Skocz do zawartości
remel

ReefMax z Rudy Śląskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Dziś zaczął się 5 dzień działania wymarzonej rafy. Wreszcie mam dostęp do morza :D

Całość zakupiłem w erybce bo są blisko.

Zestaw zawierał reefmax z szafką, dojrzałą woda oraz odgazowana skała ok 16kg i żywy piasek. Dodatkowo zamontowałem pompę cyrkulacyjną aquael circulator 2600. Wszystko działam poprawnie jedynie odpieniacz trochę dziwnie pracuje.

Po dwóch dniach od zalania wykluły się dwie rurówki (czerwone) i pozwolono mi umieścić kraba niebieskonogiego oraz ślimaka tectusa. po następnych dwóch dniach mam dodatkowo mithrax,krabik czerwononogi i 3 korale - szczepka clavularia, sarcopython i kawałek zoa.

kilka pytań:

1. Czy to trochę nie za szybko??

2. Dzisiaj pojawił się brązowy nalot na piasku, czy to normalne?

3. wykluł się jakiś dziwny zwierz gąsienica (5cm) z wieloma nogami w kolorze beżowym. Czy to jest groźne czy mogę zostawić?

Przepraszam za może głupie pytania ale jak się zaczyna podobno nie ma głupich pytań.

Każda pomoc jest dobra


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam.

Też niedawno wystartowałem także będziemy na podobnym poziomie doświadczenia :D

Też w miarę szybko wpuściłem życie, po tygodniu krab elegant, 2x Turbo, rozgwiazda piaskowa.

Po 1,5 tygodnia Sarco, Zoa, Clavularia, Grzybki, Sinularia, 2x Turbo

Po 2 tygodniach krewetka czyszcząca i grabik :D

Wrzuć jakieś fotki.

Pozdrawiam i zapraszam do oglądnięcia mojego baniaka, link w podpisie

ps. zakupy też robię w Zabrzu :D


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

1. Włożyłeś to nie ma sensu pytać czy za wcześnie. Sam sie przekonasz i nam powiesz. Obstawiam, że przeżyje

2. Normalne (pomyśl o zakupie absorbentów, wyprzedzajac kolejne pytanie zapraszam do działów dla początkujących oraz chemia: tam sobie poczytasz i bedziesz wiedziec co i jak)

3. Pewnie wieloszczet. Niech żyje. A tak to poczytaj o wrzucaniu zdjęć tutaj jak sie to robi - wtedy latwiej koledzy Ci pomogą. Co nie wiesz wpisuj w SZUKAJ powyżej, czytaj a następnie konfrontuj swoje spostrzeżenia, by sie uptwierdzić w zrozumieniu.

Takze zycze milej lektury i powodzenia!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie poniżej wklejam fotki całości oraz tej istoty.

f87e399f4d8763d8med.jpg

adc3d662034e25c4med.jpg

troszkę słaba ta fotka ale ...


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ułożenie skały, nawet bardzo ciekawe.

Stabilne ?

Sarco nie wolisz dac bardziej w poziomie ?


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest stabilnie ale walki trochę było :D

Sarco może jeszcze zmienić miejsce gdy dojdą inne koraliki ale na racie uwielbia tam chować się mathrix.

Podpiąłem dzisiaj osmoze i jakoś po 20min nic nie leci? trochę to potrwa?

Jeszcze jedno pytanie, jedna rurówka która była większa i piękna :D 4mm średnicy wygląda jakby miały jej się urwać wąsy (trzyma się na jednym włosku) czy to znaczy że umiera czy one tak mają?


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM ja wpusciłem po tygodniu krewetki kraby slimaki skałą miałem odgazowana z erybki po dwoch wpusciłem garbika i rozgwiazde piaskowa korale lps. po trzech 2 błazenki i pokolce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298772 grzegorz30reef :

WITAM ja wpusciłem po tygodniu krewetki kraby slimaki skałą miałem odgazowana z erybki po dwoch wpusciłem garbika i rozgwiazde piaskowa korale lps. po trzech 2 błazenki i pokolce

powiedziałbym, że trochę pojechałeś z obsadą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#298772 grzegorz30reef :

pokolce ?

ile szt i jakich weszło do Reef Maxa ?

Hepatusa i Zebrasomę widzę, coś jeszcze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mówiliście że pokolce się nie mieszczą w ReefMaxie


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam pytań...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już kiedyś przewidywał że będzie trzymanie błazenków w kuli na biurku.

Czekamy na dalsze wasze posty, oby nie w dziale szpital, bo szkoda żywych stworzeń.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale swoją drogą zobaczcie jak "nieuczciwi" są sprzedawcy. Przecież w sklepie na pewno powiedział jaki ma zbiornik i ile czasu od zalania.

