Skocz do zawartości
Gotterdammung

Piece of Eden #375

Rekomendowane odpowiedzi

Ta... Na chwile obecną to piece of sh%$ :clowning

Skrótowo : Nazywam się Marcin i skończyłem dziennikarstwo, w zawodzie nie pracuję bo nei jestem dziwakiem hahaha. Z hobby poza akwarystyką interesują mnie przede wszystkim noże, jazda na rowerze, survivwal, trekking, góry, nurkowanie, troche gram w tenisa... I każdą z tych pasji staram sie rozwijać, bo uważam że lepiej nie mieć nic na książeczce oszczędnościowej a więcej przeżyć :waving

Tu bym chciał prowadzić raport z pola bitwy jakim jest moje skromne akwarium, choć mam nadzieje że skromnym będzie jeszcze przez kilka(naście) miesięcy. Potem chciałbym żeby było nieskromne i oszałamiająco piękne :waving Ale krok po kroku i punkt po punkcie, czyli jak to się wszystko zaczęło.

Wrzesień 2010 :

Robię sobie powoli rozpiski rzeczy potrzebnych na moją wymarzoną Amazonię w 375l, ależ to będzie cacko, ławice Rodostromusów pomykające pomiędzy dostojnymi Altumami. Po dnie buszują Corydoras Sterbai. Czasem pokaże się nawet mój ukochany Hypancistrus Sp. A wszystko to w gąszczu roślin amazońskich i korzeni. A że zostanie mi moje stare 126l coś można by z nim zrobić. Przeglądając różne fora natrafiam na post kivakisa pod tytułem bodajże "Nie taki diabeł straszny, ani taki drogi jak go malują". Po przeczytaniu postanawiam zrobić w 126l akwarium morskie. Po zastanowieniu postanawiam w 375l zrobić akwarium morskie. Amazonia odchodzi na dalszy plan (ale ją kocham i kiedyś jeszcze postawię!!)

Październik 2010 :

Rzucam palenie, te 300 zł miesięcznie na fajki przydadzą się na akwarium jak nic...

Nieśmiało czytam Nano - Reef i następuje zderzenie z rzeczywistością... Rozpisuje potrzebne rzeczy oszukując się że wcale nie muszę kupić odpieniacza za 1700 zł, na midiflotorze jest napisane "do 400l" a 375l to mniej niż 400 więc gra gitara. Tak sobie kadziłem i kadziłem ale powoli rozpisywałem co mi trzeba. Z przyczyn technicznych nie mogę

postawić sumpa pod akwarium, nie chcę obciążać stropu punktowo. Więc na chwilę obecną zamawiam szafkę, szkło i pokrywę. Ale też cały czas czytam, czytam, czytam. Cholera jasna jakim cudem jest tego aż tyle, to nie może być takie trudne, na pewno pójdzie łatwiej. Przychodzi do mnie set akwariowy który w konsekwencji okazał się ZUPEŁNIE nie trafiony. Ze względu na pokrywę... Miało być 6x54W przyszło 4x54... Już 6x54w było by kiepsko a to co przyszło to prawdziwa nędza, ale się nie poddaję, "coś wymyślę". Kupuję sól Aquarium Systems Instant Ocean, świetlówki (ATI 10k, 15k, 20k, Actynic), pompy sunsun (superowe, ale o tym później), spławik, piach. Zalałem akwarium wodą (jakieś 3 dni pobudka co 4 godziny i uzupełnianie). Kumpel wpadł, otworzyliśmy po piwie i zaczęło się solenie. Sól rozpuściła się przepięknie, ale w jakim akompaniamencie! Włączam Jvp i ogarnia mnie zgroza... Nawet się wypłakałem na forum w temacie Jvp 102 - chyba decybeli. Chłopaki mnie uspokoili że się uspokoją z czasem, ale one jakoś nie myślały tego zrobić więc olałem je, kupiłem AM Nanoprop. Echhh, pompki o 6 klas lepsze, z regulacją obrotów, cichutkie, jestem zadowolony. Po skałę pojechałem osobiście do Łodzi. Co dziwne, udało mi się ułożyć ją tak jak chciałem za pierwszy razem, bez poprawek :waving

Listopad 2010 :

Rzucanie palenia wtrąca mnie na skraj szaleństwa. Jestem nerwowy, zaczepny i rozkojarzony cały czas...

