Skocz do zawartości
mrozikulus

VSV method

Rekomendowane odpowiedzi

o "rekordach" jakich slyszalem to zdaje sie 50mg/l w tydzien do zera- choc nie jest to pewne. Prawdopodobnie rozsadnym okresem na zbicie 50mg/L NO3 jest miesiac choc zapewne da sie szybciej. W poczatkowych fazach zmiany metody filtracji ciezko jest o spektakularne sukcesy. Kulki potrzebuja kilka tygodni na start, wodka z 2 tygodnie. Dopiero potem zauwazysz roznice.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o "rekordach" jakich slyszalem to zdaje sie 50mg/l w tydzien do zera- choc nie jest to pewne. Prawdopodobnie rozsadnym okresem na zbicie 50mg/L NO3 jest miesiac choc zapewne da sie szybciej. W poczatkowych fazach zmiany metody filtracji ciezko jest o spektakularne sukcesy. Kulki potrzebuja kilka tygodni na start, wodka z 2 tygodnie. Dopiero potem zauwazysz roznice.

Dzięki


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze sprawdził poziom KH bo nagły spadek też ma wpływ na nagły wzrost glonów


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiego uzywasz odpieniacza?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiego uzywasz odpieniacza?

Od kolegi erniego zrobiony diy na pompie


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

wracam do tematu. Słuchajcie jest tak: ponieważ po 5 latach istnienia baniaka i 2 przeprowadzkach nie mogłem już opanować plagi aptazji i ustabilizować NO3 i PO4, przemeblowałem baniak (200l + sump 40l + BK160 mini):

- od 3 tygodni mam w sumpie 2 l siporaxu

- wczoraj wywaliłem stary piach w całości i dałem 9 kg świeżego LS, wywaliłem większość skały która i tab była zasyfiona i pozostawiłem tylko kilka skałek z miękkasami

- wymieniłem 40 l wody przy okazji

- od 4 dni leje wódkę - narazie 6ml na dobe do sumpa w dwóch dawkach po 3ml

- dzisiaj zrobiłem testy bo nowe przyszły i okazało sie że mój TM oszukiwał mnie na NO3, nowy Salifert podaje jeśli umie odróżnić te róże na oko 50ppm, a Hanka podała fosforany na 0,19 ppm

-w baniaku 3 ryby (hepatus, a. ocellaris i apogonek)

poradźcie czy wódki zwiększyć czy narazie podawać tyle. Wiem ze to temat o vsv ale nie znalazłem tego o vm. zresztą to chyba bardzo podobne. proszę o rade jak dalej baniak ratować bo mnie już skręca a domownicy zie zniechęcają bo baniak kiedyś tak ładnie wyglądał a teraz bagno niestety.

pozdro


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odstawiłem już wódke. Rozleciała mi się pompka do podawania, ręcznie mi sie nie chce toteż teraz daje śladowe ilości żeby odzwyczaić "gospodarke wodną". Teraz prawie nie podaje już wódki a Salifert nie wykrył PO i NO3. Polece na samym refugium i odpieńku.

Zobaczymy, i tak szybe przetrzeć trzeba :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm....może faktycznie dużo, ale kiedyś lałem po 1,5 ml i nie widziałem efektu. Zobaczymy co będzie, mam nadzieję że pomoże parametry poprawić. A pytanie z innej beczki - czy warto na vsv przejść? Jeśli tak to kiedy i jak to zrobić?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz ja mam dobre doświadczenia z vsv. U mnie działało lepiej niż wódka. Tak, że wg mnie warto ale to Ty musisz ocenić na podstawie testów i zbiornika :)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważniejsze dla mnie było, że zarówno NO3 i PO4 mi zbijało. Przy wódce tylko NO3. Na 500 l obiegu lałem w sumie 6ml rozłożone w 3 dawkach. Parametry utrzymywały się na stałym poziomie NO3 około 10 i PO4 -0,06-0,08 przy początkowych wartościach odpowiednio 30 i 0,18


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leje wódeczkę już od tygodnia, narazie parametry raczej bez zmian. Napiszcie po jakim czasie bedzie efekt. Lałem 6ml dziennie w dwóch dawkach ale farfocle sie pokazały to zmniejszyłem i leje teraz około 4,5 ml dziennie.

aha....wiem co powiecie ale wybaczcie - jak prosto zrobić roztwór vsv i ile go zrobić zeby sie nie zepsuł....nie chce mi sie czytać 500 postów;)

pozdro


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

zrobiłem pomiary przed chwilą

NO3 - 50 ppm

PO4 - 0,03

leje wódke 2 tydzień 4,5 ml w dwóch dawkach

badania z zeszłej środy

NO3 pomiędzy 50 a 100

PO4 - 0,19

proszę o komentarz doświadczonych w vodka methode. lać dalej czy zwiększyć i czy fosforany za szybko nie spadają?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie za szybko spadly. Ogranicz dawke do 0,5 ml. albo przerwij na 3 dni. Mierz parametry. A potem podawaj 1/4 tego co przedtem.

