Skocz do zawartości
k0k0z

LED czy HQI - Konkrety warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Nadal zero konkretów na temat samego oświetlenie pochodzenia erybka.pl/

Na prawde nikt nie zakupił takiego ?

Jestem skłonny zakupic je bo moim zdaniem są warte, długo im świecą nad tym zbiornikiem z twardymi, w tamtym roku już myślałem o tym i już wtedy te lampy były zawieszone.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do Jacek_Lublin - on Ci powie :googleye


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszak Przemek Ci napisał kilka postów wyżej... Co jeszcze trzeba ?

#300974 Przemek :

@boro75

W lampach tego typu (Erybka, Rev.1 z RS i pozostałe z Baisheng Lighting) są użyte diody 1W - firmy Nichia,Epistar.

Diody te standardowo mają około 90lm/W - jesli chodzi o CRI czy temperaturę barwową - to są niezłe modele, jednak problemy może sprawić:

- chłodzenie - dosyć głośne, kratka ma tendencje do zapychania się

- radiator - a właściwie płytka aluminiowa ber perforacji jest wklejona tak - że w przypadku uszkodzenia którejkolwiek z diód - bez cięcia obudowy może się nie obyć(a więc obudowa do wymiany)

Jakikolwiek "upgrade" diód w tej lampie jest niemożliwy - pomijam że nieopłacalny, bo należałoby wymienić w zasadzie wszystko - zasilacze, radiator.

Lampy CRP oparte są o najnowsze diody - i najbardziej wydajne XP-G - ze średnim strumieniem ok. 130-140lm/W - diody mają moc 3W, ich liczba jest mniejsza niż w przypadku 120/90W - więc i blik dużo większy.

pozdrawiam

Przemek


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam te z erybki i jestem zadowolony w 90% ,mam też znajomego który ma takie same lampy u siebie a spsy rosną mu tak że balinga miesza w betoniarce ,jedno z najbardziej wypasionych akwariów w Polsce.

W celu wyjaśnienia napiszę tylko że:

podejrzewam że jak nad zbiornikiem wisiały by BP to odczynniki do balinga woziły by wywrotki :googleye

Pozdrawiam Jacek

P.S. Jak by ktoś chciał wiedzieć co kupił bym teraz to zdecydowanie TO


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw dlaczego nie piszą ludzie co im ledy( bokiem wyszły) ..A sam nie bede ich cytował skoro sami sie nie ujawniają ..Zasadniczo pewnikiem nie były to te z wyższej pólki ,ale były to ledy..Drugi morał jaki wyciągam z kombinowaniem z oswietleniem jest taki .Zawsze wieszając (nowe oswietlenie) nad funkcjonującym już baniakiem trzeba sie liczyć z tym ze cos z obsady koralowców nam poprostu padnie..pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi sie wydaje ze tak naprawde nikt nie napisze czy lepsze ledy czy hqi pewnie jedno i drugie oswietlenie ma plusy i minusy,teraz pytanie ktory ma ich wiecej i jakich,swiecac zarnikami hqi 2x150 plus 2 xt5 54 np zuzywa pratycznie tyle samo pradu co lampa phobos 2x 160w plus 2 xt5 54w wiec gdzie tu oszczednosc,pomijajac fakt ze przy ledach trzeba dogrzewac wode .

moze jakies konkretne za i przeciw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest zasadnicza - zestaw HQI 2x150 + T5 2x54 to komplet na max. 400l, a Phobos 2x160 + T5 2x54 to zestaw na 600-700l plus full opcji ściemniania i zabawy w symulacje. Nad akwa 600l trzeba w HQI powiesić 2x250W + T5 2x80 i robi się ups... W zimie pod LED ogrzewa się wodę a w lecie pod HQI... trzeba często chłodzić. Grzałki 300-500W a chłodziarka 600-1000... Koszt grzałki 200zł, chłodziarki 2000... Dalej - HQI + T5 - wymiana żarników 2x300, wymiana T5 4x80 rocznie, LED - wymiana... zbędna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301229 gregor.gg :

mi sie wydaje ze tak naprawde nikt nie napisze czy lepsze ledy czy hqi pewnie jedno i drugie oswietlenie ma plusy i minusy,teraz pytanie ktory ma ich wiecej i jakich,swiecac zarnikami hqi 2x150 plus 2 xt5 54 np zuzywa pratycznie tyle samo pradu co lampa phobos 2x 160w plus 2 xt5 54w wiec gdzie tu oszczednosc,pomijajac fakt ze przy ledach trzeba dogrzewac wode .

moze jakies konkretne za i przeciw

Nie wiem skąd takie wnioski?

