Skocz do zawartości
chudy89

Pierwsza solniczka 43l!

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie wszystkich forumowiczów:)!

Jak każdy z Was po dłuższej przygodzie ze "słodziakiem", nabiera człowieka ochota na solniczkę, dokładnie tak samo jest też w moim przypadku. Temat pewnie jak każdy inny, jednak chciałbym prosić o pomoc doświadczonych akwarystów i rady dla nowicjusza. Sam wiem z doświadczeń z akwarystki słodkiej jak to ciężko tłumaczyć coś żółtodziobom, którzy dopiero wchodzą w temat, dlatego proszę o wyrozumiałość.

Trochę poczytałem, pogadałem z ludźmi którzy mają solniczki i doszedłem do następujących wniosków:).

Pierwsze solniczka powstanie w kostce 27l(30x30x30)- tak zdaje sobie sprawę z tego że jest to mała objętość, niezbyt dobra dla początkującego, i mogą być spore wahania parametrów. jednak mimo wszystko na początek chce spróbować w małym litrażu.

Początkowy pomysł obejmował samą żywą skałę+kaskade jako "filtracje", w kaskadzie miała być włóknina wymieniana co 3 dni i glony spagheti.

Jednak po kilku rozmowach zdecydowałem się na żywą skałę + odpieniacz wewnętrzny Resun SK-300. Za cyrkulacje odpowiadać będzie Koralia nano, jeżeli będzie potrzeba dołożę, Aquaela(350l). Zastanawiam się, też czy dodatkowo do LR+ resuna mimo wszystko nie dodać kaskady z glonami. Razem z żywą skałą chce też od razu dać LS.

Za oświetlenie posłuży nowa zabawka Aqualela 2x11W, ze specjalnymi świetlówkami w komplecie. Wydaje mi się, że licząc moc światła na litraż netto, spokojnie wystarczy patrząc, że na początek chce mieć jak najprostsze "zwierzaki".

Co do ilości i jakości żywej skały planuje około 4-5kg z frachtu. Chciałbym, żeby było w miarę, ale nie chce też zrobić placu budowy:D.

Z tego co czytałem planuje solić Preisem- sól kompletna nie wymaga suplementacji. Bańkę zaleje od razu wodą z funkcjonującego już zbornika, liczę iż krakowscy "słoni ludzie" wymienią solankę na złocisty napój:). Jeżeli jakiś Krakus będzie to czytał może odrazu dać z nać na PW.

A jeżeli już jesteśmy przy wodzie to spytam się czy konieczne jest używanie RO/DI, zastanawiam się czy na samym początku przy prostych stworzeniach samo RO nie starczy.

Jeżeli chodzi o życie to praktycznie nic o nim jeszcze nie wiem, ale jak każdy początkujący na sam początek planuje grzybieńcowate, i zoanthusy. Chciałbym tez Xenie. Ze zwierzaków liczę na poradę w czasie późniejszym myślałem jednak o 1-2 ślimakach Turbo(bądź innych)+ krewecie( Sexy Shrimp, Wundermani; oczywiście to albo to), i o ile się zmieści jakąś mała rybke, raczej coś prostego z rodziny babkowatych.

W zasadzie to chyba tyle, jeżeli przeoczyłem coś istotnego lub mój plan jest niespójny bądź błędny bardzo chętnie przyjmę krytyke a przede wszystkim wskazówki. Szczególnie jeżeli jest ktoś z Krakowa, kto mógłby poradzić gdzie u nas warto zaopatrzyć sie np w żywą skałę, lbu zwierzaki. Śmiało można pisać na pw:).

Z góry dziękuję za pomoc:)!


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego początkującego i uczącego się krakusa :-) nie będę osamotniony w nauce :)

Wiedzą się nie podzielę bo jak na razie skromna, jednak jak coś to doszedł ostatnio mi filtr DI wiec mogę się podzielić wodą :-)


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Wielkie dzięki za propozycję:)! Jak się okaże, że jednak nie można lać samego Ro, póki nie kupie sobie sam DI to z chęcią Cię "okradne" z kilku literków wody:D


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wielką chęcią:). Na pewno uda nam się umówić w jakimś dogodnym terminie odezwę się na pw. A tak czy inaczej obadam dokładnie Twój wątek:)

Edit literówka


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze posta pod postem co by podskoczyło do góry:). Bardzo proszę niech wyjadacze wypowiedzą się na temat mojej koncepcji. Chciałbym od początku wszystko zrobić jak trzeba:)


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym wczytywaniu się w forum, przerzuciłem się na sól Bio Active. Nie narzekam.

