć ochotę szukać sprawozdań z ich postępów w innych działach.

Im więcej działów, tym bardziej rozmywa się zgromadzona w nich wiedza.

Ale tak jak napisałeś każdy czyta to co chce. :(

Pozdrawiam

Roman


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amnor, ja ten dział rozumiem trochę inaczej i dlatego uważam, że to dobry pomysł.

Reef-maxów trochę na forum jest, ludzie mają czasem z nimi trochę problemów - chodzi mi o techniczne kwestie.

zadają pyania, i ... albo odpowie im inny "reef-max", albo temat ucieka.

dlatego, zresztą na prośby samych posiadaczy reef-maxów dział powstał. to są jego pierwsze godziny, więc nie zaczynajmy krucjaty, dlaczego ten zbiornik został zabrany np. z "działu akwaria".

tematy poprzenoszono wg. "klucza", ale nik nie chce nikogo ani izolować, ani ograniczać poczytność danego tematu.

wydaję mi się, że potrzeba chwili, by się sami główni zainteresowani rozpatrzyli się i tyle.

zawsze temat prezentujący wygląd zbiornika można przesunąć do działu "fotograficznego".

w tym momencie, mamy 4 strony tematów, z czego połowa to problemy i pytania właśnie o rozwiązania reef-maxowe, bo różni się ten typ zbiornika (technicznie) od tzw. typowych.

dla wszystkich innych mamy całe forum z poszczególnymi podkategoriami.

ja to tak rozumiem.

:reading


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Przyjaciele,ja już z pół roku temu proponowałem osobny dział a z tego powodu,ze było coraz więcej i użytkowników i pytań,ale wtedy się to nie przyjęło.Nika ma rację,to specificzny zbiornik i wymaga odpowiedniego podejścia.Nawet ostatnio wyszła awaria z przetartymi kablami.Nowy nigdy po czasie nie znajdzie takiego postu.choć mam nadzieję,że wada ta zostanie szybko usunięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyprzedzając kolejny atak na ten dział, proponuje niech się wypowiadają tutaj (w tym postcie)

osoby które mają ReefMax-y (tzn. czy ta sekcja będzie przydatna czy nie) i zakończmy tą dyskusje, sekcja ReefMax Klub jest i już (pewnie) zostanie.

Ja jak startowałem ze swoim RM szukałem po całym forum informacji, a teraz osoba zaczynające będzie miała wszystko o RM prawie jak na tacy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie super temat. Nie dosyć że, idealny dla właścicieli najpopularniejszych prawie 100 litrów w Polsce to jeszcze dający możliwość podpatrzenia rozwiązań u innych. Oby tylko nie skończyło się jedną jedyną oficjalną wersją jak Reefmaxa można złożyc.

Wydaje mi się że temat się przyjmie. Ja jestem fanem tego zbiornika od samego początku.

Nie ukrywam temat może wiele pomóc w pracy mamy dziennie trzy cztery telefony od właścicieli Reefmaxów

Zresztą większość osób zaczynających od ReefMaxa to kompletni nowicjusze (znam to z telefonów) więc będzie to dużym ułatwieniem we wciągnięcie się społeczność forum a nie szukanie od razu po całym archiwum.

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#266236 sPRYTny :

Wyprzedzając kolejny atak na ten dział, proponuje niech się wypowiadają tutaj osoby które mają ReefMax-y i zakończmy tą dyskusje, Sekcja ReefMax Klub jest i już zostanie.

Ledwie został modem i już wszystkich po kątach rozstawia, no proszę Ciebie trochę pokory.

PozdrT

P.S. Uważam, że dział ok


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#266236 sPRYTny :

...proponuje niech się wypowiadają tutaj osoby które mają ReefMax-y ...

@tomiooo, a masz reef-maxa :reading

@sPRYTny, złagodź trochę te warunki :(


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#266246 nika :
#266236 sPRYTny :

...proponuje niech się wypowiadają tutaj osoby które mają ReefMax-y ...

@tomiooo, a masz reef-maxa :reading

@sPRYTny, złagodź trochę te warunki :(

a jak nie mam to co, że gorszy jestem :( wypraszam sobie :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprytny, nie masz racji z tym że powinni się wypowiadać tylko właściciele ReeMaxów, mają się uczyć od siebie nawzajem? Jeśli tak chcesz, to ja proponuję żeby właściciele ReefMaxów nie wypowiadali się nigdzie indziej, tylko tutaj. Fajnie?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb, a czy ja napisałem że mi coś nie pasuje? Wyraziłem tylko swoje zdanie na temat zakładania kolejnego działu - w dodatku chyba w całkiem kulturalny sposób - do tego chyba każdy ma prawo. Nigdzie nie napisałem że należy go zamknąć. Skoro są osoby, które potrzebują takiego miejsca, to bardzo proszę.

