Skocz do zawartości
kubek_77

lampy LED, a ich dodatkowe funcje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Lampy oparte na ledach mają cały szereg funkcji, można posiadać wersję prostą lub wersję super... hiper...

Zastanawiam się czy warto inwestować w jakieś dodatki, czy jednak większość tych funkcji jest nieprzydatna.

(Najnowsze produkty chociażby Pacyfic Sun maja nawet łączność BloeTooth)

A teraz pytanie, które z tych opcji faktycznie są przydatne i wykorzystywane często? Czy warto kupić lub zrobić prostą lampę, czy jednak te "bajery" są użyteczne i wydatek (lub nakład w napisanie kilku linijek kodu- oprogramowanie) w jakimś sensie by się zwrócił?

Pozdrawiam, Pawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cena bajerów jest podobno śmieszna w stosunku do ceny całej lampy wiec firma która nastawia się na sprzedaż nie pozwoli sobie wyprodukowac lampę "bez bajerów" bo wtedy wypada mniej atrakcyjniej na tle konkuręcvji.

jesli masz do wyboru dwie lampy na podobnych podzespołach w tym jedną z bajerami i różnicą 200zł w cenie to chyba wiqdomo którą kupisz... druga strona medalu to taka że własnie przez bajery mamy duża ich awaryjnosc...


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie rozbijam ten temat na części pierwsze ale wychodzi znacznie więcej niż 200zł różnicy kiedy sam przykręcisz diody i zapomnisz o bajerach :waving


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy gdzieś nie było o tym, że dioda "świecona" cały czas na max. czyli bez sterowania jak rozumiem, ma ciut gorzej?

szybciej traci "moc" i ogólnie żywotność?

może coś pokręciłam, bo chociaz czytam o ledach to przyswajam ok. 30%, ale jakoś tak mi utkwiło takie zdanie.

wtedy rozważałam własnie czy z bajerami czy bez.

oczywiście są różne bajery, to inna sprawa.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy co uwazasz za bajer, lacznosc BT czy inne WiFi to ulatwienie ustawiania lampy, bez ktorego pewnie da sie zyc, ale juz np mozliwosc ustawiania maksymalnej mocy osobno dla 2 kolorow jest o wiele bardziej przydatne, bo nie zawsze dopasujesz max moc lampy do swojego akwarium, nie mowiac juz o zegarze wlaczajacym/wylaczajacym.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327975 MateuszD :

zalezy co uwazasz za bajer, lacznosc BT czy inne WiFi to ulatwienie ustawiania lampy, bez ktorego pewnie da sie zyc, ale juz np mozliwosc ustawiania maksymalnej mocy osobno dla 2 kolorow jest o wiele bardziej przydatne, bo nie zawsze dopasujesz max moc lampy do swojego akwarium, nie mowiac juz o zegarze wlaczajacym/wylaczajacym.

o właśnie sedno sprawy... bajerami użytecznymi określam: łączność z kompem chociażby do odczytu jakiś tam parametrów pracy lampy... wyświetlacze LCD np na lampie... skazujące temp lampy... ale zastanawiam się czy wśród tych ulepszeń są takie, które są zupełnym bajerem reklamowym... np symulowanie dni pochmurnych itd... czy to faktycznie przydatne funkcje?

robiąc nawet własnoręcznie lampę można doszyć też i jakiś sofcik i komunikację zrobić chociażby... dla żartu dodam, że przecież można wpisać by na wyświetlaczu o 22:30 wyświetlany był napis "dobranoc". tylko czy to będzie miało jakieś przełożenie na funkcjonalność taką "pozytywną" dla użytkownika i zwierzaków?

czy już wiecie o co chodzi w moim pytaniu? jeśli nie, to zapewne wynik tego, że jestem chory i lekko łeb mi gorączka rozsadza i pisać mogę niezbyt zrozumiale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem niezbędna jest możliwość oddzielnej regulacji mocy każdego kanału. Robiąc DIY osiągamy to w cenie poniżej 100 zł/kanał, a kanały są najczęściej dwa ... Ten sam układ zapewnia nam miękki start i stop trwający do półtorej godziny (czas regulowany) i nic mi więcej nie potrzeba. Dlatego sądzę, że jak w końcu diody DIY przestaną ludzi straszyć to się okaże że jest to proste i tanie, zwłaszcza w porównaniu z modelami "fabrycznymi".

Nika:

to że moc nie jest regulowana nie znaczy jeszcze że diody będą krócej świeciły. Chodzi o to żeby nie podawać im max. prądu a to producent sam najczęściej ogranicza na zasilaczu. Po prostu na maksie chodzą np. na 80% swoich możliwości.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie kolegi tomasza. Cały "bajer" lampy ledowej tkwi w tzw. tabeli PAR (regulacja mocy lampy) i symulacji oświetlenia księżyca. To właśnie dzięki tym funkcjom przybliżamy naszym podopiecznym warunki naturalne i to jest najważniejsze. Jeżeli ktoś to potrafi zrobić DIY to super jednak nie każdy urodził się z lutownicą w dłoni.

