Skocz do zawartości
gottrek

Różnice w pompach cyrkulacyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem się Was zapytać, co myślicie o pompach cyrkulacyjnych różnych firm? Czy rzeczywiście jak się kupi pompę drogiej, renomowanej firmy to będzie ona zdecydowanie lepiej pracować niż tańsze modele?

Ja do tej pory korzystałem z pompek JVP i Marea. Powiem szczerze, że jakieś kolosalnej różnicy pomiędzy nimi nie widziałem, a różnica w cenie jest przynajmniej dwukrotna. JVP-101, którą miałem pracowała stosunkowo głośno. Pomagał tu montaż na przyssawki, gdyż one tłumiły wibracje i nie przenosiły się one na szyby zbiornika.

Marea 1000, którą kupiłem nową nie miała montażu magnetycznego w zestawie. Pracowała bardzo głośno i silnie drgała. Pojechałem do sklepu z reklamacją, ale inne egzemplarze tej pompy wcale nie pracowały lepiej. Sprawę trochę poprawiło opiłowanie wirnika, gdyż był on niezbyt precyzyjnie wykonany i miał postrzępione krawędzie. Do tego, co powiedzmy 10 godzin pompa zaczynała głośno buczeć i trzeba było jak kilka razy włączyć i wyłączyć żeby się uciszyła.

Moim więc zdaniem wydanie dwa razy większej kasy na Marę był nietrafiony. JVP pracowała podobnie.

A wy jakie macie doświadczenia w sprzęcie np.: Hydora, albo Tunze? Opłaca się rzeczywiście zapłacić więcej?

Maciek


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Maree, mam Tunze i JVP, i szczerze - nie wydam już kasy na Tunze, nie dlatego że są gorsze, ale brak różnicy i w kulturze pracy i w wydajności, a cena ośmiokrotnie niższa.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak do tego maja się jeszcze koralie ? i jak wygląda sprawa jeśli chcemy mieć sterowanie pompami ?

sam mam JVP 1 i Koralie 1.. i myślę że zastąpię Koralie kolejną JVP 101..

do planowanego większego akwarium zastanawiałem się nad 2x koralia 8 + sterownik lub zestaw tunze 2x 6105 z kontrolerem.. tylko straszne pieniądze chcą za to.. a JVP ma model 202 np, co o tym myślicie?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie Hydor Koralie 1, a ostatnio kupiłem JVP-101. Z Koraliami od początku problemem był hałas i to moim zdaniem potworny (porównanie do wiertarki udarowej jest jak najbardziej na miejscu). Pomogło troche włożenie gumowych podkładek. JVP od początku jest cicha a wykonanie bardzo podobne jakościowo, no może faktycznie ten kabel zasilający mógłby być solidniejszy.

Koralii drugi raz bym nie kupił, stosunek ceny do jakości u chińskich pompek jest rewelacyjny.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem tylko Tunze i Maree, ta ostania wylatuje z baniaka bo mocowania na przyssawki to totalna porażka. Pompa pomimo czyszczenia szyby i gumek co jakiś czas spada i robi totalną rozpierduchę z piachem w akwa.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używał jakiś chińskich wynalazków...

Uchwyt na magnes, są bardzo ciche i wydajne...

Narazie nie widze powodu aby wymienic je na cokolwiek innego

PS, pompu od 3 m-cy podłączone sa do elektronicznego wyłacznika czasowego i w cyklu 24h wyłaczaja sie i włączają 8 razy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w moim zyciu uzywalem Korali 1 w 94L ,po niej przyszly JVP-102 i 101 a teraz uzywam Tunze pomp,

Koralia 1 - cichutka na magnesie po tygodniu wogule jej nie bylo slychac

JVP 102 - po kilku dniach tez cicha, tylko jakies lekkie mruczenie slychac po polnocy,po pol rocznym uzytkowaniu zaczyna chalasowac a kabelek robi sie prawie jak plastikowy precik,trzeba uwazac przy czyszczeniu zeby nie ukrecic go.

JVP 101 - po kilku dniach sie dotara i jest ok. podobna sytuacja z kabelkiem jak jvp102.

Tunze - cicha, malych rozmiarow nic nie moge jej zazucic oprucz ceny, ktura jest wyzsza od wyzej wymienionych pomp.

A tak na koniec to JVP101 jedna mialem na ceramice a druga na metalu i ta wlasnie chodzila troszke glosniej.

Pozdrawiam Grzegorz.


Pozdrawiam.