Zte Lefonu Pisz Ese


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam? Mierzyles ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Moj baniaczek to jakies 400l netto w obiegu, ma cztery lata po przeprowadzce a wczesniej 250l jakies pięć lat.

byly rozne wzloty i upadki, peletki buzowaly od przeprowadzki jakis czas z powodzeniem potem sie z braku czasu sie wypłukały czego skutkami bylo wywalenie zgnilego dna akwarium [cuchnacego piachu]

Nigdy baniak nie wrócil do poprzedniej kondycji oczywiscie już bez dna, zostaly tylko miękasy, rok temu ograniczylem ilosc rybek z 17 do 7, niektore sa ze mna prawie albo 10lat. Peletki drugi raz nie zadzialaly pewnie z powodu wysokiego PO4 okolo 1, NO3 0. Teraz czytajac wasze posty już to wiem i zaczynam nowa przygode z vsv podnoszac w między czasie NO3, trwa to 3 tygodnie, dzis wlewam 4.5ml . Na razie poza czystoscia wody i delikatnymi glutami poprawy nie widze , PO4- 0.5 a NO3 -10. Jak sie cos zmieni chetnie sie podziele obserwacjami, narka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. jesli moge podepne sie do tematu. robilem testy salifertem przez ostatnie dwa lata. i okazuje sie ze lipa. dzis testy red sea i okazuje sie ze no3 50, po4 O,36... lekka zalamka... co robic? nie mam problemu z glonami, korale miekkie i lpsy dobrze rosna.

od 3 tygodni leje No3PO4 redsea... w zbiorniku 30kg lr, 18kg ls, odpieniacz Deltec Mce600. obsada chyba spora bo 2 blazny, 2 pokolce, slizg, doktorek i garbik. chcialbym zaczac z dozowaniem wodki. moze glupie pytanie ale jaka wodke kupic :-) i od jakiej dawki zaczac... bardzo dziekuje


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli to do mnie to nikt nie powiedzial ale jakos teraz masa ludzi poleca produkty RS, testy, sol, preparaty... porownujac do Saliferta jest wynik bardzo inny i to mnie martwi. w akwarium zmian nie widze. w RS latwiej moim zdaniem sie odczytuje wyniki.

p.s - piekna ta Twoja kostka - nano 30 :)


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michu, zwykla czysta wodke, nie jakies kolorowe. Im mniej smaku, czyli dodatkow, tym lepiej.

Nie wiem jak dlugo juz lejesz, ale przy malych dawkach rozkrecanie trwa kilka tygodni.

Trudno jest powiedziec, czy odpieniacz jest dla tego litrazu wystarczajacy, stosowalem znacznie silniejszy (H&S 150) w 240 litrach, ale odpienianie ustaw "na mokro" i odczekaj.

Ps: juz zauwazyles "gluty", takze raczej zmniejsz dawke. Sa gluty i odpienianie to jest transport NO3 i PO4 do kubka odpieniacza, takze jest ok.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wodki nie leje jeszcze. narazie zaczal sie 4 tydzien dozowania redsea, to jest na bazie acetonu z tego co czuje :-) chce dokonczyc ta butle i zobacze po testach co to dalo. na dzis nic. od jakiej dawki zaczac i jaka bedzie optymalna?

w moim wypadku gdy brak sumpa Deltec to chyba jedno z lepszych pienidel... obecnie rozwazam opcej przesiadki na wiekszy baniak z pudelkiem przelewowym. wtedy pewnie pojawi sie kwestia zmiany odpieniacza.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodke mozesz zaczac od malutkich dawek, moze 1 ml dziennie (na cale akwarium, nie na 100 litrow) i po 2 tygodniach 1,5,ale na koniec 2,5 - 3 ml dziennie bym nie przekraczal. Oczywiscie cotygodniowe mierzenie (i ewentualne korygowanie) NO3 i PO4 Cie nie ominie. :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.