Skocz do zawartości
jaczal

Poznawanie morskich zwierząt [140L]

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc Jaczal. Rzeczywiscie ciekawy watek sie robi. Na pewno bede sledzil postepy.

Bardzo mi sie spodobala podpowiedz NaCl: "wsypać łyżkę piasku, okruch skałki i szklankę wody". Jak jakas czarodziejska mikstura na zycie :). Ale bardzo madra. Mysle, ze to by bardzo przyspieszylo caly proces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301893 NaCl :

Spodobał mi się Twój projekt - zrobić coś z niczego, czyli skąd wziąć życie :)

Jutro jest piątek. Przed smażeniem ryby odetnij 1-2 cm3 i wrzuć do wody niech gnije i rozsiewa życie.

Makroglony nie wezmą Ci się ot tak sobie, ale o glony jednokomórkowe lub nitki to się nie martw w powietrzu są ich zarodniki - po jakimś czasie powinny się pojawić.

Oczywiście fajnie by było wsypać łyżkę piasku, okruch skałki i szklankę wody - wszystko z działającego zbiornika - na księżycu o życie ciężko.

Co do zarodników w powietrzu hm... Jeśli ktoś mieszka na wielkiej rafie koralowej, to na pewno coś się znajdzie. Ale u nas to chyba głównie bakterie kiszące ogórki i kapustę :) A nawet jak zzielenieje to bedą to nieodpowiednie glony- lepiej dostarczyć te waściwe.

Co do karmienia bakterii - mozna wrzucić kawałek ryby, nasikać czy dodać kupioną odżywke dla bakterii. Tak czy inaczej trzeba mierzyć azotyny,azotany i fosforany


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300197 arrowb :

witam, salbo co wygladaja te "dekoracje" ? nie lepiej byl wlozyc zywa skale + cermike?

A moim zdaniem wlasnie te dekoracje wygladaja rewelacyjnie ! :kapelusz Chyle czolo dla Twojej cierpliwosci i wytrwalosci :) Zapakuj sumpa zywa skala, kup zestaw startowy Prodibio i bedzie super :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija tydzień od wprowadzenia dwóch korali.

Gorgonia Capnella

W czwartek zleciłem wykonanie testów wody. Zrobili te które mogli i prawdopodobnie za pomocą "Sera", więc??

pH - 8,5 moje 8 "Salifert"

KH - 9 dkH

NH4 - 0,1mg/l

PO4 - 0,25mg/l

Przy okazji, dostałem garstkę glonów nitkowatych i zaraz umieściłem je w siatce ekranu filtra. Teraz przynajmniej ruszy filtracja i powinny spaść fosforany.

Filtr

Pytam się! Czy ktoś wie, gdzie znajdę na forum, listę mierzonych parametrów wody z podaniem ich preferowanych wartości. A może ktoś doświadczony mógłby taką listę opracować? Latanie po postach i spisywanie, potem szukanie wartości wymaganych już mnie meczy. Zawsze pracowałem na normach i tego się trzymałem. Jak można podejmować działania nie mając norm?

Pewni goście napisali książkę poradnik "Pierwsze akwarium morskie" i można ją o kant du... potłuc. Kiedyś książki rzeczywiście pomagały, teraz chyba chodzi tylko o kasę. Wszyscy mają talent i piszą.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaczal - ja zaczynałem bardzo podobnie - skała z grysu koralowego mieszana z cementem portlandzkim białym - bez żywej skały się nie obejdzie - życie musi się z czegoś zaszczepić. Pierwsza fotka to po 2 miesiącach od startu w solance i po miesiącu od dodania skały żywej - algi wapienne powoli zaczęły się pojawiać :) Najlepiej jak dodasz kilka średnich kawałków żywej tak, żeby była jak największa różnorodność mikrożycia. Algaescrubber nadaje się do działającego zbiornika, gdzie algi też będą miały spore żródło pożywienia - u mnie ostała się tylko siatka na spływie (dobrze natlenia wodę). Druga fotka to wrzesień - do tego czasu odpieniek był zbędny, ale jak zaczęło się wszystko za bardzo zielenić :) to odpieniek ruszył. Ostatnia fotka to aktualnie, po dodaniu sporej ilości skały żywej :)

W takich systemach jak nasze jeszcze bardziej trzeba uważać na dodawanie nowego życia - POWOLUTKU :)

Moim zdaniem mierzenie parametrów i podmiany możesz sobie odpuścić do czasu jak żywa skała poleży u ciebie przynajmniej ze dwa miesiące :D

]


330+80L z miękasami, HQI 150W+24W, Deltec APF600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

Mija miesiąc od wystartowania. Wprawdzie ze skromną obsadą, ale jednak. Niewtajemniczeni goście buzie otwierają i chwilami zastanawiam się czy nie trzeba będzie reanimować :D.