Co do życia pomyśl jeszcze o jakimś krabie fajne do obserwacji.

ps: nigdy nie miałem akwarium słodkowodnego.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wiesz ze jak wrzucisz skale z frachtu to parametry bardzo skocza do gory? Jak masz masz miec wode z dzialajacego zbiornika to moze pomysl nad odpowietrzona LR - moze nawet tez z dzialajacego zbiornika? Na pewno ulatwi Ci start.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super tester dzięki za radę. Myślałem o skale z frachtu bo mimo wszystko chciałbym obserwować jak te wszystkie stwory wyłażą ze skały, i jak to wszytko się rozwija. Przy odgazowanej nie ma aż takiego dreszczyka emocji, a tak to zawsze skała może sprawić miłą niespodzianke. Mam jeszcze takie pytanie co rozumiesz przez to ze frachtowa skała zaburzy parametry, chodzi o cześć życia które jest obumarłe?

Co do tego czy będzie frach czy odgazowana, pewnie ostatecznie zadecyduje to co będzie aktualnie na sklepie w Krk. Nie chciałbym akurat LR ściągać.


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz sciagac. Czasami na forum ktos chce sprzedac skale ze swojego akwarium. Jesli bylo dobrze prowadzone to jeden, 3 kilogramowy kawalek Ci wystarczy. Takiej ilosci raczej nikt dla Ciebie nie bedzie "sciagal".

Odgazowana nie zapaskudzi wody.

Na mile niespodzianki raczej bym nie liczyl kupujac z frachtu. Raczej na te inne.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani źle mnie zrozumiałeś, przez ściągnie rozumiałem zamówienie np z Gdyni, czy Warszawy. Po prostu nie widzę sensu dla 3-4 kg. Czyli generalnie minusem jaki ma fracht są obumarłe organizmy+ nieproszeni goście typu wieloczsety itd, a teoretycznym plusem zwierzaki które mogą zamieszkiwać skałe. A z odgazowaną jest tak, że nie ma niespodzianek, i obumarłych organizmów ale można raczej zpaomnieć ze cokolwiek mi z tego wyrosnie dobrze rozumiem:)?


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CHodzi o to ze pierwszym stadium w przypadku skaly z frachtu jest gnicie tego co umarlo w zakamarkach skaly. A to w tak malym akwarium oznacza dojrzewanie i wszystkie rzeczy z tym zwiazane.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tester już sprawę powoli ograniam. Bardzo pomaga mi Stani za co serdecznie mu dziękuję. Co do skały zapadła decyzja że będzie to skała" używana" od kogoś z forum ze zbiornika+ woda z działającej bańki. Myślę, że to przyspieszy dojrzewanie, i ograniczy problemy.

EDIT

Poczytałem, pogadałem i koncepcja się zmieniła. Nastraszony głosami o problemach ze stabilnością w 27l, decyzja zapadła co by kostkę powiększyć po 5cm z każdej strony i w ten magiczny sposób powstanie 43l morszczyzny:D.

Nadal chce oprzeć to na metodzie berlińskiej czyli dużo LR +LS , i dobry odpieniacz. Szkło będzie na przyszły tydzień, za cyrkulacje będą odpowiadać 2x Koralia Nano lub Koralia Nano + koralia 1, świecić będą prawdopodobnie dwie lampki Aquaela 2x11W.

Na sam początek zaleje zbiornik wodą z funkcjonującego baniaka, do tego 9kg żywej skały z rocznego działającego zbiornika , i odrazu pójdzie tez pewnie z 2-3kg LS.

Chciałbym się poradzić jeżeli chodzi o odpieniacz, bo powiem szczerze, że na niego nie mam zbytnio pomysłu. Zależy mi, żeby był zewnętrzny i w miarę rozsądnie jeżeli chodzi o przelicznik cena/jakość.