Czytam Nano Reef... Ogarnia mnie syndrom studenta pierwszego roku, im więcej czytam tym mniej rozumiem. Obserwuje dojrzewające akwarium. Już po kilku dniach zaczynają wychodzić zwierzaki, jakieś miękasy, pierwsze glony, po jakimś czasie euforia sięga zenitu, mam kraba!! Oczywiście krab okazuje się byś dość niebezpieczny, ale odpuszczam mu, i tak nie ma szans go złapać... Do wody dodaje bakterie, cały czas testuje na azot, i cały czas uparcie pokazuje 0... Odpieniacz wali pianą, więc się cieszę bo jest taki fajny (bo wali pianą).

Grudzień 2010 :

Mija 2 miesiące od zalania zbiornika, glony się rozrastają, akwarium jest praktycznie zielone. Wszystkim w okolicy się podoba że jest takie zielone tylko nie mi, ja chciałbym żeby było fioletowe... Uświadamiam sobie że midiflotor nie jest najlepszym pomysłem na odpienianie akwarium a sump bardzo by się przydał. Powstają nieśmiałe plany co i jak co z czym i kiedy. Skoczek (za co jestem mu dozgonnie wdzięczny) doradza odpieniacz, a ja planuję sumpa który będzie stał z boku akwarium.... zobaczymy jak to się będzie sprawowało, na chwilę obecną nie wiem jeszcze co to będzie. W przerwie między świętami a sylwestrem do akwarium wprowadzam pierwsze życie. Clavularię Virdis x1 Discosomę, Zoanthusy oraz Eurhylię. Klimatyzuję je jak najbardziej wrażliwe ryby, chyba im to nie zaszkodzi nie? Wrzucam do zbiorniczka, po kilku godzinach wszystko się pięknie otwiera, jestem zadowolony, wreszcie coś sie dzieje na ostro!

Styczeń 2011 :

Piszę te słowa, kac jest przeogromny...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, mógł byś mieć łatwiejsze pseudo.

Pisz chłopie, pisz. W końcu jesteś dziennikarzem.

I jakieś fotki.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spooooko. Cierpliwości. Posiadanie potężnego odpieniacza wcale nie gwarantuje braku glonów. Wcale niewykluczone, że za to miałbyś dino, cyjano, czy inne morskie szczęście. Daj sobie jeszcze ze dwa miesiące.

Czemu nie chcesz obciążać stropu? 375+sump to nie jest jakiś gigantyczny ciężar, chyba że masz drewnianą podłogę?

Swoją drogą, dzisiaj akurat wyobraziłem sobie takie akwa....żółty piaseczek, korzenie, trochę roślin,pielęgniczki, i prześwitujące gdzieniegdzie żółto-białe światło z HQI......mniam. Chyba mi się zaczyna niebieskie nudzić :clowning.

EDIT: A. Czemu klimatyzujesz ryby? :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to czekamy na fotki :clowning

p.s.

super opowiesc!

pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU : Można w skrócie "Gotter", nick ten to dłuuuga historia :waving A fotki będą jak coś ciekawego się będzie działo :waving

Zenon : Mam pelną świadomość tego że odpieniacz to nie remedium na wszystkie bolączki, ale trzeba mieć coś porządnego, ten midiflotor to troszkę jednak chyba za mało :waving A 375 z wodą ze skałą i szafką waży ze pół tony, mam strop terriva i budowlaniec mówił żeby nie obciążać go za bardzo. Ale jak by nie było, przedstawiłem stan faktyczny, przez te 3 miesiące popełniłem więcej błędów niż słusznych decyzji więc kolorowo nie jest :D

Pozdrawiam,

Gotter

Edytka :

Aklimatyzuję, tak jakoś mi się durnowato napisało, sorkas :clowning


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotter.

Obciążenia stropu TERIVA zależą od rodzaju i rozpiętości.

Dla T I przy rozpiętości do 6 m to 375 kg/m2 (po środku rozpiętości)

Przy ścianie może przenieść znacznie większe obciążenia.

Poza tym należy uwzględnić konstrukcję szafki, czy są to pojedyńcze nóżki obciążające punktowo, czy rama o całej powierzchni przylegania czyli rozkładające obciążenia na większą powierzchnię.