- NIE WAŻNE... weź Pan tą rybke i tą i najlepiej wszystkie, to te ładne z filmu "Gdzie jest Nemo ?", dzieciaki będą zachwycone...

To, że chłopak nie ma doświadczenia i pewnie nie wie do końca co robi można zrozumieć. Każdy uczy się na błędach (szkoda tylko, że w akwarystyce każdy błąd równa się życie zwierzęcia) ale takich "sprzedawców" powinno się bojkotować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam witam kolegę z Rudy Śląskiej.

Na wstępie pogratulować startu morskiej przygody.

Ułożenie skały baaardzo mi się podoba - tylko taka moja rada - teraz jest gitara ale pamiętaj mithraxy i spółka mają sporo siły i jak się uprą żeby jakiegoś glona wyszarpać to potrafią zrobić mały nieład w akwa i pozrzucać troszkę.

Co do pytań:

1. Już ktoś napisał - teraz nie ma sensu myśleć czy za wcześnie itp.sam zobaczysz.Kraby, ślimaczki itp. nie obciąża ci akwa tylko pomogą w walce z glonami.

2. Brązowy nalot to norma - start cyklu azotowego. Poczytaj w dziale dla nowicjuszy - glonów na starcie może być cała paleta. Oczywiście życzę Ci jak najmniej - mi udało się wystartować bez problemu 01.09.2010 a akwa dziś wygląda tak: Moja nanorafa, a mój jedyny problem glonowy to niewielki bordowy nalot na piasku.

3. Też obstawiam na wieloszczeta. Niech żyje - jest jasny więc nie powinien robić szkody, z racji gabarytów może ci drażnić korale.

A teraz z innej beczki - wiem że dopóki sie nie zaleje akwa to można oglądać w sklepie, czytać i zakładać że Ja NIE będę się spieszył, jednak po zalaniu trudno wejść do sklepu i wyjść z pustymi rękami. Jednak PAMIĘTAJ - SPIESZ SIĘ POWOLI A ZAŁOŻYSZ AKWA SZYBCIEJ I TANIEJ !!!

Ja jak ustabilizowałem akwa zacząłem wkładać życie powoli ale sukcesywnie.Dlatego też nie będę Ci mówił że masz czekać wieki na wkładanie korali, ale skoro pojawiły się pierwsze glony to na razie dałbym sobie spokój. Kiedy ogloni ci korale to już nie będzie tak wesoło. Nie mówię że będzie tragedia tylko po co....Ja jestem daleki od stosowania chemii.

Już to pisałem na forum ale napiszę jeszcze raz. Korale same ci dają znać że coś nie tak. Jeśli jest wsio oki i sie otwierają NIE kombinuj aby "poprawić" warunki w akwa.

Dla przykładu - ja mam w akwa NO3 ok 22 - 25 i PO4 ponad 1 - mam miękasy i LPS-y i wsio szaleje co widać na foto i nie kombinuje, bo wiem że jak zacznę zbijać PO4 lub NO3 to mi to akwa "pierdyknie". Jak się korale przestaną otwierać, pompować itp. wtedy pomyślę.

Ach...sie rozpisałem, ale cóż tak już mam jako zawodowy akwarysta. Lepiej czytać coś w tym dziale niż pisać posta w szpitalu lub targowisku - "Sprzedam całe akwa- "z życiem".."

P.S Jakbyś coś chciał z mojego akwa typu - xenia, sinularia, grzybki, clavu - daj znać na priva zrobie szczepki w atrakcyjnej cenie.

Powodzenia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298853 TomekSz :

Ale swoją drogą zobaczcie jak "nieuczciwi" są sprzedawcy. Przecież w sklepie na pewno powiedział jaki ma zbiornik i ile czasu od zalania.

I właśnie dla tego erybka dla początkujących to zły wybór.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę reklamować tego sklepu (Zabrze) . Ale chodzę tam od ponad 1 m-c wybierając sprzęt i nigdy nic mi nie wciskali a wręcz przeciwnie odradzali zakup zbędnych rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak... to dobrze doradzili.. hepatusa i zebrasome do 90 litrów wody i to okazy już nie takie małe.. gratuluje... pomijając fakt że zbiornik nie jest dojrzały...

Widzę też tridacna... grubo... mam wrażenie że Tobie nie chodzi o dobro zwierząt... tylko o to a byś miał na co popatrzeć...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298853 TomekSz :

Ale swoją drogą zobaczcie jak "nieuczciwi" są sprzedawcy. Przecież w sklepie na pewno powiedział jaki ma zbiornik i ile czasu od zalania.

- NIE WAŻNE... weź Pan tą rybke i tą i najlepiej wszystkie, to te ładne z filmu "Gdzie jest Nemo ?", dzieciaki będą zachwycone...