Kolejna prośba czy przy takiej konfiguracji potrzebna jest jakaś chemia na start? Jeżeli tak to co warto podawać, żeby nie lać czegoś niepotrzebnie


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy bedziesz robil cos w rodzaju przelewu i sump w szafce, czy wszystko bedzie zawieszone na sciankach ? Wiesz, troche tego sie zbierze...:tongues

Zadnej chemii na start nie bedziesz potrzebowal. Starym, znanym Ci sposobem, moze uda Ci sie razem ze skala dostac garsc piachu ze starego akwarium ? To nawet bakterii bys nie musial kupowac.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie Stani nie chce przelewu sumpa itd. Kostka docelowo będzie stać na biurku, a co do całego sprzętu który ma wisieć na zewnątrz ja jak na razie widzę tylko odpieniek, i tyle? O czymś jeszcze zapomniałem?

Co do bakterii to niektórzy mówią, że tak czy inaczej wypadałoby dać ZEOBAC i ZEOSTART, i już sam nie wiem...

Skała na pewno będzie "śmigana" ponad rok w baniaku od kolegi ireneusz2000. Z piaskiem zobaczę co mi się uda skombinować. Odrazu mam pytanie co do wody na początek, czy jeżeli będę zalewał wodą z działającego już zbiornika, jest mozliwość, żeby wymieszać wodę z kilku czy to średni pomysł? Chodzi mi o to, że ciężko może być na jeden raz wykombinować prawie 50l wody... I jeszcze jedna prośba jaki odpieniacz zewnętrzny byłby najlepszy?


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci tego RIO nano skimmer, bo jest do 80l, nie jest wielki i fajnie pieni. Będę próbował przez znajomego ściągąć wkłady do mojego, a może i nówkę bo obecny mam używany i trochę podniszczony, wiec mogę i jeszcze jeden spróbować ściągnąć, ale nie wiem kiedy to się uda.. Ale do tego czasu byś musiał bez skimmera wytrzymać...


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy, niestety odzew wątku za duży nie był, ale ja jestem twardy nie miętki;czytam rozmawiam i powoli wizja mojej nano rafy ukształtowuje się. Po raz pierwszy i nie ostatni chciałbym podziękować następujący osobom

Stani'emu Za cierpliwość i bezcenne rady udzielane na PW, Yogher'owi za godziny spędzone na gg, i odpowiadanie na moje jakże trywialne pytania Boft'owi za miłe spotkanie, wycieczka po krakowskich sklepach, i (przyszłą wodę DI) :). Ale do rzeczy, proszę wszystkich z doświadczeniem o komentarz, a przedewszytkim o radę co zrobić ze światłem...

Zatem na stanie jest już szkło OW (35x35x35) 43l brutto, do tego dwie koralie nano, + zestawik bakteri ZeoBac + Zeostart2. Jak wszystko dobrze pójdzie start nastąpi w sobotę:

1.8-10KG LR( w miarę dojrzała) + dojrzała woda

2.W poniedziałek dojdzie do tego okolo 5kg LS.

3.Wszystko to będzie sobie dojrzewać przez około 2-3 tygodni" na ciemno", lub z 1h światła 6500K jeżeli będzie coś sensownego na skale.(tutaj proszę o komentarze, wiem że glony bardzo lubią takie światło aczkolwiek ta godzina nie powinna zrobić wielkiej różnicy.

Dodatkowo dodawane będą bakterię. Myślę, że w takiej konfiguracji 2-3 tygodni powinny wystarczyć na wstępne domknięcie cyklu i wprowadzenie zwierzaków. Myślę za na pierwszy ogień już po 2 tygodniach do akwarium zawitają ślimaczki:).

Dodatkowo, w połowie przyszłego tygodnia akwarium zostanie wyposażone w WEWNĘTRZNY odpieniacz RESUN SK-300, zdecydowałem się na niego, z racji gabarytów, oraz braku sumpa. Dedykowany maksymalnie do 90l, myślę że przy docelowej obsadzie(cały czas nad tym pracuje, chciałbym 1szt Garbika+kilka kreweci)da radę, szczególnie w kontekście ilości LR,i LS.

Tym co mnie wybitnie męczy jest oświetlenie i tutaj bardzo proszę o rady. Planowane były 2szt lampek Aquaela 2x11W, jednakże mają pojawić się w sprzedaży dopiero od grudnia.... Pomysł zatem pada na

-Pokrywę DIY na kompaktach Narva 2x11W + 18W, z wiatraczkami. Minus mam dwie lewe ręce do tego typu roboty, a chciałbym żeby pokrywa wyglądała estetycznie, plus zapewne koszty.

-Opcja nr dwa do 2szt Lampek Solar Duo Boy każda po 26W, odpowiednio ze świetlówkami 10 000K a druga z aktyniką 30 000K. Minus dość wysokie koszty, plusy proste w obsłudze, każda z nich ma po dwie diody, estetyka. Świetlówki dostępne bez problemu w cenie podobnej do kompaktów.