A mówiono mi, gdy kupowałem pierwsze korale, że będzie bagno i tylko żywa skała. Najprościej byłoby zamówić gotowy zestaw już z pełną obsadą i tylko siedzieć ze szklaneczka koniaku i podziwiać. Ale to nie ta sama satysfakcja.

Póki co, od chwili zaczęcia podawania Koral ABC (połowa grudnia) zaczęły pojawiać się glony zielone, a po świętach zauważyłem wszędzie mnóstwo bordowych plamek glonów wapiennych. Oby tak dalej.

Jedne zapewniają prawidłową pracę filtra glonowego, drugie zmienią kolor skały na bardziej przyjazny oku.

Pocieszające, że korale mają spore przyrosty, więc oprócz tego, że żyją to ich przybywa. Zastanawiają mnie tylko zoa..., pięknie się otwierają, lecz nie przybył im żaden polip - czy jak to nazwać? - jest tych słoneczników 12.

Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć co posiadam w moim "Oceanie" to zapraszam do dziennika.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od trzech dni jest więcej zwierząt:

- krab porcelanowy,

- wężowidło,

niestety mogę je oglądać na razie, tylko przy latarce. Ciekawe czy się to zmieni.

- Quadricolor (Nie wiedziałem, że co kilka godzin się załatwia i na noc idzie spać. Ciekawe obyczaje? Nie powiem ma również niezły apetyt.)

-Cladiella

4794-quad0.jpg4794-quad1.jpg4794-clad.jpg



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już trzeci miesiąc. Odpukać :) wszystko funkcjonuje i żyje mając niezły apetyt. Muszę jednak zwiększyć obsadę korali, gdyż karmiąc (2 kostki) ryby nie ma komu zjadać pyłu, więc dostają tylko jedną kostkę. A płukając mrożonki wylewa się jedzenie dla korali - szkoda.

Woda:

Zasolenie - 1,0230

pH - 8,0

KH - 10,9

Mg - 1500

Ca - 430

PO4 - 0,00

NO3 - 5

Parametry poza Mg są zadziwiająco stabilne i czasami myślę, że coś jest nie tak, albo z wodą, albo z testami. Dziwny jest ten skok ( w trzy tygodnie) magnezu. Może 2ml/tydzień Korall ABC było za dużo, przy tak małej ilości korali. Już drugi tydzień nie dozuję i czekam, czy zacznie spadać. Jeśli nie spadnie, będzie to oznaczało być może oddawanie Mg przez skały.

Zastanawiam się czy podnieść pH, gdyż z testów Saliferta nie wynika czy jest 7,8 czy 8,2.

Może warto troszeczkę podnieść przy KH 10,9? Czy ktoś mi doradzi?



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czwarty miesiąc. Od tygodnia zadomowiły się SPS-y i LPS-y, a właściwie to od 2 tygodni, bo chęcią sprawdzenia środowiska kupiłem Montipora Digitata i Euphylia Paraglabresceny. Widać było, że są zadowolone więc dobrałem im towarzystwo. Część korali jest po przejściach. Jak to w życiu. Korale twarde wzięły się z tond, że mam bardzo wysokie KH i muszę nad tym zapanować. Jedynym rozsądnym wyjściem było wprowadzenie do środowiska pochłaniaczy węglanów.

4794-17-03-5928.jpg4794-17-03-5940.jpg

Muszę przyznać, że zastosowanie 'AlgaeScrubbers' było bardzo dobrym posunięciem. Parametry wody jak wzorcowe, karmię ryby jak chcą. Czasami daję im nawet 3 kostki (5 ryb młodych) i do tego niektóre kostki miksuję, aby korale też miały frajdę. Właściwie to mogę dawać więcej, ale boję się o nadwagę ryb :).

