Skocz do zawartości
mrozikulus

VSV method

Rekomendowane odpowiedzi

fal ja lalem konska dawke wodki, i skutkow nie bylo widac, poza tym ze niektore korale polecialy, i teraz albo to bylo od po4=0.00 (non stop) albo przesadzilem z bakteriami, ktorych namnozylo sie za duzo (czyli zabuzona rownowaga + jakies toksyny + malo tlenu + za duzo co2 + niskie (?) ph). tak jak mowisz, wielka niewiadoma. mimo wszystko uwazam, ze pomysl lania wodki pompka chinska kilak razy na dobe jest swietny, tylko wiadomo jesli sie przedobrzy to skutki uboczne beda widoczne.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulamnu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal - poczytaj sobie o skladzie naturalnej wody morskiej. PO4 w zaleznosci od glebokosci i miejsca jest 0,03 -0,05pp. Widze ze strasznie Ci sie spieszy. Zwolnij - tak dalej zajedziesz :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester mi się nigdzie nie śpieszy :) , zbiornik mam już prawie trzy lata , ale z ręką na sercu mogę powiedzieć , że tak naprawdę funkcjonuje od roku , bo od tego czasu wszystko idzie w dobrym kierunku.

Moje pytania są w głownej mierze skierowane tylko dlatego , że nie chcę zaliczyć żadnej wtopy ( ten sport po prostu jest strasznie drogi ), gdzieś wyżej napisałem , że moim celem nie jest zejście do zerowych wartości PO4 , a w miarę mozliwości ustabilizowaniu tego parametru ( przy obecnej formule biopellets jest to raczej niemożliwe )i właśnie dlatego wprowadziłem dodatkową metodę czyli VSV.

Oczywiście cały czas się zastanawiam czy z czymś nie przeginam , czy nie leję za dużo wódki , a może właśnie glukoza w takich ilościach to nie najlepszy pomysł , zauważ jednak że cały czas się zastanawiam bo pewności nie mam , nie potrafię też odpowiedzieć dlaczego korale np acropory od momentu podawania VSV zaczęły szybciej rosnąć no i właśnie czy to jest zasługa VSV , czy sporego karmienia mrożonkami ? Na to pytanie też nie potrafię odpowiedzieć , bo od momentu wprowadzenia VSV , zacząłem ostro futrować korale , czyli wszędzie są jakieś zależności.

W naszym hobby wszystko jest dziwne , jedne acropory uciekają w brąz , a drugie się rozjaśniają to wszystko to jakiś matrix :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tester jakie zrodla mowia o zawartosci 0.03-0.05 po4 w wodzie morskiej? oczywiscie nie mowimy tu o morzu baltyckim, czy tam kanale la manche

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy czasaem ciemnienie korali to nie wina przedawkowania glukozy. U siebie kazdy skladnik daje osobno zachowujca proporcje pomiedzy wodka i cukrem, ale miodu zawsze jakos kapnie mi sie wiecej. Korali mam niewiele, ale czesc pociemniala lub zmienila kolor.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przedawkowania glukozy
pisałem to już parę stron wcześniej, żeby z glukozą nie przesadzać i mocno uważać, potrafi też piękny fioletowy dywanik zwany cyjano po niej wywalić :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpinam glukoze, Seb jak dywanik fioletowy zniknie to dostaniesz plusa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wyskoczył? To przez tą francę raczej, z glukozą tak właśnie jest, na początku jest fajnie, korale buzują, ale wygląda jakby szybko się "przejadały" i zaczynają ciemnieć, kulic polipy, czasem wywala cyjano, czasem inny syf na skale.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie leje wódki, nigdy nie lałem, VSV też nie, ale z glukozą próbowałem, na dłuzszą metę skutki były takie jak wyżej napisałem, ja używałem od zawsze ZS2, w tej chwili, nie leję nic, nie używam absorberów, kulek itp, Franek wytrzepał mi wodę tak że straciłem trzy szczepki Echinaty, i młody matecznik Granulosy, po prostu przez trzy tygodnie miałem PO4 absolutne zero, w tej chwili dołożyłem sporo ryb od Efendiego, Franek skręcony na maksa na sucho bo to szatan nie odpieniacz :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz przypomnieć ile i jak lejesz tego Zeostartu2 ? Mam butlę,którą kiedyś kupiłem,ale ma prawie koniec przydatności.Pytam z ciekawości bo nie wiem co u mnie działa.VSV kolejny raz zmniejszyłem do 1,8ml a polimerów nie mam już 1/3 tego co było.PO4-0,03 a NO3-0,02.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podam Ci! Bo znów zaczniesz kombinować i sie wszystko zesra! Wszystko jest bajka to musisz już coś zmienic nie? :D A tak serio to ostatnio dawałem 3 krople dziennie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy przy zwykłym VSV, takim z cukrem a nie z glukozą, powyższe kłopoty też występują, tj ciemniejące Acropory i cyjano?