Reasumując

Brawa dla kogoś kto przebrnął przez całość moich wypocin:D. Jeżeli macie sugestie, krytyczne uwagi itd śmiało piszcie:)!!


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Netto masz ok. 34 litry wody, moje skromne uwagi to:

1. Za dużo skały - 10kg to ilość lekko na 50l-60l netto

2. Dwie Koralie Nano zrobią Ci w 34 litrach jesień średniowiecza, jeśli nie planujesz SPS - to jedna wystarczy

3. Lampki - a nie myślałeś np. o Ikola A280? Mają taką długość, że "łapią" się na krawędzie przy 35cm szerokości akwa. W korale.pl można kupić ze świetlówką 10000k, wystarczy dokupić aktynikę od Narvy

4. Przy tej pojemności o utrzymanie jakichkolwiek ryb będzie ciężko, nie myślałeś, żeby zamiast na odpieniaczu "jechać" tylko na podmianach, ewentualnie zrobić odpieniacz "strzykawkowy" na kostkę i brzęczyk? Garbika osobiście odradzam, to tak jakby ktoś zamknął Cię do celi 2x2m...

5. Zeo odpuść - bakterie na start wystarczy słynny Hagen Cycle - nie da się przedawkować i są świetne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Radku dziękuje za cenne uwagi, zacznę od tyłu:D:

1.Zeo juz kupiłem po okazyjnej cenie więc po ptokach; mogę je wlewać czy raczej nie:D?

2.Co do ryb to wzorowałem się na baniaku Tomko, on ma w praktycznie identycznym baniaku 2 Błazny+ garbika, jak dla mnie to zdecydowanie za duzo dlatego chciałem tylko jednego Garbika, ale spokojnie jak podrośnie oddam/sprzedam/wymienie. Ewentualnie jakieś babki.

3.Co do tego nie zastanawiałem sie nad samymi podmianami, mimo wszystko chciałbym mieć jakieś zwierzaki na pewno krewecie, i zdaje mi się ze tutaj odpieniacz by się przydał.

4.Co do Ikoli w ogólnie nie brałem ich pod uwagę, z prostego względu mam jedna bodajze 9 czy 11W do słodkiego akwarium,wcale nie są tanie, a wykonane są paskudnie, obrzydliwie i byle jak... Sprawdziłem na korale.pl i wychodzi takie info Dzięki wysuwanym z boku podpórkom, lampke można umieścic nad pojemnikami o szerokości od 38 do 54 cm.Jak to jest do tego co piszesz, bo ze stopki widzę, że masz te lampy, jak je upchnąć na 35cm:)?

Jak myślisz czy te świetlówki od Solara dadzą rade bardziej mi chodzi o tą aktynike 30 000K?

5.Co do korali jeżeli faktycznie będzie wirowanie, to jak najbardziej jedna pójdzie w odstawkę

6.I na sam koniec co do skały, może faktycznie masz racje, aczkolwiek naczytałem się o tym, jak to jest ważne, że stanowi płuca zbiornika i że raczej nie należy na tym oszczędzać. Ile proponujesz, w granicach rozsądku:D?


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak :) Moje doświadczenia są raczej związane z bańką 200l. Kostkę 64l brutto/53l netto (40x40x40) sam obsadzam od jakiegoś czasu. Skały mam 10kg, dwie Ikole (10000k/aktynika) i 1 Koralię Nano, kraba, dwa ślimaki i dwie krewetki - Amboinensis i boksującą. Bez odpieniacza, karmiąc rozsądnie codziennie, na podmianach, mam parametry bliskie ideałowi, ale "czyszczę" wodę kaskadą z gąbką i włókniną płukaną codziennie. To fotka z góry, widać te wspomniane przeze mnie Ikole:

4177-z%20gory.jpg

Bez podpórek dodatkowych, kładzione bezpośrednio na zbiorniku, mają minimalny rozstaw 34,5cm. O świetlówkach od Solara nie mogę nic powiedzieć - nie mam o nich bladego pojęcia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super Radku wielkie dzięki za fotki i kolejne pytania:)!. Co do solarów nie chodzi mi o świetlówki same w sobie lecz o temp barwową aktyniki te 30 000K, w miarę to jest?