Tylko że jak lukaszkur słusznie zauważył większość właścicieli Reef Maxów to początkujący akwaryści (tak jak i ja mimo że bez RM). Skoro chcą się uczyć od siebie nawzajem, to świetnie. Tylko czy nie lepiej uczyć się raczej od tych doświadczonych?

A ci co bardziej doświadczeni za jakiś czas przesiądą się na inne zbiorniki i przestaną tu zaglądać. Więc i tak prędzej czy później pytania o Reff Maxy zaczną się pojawiać w dziale sprzęt, ogólny, dla nowicjuszy, itp.

I według mnie nie ma absolutnie żadnego znaczenia że wiedza na temat tych zbiorników będzie zgromadzona w jednym miejscu - forum to też jedno miejsce, a wyszukiwarce wszystko jedno. Jeśli nie zostanie stworzony jakiś poradnik, to poszczególne wątki z przydatnymi radami prędzej czy później się 'zakopią' w masie innych i te same pytania znów zaczną się powtarzać. Choćby tylko dlatego, że mało komu chce się używać wyszukiwarki. Zresztą podejście do wyszukiwarki najlepiej obrazuje wypowiedź kolegi moderatora, który 'musiał' szukać informacji. Jeśli Cię to pocieszy, to ja też musiałem DUŻO wątków przekopać w ich poszukiwaniu i to mimo tego że nie mam Reef Maxa. :reading

Również dziękuję za uwagę

Roman


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#266256 seb :

Sprytny, nie masz racji z tym że powinni się wypowiadać tylko właściciele ReeMaxów, mają się uczyć od siebie nawzajem? Jeśli tak chcesz, to ja proponuję żeby właściciele ReefMaxów nie wypowiadali się nigdzie indziej, tylko tutaj. Fajnie?

#266236 sPRYTny :

Wyprzedzając kolejny atak na ten dział, proponuje niech się wypowiadają tutaj osoby które mają ReefMax-y i zakończmy tą dyskusje, Sekcja ReefMax Klub jest i już zostanie.

Nie miałem na myśli całej Sekcji ReefMax Klub tylko tego posta "Nowy dział".

Każdy chyba sobie zdaje sprawę że wypowiedzi najbardziej doświadczonych morszczaków będą tutaj mile widziane, a raczej wskazane. Żaden doświadczony Morszczak nie kupi sobie RM tylko postawi 300 czy 500L, ale dla osoby początkującej która ma nie za wiele pieniędzy i waha się nad RM. Ta sekcja możne mu pomóc w podjęciu słusznej decyzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że doświadczony nie kupi ReefMaxa to możesz się mylić, chcemy czy nie, ReefMax jest po rpostu ładny i jak dla mnie fajnie byłoby mieć taką kostkę w salonie, pewnie coś by można przerobić, stuningować, ale design jest bez zarzutu i jakbym chciał tką kostkę to bym go kupił. Anmor, a w jaki sposób koliduje osobny dział w uczeniu się od bardziej doświadczonych?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie odpalam ReefMaxa w pracy i pomimo że mam w domu coś większego i bardziej zaawansowanego technologicznie to ReefMax taki troszkę inny jest :reading . I pewnie w kilku sprawach będę potrzebował pomocy.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak zapadnie decyzja o większym zbiorniku, na pewno go nie sprzedam - ile dostanę 800zł za zestaw?

Pewnie wstawię go do pokoju córki :reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sPRYTny mylisz się wielu akwarystów z doświadczeniem odpala Reefmaxy bo są tanie i maja wszystko ... poza prostą szybą.

Sam miałem Reef maxa w domu przez chwilę i odpalę go na pewno raz jeszcze. Znam wiele osób które obok 600 czy 1000 litrów postawiły obok Reefmaxa bo nie ma problemów z chłodzeniem , jest światło itp .

No i najważniejsze doświadczona osoba wstawia tyle ryb i takiej wielkości aby to dobrze działało, niestety standardem sa gdzieś kupione 2 pokolce (Z, flavescens i P, hepatus) , dwa A. ocellaris i Pictichromis paccagnellae. Dodam że 3 z tych ryb nigdy w Reefmaxie znaleźć się nie powinny.

Dalej jedziemy po cholere ludzie pchają krewetkę Stenopus hispidus do takiego akwarium bo duża i ładna tyle że z czasem narobi szkód.

Podobnie z mnóstwem innych pomysłów... Po co wpuszczać jeżowca Diadema setosum aby za pól roku się nie mieścił czy aby akwarium ciągle było bez wapiennych glonów? Po co kupować ślimaka Dolabella aby za chwilę go oddawać czy żeby zdążyl zdechnąć zanim właściciel dobrze oceni moment?

Temat uważam za jeden z bardziej aktualnych, świeżych i mogący komuś pomóc.

sPRYTny nie bój się myślę że będzie to temat odwiedzany tak samo często odwiedzany przez nowicjuszy jak i przez weteranów

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.