Dlaczego porównujesz panel 160W CRP do żarnika 150W a nie 250W - a w zasadzie więcej? porównujmy odpowiednie mocowo panele(pod kątem uzyskiwanego strumienia - a nie mocy). Phobos CRP ma średnio 140lm/W, a HQI - śrendio 75lm/W.

Czyli żarnik 150W - daje tyle co 75W(IO) w LED.

Ale jeśli już porównujemy takie same modele:

Phobos 160W 2x54W - tą lampą oświetlisz nawet 700-800 litrowe akwarium(o długości do 150cm i wysokości do 80cm).

Pobór mocy - panel - ok. 160W, świetlowki - 2x54(110W) oraz ok. 50w na stateczniki - razem - 380W.

Porównywalna(w zasadzie słabsza) lampa - 2x250W na balastach magnetycznych(w 90% kupowanych lamp są takie) + balasty = ok.600-610W.

Świetlówki - ok. 140W - razem - ok.750W - czyli dwa razy więcej niż Phobos 2x160W.

Pomijam kwestię wymiany żarników co 8-10 miesięcy - co daje następne ok. 600zł/rocznie na samych źródłach światła - oraz ok. 3.5kW dziennie na prądzie.

Pytanie więc - gdzie tu oszczędność - jest chyba nie stosowne ;-)

Oczywiście - światło LED nie jest pozbawione wad - jest dosyć "ostre" dla koralowców miękkich, a koralowce twarde wymagają długiej aklimatyzacji - gdyż w zasadzie to co jest dostarczane do akwarium - to spectrum w 90% wykorzystywane przez korale - bez zbędnego zółtego czy czerwonego specktrum.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca zgodzę się Panem Przemkiem :googleye

Miękkie korale z palcem w polipie radzą sobie na ledach, wystarczy je tylko dawać w dolne partie zbiornika a nie na sam szczyt.

A LPSy aż piszczą i trzeszczą w szwach.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za konkretna wypowiedz o to wlasnie mi chodzilo

bo nie umiem sie zdecydowac na oswietlenie,do nowego baniaka

Przemek czemu te ledy tyle kosztuja:strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301250 gregor.gg :

dziekuje za konkretna wypowiedz o to wlasnie mi chodzilo

bo nie umiem sie zdecydowac na oswietlenie,do nowego baniaka

Przemek czemu te ledy tyle kosztuja:strutin

Drogie - to pojęcie wzgędne.. :googleye

Dla mnie droga jest np. lampa Aquasunlight NG 3x250W + T5 - za niemal 7 tysięcy PLN.

Lampa fajna - aczkolwiek po rozebraniu na czynniki pierwsze - nie wiadomo za co się płaci.

Jeśli nie potrzebujesz silnej lampy dla SPS - poczekaj odrobinę - w tej chwili konczymy juz pracę na lampą METIS - będą występować w 3 wersjach - 90, 120 i 150cm - a mocowo 80W , 120W oraz 160W - co będzie idealne dla LPS/mixed SPS.

Cenowo też będa bardzo atrakcyjne - ale o tym więcej na dniach ;-)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiadacie, że LEDy mogą byc za mocne dla miękkich koralowców ?

Teraz mam HQI 150W + 2x24W T5 + 1x39W T5, akwarium wysokości 65cm.