Co do odpieńka, mimo wszystko spróbuje, powiem tak mam go za grosze; dopiero zaczynam nie mając żadnego doświadczenia więc w razie jakiś błędów przekarmienia itd uratuje mi skórę. Jeżeli zobaczę, że jest wszystko ok nic nie stoi mi na przeszkodzie, żeby go usunąć:) Poza tym chciałbym mieć więcej niż 2 krewecie, może do tego jakąś babkę garbika odpuszczę:D?

Co do Ikoli wyrabiają Ci pod względem ilości światła w tej kostce? Wydaje mi się, że jezeli bym się na nie zdecydował to patrząc na ilość wody netto spokojnie dadzą radę:). Powiedz mi jeszcze, w jaki sposób one opierają się bez nóżek na szybie, są w jakiś sposób zabezpieczone po bokach, chodzi mi o to czy jak ktoś niechcący by trącił to jest możliwość, że się zsuną? I koljne ostatnie pytanie o Ikole, jeżeli położysz je na samym szkle, jak z "rozproszeniem" światła po zbiorniku wysokość nad taflą jest odpowiednia?

Gnębiąc Cie dalej co myslisz o tych bakteriach, Zeo i skalę 6-7KG starczy czy nadal dużo:)?


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę szczerze się przyznać, że nie mam pojęcia, jaką temperaturę barwową ma aktynika :) Może ktoś bardziej obeznany z prawami optyki i kolorymetrii Ci odpowie... Moje Ikole dają razem 36W - 18 białego i 18 wysokoenergetycznego. Spokojnie dają sobie radę - na samej górze mam dwa SPSy i rosną sobie powoli, na samym dole grzybek czerwony, który spierdziela :) bo ma za jasno... Ikole mają na bazowych ramkach rant, który zahacza się z boku o szybę - nie spadną, jeśli o to chodzi. Ich podstawowa wada - ale byłem tego świadom - to trudność w zakupie świetlówek PC 10000k. Samo rozproszenie przy bezpośrednim położeniu jest moim zdaniem wystarczające, choć nie centralne położenie świetlówki (8cm długości obudowy zajmuje elektronika) powoduje, że jedna strona jest nieco ciemniejsza, ale jest to mało zauważalne. Jest mały trik - uchwyty z pleksi, które widać na fotce (są skierowane na zewnątrz) można założyć... odwrotnie, tak żeby były skierowane do środka :D Podnosisz dzięki temu lampki i spokojnie wycentrujesz nad zbiornikiem.

Zeo nie używałem, nie mam więc zdania. Skały 6-7kg będzie OK - bierz nieduże, płaskie kawałki, to coś fajnego ustawisz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po raz kolejne wielkie dzięki:). To super, czyli jak "odwróce nóżki" to powinno ładnie się załapać na moje 35cm:)? Co rozumiesz przez problem ze zdobyciem tego kompakta do niej? Mała dostępność dystrybutor nie ma czy jak? Przez wysoko energetyczną rozumiem aktynike, zapewne Narva 18 W 20 000K:D? Ze względu na to o czym mówisz zrobię chyba tak że kupie dwie lapmki + compakta Narvy aktycznicznego, od razu będę miał na zapas 10 000K:D . Większych problemów, żeby samemu zmienić świetlówkę nie ma?

Co do skały tak będę kombinował, wszystko zależy od tego co będą mieć, w ostateczności będę rozbijał:)

A jeszcze jedno, co myślisz o tym dojrzewaniu na ciemno?


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz brać Ikole z 10000k, to kup w korale.pl - jedyny sklep, który tam wsadza od razu 10000k. Świetlówki aktyniczne tu:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=c87bd0f083bf&UID_p=ab2c23ca6b5b&UID=52be4d287436

A jeśli chodzi o dostępność PC 10000k 18W - po prostu jeszcze nie znalazłem sklepu, który by je miał luzem :) Świecę dopiero miesiąc, a już szukam źródełka, bo przecież za pół roku trzeba będzie wymieniać... Uprzedzając pytanie, nie sprawdzałem na korale.pl czy mają zapasowe :) Wymiana - wyciągasz, wkładasz.

Jeśli chodzi o dojrzewanie po ciemku - chyba bym tak nie robił... jednak światło w cyklu naturalnym jest niezbędne, na początku mniej (krócej) ale jednak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek a możesz napisać jaką mają szerokość te Ikole (rozstaw uchwytów) i wysokość ponad krawędzią akwa?


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.