Skocz do zawartości
fifek33

wilgoć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dokladnie ten sam problem mialem z wilgocią. Okna zaparowane na maxa, a w miejscu gdzie są duże okna balkonowe przy suficie ostre skraplanie. Już miałem pędzić po osuszacza, ale postanowiłem rozszczelnić okna w celu sprawdzenia jaki będzie efekt. I udało się, zero pary, ściany suche a wentylacja działa tak jak powinna (grawitacyjna oczywiście u mnie jest). Więc myślę, że w tą stronę trzeba iść, jęsli się ma dobrą wentylację oczywiście. Grzyb jeśli już jest to tylko chemia zlikwidujesz, ale najpierw musisz źródło tego grzyba zlokalizować.

Powiedz mi jeszcze fifek33 ile lat ma twoje mieszkanie?? Nowe czy stare budownictwo??

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar,

Poka no te kratki na zdjeciu albo daj info jak to można zamontować i czy można to samemu zamontować przede wszystkim, czy tez specjalisty muszą sie u mnie zjawić :)

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia ci nie pokażę bo nie mam,ale to firma zakładała specjalną frezarką,która zrobiła szczelinę w drzwiach i futrynie.Było to zrobione na zlecenie spółdzielni mieszkaniowej bo mieliśmy grzyby.To coś takiego

http://www.nawiewnik.pl/?p=nawiewnik_a_wentylacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podbijam temat...

pod momentu, gdy zrobiło się chłodniej na zewnątrz, a co za tym idzie okna w domu nie są tak długo i często otwarte zaczęła się skraplać woda na oknach. Wentylacja w domu jest grawitacyjna tzn. jest w kuchni, salonie, łazience. Na piętrze brak wentylacji. Od kilku dni czytam co tylko możliwe aby zapobiec wilgoci, a co za tym idzie w późniejszym terminie pleśni i grzyba. Zastanawiam się nad pokrywą na akwarium / obecnie korona /, bądź też zamontowaniem nawiewników okiennych. Objeździłem dzisiaj kilka sklepów i tych dużych i małych i tylko w jednym zaproponowali mi nawiewniki higrosterowane razem z montażem. Tylko, że koszt jednego to ok. 200zł, a okien w pomieszczeniu gdzie jest akwarium jest osiem... Montował może ktoś z Was we własnym zakresie takie nawiewniki nie mając do dyspozycji specjalnej frezarki? Jak już wcześniej wyczytałem w tym temacie czasami pomaga ustawienie okien na mikro wentylację i tak właśnie teraz zrobiłem... Jutro zobaczę, czy coś pomogło, czy jednak czeka mnie kolejny wydatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóż na dwóch oknach na początek w pomieszczeniu ze zbiornikiem i zobaczysz czy wystarczy.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że tam gdzie stoi akwa nie masz wentylacji. Zamontowanie nawiewników może nic nie zmienić bo nie będzie wywiewu.

Poprawna wentylacja polega na wymianie powietrza w pomieszczeniu. Ile wyciąga grawitacja tyle trzeba dopuścić i wtedy rozszczelnienie okien pomaga.Musisz zrobić wywiew w ścianie albo w dachu.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU źle mnie zrozumiałeś, a może ja źle to opisałem... Akwarium mam na parterze w salonie, a on jest połączony z otwartą kuchnią. Tak więc w jednym ale sporym pomieszczeniu są dwie wentylacje. W salonie jest również kominek do którego bezpośrednio z zewnątrz jest doprowadzony nawiew. Pewnie to za wiele nie daje, ale zawsze to coś. Jest możliwość zamknięcia tego nawiewu, ale dzisiaj na noc zostawiam otwarte. Dwa okna zostawiam na mikrowentylacji i zobaczymy. Jeszcze tylko dodam, że poprzednie akwarium podobnej wielkości jakie mam obecnie miało pokrywę i nie było żadnego problemu typu skraplająca się woda na szybach

Edytowane przez Michał BB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wentylację to trzeba tylko dostarczyć powietrza żeby nastąpiła wymiana.

Rozszczelnienie okien powinno załatwić sprawę.

Ja nie mam pokrywy tylko koronę,grawitację, rozszczelnione okna i zero problemów


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman a jak rachunki za ogrzewanie wygladaja ?Rozszczelnione okna w mróz trochę lipa grzejniki zwariuja.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiąc świadectwa energetyczne budynków muszę stwierdzić że największe straty ciepła są poprzez wentylację.

Ale nie daj się zwariować.

Jeśli nie zapewnisz właściwego obiegu powietrza w pomieszczeniu to grzejąc na maxa będziesz miał zimno,

Powietrze musi krążyć

Popytaj znajomego kominiarza


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to trochę dziwne, że z 300 litrowego akwarium tyle wody paruje, że woda się skrapla na szybach. Zwłaszcza, jak piszesz, że to spore otwarte pomieszczenie.