380 + 170L SUMP, ATI 10x39w LIGHT,Deltec APF600,Eheim compact3000 obieg,2xTunze6055+ 2xTunze6045 cyrkulacja,55kg LR,30kg LS,top-up aqua-medica,Carbon,Balling i takie tam cary. http://www.ultimatereef.com/TOTM/2011_july/

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 3 jvp 102 dwie na ceramicznej ośce, dodatkowo jedna oś jest pęknięta a pompa pracuje cichutko .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JVP-101: dość cicha praca, niska cena, kiepska jakość wykonania. Czasem pompa nie chce wystartować, trzeba popchnąć wirnik.

AquaEl 2600: niesłyszalne, nie przenoszą wibracji na szkło, przy pierwszym czyszczeniu w obu pompach połamały mi się magnesy z osi (tworzące 'poduszkę magnetyczną', na szczęście trochę cierpliwości i opakowanie Kropelki umieściło je z powrotem na miejscu :waving)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Resuny 15000 2 sztuki dla poprawienia cyrkulacji kupiłem 2 sztuki JVP 102.Cena 45 zł za sztukę jest śmieszna.JVP pracują na zmianę co 2 godziny timer je przełącza.Obie JVP są ciche choć jedna na początku tarkotała.U mnie startują bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co jest podane na koncu wyglada ze powoli

zaczynasz budowac nowy baniak.Ciezko powiedziec

jakie pompy sa najlepsze.Karzdy z nas ma osobiste

podejscie do dobrania tego sprzetu.Sam urzywam vortech

x2 I bardzo jestem z nich zadowolony.Drogie sa one

ale efekty z nich sa ladne.Widzalem w akci dosyc fajne

rozwiazani(dosyc tanie)

http://www.oceansmotions.com

Maly filmik

Jest to system glowic ktore po wylaczeniu doplywu

wody zmieniaja pozycje wylotu wody.Cala Gliwica ma sprytne

rozwiazanie.Pod spodem ma miejsce na powietrze.jak woda idzie

to pcha ja do dolu.Jak woda nie idzie babel powietrzny

pch ja do gory.Jak woda idzie znowu pcha ja do

dolu I przekreca ja na inny zabek.W ten sposob robi

360 stpni I calosc tenku jest dmuchana.Oczywiscie

jak masz wielki bania trzeba dac 3-4 glowic.Cala przystawka

ktora to robi kosztuje trocho slono.Przy miejszych

tenkach jedna na srodku powinna wystarczyc.Sila tej zabawki

jest od ciebie zalezna Bo jaka chcesz pape dla niej mozesz

zalozyc.Pozatym jest zawsze dobrze ja zaczynasz

nowy baniak ulozenie skal przemyslec.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Sławek, co do ułożenia skał. Czytałem twój poradnik gdzie poruszałeś kwestie cyrkulacji. Tak przy okazji to ten poradnik to kawał dobrej roboty. Czekam (i pewnie nie tylko ja) na więcej.:waving

Widzę, że z tego tematu wyłania się dobry obraz pompek JVP. Czyli mamy taki DIT - dobre i tanie. :)

Proszę, o dalsze opinie. Myślę, że przeczytanie tego tematu przyda się każdemu przed zakupami. Wiadomo nie zawsze jest możliwość osobistego przetestowania, a zwrot takiego nieudanego zakupu czasem bywa kłopotliwy.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszee sie ze te noce nieprzespane po

14stu godzin pracy sie troche przydaly.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie marea 3200 chodzi non-stop. Po kilkdu dniach dotarla sie i byla bezszlestna. Zmiana polozenia glowicy poduje zwiekszenia halasu do mometu ponownego dotarcia. Nie mam problemu z przyssawkami.

Mam tez JVP 101 ale jest glosniejsza w stosunku do Marea, staruje bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Niedawno zmieniałem pompki z 2x TUNZE 6060 i jednej 6125 na 2x KORALIA 8 na sterowniku. Nie ukrywam że wahałem się między podobnymi produktami TUNZE jednak po włożeniu do baniaka pompek TUNZE i HYDORa o podobnej wydajności stwierdziłem że strumień z pomp HYDORa jest zdecydowanie szerszy natomiast TUNZE ma bardziej skoncentrowany. Wybrałem KORALIE 8 ponieważ przy 14000 L/h miesza mi bardziej w baniaku już przy wylocie a TUNZE pcha wodę na drugi koniec. Moim zdaniem obie firmy robią dobre pompy ale troszkę inaczej działające dlatego musimy sami sobie odpowiedzieć co jest najlepsze dla nas.

