Skocz do zawartości
Iceberg

Napowietrzanie...?...

Rekomendowane odpowiedzi

Ale bez testu na zawartosc tlenu wszelkiego rodzaju doswadczenia sa malo miarodajne. Jaki zatem polecacie wiarygodny test?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Grzegorz,wszystkie znane firmy robia test na zawartosc O2,widzialem gdzies nawet salifert'a...niestety nie wiem ,ktory z nich jest dobry.Masz racje,doswiadczenie mijaloby sie z celem,gdyby nie sprawdzic roznic testem...ja tylko wroze dobroczynnosci takiego natleniania z wygladu a przeciez z czasem kazdy akwarysta wie,kiedy jego zbiornik wyglada lepiej a kiedy gorzej...mam wrazenie ze woda po prostu odzyla...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocniej natleniona woda większy potencjał redox ,lepsze utlenianie ,a wiec bardziej krystaliczna woda to tak jak przy podawaniu minimalnej dawki ozonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale lepiej natleniać sumpa czy główny zbiornik ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już stosować taką metodę to chyba lepiej sump na to samo wyjdzie a estetyczniej góra bez Bombli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można to chyba na dwa sposoby zrobić. Albo tak jak piszesz sumpa, albo tylko w nocy główny zbiornik ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapakowałem jakieś 2 dni temu, odpieniacz na kostkę, bezpośrednio do akwa... @iceberg ma racje... korale najpierw się "schowały" a później fantastycznie napompowały:)

Już go usunąłem, ale ciekawe spostrzeżenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w glownym to troche porazka jak bedzie za duzo powietrza to lampy beda do czestego mycie.bable powietrz jak sie wydostaja na powierzchnie to zachlapia wszystko do 25 cm,nastepna sprawa ze znikna wszystkie gabki poodklejaja sie od skal,ja napowietrzam juz ponad rok,2 razy w tygodniu na 30 minut,


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbować zawsze można.Ja bym miał możliwość w komorze spadowej przed odpieniaczem,ale jest tam pompa i filtr polimerów więc nie wiem czy im nie zaszkodzą bąbelki powietrza.Może jednak w komorze z odpieniaczem to zrobię.Mam sporą kostkę i pompkę powietrzną,którą mieszam solankę więc tym spróbuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje następne spostrzeżenie jest takie ,że praca odpieniacza jest stabilniejsza ,tzn poziom wody w nim jest stały.Wczesniej były spore wachania i miałem problemy z wyregulowaniem go.Nie wiem ,może to akurat tylko mój odpienek tak reaguje,ale pewnie nie. Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem wczoraj 30 min. kamień napowietrzający.Specjalnie efektów nie zauważyłem.Spróbuję jeszcze kilka razy i bardziej przyjrzę się baniaczkowi i Ph.Napiszę swoje spostrzeżenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przy okazji chcialbym zweryfikowac kilka "zabobonow" o ktorych slyszalem przy okazji napowietrzania baniaka morskiego. Chodzi generalnie o to ze przy dodatkowym napowietrzaniu i slabym lapaczu babelkow pojawiaja sie mikroskopijne pecherzyki powietrza ktore na skutek laczenia sie w wieksze:

-zapychaja korale i gabki

-powoduja zapychanie skaly i gnicie w miejscach gdzie woda zostala wyparta przez powietrze- zwlasza od dolu gdzie powietrze jest uwiezione w zakamarkach skaly

-powoduja ze ryby "lykaja" wode z babelkami ktore (po laczeniu sie w wieksze) zostaja uwiezione w zoladku, powodujac najpierw zmiane w plywalnosci ryby a potem smierc z powodu braku mozliwosci trawienia

Dodam, zeby nie bylo nieporozumien, to sa nie moje "teorie". Uslyszalem je gdzies, albo przeczytalem.