Pozdrawiam


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328011 tomasz :

...

Nika:

to że moc nie jest regulowana nie znaczy jeszcze że diody będą krócej świeciły. Chodzi o to żeby nie podawać im max. prądu a to producent sam najczęściej ogranicza na zasilaczu. Po prostu na maksie chodzą np. na 80% swoich możliwości.

@tomasz, dziękuję za wyjaśnienie :waving

właśnie coś mi się o tej mocy max i żywotności pałętało po głowie, i dodałam sobie do tego "bajery". czytam o tych ledach, PAR-ach i innych takich tam, ale z przyswojeniem, jeszcze u mnie cienko.

pozdrawiam


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te "bajery" są naprawdę pomocne, u mnie świeci Phobos i nie wyobrażam sobie np. sterowania lampą stojąc na drabince przy akwarium i klikając w dotykowy ekran, dlatego też łączność BT to znakomite rozwiązanie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wazna jest przydatnosc "bajeru" w stosunku do "wartosci" calego zbiornika. Jesli masz zbiornik 50L z dwiema rybkami i podstawowym osprzetem za laczna kwote 1000zl wydawanie np 2000zl na lampe jest bez sensu chocby nie wiem jakie bajery byly. Po prostu ich przydatnosc bedzie zerowa. To tak jakby kupic "antyradar" do roweru. Co innego kiedy masz zbiornik ktory "zauwazy" te bajery np wschody i zachody czy tez zmiany pogodowe. Zysk z takiej lampy w duzym i wypasionym zbiorniku (zarowno pod wzgledem sprzetu jak i obsady) bedzie nieporownywalnie wiekszy do low-endowch zbiornikow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak dla każdego coś miłego... to przejdę do konkretów a co byście myśleli, żeby było słuszne dla takiego akwa jak moje czyli malutkie 120 litrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymiary szkiełka ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie typowe markowe 80x35x40 - to całość ale na długości jednego boku jest panel filtracyjny o szerokości 12 cm czyli długość zmniejszyła się do 68cm

wyprojektowałem sobie że w ledach starczyłoby mi coś około 50W chodzi o cięcie kosztów utrzymania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to albo jakieś LEDowe DIY, albo lampa z "bajerami" Galileo firmy PS (48W). Ale więcej info o niej za 3-4 dni.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oblicz roznice cenowa w wersji podstawowej i wypasionej, przemysl przydatnosc bajerow. Zalozmy 300zl za modul BT. Teraz przemysl co jest wazniejsze dla Ciebie: BT czy 300zl w kieszeni. Czy zeby oszczedzic 300zl jestes gotow "manualnie" oblsugiwac lampe. Inna sprawa to to, ile jest dla Ciebie warte 300zl. Nikt Ci nie powie tak albo nie. To musi byc Twoja decyzja


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a orientujecie się czy ten sofcik np działa poprawnie pod linuxem... dopiął bym go do serwerka i wystawił sobie "na zewnątrz" to by miało dla mnie sens np. wyjazdy na wakacje itd. (oczywiście pytanie o oryginalne lampy np pacyfic sun)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Linuksie PS nie działa raczej na pewno. Działa za to na Win: 98, XP, Vista, Mobile i CE. Tylko po co lampy chcesz pod serwer podpinać?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o tzw zdalny dostęp, będąc na wakacjach lub daleko od domu, wgląd w parametry...

może czegoś nie wiem o tym oprogramowaniu, może ono pozwala na tego typu czynności a może nie... w sumie to tylko taki mój wymysł... (nieistotne)

ale wracając do tematu... Włodzimierzu widzę, że ty masz Pacific'a to jak to jest, czy widzisz, żebym przy moim 120 litrowym zbiorniku miał te wszystkie dodatki jakie on daje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po co ci dostęp z wakacji jak tam się programuje godzinę zapalania i gaszenia światła (no chyba że ja o czymś nie wiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kubek_77, do 120 litrów ostatecznie z obecnie dostępnych PS nadawałaby się tylko PS IO 78W. A czy bajery potrzebne? Na pewno płynne rozjaśnianie i ściemnianie, regulacja temperatury barwowej i tryb nocny z cyklem księżycowym są przydatne. A reszta chyba tylko w długich zbiornikach, takich powyżej 2m.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli de facto nie ma rozwiązania dedykowanego dla małych zbiorników... "takiego ekonomicznego" małe lampy mają to samo co duże... i być może nigdy ich potencjał nie zostanie w pełni wykorzystany

co do wakacji to taki wybieg... nie znam tego oprogramowania nie wczytywałem się w dokumentację i pomyślałem, że poza samym sterowaniem sofcik może przekazuje jakieś parametry pracy lampy... np temp, prędkość obrotową wiatraczków, itd... i to w razie czego chciałbym oglądać (wakacje, upały, ty na słonecznej plaży a twoja rafa się gotuje ;-) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, na dniach ma się pojawić lampa Galileo do nano rafek za ~1300 zł. bez bajerów.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.