Roman


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BAU

Właśnie szafka stoi przy ścianie, a do szafki zwyczajnie nie zamontowałem nóżek, więc przylega do podłogi całą powierzchnią, zrobiłem to na logikę, i jak widać dobrze. Oczywiście urodziło to potężny problem w postaci konstrukcji sumpa z boku akwarium, ale mam nadzieję że ktoś w konsekwencji doradzi jak to sensownie zrobić, przez pieprzoną pokrywę nie mogę zastosować pudełka przelewowego, ale Inmar pisał mi jak sobie poradzić za pomocą rur, więc może coś z tego jeszcze będzie... Co ja gadam, musi być!!

Pozdrawiam :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin.

Fotki, fotki, fotki


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc jednak chcesz się pośmiać, dobrze, niech się dzieje wola nieba...

hahahazm.th.jpg

Takie jedno, bo i nie ma co fotografować za bardzo, tym bardziej jak się zwyczajnie nie potrafi...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, glonów masz trochę :D. Może ze dwa jeżowce mespilla globulus by pomogły. Ale za to piasek czyściutki - ciesz się tym ;-)!

Z innej beczki, osobiście usunałbym ten mostek, bo tak trochę ni przypiął ni wypiął wygląda :). zamiast tego postarałbym się podnieść te górki trochę. Ale to już kwestia gustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Dla mnie super. i chyba Zenon ma racje czas na wojnę z glonem.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zenon - górki podniosę, ale jak dokupię jeszcze skały, w przyszłości, na chwilę obecną jest tam dużo płaskiego na korale wielorakie ;> Piasek tylko wydaje sie ładny, w rzeczywistości wygląda dużo gorzej. A co do mostka, to widzi pan, wszystko jak krew w piach teraz. Jeszcze o 13:02 wydawał mi się genialnym posunięciem, teraz jest kiczowaty i pretensjonalny... Ale nie mam zamiaru sie nim przejmować...

@BAU - dzięki, ale do super mam zdecydowanie dalej, na chwilę obecną wyłaniam się z poziomu klęska na poziom bardzo źle. Glon rzeczywiście gryzie oczy, ale jestem wytrwały.

W ogóle co glonożernego mógłbym wpuścić ? Jeżowce o których wspominał Zenon wyglądają genialnie, ale czy mnie na nie "stać" ? Nie w kwestiach finansowych, a dojrzałości systemu... Jeśli nie one to może ktoś zaproponuje coś innego ?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotte a co pokazuja testy? Przy takiej lace (nie zachodz w glowe) i trzech miesiacach od zalania glony musza zaczac schodzic i beda.

Ja pokusilbym sie o mechaniczne usuwanie. Balagan przy tym troche ale efekt widoczny od razu. Skale i take bedziesz wiele razy przekladal probojac roznych aranzacji. Woda z podmianki do dwoch naczyn, szczotka o heja. Kawalek po kawalku w pierwszym naczyniu wyszoruj w drugim opucz i do baniaka. Nie boj sie o zycie wszystko da rade. Parametry troche podskacza glon jeszcze troche sie pokaze, ale takiego zakwitu juz nie powinno byc.

Jezeli chodzi o samo akwarium to strasznie podobaja mi sie takie dlugie baniaki. Osbiscie pokusilbym sie o zlamanie obecnych trendow dwoch plackow i pokusil o trzy roznej wielkosci ulozone niesymetrycnie.

PS.Fajnie sie czyta takie literackie posty i mam nadzieje ze wenny nie zabraknie. No i :) za fajeczki


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny dziennik, a w przyszłości na pewno będzie równie świetne akwarium. :)

U mnie glony były takie same, albo i większe na porównywalnym etapie dojrzewania. Zwierzaki które powinny mieć z nich uciechę i przeżyć w świeżym zbiorniku, to Mithraculus sculptus (jak każdy krab jest cholernie twardy) i Dolabella auricularia (ślimakowy kombajn na glony, tyle że jak już wyje wszystkie, będziesz go musiał sprzedać/wydać, bo padnie z głodu).

