Skocz do zawartości
dziuso27

Jakie SPS-y dla nowicjusza?

Rekomendowane odpowiedzi

Testy Sery.wiem,wiem juz mi ktos pisal ze sa niezbyt dobre...a przeterminowane napewno nie sa do 05.2013


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zmierz albo innym testem, albo moze w jakims sklepie Ci zmierza innym testem?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329198 dziuso27 :

badalem wode przed dolaniem-wszystko na 0.osmozy nie uzywam.mamy taka wode ze nie trzeba.

Hę? Znaczy kranówę lejesz?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329210 Jader :
#329198 dziuso27 :

badalem wode przed dolaniem-wszystko na 0.osmozy nie uzywam.mamy taka wode ze nie trzeba.

Hę? Znaczy kranówę lejesz?

dokladnie,oczywiscie odstala.tu gdzie mieszkam wiekszosc tak robi-woda jest b.dobrej jakosci.jest tu taki hodowca.spec od akwarystyki morskiej ktory od 20 lat sie tym zajmuje i powiedzial ze nie trzeba do naszej wody zadnej osmozy...kiedys dyskowce hodowalem(sa to ryby bardzo wrazliwe na jakosc wody)i bez problemu sie rozmnazaly.

zrobilem przed chwila kolejny test na NO3 i dziwne:wczoraj przed podmiana w akwa mialem no3-50 po wymianie 50% wody dalej NO3-50. dzis zrobilem to w malej skali : probka 100% wody z akwa : NO3-50 ,a probka 50% wody z akwa i 50% wody do podmiany i NO3-25.kurde czyzby tak szybko mi w baniaku NO3 przyrasta?


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:banghead

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

może dojrzewa znowu jeśli wymieniłeś 50% wody. a masz jakieś LPSy? posiadam 60l i moje lps to wychodzą z siebie zwłaszcza jak dolewkę zrobię to na następny dzień wyglądają jak bańki, na dolewkę daję mineralną z biedronki :clowning a osmoze do solanki w sklepie kupuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphyllie paradivise mam.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez wiarygodnych testow podjecie krokow lub proba doradzenia Ci - co dalej, zupelnie mija sie z celem.

Mozna gdybac bez konca. A to ze pan mowiac ze woda jest dobra nie oznacza ze nie trzeba TDSa i sprawdzac. Najczystsza woda Kranowa w Europie to chyba w Szkocji, ale i tam duuuzo brakuje do zera.

ps. nawet duza podmianka nie pomaga w zbiciu NO3


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge dać se obciąć że woda w twoim kranie nie nadaje się do rafowego !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, i mamy sedno sprawy:bump1


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dziuso27, ja widzę tylko jedno rozwiązanie. Umów się ze Stanim, to tylko ze 120 km dalej, weź skrzynkę dobrego piwa i jedź na szkolenie. Cena niewielka a najlepszego nauczyciela masz praktycznie pod ręką. I po naszemu gada:clowning


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329086 dziuso27 :
#329067 Tester :

pachnie prowokacja :clowning

usmierciles dwa korale i nie wyciagajc wnioskow chcesz usmiercic nastepne? Parametry nie nadaja sie dla LPSow (np NO2) a o SPSach nie wspomne

Mocne slowa....widze ze tu sami profesjonalisci sa...nikt z was nigdy bledu nie popelnil?nikomu nic w akwa nie padlo na poczatku?nie uwieze...solniczke mam co prawda nie dlugo,ale akwarystyka zajmuje sie nie od dzis i wiem ze czasem teoria nijak ma sie do praktyki,dlatego chcialem sie zdac na wasze doswiadczenie a nie na ksiazkowe standardy...bo przeciez sa korale mniej i bardziej tolerancyjne.i dla wyjasnienia:1 nie usmiercilem korali specjalnie,2 nie zamierzalem pakowac innych do baniaka bez zasiegniecia informacji,dlatego napisalem ten topic.

to nie chodzi o profesjonalizm tylko o szacunek do zycia. Napisales ze miales SPSy (jedne z najbardziej wymagajacych korali) ktore Ci zeszly. Nie analizujesz przyczyn tylko chcesz probowac jeszcze raz. Nie mowie ze chciales je usmiercic celowo tylko ze wsadziles je do swojego akwarium bez zadnej wiedzy na temat ich wymagan co spowodowalo ze ich los byl przesadzony juz pierwszego dnia. Powinienes pytac zanim je wlozyles. Ignorancja i brak wiedzy nie jest usprawiedliwieniem w tym wypadku.

I dodam jeszcze ze ja rowniez popelaniam bledy i nie jestem profesjonalista. Jestem poczatkujacym morszczakiem. Ale kazda odpowiedz moich zbiornikow na moje dzialania analizuje po to zeby drugi raz tego samego bledu nie popelnic.

To bylo w kwestii wyjasnienia mojej reakcji. A teraz rady...