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze to nie słyszałem a baniaków na tym jedzie/jechało sporo, niektóre kapcie zrywały. Oczywiście pod warunkiem że dawkowanie jest dobrane do baniaka i reszta warunków też jest spełniona.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy usilnie próbują zjechać z parametrami tą metodą do zera, a przecież wiadomo że to wcale nie jest takie dobre dla korali, zastanawia mnie natomiast inna sprawa, ponieważ chcę zjechać z PO4 do poziomu ok. 0.07 i utrzymać taki stan rzeczy, czy okresowe zaprzestanie lania VSV jest wskazane czy raczej trzymać się stałej wyliczonej dawki ?


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kmirko - mozesz zmniejszyc czestotliwość albo dawke. ja osobiscie po uzyskaniu zera leje kontrolnie kilka cm co 3-4 dni przy czym kontroluje azotany tak zeby byly w okolicach 0,25 - 0,5


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od 7 lutego leje VSV do mojego obiegu 300L. Doszedlem do 1,2 ml rano i wieczorem. Regularnie dodaje bakterie. Wczoraj wylaczylem na jakis czas obieg i po jakich 30 minutach wlaczylem go z powrotem. Wtedy z rury polecialy jasnoszare gluty. Wygladalo to troche jak kozuch od mleka, albo sciete bialko z jaja kurzego. W zasadzie zaraz sie rozdrobnilo i pozniej tego nie widzialem. Nigdy wczesniej nie mialem takiej sytuacji. Sadze ze to sa namnozone bakterie ktore, jak mysle, namnazaja sie na skutek dodawania VSV. Podobne gluty mialem kiedys w reaktorze biopelletek. Tam tez byly takie "farfocle" tylko ze bylu koloru pelletek. U mnie NO3 utrzymuje sie na niezmiennym poziomie 25mg/l. Jako ze PO4 bylo u mnie ledwo-wykrywalne to podkarmialem rybcie dosc intensywnie bez plukania mrozonek i PO4 skoczylo na 0,80ppm. To przy okazji spowodowalo wystapienie cyjano w kilku miejscach, ale tym sie jakos nie martwie. Nie wiem czy dalej zwiekszac dawke czy poczekac. Dodam tez ze ostatnio dolozylem cyrkulacje 2x2500 wiec duzo syfku sie podnioslo wiec pewnie i parametry. Mysle ze wiekszosc jest i tak juz odpieniona.

kiedys przerabiałem ten temat z podnoszeniem PO4. Przeczytawszy słowa Staniego ~"wiecej karmisz to podniesiesz i po4 i no3 ktore chce sie zbić". Sam wyjąłem rowaphos i PO4 podwyzszałem KH2PO4. Dzieki temu no3 udalo siez ponad 25 zbic do zera. Obecnie no3 max 2 (salifert), a po4 niewykrywalne, za sprawą absorbera (jesli bedzie koniecznosc ponownie wyjme absorber). VSV na 100 l w obiegu leje 0,6 ml dziennie. Gdy zbijałem dawka 2 x 1 ml. Polecam podwyzszanie po4 jesli ma sie zerowe i problem z ze zbyt wysokim no3. Link do słów Staniego gdzies w moim dzienniku sobie podlinkowałem żeby mieć zawsze pod ręką :)

@kmirko

Niektórzy usilnie próbują zjechać z parametrami tą metodą do zera, a przecież wiadomo że to wcale nie jest takie dobre dla korali, zastanawia mnie natomiast inna sprawa, ponieważ chcę zjechać z PO4 do poziomu ok. 0.07 i utrzymać taki stan rzeczy, czy okresowe zaprzestanie lania VSV jest wskazane czy raczej trzymać się stałej wyliczonej dawki ?

Wszystko zalezy jakie korale sie ma. Wiadomo ze spsy wola parametry bliskie zeru, a reszta juz nie. Z mojego doswiadczenia latwiej zbic PO4 niz NO3. Co do lania vsv to lepiej caly czas cos kapać niz nieregularnie sie bawić. Po jakims czasie gdy brak efektow stosowania vsv bedzie, wtedy nalezy dac odpoczac baniakowi (taki minus wodkowania). Wazne zeby z metody schodzic powoli zmniejszajac dawke.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiadomo ze spsy wola parametry bliskie zeru
Trzeba zaznaczyć że bliskie zera, ale nie ZERO ABSOLUTNE, bo zero absolutne jest zabójcze po pewnym czasie dla wszystkich korali.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie , wczoraj stwierdziłem że zmniejszę dawkę o połowę bo odnosiłem wrażenie , że jednak chyba troszkę przesadziłem z glukozą , i co ?

