Skocz do zawartości
k0k0z

LED czy HQI - Konkrety warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie proste LED z erybki za ok 1450 zl czy lampa HQI 150w+2x24w od AquaMedica za ok 1150zl. Kasowo roznica niewielka ale nie wiem jak jakosc, czy mozecie sie wypowiedziec jak sie to przeklada do ceny, zwlaszcza w przypadku tej lampy. bylbym wdzieczny za pomoc i porade :googleye

lampa ma oswietlac akwa 210L 70x55x55 wiec rozmiar tez ma znaczenie.

Chcialbym czarnego pytonga ale cena jest dosc spora i nie wiem czy bedzie to w moim zasiegu....


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kup to , trzy w jednym !

http://coralvue.com/lumen-brightt5led-fixture/


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania. Przy tych wymiarach zbiornika brałbym pod uwagę jeszcze halopak z aqua-lightu (o ile nie chcesz sam złożyć) z jakimś żarnikiem 16000 lub 20000 K i już bez T5


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym kupil 4 lub 6xT5 i wystarczy.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wątek. Również zastanawiam się nad "erybkowym" LED 90W bądź 120W.

Od dłuższego czasu mają u siebie powieszone 2x 120W nad akwarium z twardymi koralowcami.

Myśle, że w dużym stopniu płacimy za firme a nie za jakośc bo może faktycznie "erybkowe" LEDy nie są wykonane z najlepszych materiało ale diody mogą byc takie same jak w lampie AquaMedic czy każdej innej, płacimy za logo a nie byłbym daleki stwierdzenia, że przy jednej i drugiej lampie siedzieli Ci sami chińczycy z tej samej hali produkcyjnej tylko na koniec Chao-Li-Xu nalepił nalepke AquaMedic a drugi ( Tia Tanaka ) zapakował w nieelegancki szary karton a adres ten sam- Polska.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę sie pod temat(z góry przepraszam):kapelusz.Ile płacicie(mniej więcej) w miesięcznym lub dwumiesięcznym rachunku za energie elektryczną(o ile wzrosły) świecąc HQI 150W(10 godz dziennie)?Jestem świeżakiem:strutin.jeszcze nie świecę(akwa jeszcze nie odpalone).


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300940 roofii1 :

Podepnę sie pod temat(z góry przepraszam):kapelusz.Ile płacicie(mniej więcej) w miesięcznym lub dwumiesięcznym rachunku za energie elektryczną(o ile wzrosły) świecąc HQI 150W?Jestem świeżakiem:strutin.jeszcze nie świecę(akwa jeszcze nie odpalone).

Zależne od dostawcy prądu ale za płace 1kWh ok. 41groszy a 1kWh to 1000 wat "świecone" przez 1 godzine.

Nie wiem czy HQI na rozruch nie bierze czasem więej niż podano przez producenta.

Takim sposobem 10 godzin 150watowej HQI to 1,5 kWh czyli 60groszy dziennie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sporo zalezy od statecznika, zwykle (nie-elektroniczne) biora 50% pradu wiecej. Kosiara ma wyjatkowo tani prad, w Warszawie jest to raczej 50 groszy za kWh :googleye


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300948 MateuszD :

sporo zalezy od statecznika, zwykle (nie-elektroniczne) biora 50% pradu wiecej. Kosiara ma wyjatkowo tani prad, w Warszawie jest to raczej 50 groszy za kWh :googleye

Stolica ogólnie jest droga. Ostatnio byłem dwa razy i niedowierzałem kupując zwykły Cappy w sklepie.