W akwarystyce morskiej woda RO jest niezbedna, bez wzgledu na to co mowia inni. Do SPSow jeszcze dluga droga na razie zajmij sie miekkimi i LPSami ale i tak musisz poprawic parametry wody. Zainwestuj w przyzwoite testy - Salifert jest ogolnie uznawany za robiacy najmniejsze bledy. NO2 jest toksyczny dla zycia wiec musisz go zbic do zera. NO3 powinienes zmniejszyc o polowe choc z zerowym PO4 nie bedzie latwo. Jednak jak juz zostalo powiedziane - musisz miec wiarygodne wyniki.

Powodzenia.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra...fakt.musze cosz tym zrobic.Problem w tym ze NO3 nie jest latwo obnizyc.Co mam w takim razie zrobic?Mam osmoze w domu,takze bede stosowal wode RO,ale co pozatym?przeciez nie moge teraz oproznic baniaka i zaczynac wszystkiego od poczatku...mysle ze dopoki nie bede budowal drugiego akwa musi narazie tak zostac...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij robić podmianki na wodzie RODI, kup testy Saliferta, jakieś bakterie do morskiego, Absorber np. Chemipure. Pomyśl nad rozbudową oświetlenia. Wrzuć węgiel do panela. I czytaj, dużo czytaj.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie juz na ebayu dzis kupilem (Prodibio BioClean)-takie mi Stani polecil,wode bede tez przygotowywal,wegiel juz kilka dni siedzi,absorber jedynie musze skolowac(pytanie tylko mam jaki?),a oswietlenia niestety nie przerobie...szczerze to nie wiem jak sie do tego zabrac a pozatym pod dekiel nie wiele wejdzie....


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może na diodach led Cree pokombinuj. Na Forum jest sporo projektów i linków. 4 diod białe i 4 Royal Blue plus ta świetlówka co masz załatwi temat oświetlenia dla SPS-ów.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na urlop i czytać :-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, podstawą jest filtr RODI, najpierw kup to, potem zaczniesz wprowadzać kolejne zmiany na lepsze, a światłem sie nie martw, po prostu skup się na innych koralowcach, miękkie też potrafią być piękne, pooglądaj sobie choćby Zoanthusy czy Ricordee :clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329343 seb :

Słuchaj, podstawą jest filtr RODI, najpierw kup to, potem zaczniesz wprowadzać kolejne zmiany na lepsze, a światłem sie nie martw, po prostu skup się na innych koralowcach, miękkie też potrafią być piękne, pooglądaj sobie choćby Zoanthusy czy Ricordee :clowning

Pozdrawiam

seb

Sluchajcie.ja sie wcale na sps-y nie uparlem...nie ma problemu jesli ich nie bede mial.problem w tym ze okazalo sie ze mam nieprawidlowosci w akwarium.dobrze ze tak wyszlo to przynajmniej z wasza pomoca cos poprawie...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, jak nie teraz SPSy to za jakiś czas a wiedza i doświadczenie zostanie i zaprocentuje.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329338 dziuso27 :

Bakterie juz na ebayu dzis kupilem (Prodibio BioClean)-takie mi Stani polecil,wode bede tez przygotowywal,wegiel juz kilka dni siedzi,absorber jedynie musze skolowac(pytanie tylko mam jaki?),a oswietlenia niestety nie przerobie...szczerze to nie wiem jak sie do tego zabrac a pozatym pod dekiel nie wiele wejdzie....

Co do bakterii - te sa bardzo dobre ale jedna ampulka jest przewidziana na 1000L. Kup w aptece strzykawke 1ml i podawaj co dzien 0,1ml.

Co do absorbera to mam mieszane watpliwosci. U Ciebie wyglada jakby nie zamknal sie cykl azotowy - poczytaj o tym na wikipedii. Sugerowalbym jednak dluzsza droge ale pewniejsza - czyli bakterie i cierpliwosc. W wolnej chwili poczytaj o VSV i o wodce. Ale to jako rozwiazanie na pozniej. Najpierw musisz zaufac bakteriom.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowych informacji nie czytałeś w dziale dla nowicjuszy a już myślisz i bez sensownie pytasz w jakim celu i po co ? - myślisz ze powiemy tak proste i ty się ucieszysz i polecisz do sklepu?

Skoro powyższych informacji w owym dziale i temacie nie spełniasz w 1/10.

Wydajny odpieniacz,woda ro i dobre światło to podstawa bez tego kasa wydana na testy to pieniądz w błoto bo.

W dziale dla nowicjuszy niema grubych informacji o ballingu ale podstawy które bardzo łatwo zrozumieć i pomogą wystarczająco by utrzymać proste spsy.

Ja 4 lata temu przeczytałem ten artykuł z 5 razy bo jest chyba jeden z klarowniejszych,fajnie napisany i w dosyć zrozumiały sposób.

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11252

Jeśli chcesz proste spsy to zalicza się do nich montipora to proste i rośnie jak chwast ciężko to ubić - kwestia tego jak będzie wyglądać po miesiącu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie zrobie Tester,pozatym polatalem troche po necie i niestety ale w niemczech nie ma tych absorberow..wiec zanim je zdobede albo z polski sciagne to potrwa..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.