Myślę że mógłbyś się już również pokusić o wpuszczenie Pokolca lub dwóch. Ja moje wpuściłem chyba mniej więcej po 3 miesiącach i przeżyły bez problemu. Generalnie ryby są mniej wymagające od koralowców. A jak w baniaku zamieszka Pokolec, to po kilku dniach zapomnisz o glonach. :D

Powodzenia i nie ociągaj się z kolejnymi aktualizacjami, bo fajnie się Ciebie czyta. :D


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nawet nie wiecie jak morale rośnie od takich postów. Zupełnie szczerze spodziewałem się wręcz nawały gromów że to to to i tamto jest źle a reszta do d*py :D

Na chwilę obecną badam NO2 = 0, NO3 = +-2, PH = 8.1. Czy na bank mogę wpuszczać pokolca? Nie żebym szukał sobie człowieka któremu będę pisał potem PW o treści "Oszukałęś mnie, ryba nie żyje i to wszystko twoja wina, mam nadzieje że będziesz się smażył w piekle!!!" :) Mitraxa bym chciał bardzo, dolabellę też bym kupił, ale mieszkam w takim specyficznym mieście gdzie nie ma akurat tych rzeczy które mnie interesują :D

Może uda się skoczyć do Zabrza, ale najpierw muszę skoncentrować się na sumpie i nowym odpieniaczu, to mój absolutny priorytet (om mój Boże, przed sekundą napisałem "muj", na szczęście da się edytować posty...) Wracając do tematu, jest opcja na Hepatusa we Wrocławiu, ale tu są komplikację, nie będzie mu jednak za ciasno? Kiedyś Stani mi pisał że Hepatus byłby na styk, no ale na styk nie znaczy "dobrze" (no dobra, czasem znaczy hahah).

Aha, i mam pierwsze sukcesy, Lysmata Amboinensis nosi jajka, wiem że na tym będzie koniec ale zakładam że nie jest jej najgorzej jak jej się chce :D

I tak już podsumowując, updaty postaram się robić jak najczęściej, oczywiście jeśli to będzie miało sens, nie będę pisał że mi woda faluje albo że ryba pływa bo troszke bez sensu :D No i staram się bardzo żeby wpisy były jakieś bardziej z życiem, zamiast "wrzuciłem to, zdechło to, ble ble ble.

PS. Nie zawaham się kraść waszych pomysłów, szpiegować waszych baniaków i podglądać dokonań.

PS2. Jeszcze raz dzięki za dobre słowo, początki są trudne, ale dzięki temu zdecydowanie łatwiejsze :D:):D


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz już jakiś, choćby mglisty, zarys obsady w baniaku? Bo jak na start wpuścisz pokolca, to z następnymi rybami (zwłaszcza pokolcami) może już nie być tak łatwo. Globusa też bym odpuścił, przynajmniej u mnie żarł głównie glony wapienne ze skał, a zielone to tylko z wielką łaską i jak mu dupsko centralnie na łące posadziłem. Z twardych sztuk to, tak jak pisał Amnor, kraby - np. percnon. Ślimory też prędzej czy później u Ciebie wylądują, więc można wybrać opcję prędzej :)

Piszesz bardzo fajnie, ale nie możemy Ci tak kadzić, bo się rozproszysz za mocno, znowu będzie "muj" i dostaniesz różowe baty :D


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze predzej te glony sie zeszklka i zgnija (powstanie duzo organiki) niz pokolec bedzie w stanie wsunac taki trawnik.

Nie zapomnij absorberze fosforanow jezeli nie ma i nie masz nic do pomiaru PO4

Rozowe baty:D ladne okreslenie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, nie ma co słodzić, zgodnie z egipskim powiedzeniem "ucho chłopca jest na plecach, słucha kiedy sie go bije". Do roboty!

Akwarium miałoby być rafowe ze wskazaniem na ryby, a oto gatunki :

Ctenochaetus strigosus

Acanthurus leucosternon (wiem że nie, ale strasznie mi sie podoba, nie zamierzami nikomu kłamać że wpuszczam a jak podrośnie to oddam, a że w małym akwa nie podrośnie to nie oddam... bo zdechnie...)

Centropyge Loricula - lub inne, bicolor np...

Chelmon rostratus - STRASZNIE bym chciał, ta ryba mnie urzeka... (edycja : wcześniej był Auriga, mój błąd)

Pseudocheilinus hexataenia

Synchiropus splendidus

Zebrasoma veliferum -chyba tez nie... może xanthurus ? na bank nie flavescens

Labroides dimidiatus - koniecznie, jestem fanem...