Dawajcie szczegóły na temat tańszych LED ale potwierdzone a nie sugerowanie się ceną. Swoją drogą mam lampe HQI za 1000pln ( Blau ) i słowa nie moge powiedziec chociaż grzeje dosyc, nieco tandetnie zrobiona.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI (podobno) nie powinno się świecić aż 10 godzin. Zdecydowanie rozsądniej byłoby w cyklu 12 godzinnym HQI używać 7-8 godzin. Na rafach pełne pionowe nasłonecznienie nie ma miejsca tak długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakoś rozwiniecie swoją myśl na temat LEDów "erybkowych" ? porównywaliście jak świecą z tymi "Przemkowymi" czy innymi ? wiecie jakie tam są ledy czy coś ??

roofii1: masz czas to policz 10 godzin świecenia HQI to pewnie z 1,8kWh x 30 dni to da 5,5kWh i teraz ponóż razy cene i masz wynik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może wie jakie dokładnie diody i jaki sterowniki/zasialacze są w lampkach Erybkowych, zawsze można taką kupić i przerobić na inne diody albo sterownik, koszty rozłożą się w czasie i nie będą tak odczuwalna jak Pytongi.


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po co kupować coś co i tak masz zamiar wyrzucić? Jak chcesz wydatek rozciągnąć w czasie to kupuj dobre diody Cree partiami, potem drivery i strugaj powoli. Na forum jest masa postów odnośnie lamp DIY


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300957 boro75 :zawsze można taką kupić i przerobić na inne diody albo sterownik, koszty rozłożą się w czasie i nie będą tak odczuwalna jak Pytongi.

Nie, wcale nie będą tak odczuwalne - będą... większe :googleye Lampa 1450zł, przeróbka (wymiana) 60 diód Made in CiągCiuluCiąg na Cree (60x22zł)plus przebudowa sterownika na sterowanie z PWM (choćby na zasilaczach Meanwell i polskich modułach ściemnialnych) jakieś 400-500zł, wymiana radiatora, wymiana wentylatorów razem ca. 3200-3300zł. Jeśli to jest mniej, niż aktualne 2480zł za Pytona 110W Cree Master, to wracam do podstawówki powtarzać matmę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300948 MateuszD :

sporo zalezy od statecznika, zwykle (nie-elektroniczne) biora 50% pradu wiecej. (...)

Koledze chyba się coś pomyliło (bez obrazy) :googleye . Nawet producenci piszą o oszczędności do 30%, a i ta wartość jest mocno naciągana (średni zysk ok 15%). Natomiast żywotność rzeczywiście może wzrosnąć nawet o połowę.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiany możesz mieć racje dlatego kluczową informacją jest z "czego jest en chińczyk" Diody przy zakupie takiej ilość są troszke tańsze http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17089 a tu garść teorii http://www.lediko.com/Zasilanie_diod_LED/61/ szczególnie polecam info o metodach zasilania


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@boro75

Czy ktoś może wie jakie dokładnie diody i jaki sterowniki/zasialacze są w lampkach Erybkowych, zawsze można taką kupić i przerobić na inne diody albo sterownik, koszty rozłożą się w czasie i nie będą tak odczuwalna jak Pytongi.

W lampach tego typu (Erybka, Rev.1 z RS i pozostałe z Baisheng Lighting) są użyte diody 1W - firmy Nichia,Epistar.

Diody te standardowo mają około 90lm/W - jesli chodzi o CRI czy temperaturę barwową - to są niezłe modele, jednak problemy może sprawić:

- chłodzenie - dosyć głośne, kratka ma tendencje do zapychania się

- radiator - a właściwie płytka aluminiowa ber perforacji jest wklejona tak - że w przypadku uszkodzenia którejkolwiek z diód - bez cięcia obudowy może się nie obyć(a więc obudowa do wymiany)

Jakikolwiek "upgrade" diód w tej lampie jest niemożliwy - pomijam że nieopłacalny, bo należałoby wymienić w zasadzie wszystko - zasilacze, radiator.