Myślałem nad 120W LED plus "świetlówka" LED 15Wat. Nie za mocno ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to super wiadomosc wiec czekam ,jesli moge prosic o jakas info na priv w sprawie ceny jesli to nie problem oczywiscie,

co do lampy NG to masz racje nic tam takiego nie ma a cena spora,mialem tak kiedys 2x150 i 4xt5 i nawet staeczniki byly magnetyczne a cena nawet boje sie napisac hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja liczylem czy oplaca sie kupic ledy. i mi wyszlo, ze jak bedzie gwarancja na 3 lata i ledy zachowaja swoja moc przez te 3 lata to wtedy jestem na zero.

zarnik blv mozna zmieniac co 1 rok spokojnie, swietlowki co 3 miesiace.

pozostaje jeszcze jedna kwestia - wyglad akwarium. pod ledami to nie to samo co pod hqi jesli chodzi o odwzorowanie kolorow.

jak dla mnie - kiedy bedzie producent gwarantujacy 5 lat trwalosci ledow i beda odpowiednie diody z wysokim wspolczynnikiem owzorowania barw to wtedy i ja z wielka przyjemnoscia sobie taka lampe zamowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kidult:

Z uwagą śledzę wszystkie chyba wątki o świeceniu nad akwa i osobiście jestem w kropce. Trochę masz racji z tą trwałością parametrów w funkcji czasu gdy mówimy o ledach. Akurat trochę się tym zajmuję zawodow i pomimo tego że pracuję dla dystrybutora sprzętu pewnej dużej amerykańskiej firmy produkującej m.in. lampy operacyjne oparte na ledach to nie jestem w stanie uzyskać takich informacji. Mamy podane prawie wszystko, ale tego jak będzie się zachowywała dioda po tych, powiedzmy 25000 godzin, (w kwestii jakości światła) to nikt mi nie jest w stanie odpowiedzieć. Co do wysokiego CRI:

może taka lampę: 84 diody, 130W, CRI 97, temp 4400K lub 60 diod, 100W, CRI96, temp 4400K, pasuje?

:googleye


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301285 Qlfon :

@Kidult:

może taka lampę: 84 diody, 130W, CRI 97, temp 4400K lub 60 diod, 100W, CRI96, temp 4400K, pasuje?

:googleye

A cena ? :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kosiara: no takie przyziemne pytania na dzień dobry?:googleye Dużo, ale na 7%VAT;)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301323 Qlfon :

@Kosiara: no takie przyziemne pytania na dzień dobry?:googleye Dużo, ale na 7%VAT;)

Jak o wiele więcej niż erybkowe to nie odpowiadaj nawet :)

Jacek_Lublin, napisz coś więcej o tych Ledach, jak długo je masz, czemu 90% zawodolenia ? co się kryje w tych 10% ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, gdyby te lampy były nawet dwukrotnie droższe niż te z e-rybki rynek lamp operacyjnych w PL byłby mój:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Któż mi odpowie jakie mam proporcje zachowac ?

LED 90W plus LED świetlówka 15W czy 120W+15W czy 90W+ 39W T5 czy 120W+ 39W T5 ? :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno LED +t5 bedzie najlepsze,a ile wat to juz zalezy od Twojej kieszeni i korali ktore planujesz trzymac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej wysokości(65cm) ja bym kupił 120W. + T5 koniecznie. Jesli planujesz LED z Erybki to proponuje Ati blue. Superaktyniczne sprawią, że będzie zbyt niebiesko. Ale to tylko moje zdanie.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli ktoś szuka lamp 120W(podobnych jak w erybce czy dawniej w RS) w wersji Rev. 2 - to mamy używane(od 8 do 11 miesięcy) lampy - w cenie 600zł.

W razie pytań prosze pisać - supply@reefshop.pl

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301879 Przemek :

Witam

Jeśli ktoś szuka lamp 120W(podobnych jak w erybce czy dawniej w RS) w wersji Rev. 2 - to mamy używane(od 8 do 11 miesięcy) lampy - w cenie 600zł.

W razie pytań prosze pisać - supply@reefshop.pl

pozdrawiam

Przemek

PRIV w takim razie :)

A czemu nie mogą byc same LED ? LED lampa i świetlówka ? Pytam, żeby miec taką wiedze. Świetlówki sa w wersji blue i 14K.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.