Co do tematu to powiem ze jest bardzo interesujacy bo od dluzszego czasu walcze z niskim pH. Na pewno co zrobie to wyciagne wezyk od skimera za okno.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chyba takie napowietrzanie moze miec korzystniejszy wplyw na baniaki z korami twardymi.

W naturze sa przystosowane do taki warunkow. Po drugie cyrkulacja w takim akwarium jest o wiele silniejsza co napewno zapobiega zapowietrzaniu skaly. Co do ryb? dajcie znac jak ktos zauwazy jak ryba puszcza baki:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z moich spostrzeżeń - granatowa gąbka kąpie się w drobnych bąbelkach i nie narzeka, rośnie


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorszą rzeczą jest komplikowanie rzeczy prostych... :nono

Ja mam zwykła kostkę lipową, którą natleniam codziennie z godzinkę wieczorem ;) Życie ma sie bardzo dobrze, nie mówiąc o rybach które są wtedy wyrażnie ożywione.


160l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mierzyłem zawartość tlenu rozpuszczonego w akwarium, wychodziło 5,5-6,5mg/l (pomiar metodą Winklera, jako odpieniacz pracował miniflotor)) więc nie jest tak źle :nono


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ważna jest pora o której dokonywałeś pomiaru, pamiętasz moze kiedy to było(o której godzinie i jaka pora roku)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od października do listopada, około 40 dni, pomiary rano (powiedzmy przed 7) u wieczorem po 21 :nono (jak to dobrze prowadzić jest akwadziennik ;))


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie przyjemniej jest sprawic sobie po prostu odpowiedni do obsady odpieniacz ?:nono


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego i ja nie bede nic zmienal. Jedynie z ciekawosci kupie sobie test saliferta na zawartosc tlenu w wodzie. Jezeli cos okaeze sie nie tak w tedy bede dzialal. Po wsadzeniu nowego odpieniacza od Skiby zanim dopracowalem ustawienie pierwsze kilka dni mialem pelno babelkow i nadal mi sie to zdarza. Estetycznie porazka, brak jakich kolwiek zmian u w zachowaniu ryb. Korale z malymi polipamy zestresowane.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani... a nie przyjemniej czasem się nie odezwać, jak się nie ma nic mądrego w danym temacie do powiedzenia?:nono

U mnie [blue]bombelków[/blue] żadnych nie było, ale jak pisałem, zapakowałem odpieniacz na kostkę. Zainstaluje go sobie w sumpie, bo to fajna sprawa czasem zapuścić tak... wczoraj sprawdzałem, korale znów, najpierw lekko pochowały polipy, a później napompowane aż miło. (odpieniacz mam aż nad to wystarczający;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos Ci dxp napisze.

Jesli nie rozumiesz dyskusji to takie uwagi pozostaw sobie. Wyobraz sobie, ze kombinowalem w ten sposob kilkanascie lat temu. Kwestia bylo, czy kupic drogi odpieniacz, czy chrzanic sie z dodatkowa kostka, jak Ty to robisz. Moze to poprawilo wyglad korali i zachowanie ryb i jest dowodem jedynie na to, ze masz niedotleniona wode?

Nie mam pojecia, jakie masz akwarium i sprzet, bo nie raczyles tego napisac. Tobie nawet nie mozna pomoc.

Toczymy tu calkiem przyjemna i luzna dyskusje. Dyskusja nie polega na tym zeby sobie w cieplym potakiwac, tylko podac inna mysl i wysnuc wlasne wnioski. Ty wniosles tyle, ze napisales to co inni. Jesli to tak pomoglo to czemu tylko czasami podajesz powietrze ? Czy mozesz sobie wyobrazic, ze gdybys mial 2 x silniejszy odpieniacz to te babelki by nie mialy znaczenia ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie luzik. Zamiast łapać się za słowa śmignijcie do działu offtop i zobaczcie jak ładnie wulkan wygląda (i co przypomina)

A co do napowietrzania. Ja z miłą chęcią w ten weekend sprawdzę efekty w moim akfa.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.