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zaznaczyłem w dolewce poziom wody, jutro będę mógł powiedzieć dokładniej ile paruje w ciągu doby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam cały czas okno zluzowane i nie mam Pary na szybach no chyba że jest duży mróz na zewnątrz, a w domu jest zazwyczaj cieplej to tylko rano się pojawia

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak ktoś się boi pleśni lub ją ma to proponuje wyszlifować to miejsce i pomalować mieszkanie lateksem np bondex ma dodatki zapobiegające grzybom i pleśnią, najczęściej farby akrylowe łykają wilgoć i pod nimi zaczyna gnić i pleśnieć.

Lateks niespecjalnie oddycha jedynie przy naprawdę wielkiej parówie może się zbierać woda ale zawsze można ściany przetrzeć gąbką.

Ja właśnie przyszłościowo tak poczyniłem zapobiegawczo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ja mam wilgotność w granicach 60%, akwa 200l, na poddaszu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i sprawa na chwilę obecną wygląda tak:

po pierwsze w prawie 24 godziny z akwa wyparowało ok 5 litrów wody,

a po drugie co mnie bardzo cieszy pozostawienie na noc dwóch okien w pozycji mikrowentylacji załatwiło sprawę :) tzn. rano na szybach praktycznie nie było żadnej wody :) mam nadzieję, że też tak to będzie wyglądało przy większych mrozach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Panowie, skraplanie wody na szybach może świadczyć o wilgoci w pomieszczeniu, ale też przemarzaniu i kiepskiej izolacji okna. Woda skrapla się tam gdzie jest zimno, zwłaszcza jeśli powietrze jest przesycone wodą. Tu kłaniają się pojęcia wilgotności względnej i bezwzględnej. Dostępne higrometry w większości mierzą wilgotność względną, czyli stosunek zawartości wody (pary) w powietrzu przy danej temperaturze, do maksymalnej zawartości wody w danej temperaturze, czyli wilgotność 80% w temperaturze 18stC nie jest równa wilgotności 80% w 24stC. Przy wzroście temperatury, przy tej samej zawartości pary wodnej w powietrzu (ta sama wilgotność bezwzględna), wilgotność względna spada. Im wyższa temperatura, tym większe parowanie. Im większa wilgotność powietrza tym mniejsze parowanie. Ruch powietrza nad taflą wody zwiększa parowanie.

Pokrywa załatwia dwa ostatnie - lokalnie zwiększa wilgotność i zmniejsza ruch powietrza nad taflą wody.

Pleśń na ścianach spowodowana jest raczej przemarzaniem niż dużą wilgotnością, tam zawsze skropli się para.

Mikrowentylacja w oknach zmieni sprawę o tyle, że woda skroplona na oknie może szybciej odparować (ruch powietrza). Na dłuższą metę nie jest to doskonałe rozwiązanie jeśli nie ma się dobrej wentylacji. Najlepiej zrobić wyciąg powietrza znad akwarium, ale to zwiększy parowanie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie polecić jakiś dobry środek w spryskiwaczu, którym zatrzymam rozrost pleśni i tego wszystkiego co zdążyło wyrosnąc?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marne szanse. I tak wyjdzie o ile będzie miał dobre warunki. Zlikwiduj przyczynę, skuj ścianę, wytynkuj i pomaluj.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również przeżyłem dylemat z wilgotnością w mieszkaniu. W chacie miałem do 72% wilgotności i parę na oknach. Jako, że chciałem wystartować z akwarium, a jak wiadomo akwarium morskie nieźle paruje to postanowiłem z tym powalczyć.

Sprawdziłem cug w wentylacji, nie wyglądało to najlepiej.

Postanowiliśmy zrobić wentylację wymuszoną. Zrobiliśmy otwór przez ścianę na zewnątrz (w miejscu gdzie miało stać akwarium) i wstawiliśmy wentylator na prąd.

Po godzinie pracy wentylatora efekt był żaden, więc dołożyliśmy jeszcze wentylator w łazience gdzie cug w wentylacji był b. słaby.

Zostawiłem oba wentylatory włączone na noc i rano wilgotność zeszła do 60%, a w kolejnych dniach do 54%. W tej chwili waha się między 50, a 60% a para na oknach nie występuje - dodam, że aktualnie mam akwarium, które razem w obiegu ma ok 700l :D


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 2 odkryte zbiorniki (w sumie 500litrów) i nie mam problemów z wilgocią (miszanie61m)\ - nawet powiem, że powietrze jest dużo lepsze. Obecne mam 43% wilgotności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja teraz na okres zimowy, akwarium przykryłem szybą i parowanie spadło o połowę.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem dokładnie tak samo tylko że poliwęglanem komorowym. Jest lżejszy od szkła i nie miałem problemu aby wyciąć otwór na lampę. Poza tym przykryłem 3/4 powierzchni sumpa. Parowanie spadło dużo więcej niż o połowę. No i grzałka już tak nie szaleje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja codziennie dolewam około 4,5-5 litrów do otwartego zbiornika o powierzchni 145x60 i zawsze mam wysoką wilgoć 55-60%. (nie chodzi o litraż tylko o temperaturę wody i powierzchnię zbiornika). W ten sposób przez 6 lat doprowadziłem dom do "kupy" - teraz zmieniam zbiornik na większy i na pewno będzie przykryty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.