4794-17-03-5937.jpg4794-17-03-5938.jpg

Tak naprawdę glony zaczęły dopiero ładnie rosnąć dopiero, gdy zacząłem dozować żelazo. Najpierw sprawdziłem patent z umieszczeniem w bajpasie pompy głównej (mam nad wymiarową) drutu ze stali niskowęglowej. Rozwiązanie dobre, jeśli chodzi o dozowanie, ale niepraktyczne, gdyż po ok. 3, 4 dniach powierzchnia obklejała się czarnym osadem (pewnie węgiel) i blokowała uwalnianie się jonów żelaza. Teraz dozuję wieczorem po 2 krople 'Florowit - mikroelementy -żelazo). Poziom żelaza mierzony około południa 0,02>0,05. Jest to jednak kłopotliwe - codziennie pamietać - wiec rozmyślam jak zrobić prosty dozownik na strzykawkę.

No i koniecznie muszę zwiększyć w niedalekiej przyszłości ilość światła. Mam już kupioną taśmę LED SMD 5050/6000K-7000K



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, trochę ta barwa taśmy led mi nie odpowiada. 6000k\7000k = 6500k trochę żółto. Niedało by się kupić drugiej np. takiej: http://allegro.pl/tasma-listwa-600-led-smd-12v-5-metrow-4-kolory-i1392517500.html


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam białą 10000-14000K i niebieską. Przeczytałem materiały z badań amerykańskich naukowców i z nich wynika, że najlepsze przyrosty korali odnotowano w widmie 6800K. Fakt, że im wyższa temp. widma tym atrakcyjniej wygląda życie, ale trzeba myśleć również o życiu.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja Ledy mają słabszą barwę od świetlówek, czy żarnikow HQI, a korale i tak najszybciej rosną przy nich. Zrobię nie długo mały eksperyment z tą barwą i zobaczymy, możę okaże się, że świetlowki 6500k są lepsze niż 10000k.


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od 3 dni dorzuconą w zestaw T5 24W PHILIPS MASTER TL5 965 6800K światło trochę mniej (metalowe) cieplejsze kolory skał i życia troszkę bardziej pastelowe. Glony, bez zmian nic nie przybywa drastycznie, jest jak było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do glonów? Zbiornik mam oświetlony światłem dziennym od południa, północy i od góry. Glony zielone rosną, ale to raczej zielony nalot, nie wiem czy grubości 0,2mm. Prawdziwe długie glony mam tylko w filtrze.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że kiedyś wpadka nastąpi i tak się stało.

Od samego początku miałem wysokie KH(10,9), a od początku marca skoczyło na (12), postanowiłem wprowadzić SPS-y. Posuniecie było dobre, gdyż twardość w trzy tygodnie spadła do (11,2).

I w tedy zamarzyło mi się podnieść pH do bardziej pewnego powyżej 8,0 -salifert ma małą dokładność skali- za pomocą węglanu sodu (5ml/140L) - jak to radzą w fachowych publikacjach - i się zaczęło.

Twardość skoczyła do KH16, w ciągu tygodnia spadła do (14). Rozważałem wykonanie podmian, ale ponieważ zaczęła spadać, uznałem, że SPS pobierają i dam im czas na działanie.

Niestety, teraz już wiem, że dopóki się nie struły to pobierały węglany, później twardość stanęła na (14) i rozpoczęła się agonia. Ale mnie akurat przez tydzień nie było w domu.

Nauka:

1 - Nie ingerować w to co jest w normie - pH 8, a czy 7,8 lub 8,2, a jakie to ma znaczenie jeśli jest OK.

2 - Jeśli jakiś parametr ulega gwałtownej zmianie - nie liczyć, że system sam się upora z problemem.

Od wczoraj zacząłem robić podmiany, co drugi dzień po 15%, może uda się chociaż część SPS uratować.

Cóż nauka kosztuje.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już trzeci dzień jak nie zaobserwowałem pogarszania się sytuacji. Wygląda na to, że cały proces utraty tkanki się zatrzymał. Pytanie tylko czy zaczną przyrastać.

Przed tragedją

4794-przed.jpg

Po tragedii

4794-po.jpg



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie pisałem. No cóż, ciepło na podwórku więc przybywa zajęć. Zbiornik po wpadce ze skokiem KH z 10 na 16 i padniętymi ledami, wreszcie się unormował i od trzech tygodni to, co ocalało (SPS) ma się dobrze i i raduje się moje serce na widok przybywania tkanki. Szkoda tylko, że tak dużo straciłem. Urlop się skończył więc niebawem wrzucę kilka fotek.