To, że chłopak nie ma doświadczenia i pewnie nie wie do końca co robi można zrozumieć. Każdy uczy się na błędach (szkoda tylko, że w akwarystyce każdy błąd równa się życie zwierzęcia) ale takich "sprzedawców" powinno się bojkotować.

Czyli że czytać nie potrafi? Bo wystarczy wklepać w google nazwę ryby i już wiadomo, że się nie nadaje. Zawsze można na forum zapytać... Jestem klientką kilku warszawskich sklepów i NIKT mi nie wepchnął (ani nie próbował) ryby, która się do mojego zbiornika nie nadaje. Ostatnio kupowałam borsuka, dostałam kilka ostrzeżeń że rośnie z niego wielkie bydle i czy na pewno mam odpowiednie akwarium. Kilka razy odradzono mi zakup nie próbując wciskać nic na siłę, co by stratę zniwelować. Czyżby same szczęśliwe przypadki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"remel" po prostu chciał te ryby mieć i mu sprzedali !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298873 Warszawiak :

mam wrażenie że Tobie nie chodzi o dobro zwierząt... tylko o to a byś miał na co popatrzeć...

Gdyby w akwarystyce chodziło o dobro zwierząt, to w domach mielibyśmy baniaki ze słoną wodą skałą i glonami!


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#298874 Ewaise :

Ostatnio kupowałam borsuka, dostałam kilka ostrzeżeń że rośnie z niego wielkie bydle i czy na pewno mam odpowiednie akwarium. Kilka razy odradzono mi zakup nie próbując wciskać nic na siłę, co by stratę zniwelować. Czyżby same szczęśliwe przypadki?

Magda

musiałaś być w sklepie na Pradze, bo z Woli wróciłabyś z dwoma borsukami i z 20cm hepatusem pod pachą :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298882 DarekB30 :
#298874 Ewaise :

Ostatnio kupowałam borsuka, dostałam kilka ostrzeżeń że rośnie z niego wielkie bydle i czy na pewno mam odpowiednie akwarium. Kilka razy odradzono mi zakup nie próbując wciskać nic na siłę, co by stratę zniwelować. Czyżby same szczęśliwe przypadki?

Magda

musiałaś być w sklepie na Pradze, bo z Woli wróciłabyś z dwoma borsukami i z 20cm hepatusem pod pachą :D

Hehe, przyznam że na Woli nigdy w sklepie z morszczyzną nie byłam. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem dodac ze ryby pływaja od miesiaca wszystko jest ok korale otwieraja sie wszystkie nawet lepiej niz w sklepie zanim je kupiłem w erybce odradzali mi tak szybko cos wpuszczac ale nie ukrywam ze parametry wody były bardzo dobre . podmieniam wode co tydzien 15litrow tez ze sklepu i wszystko chula wiec nie wiem czemu kolega uwaza ze ma mi cos pasc.

nawet ryby nie mialy ospy po wpuszczeniu były po dobrej aklimatyzacji kolega tez ma reefmaxa ponad rok i tez ma taka obsade jak ja i wszystko dziala jak powinno. tylko roznica jest u mnie taka ze ja zamierzam sie przeniesc do wiekszego zbiornika za półroku a nie meczyc zwierzeta w 90l naraz sa małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#298893 grzegorz30x :

chciałem dodac ze ryby pływaja od miesiaca wszystko jest ok korale otwieraja sie wszystkie nawet lepiej niz w sklepie zanim je kupiłem w erybce odradzali mi tak szybko cos wpuszczac ale nie ukrywam ze parametry wody były bardzo dobre . podmieniam wode co tydzien 15litrow tez ze sklepu i wszystko chula wiec nie wiem czemu kolega uwaza ze ma mi cos pasc.

nawet ryby nie mialy ospy po wpuszczeniu były po dobrej aklimatyzacji kolega tez ma reefmaxa ponad rok i tez ma taka obsade jak ja i wszystko dziala jak powinno. tylko roznica jest u mnie taka ze ja zamierzam sie przeniesc do wiekszego zbiornika za półroku a nie meczyc zwierzeta w 90l naraz sa małe.

Mój mały hepatus w 4-miesiące podwoił swoją długość. Trzymany w takim małym zbiorniku może skarłowacieć. Do tego ta ryba dużo i szybko pływa...

Ja nie rozumiem jednego, za pół roku ma być większe akwarium (btw jakie?), co szkodziło poczekać te 6 miesięcy z zakupem pokolców?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki za off top[czy jakos tak] ale czytajac takie posty czlowiek sie zastanawia do czego jeszcze mlodzi akwarysci sie posuna?to juz jest przegiecie na calego :D,niedlugo po pierwszym dniu juz beda akwa z pelna obsada i dziesiatki "niepotrzebnych pytan" :banghead


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.