A z korali to hmmmm

Ricordea

Sarco, ale jakieś czadowe, krótka noga, długie polipy

Zoa ze 3 kolonie

Monti talerzowa

Montipora digitata

Seriatopora hystrix - bardzo bym chciał

To tak z grubsza...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycie i wizyty w sklepach mocno zweryfikuja te plany.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa, mam świadomość, ale też nie będę kupował zwierząt "byle jakich byle były"


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#311769 kapuhy :

Bo jak na start wpuścisz pokolca, to z następnymi rybami (zwłaszcza pokolcami) może już nie być tak łatwo.

To zawsze jest loteria, ale są sposoby żeby było jednak trochę łatwiej. Moje Zebrasomy na przykład (2 pierwszych lokatorów) bez większych problemów zaakceptowały kolejną (Scopas), ale zatłukły zgodnie samca Pseudanthiasa. O dziwo zignorowały zupełnie kolejnego, którego wpuściłem na jego miejsce.

Jak już będziesz na etapie dokładania do baniaka kolejnych ryb, to po prostu pytaj jak ograniczyć ryzyko.

I nie sugeruj się też do końca potocznymi opiniami. Każdy baniak jest inny i każda ryba z danego gatunku jest inna. Obsada, która w jednym baniaku żyje zgodnie, w innym może się tłuc niemiłosiernie. Przykład: wszyscy odradzali mi zakup Błazenka Premnas epigrammata, bo to ponoć urodzony morderca - w moim akwarium zachowuje się jak urodzona zakonnica. Nie ma z nim żadnych problemów - okazjonalnie pogoni Doktorka, ale generalnie jest znacznie spokojniejszy od Pseudanthiasów.

Peniek ma rację - docelowo obsada prawdopodobnie będzie nieco inna, a na pewno znacznie obszerniejsza. :D Po podłączeniu SUMPa baniak da Ci możliwość 'ugoszczenia' 3-4 Pokolców i kilku(nastu) innych rybek, więc będziesz miał pole do popisu.

Białobrody to piękna ryba. Nie jest łatwa w utrzymaniu, ale myślę że dasz radę. Warunki w każdym razie będzie miała wystarczające.

Hexataenia często jest bardziej agresywna od Pokolców - choć nie da się ukryć że pożyteczna.

Labroides dimidiatus to faktycznie doskonały wybór. Ja nie byłem jego fanem i długo się wahałem, ale odkąd go wpuściłem zapomniałem o problemach z ospą i innymi pasożytami.

Rozumiem że Zebrasoma flavescens nie, bo wszyscy ją mają? Też jej nie chciałem. A teraz jest jedną z piękniejszych ozdób mojego baniaka. :) Ładniejsza jest tylko xanthurus, choć to oczywiście kwestia gustu.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Amnor za rady! Poważnie aż 4 pokolce się zmieszczą ? Hahaha, mi się wydawało że 1... Ale i tak jestem zwolennikiem luźniejszych baniaków, więc wątpię żebym tyle towarzystwa wpuścił, czas pokaże :)

Dzisiaj zrobiłem nowy zakup - otóż, drażniło mnie rozpuszczanie wody w 2 wiadrach, uzgadnianie zasolenia między nimi, rozpuszczanie soli, i inne czynności z tym związane, trzeba było coś wymyślić! Rozwiązanie okazało się tyleż proste co uniwersalne - kupiłem akwarium 63l i grzałkę 100W :D Do niego wrzucam 2 pompki JVP 101. Sól rozpuści się ładnie, zasolenie będzie równe a po podmianie, mogę akwa wykorzystać do innych celów, np rozmnożyć artemię, coby podkarmić żywcem ryby, może jakieś fito, cokolwiek. Zakup uważam za bardzo udany :D

Pozdrawiam!

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się kolego obijasz z aktualizacjami. :waving


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bo i pochwalić się za bardzo nie ma czym :) Akwarium wygląda OBRZYDLIWIE, glony chyba obumierają, stają się brązowe lub białe, walają po całym akwa, wygląda to wprost tragicznie, ale koralowce mają to chyba gdzieś bo ładnie się "pompują". Czekam teraz na odpieniacz zamówiony, potem stelaż pod sump, i sam sump.

No i praca jest ostatnio przygniatająca, wracam martwy więc niespecjalnie mam wenę :)

Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, i postanawiam poprawę :waving


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#316698 Gotterdammung :

No i praca jest ostatnio przygniatająca, wracam martwy więc niespecjalnie mam wenę :)

No bo sobie za dużo zajęć na głowę wziąłeś. Sam milioner by wystarczył. :waving


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.