Lampy CRP oparte są o najnowsze diody - i najbardziej wydajne XP-G - ze średnim strumieniem ok. 130-140lm/W - diody mają moc 3W, ich liczba jest mniejsza niż w przypadku 120/90W - więc i blik dużo większy.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo ostatnio czytam o LEDach gdyz przygotowuje duzy zbiornik, ktory zamierzam oswietlic wlasnie LEDami. Na pewno nie mozna zakladac,ze kazdy LED jest taki sam bo przychodzi z Chin. Nie bede wypowiadal sie apropos konkretnych producentow ale poza moca na pewno warto zwrocic uwage na barwe. Wydaje mi sie, ze jesli chodzi o sama moc to wiekszosc lamp LEDowych pewnie ma wystarczajaco lumenow. Nawet zdarza sie, ze padaja korale od zbyt intensywnego swiatla.

Na ReefCentral toczy sie juz dosyc dluga dyskusja o aspekcie estetycznym lamp LED. Ludzie troche narzekaja na efekty uzyskiwane szczegolnie z bialych diod - a konkretnie niektorych partii Cree Cool White, ktore w pewnym momencie staly sie de facto standardem. Okazuje sie, ze nawet konkretny rodzaj diody jednego producenta np CREE potrafi sie bardzo roznic. Generalnie sprowadza sie to do tego czy producent lampy dobiera diody z odpowiedniego "bin'u" i czy wogole zwraca na to uwage.

Tutaj link do dyskusji na RC.

To moje 2gr po jakims czasie czytania na ten temat. Na pewno Przemek jest w stanie bardziej sensownie wyjasnic to co opisuje. :googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządnej firmie, np. Cree po prostu można zamówić diody selekcjonowane. W innych kupujesz diody z worka i rozrzutem barwy między 4000 a 7000K, tylko zawsze przypadkowo tych 7000K jest 10%.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowujac albo robic LED-y swoje albo kupowac sprawdzonego Pytonga. Z racji sporych cen firmowych ledow ja najprawdopodobniej pozostane przy rozwiazaniu HQI + t5.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem czy samemu w ogóle opłaca się robić lampę Led?

60 diod po te 22zl to już masz 1320, do tego zasilanie radiatory, a i tak nie będzie w nich sterowania z kompa tak jak w BP.

Ledy to świeży temat, spójrzcie że weszły całkiem niedawno a już mówi się o generacjach, an stronie głównej ktoś podał cynk, że Cree robi już nową partię diod, ponoć mniej się grzeją są bardziej wydajne a mija zaledwie kilka miesięcy.

Ja spokojnie poczekam jeszcze kilka lat :googleye Jak wasze Black Phytony będą dinozaurami :) i wtedy za połowę ceny kupię coś lepszego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300989 Kubaaas :

Wydaje mi sie, ze jesli chodzi o sama moc to wiekszosc lamp LEDowych pewnie ma wystarczajaco lumenow. Nawet zdarza sie, ze padaja korale od zbyt intensywnego swiatla.

Z HQI jest podobnie. Coś w tym chyba jest. Ostatnio wymieniłem HQI z 70W na 150W. I korale miękkie - głownie Sarcophytony oraz niektóre LPS, np. Goniopora zielona zareagowały niewesoło. Pomyślałem, że to kwestia przyzwyczajania, stres wywołany nagłą zmianą światła, ale że trwa to już miesiąc, to mam obawy, czy nie za mocno przywaliłem...

Z LEDami może być podobnie, bo nie widzimy tak na prawdę tego co idzie w wodę. Część widma jest niewidoczna, a może ostro drażnić korale...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam przewrotne pytanie , czy lampy Led w ver 1 RS i Erybka nadają się na zbiornik pod SPS ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#301104 fal :

Zadam przewrotne pytanie , czy lampy Led w ver 1 RS i Erybka nadają się na zbiornik pod SPS ?

Co prawda nie mam zbyt wiele doświadczenia w temacie morszczyzny ale widziałem jeden śliczniutki zbiorniczek na tych ledach. Dodatkowo świeciła T5 superaktyniczna zdaje się. Od kolegi tego czasem kupuję szczepki jak mu już wychodzą z akwarium.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.