PO4 z wczoraj - 0,05 , dzisiaj po zmniejszeniu dawki - 0,1 ( pomiar wiarygodny duża hanka ) kurcze więc to działa , ale uważam nadal , że chyba mam nadmiar glukozy mimo tego , że żadnych glonów nie widzę.W zbiorniku są korale które są zachwycone , i są też korale którym to jednak nie pasuje. I co teraz , odstawić glukozę i podawać samą wódkę , czy zmniejszyć dozowanie glukozy , a wódkę utrzymać na niezmiennym poziomie ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie ma opcji żeby w ciągu jednego dnia po zmniejszeniu dawki PO4 wzrosło Ci o 100%. Czy pomiar robisz zawsze o tej samej porze, przed karmieniem ryb?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, dzisiaj był wyjątek , zawsze robię pomiar wieczorem około 20 , dzisiaj zrobiłem z rana i taki właśnie wyszedł wynik , przed karmieniem. Oczywiście dzisiaj powtórzę pomiar o 20 i będę wiedział na czym stoję , ale muszę powiedzieć otwarcie , męczy mnie to kombinowanie , jestem tak wk....ony na producenta biopellets , że najchętniej pojechałbym i nakopał mu do du..y , może się powtórzę , ale przy pierwszych kulkach nie mialem żadnych problemów z parametrami.

Pisałeś gdzieś , że używasz zeostartu2 , powiedz mi czy ten płyn można rozcieńczyć na tyle , żeby można było podawać kilka razy dziennie automatycznie za pomocą pompki ?

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale muszę powiedzieć otwarcie , męczy mnie to kombinowanie

Pozdrawiam

czemu wiec nie skupisz sie na jednej metodzie. Obserwuje te Twoje kłopoty juz od jakiegoś czasu i nie moge sie pozbyć wrazenia za sam jestes sobie winien. Nie chce mi sie szukać ale to chyba własnie seb odradzał Ci łaczenie dwoch metod. W każdym razie ja na pewno stwierdziłem ze system może róznie zareagować i że wchodzisz na nieznane tereny. Dlaczego nie skupisz sie na jednej, sprawdzonej metodzie VSV, wodka, pellety. A Ty nie dość że łączysz dwie metody to jeszcze używasz glukozy. Już w styczniu Mintaj stwierdzil ze po przedawkowaniu glukozy miał problemy. Po co robisz sobie kłopoty. Poza tym jeszcze jedna sprawa. Twoje parametry jeśli chodzi o PO4 i NO3 są super - po co chcesz jeszcze bardziej je zbijać zamiast skupić sie na ich utrzymywaniu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze nie dosypywał polimerów,ale też gwałtownie ich nie wyciągał.Ja pozwalam im się rozpuścić do zera,czyli jest łagodne przejście z polimerów na VSV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester , to może od poczatku :

Pellety - super sprawa , system chodził jak należy , moglem karmić ile fabryka dala , PO4 - 0,03 rewelacja , NO3 -1 rewelacja , więc czego chcieć więcej ? Tylko tego żeby produkt się nie zmieniał , producent ulepszył na tyle , że mnie na niego nie stać , a z PO4 nie wróciłem już nigdy do poziomu 0,03. I właśnie dlatego zostałem zmuszony do szukania , dużo czytam i staram się wyciągać wnioski , ale niestety nie wszyscy piszą o swoich porażkach , nie muszę daleko szukać Kidult nigdzie nie wspomniał , że ma problem z czerwonym dywanikiem , a szkoda bo to mogło by pomóc innym , dlatego ja piszę otwarcie co się dzieje w zbiorniku.

Co do łączenia dwóch metod , nie wyobrażalem sobie tego , że z dnia na dzień odłączę kulki , system sie na nich buja od roku , więc sam musisz zrozumieć , że jest zbyt duże ryzyko wysadzenia zbiornika , moje pierwsze dozowanie wódki z glukozą wynosiło 14ml , czyli stosunkowo mało ( przepis wg Kidulta ) , w zbiorniku korale ruszyły do przodu , ale po systematycznym zwiększaniu dawki , korale zaczęły uciekać w brąz , zaznaczam że glonów u mnie nie ma żadnych , więc wniosek nasuwa się sam , przedawkowałem z dozowaniem glukozy. Więc doszedlem do wniosku , że muszę zmniejszyć dozowanie glukozy przynajmniej o połowę , a wódkę zostawić na tym samym poziomie , oczywiście czas pokaże co z tego wyjdzie. Szukam , jak pewnie większość z nas złotego środka dla swojego baniaka , a tak na marginesie poza ciemnieniem dwóch acropor innych problemów w zbiorniku nie mam , no może jeszcze ta nieszczęsna pocilopora , która traci tkankę od spodu , ale to moze też być wynik małych rozgwiazd ,które ostatnio przy niej sie kręciły.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.