Skocz do zawartości
mrozikulus

VSV method

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś mi wytłumaczy po co wódka i ocet jak tak naprawde dla bakterii wystarczyl by sam cukier. nie dosc ze najtaniej to jeszcze najlepsza pozywka. Jakas madra glowa moze mi powiedziec dlaczego nie mozna sypac samego cukru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi wytłumaczy po co wódka i ocet jak tak naprawde dla bakterii wystarczyl by sam cukier. nie dosc ze najtaniej to jeszcze najlepsza pozywka. Jakas madra glowa moze mi powiedziec dlaczego nie mozna sypac samego cukru?

Bo wtedy ze słonego zrobi się słodkie :thumbup:

A tak poważnie to chyba chodzi o to że różne bakterie mogą przyswajać różne rodzaje węglowodanów, czyli VSV to dla nich szwedzki stół.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dla mnie ten argument nie ma sensu. Bakterie denitryfikacyjne rosną ślicznie na cukrze. Kiedyś pędziłem cukrem denitryfikator w słodkowodnym akwarium i teraz robię to samo w morskim. Piękne białe bakterie w nim rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie dodawałem KH2PO4 rozpuszczone okolo 3g na 0.5l wody ro. Dodawalem tego płynu wieczorem 2-2.5ml co podnosiło mi po4 o około 0.05 w 200l akwarium. Po tych zabiegach No3 z 10 spadło w tydzień do poziomu 3. Metoda dobra ale trzeba posiadać dobre testy.

dobra koledzy...zamiast sie wzajemnie "kompelmentować" poradźcie jak łatwo dodać do systemu fosforanów niezbędnych do zbicia azotanów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie,napisałem długi wywód i mi się skasował :wallbash: W skrócie,od dwóch miesięcy podaję samą wódkę z różnym skutkiem,jak podaję więcej to NO3 i PO4 spadają,ale woda robi się lekko mętna,wtedy zmniejszam dawkę o połowę lub robię przerwę dwa dni.Moje dawki do 1ml co 2 godziny ta większa,to 12ml na dobę.Mam zakupione KH2PO4 i KNO3,ale jeszcze nie podawałem.Aktualny poziom NO3-2-5 a PO4-0,07.Zastanawiam się czy nie podać KHPO4.

Mam też nowy odpieniacz i zastanawiam się,czy się z tym jeszcze nie wstrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro po4 masz 0.07 to po co chcesz podawać KH2PO4 ? Ja podnosiłem do niższych poziomów niż Ty masz obecnie. Masz teraz wypasiony odpieniacz daj mu szansę.Może spróbuj vsv, w moim zbiorniku lepiej działało niż sama wódka.

Pięknie,napisałem długi wywód i mi się skasował :wallbash: W skrócie,od dwóch miesięcy podaję samą wódkę z różnym skutkiem,jak podaję więcej to NO3 i PO4 spadają,ale woda robi się lekko mętna,wtedy zmniejszam dawkę o połowę lub robię przerwę dwa dni.Moje dawki do 1ml co 2 godziny ta większa,to 12ml na dobę.Mam zakupione KH2PO4 i KNO3,ale jeszcze nie podawałem.Aktualny poziom NO3-2-5 a PO4-0,07.Zastanawiam się czy nie podać KHPO4.

Mam też nowy odpieniacz i zastanawiam się,czy się z tym jeszcze nie wstrzymać.

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę o podaniu KH2PO4 bo ma za mały stosunek do NO3 a o to w tym chodzi najbardziej.Z odpieniaczem jak napisałem.Czekam.VSV kiedyś stosowałem w starym zbiorniku,ale nie wyszło poza tym na razie wolę wódkę.Staniemu od lat wychodzi to każdemu musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest z tym stosunkiem po4/no3 ale u mnie no3 było ponad 10 a po4 podnosiłem na 0.05-0.06 i no3 spadło w 7-10 dni do około 3 i od tego momentu przestalem podawać KH2PO4.

Myślę o podaniu KH2PO4 bo ma za mały stosunek do NO3 a o to w tym chodzi najbardziej.Z odpieniaczem jak napisałem.Czekam.VSV kiedyś stosowałem w starym zbiorniku,ale nie wyszło poza tym na razie wolę wódkę.Staniemu od lat wychodzi to każdemu musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki powinien byc stosunek N do P w morskim w slodkim powinno byc okolo 10 do 1 czy tu tak samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos może mi sprzedać troszke KH2PO4 ? musze w końcu zbić te azotany. walcze już 3 miesiąc licząc wódkę i vsv


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ma być 1:16

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

16:1 to ma być w akwarium roślinnym.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się dawno temu przyjęło i taka informacja przewija się wielokrotnie przez forum.Stani to potwierdza i trzyma się tego z powodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To że ktoś się tego trzyma i że tak się przyjęło nie znaczy że ja mam go na ślepo naśladować.

"Wymyślił" to niejaki Redfield i to wcale nie koniecznie musi być słuszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

typowe parametry wody rafowej : NO3 0,1 ,PO4 0,005(dane Randy Holmes-Farley) stosunek 20:1 ,więc jednak nie do końca 16:1


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jest jakaś nowa ulepszona receptura czy stosujecie stare poczciwe VSV, podajcie proporcje jak to wygląda w 2014 roku?


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jest jakaś nowa ulepszona receptura czy stosujecie stare poczciwe VSV, podajcie proporcje jak to wygląda w 2014 roku?

proporcje masz takie same , metoda sprawdzona i dziala wiec po co zmieniac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proporcje masz takie same , metoda sprawdzona i dziala wiec po co zmieniac :)

Oj Kuba, słyszałem już o takich hybrydach że sam nie wiem co jest prawdziwą miksturką.... Po prostu chciałem poznać wasze składy i proporcje


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jest jakaś nowa ulepszona receptura czy stosujecie stare poczciwe VSV, podajcie proporcje jak to wygląda w 2014 roku?

Ja robię inaczej 1/3 wódki 1/3 coca coli 1/3 lodu Pyyyyyszne!

PS. Myślę że jeśli chodzi o akwarium to czysta wódka daje najlepsze rezultaty, próbowałem vsv, wódki i czystego octu, moim zdaniem wódka daje najlepsze wyniki.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię inaczej 1/3 wódki 1/3 coca coli 1/3 lodu Pyyyyyszne!

PS. Myślę że jeśli chodzi o akwarium to czysta wódka daje najlepsze rezultaty, próbowałem vsv, wódki i czystego octu, moim zdaniem wódka daje najlepsze wyniki.

Hmmm, ciężko wyciągnąć z was te tajemne receptury:-)


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fok a probowales z sama wodka juz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma być 1:16

Może najpierw przemnóż 0,07 x 16 zanim coś zaczniesz lać.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.