Pozdrawiam.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem już sporo pomp ale JVC są dobre po małych przeróbkach ale o tym Seb pisał, natomiast mam od kilku miesięcy jedną małą pompę Aquale reef 2600 i muszę powiedzieć że pompa super :waving rozmawiając z przedstawicielem firmy mówił że są plany realizacji pomp ok 10 000 L/h jeżeli będą się spisywać tak jak te małe to będzie super :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie uzywamy Tunze, niektore stare Turbellki maja jeszcze dumny napis: "Made in West Germany", to znaczy ze pracuja juz co najmniej 21 lat... Na zapleczu uzywamy Eheima i troche Hagena - Eheim znakomity jakosciowo, tak obiegowe jak i cyrkulacyjne. Na mniejsza skale uzywamy pomp Rio, do czesci odpieniaczy ale tez jako cyrkulacyjne - i sa one IMHO najgorsze z tych, ktore uzywamy - aczkolwiek zasadniczo tez dają radę :waving Tunze, Eheima i Hagena uzywam tez prywatnie i moge polecic. Popmy Marea - uzywalem wielu i z nimi byla taka troche loteria: niektore egzemplarze byly niemilosiernie glosne, czasami wirnik byl zle wykonany/wyciety i po naprawie pompa troche przycichala. Nie wiem, albo mialem pecha albo Marea ma troche klopoty z jakością.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze ugryzlismy temat troche z jednej strony. A mianowicie cena i cisza. A co z poborem energi i faktyczna wydajnoscia ktora czasami badzo rozni sie od tego co podal producent. Kedys juz pytalem jak zbadac wydajnosc pompy, ale wyszlo na to ze musialbym zorganizwac pracownie.

Dla mnie pompa ktora trzeba odpalac na pych chocby byla najtansza nie znajdzie uznania. Bo nawet tani sprzet powinien dzialac.

Sprawe bezpieczenstwa jednak powinna nabrac wiekszego echa.

Pekniety kabel to zagrozenie dla naszego zycia nie zaryzykowalbym

Maniac co z tymi obiegowkami RIO nie tak?

Gruby kabel jak u eheima czego z kolei nie ma tunze. Robiona na Taiwanie nie w Chinach:D

Tania, bezglosna, z malym apetytem na energie. Kultura pracy na piatke. Material jednak taki tak slaby ze ja juz przy pierwszej probie naciagniecia weza urwalem wylot.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami te Rio po prostu stają "bez powodu" i trzeba je restartowac, czasami tez po odlączeniu nie startują ponownie, poza tym bez wiekszych problemów.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chwale sie swoimi ale jak takie badanie

zrobili to okazlo sie ze prawie o 300 G/H

producent mniej podal na opisie.

I fajnie ze podales ten problem z bespieczenstwiem

naszych zabawek do baniakow.Bo niestety

urzedy ktore powinne dbac o nasze bespieczenstwo

bardzej dbaja o kawe I gazete jak zaczynaja

swoja otpowiedzialna prace.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267516 Grzegorz Dyzma :Kedys juz pytalem jak zbadac wydajnosc pompy, ale wyszlo na to ze musialbym zorganizwac pracownie.

Całkiem niedawno na to wpadłem... Pod wylot pompy na redukcjach (żeby pasowało) podpiąć (wręcz przykleić na taśmę na krokodyle) zwykły wodomierz i odpalić pompę na godzinę... Przepływ wody z pompy jest zaraz za wylotem na tyle silny, że spokojnie napędzi wiatraczek licznika. Może nie pokaże rzeczywistej wydajności, ale pompy między sobą da się porównywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Też stosuję cyrkulatory JVP (chociaż nie jestem pewien czy na wyspach nazywają się tak samo).

Wady - jak się ją rozłoży do czyszczenia to potem trzeba odpowiednio przykręcić protektor, bo może nie chcieć odpalić. Czasem po karmieniu trzeba je kilka razy włączać i wyłączać, bo potrafią pompować "do tyłu".

Zalety - cena :) JVP-101 kupuję po 15 euro, porównywalna mocą Tunze 6025 kosztuje 66 euro.

W zestawie dwa mocowania, przyssawki i magnes.

Są zestawy do zmiennej cyrkulacji z dwoma, lub czterema cyrkulatorami (4x3000l/h). Koszt za wersję z czterema to jakieś 140 euro, czyli okolice ceny samego tylko kontrolera od Tunze.

U mnie chodzą już 7 miesięcy i na razie działają :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No JVP siłą rzeczy kuszą cenowo a i nowości wprowadzają

racja z przyssawkami - bardziej wytłumiają falowniki

Obecnie nawet Chinczycy mają ekonomiczne pompki i nieduże kształtem JVP 100 i 200 - wypisz wymaluj koralie tyle ze mniej prądu zużywają :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Stosuje obie JVP 100 i JVP200.Rzeczywiście dużo mniejszy pobór prądu do poprzednich modeli JVP.

Jak na razie bardzo ciche i startują od razu.Dobra alternatywa dla drogich pomp. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem teraz Tunze 6085 8000l/h i nikt mi nie powie,że JVP 202 która ma teoretycznie 12000 podobnie dmucha.Zapraszam na porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.