Jestem mile zaskoczony moją wodą RO. Przez 8 miesięcy osmoza stała zalana lecz nie używana, od uruchomienia zbiornika minęło 7 m-cy i przez ten czas nie miałem pojęcia jaką mam wodę.

Dziś dostałem przesyłkę z TDS-3 i płynem kalibrującym za niecałe 100zł.

post-10464-0-81671300-1308233201_thumb.jpg

Po pomiarach okazało się, że mam TDS 3 ppm. Spodziewałem się większego wyniku, więc jestem zadowolony.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tydzień minie rok od zalania mojego "Oceanu".

Nie powala na kolana, ale mam przy czym spędzić wolny czas. Nacieszyć się, zdumieć i niepokoić dziwnymi zachowaniami zwierzaków. Nie wszystkim zwierzakom się podobało u mnie, ale są też wierni i twardo się trzymają pomimo niemądrych działań ich opiekuna. Niektóre nie mogły znieść niewoli, a ja ich zejścia. Aaaa i nie mogę już znieść tych zielonych glonów, zeskrobuję, przerywam i wiecznie coś zawadzę łapą, a potem muszę kleić. No cóż taki już los akwarysty, ciągle z czymś walczy.

Całe szczęście, że nie muszę walczyć z filtrem, do którego byłem przekonany - Do słuszności założeń. - ale niezbyt pewien skuteczności.

Proszę podziwiać i się nie krępować z krytyką ).gif

post-10464-0-94756800-1323543250_thumb.jpg post-10464-0-16054400-1323543278_thumb.jpg post-10464-0-52471300-1323543304_thumb.jpg



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny zbiornik. Tylko zastanawia mnie jedna sprawa, o ile wiem posiadasz algaescrubber więc czemu jest tyle zielonych glonów w akwarium.

Druga sprawa jeśli już są to są ale widzę że posiadasz dużego borsuka który jest dobrym glonożercą i powinien Ci te glony opędzlować już dawno.

Może zbyt dużo karmisz i nie ma on już apetytu na glony a przy okazji szczodrze karmiąc użyźniasz wodę i pobudzasz glony do zbytniego rozwoju.

Ponadto zdjęcie wskazuje że było robione z małą domieszką światła aktynicznego więc może i tu być przyczyna zbytniego porostu glonów.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony pojawiły się z latem, gdy zbiornik był intensywnie oświetlony przez słońce.

Borsuk! Zajada się Wakame, a na nitkowate nawet nie spojrzy, jak reszta - 4 kraby pustelniki i Salarias. Jedzą meszek i wapienne,a długie nitki zostawiają dla mnie. Nadzieja w Dobalelli, którego mam zamiar kupić.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium fajne ,opis jeszcze lepszy bo szczery i prawdziwy :clapping ale czym ty oświetlasz ? :help1 tam jest po prostu jakoś żółto


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolabella pozera wszystkie w zastraszającym tempie.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło mam na taśmach LED smd5050 6KK-7KK, a zdjęcia robiłem z ręcznie ustawianym balansem bieli, a że nie mam jeszcze wprawy w obsłudze Nicon-a D-90 wiec wyszło tak jak jest. Inna sprawa, że mam trochę za mało światła i za mało kasy na razie, na gruntowne zmiany oswietlenia.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:( 24W w LEDach 6kK-7kK? :( Jeżeli chodzi o Nikona D90 to: naciskasz przycisk ?/kluczyk (nad nim jest napisane WB) - znajduje się on na lewo od wyświetlacza - i trzymając go kręcisz rolką pod kciukiem, aż na górnym ekranie pojawi się znaczek [K], następnie (nadal trzymając guzik WB) kręcisz rolką pod palcem wskazującym aż pojawi się 7000. Puszczasz WB i robisz zdjęcia. Później przestaw WB na [A], żeby robić zdjęcia w "normalnych" okolicznościach. Chyba, że jednak masz Nicona D-90, to tam może być trochę inaczej ;)

Bardzo ciekawy aquascaping, widać, że się przy nim napracowałeś. Pozdrowienia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.