Skocz do zawartości
michal_natalia

Litraż a ilość skały

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłem by był tu taki temat więc postanowiłem założyć.

Jak ma się ilość LR do litrażu tak żeby ona spełniła swoje zadanie.

Ja planuję akwarium 400L i chcę włożyć minimalną ilość skały nie chcę układać ściany ze skały myślę o stworzeniu bardziej płaskiej konstrukcji coś na wzór akwa kolegi Amnora (tu znów chylę przed nim czoła ;P)

Ile na taki litraż optymalnie powinno być skały?


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zalezy wlasnie od planowanego ukladu, mysle ze jak chcesz miec wiecej wolnego miejsca to minimum to gdzies 30-40kg, maksimum to o 20-40kg wiecej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie chcę minimum i tak część powędruje do sumpa, ale będzie też jeszcze LS także nie wiem czy przy takim litrażu nie będę musiał jakoś wspomóc filtracji


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze chcesz oprzec filtracje na zywej skale. Przy 400L szedlbym na 60kg i w zaleznosci od rozmiarow akwarium u gory fajny lekki aquascaping a reszta do duzego sumpa. Nie zapomnij tylko o kryjowkach dla.ryb.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Zgadzam sie z Grzeskiem,najbardziej co do lekkiego aquascaping...a cala skala do sumpa...ale to kwestia preferencji i gustu...Ja w nowym akwarium chce miec tylko jedna,wielka skale,ktorej podstawa jest nieproporcjonalnie mala co do reszty...styl reef bonsai... tak jak tu http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?threadid=1288059 Majac wystarczajaco duzy sump chcialbym wkleic kratke na tylnej scianie i tam trzymac cala zywa skale pod mocna cyrkulacja...Skala w sumpie jest fajna,gdyz daje nam wieksze mozliwosci niezagracania zbiornika...problemem jest sprzatanie sumpa,gdyz trzeba przesuwac skaly by odessac to co pod nimi jest...dlatego wymyslilem sobie te kratke jakies dziesiec cm nad dnem sumpa...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iceberg- w sumpie mam jeden duży (3kg a może nawet 4kg) kawałek skały i sporo drobnicy- to co się ukruszy przy różnych pracach. Drobnicę trzymam w kotniku- tym takim z zielonego tworzywa wyprodukowany chyba jeszcze w czasach komuny.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330612 szarykruk :

@Iceberg- w sumpie mam jeden duży (3kg a może nawet 4kg) kawałek skały i sporo drobnicy- to co się ukruszy przy różnych pracach. Drobnicę trzymam w kotniku- tym takim z zielonego tworzywa wyprodukowany chyba jeszcze w czasach komuny.

...Szary Kruku...pomysl nieglupi,rzeczywiscie jakby skale trzymac w plastikowym pudelku (bo chyba to masz na mysli),wystarczyloby po prostu go wyciagnac i zlac wode,podmieniajac swierza...ale wtedy chyba nici z mocnej cyrkulacji z dwoch pomp dmuchajacych od spodu skal...mysle ze powstalaby martwa strefa gdzies z przodu sumpa i tam odkladalby sie caly detrytus...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze to objetosc skaly nie jest zalezna od pojemnosci akwarium tylko od obsady. a po drugie zeostart czy kulk,i lepiej dzialaja niz 100kg skaly, wiec wg mnie "wskazowki dla nowicjuszy" na tym forum trzeba zrewidowac z duchem czasu. wsadz do baniaka tyle skaly aby ladnie wygladalo. jak masz wywalic kase to lepiej kup dobry filterek na pelletki (od Krzysztofa Tryca) i jedziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330619 KIDULT :

po pierwsze to objetosc skaly nie jest zalezna od pojemnosci akwarium tylko od obsady. a po drugie zeostart czy kulk,i lepiej dzialaja niz 100kg skaly, wiec wg mnie "wskazowki dla nowicjuszy" na tym forum trzeba zrewidowac z duchem czasu. wsadz do baniaka tyle skaly aby ladnie wygladalo. jak masz wywalic kase to lepiej kup dobry filterek na pelletki (od Krzysztofa Tryca) i jedziesz.

...Kidult,bardzo bym chcial sie z Toba zgodzic bo przejadly mnie sie zawalone akwaria do tego rownomiernie oswietlone jak telewizor...jednak nie ryzykowalbym wkladania jednego reef bonzaia o wadze 10 kg do takiego duzego akwarium...gdzies musi byc filtracja,jezeli nie w skale to w piachu...mozna zrobic plenum Jouberta i wogole nie wsadzac skaly,tylko same korale bo i taki zbiorni widzialem,wyglada bombowo...bialy piasek oswietla korale od dolu poprzez odbicie i zadnego ©?haosu...za to przestrzen powala...O ile jestem otwarty na nowe metody i chce jak najwiecej sprobowac o tyle ta skala w mojej prehistorycznej mentalnosci siedzi...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślę o 20-30kg żywej skały i żywy piasek do baniaka, w sumpie też tyle skały ile się da no ale jeżeli nie wydoli filtracja to wspomogę filtrem przepływowym. @Kidult a gdzie mogę te filtry obejrzeć o których mówisz.


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja uważam, że lepszej filtracji jak na dobrej jakości LR nie uzyskamy. Dlatego uważam, że akwaria "idące" na met. berlińskiej za najstabilniejsze.

oczywiście, dziś możemy lekko (ale podkreślam lekko :clowning) modyfikować "berlinkę", są absobery i dużo wydajniejsze odpieniacze.

jednak podstawą (dla mnie) jest LR.

i ja trzymałabym się +- 20% objętości akwarium, w głównym akwa tyle by kompozycja docelowo nas zadawalała, a reszta do sumpa.

dziś gdybym robiła akwarium, to podstawą byłby duży sump, po to by pomieścił dużo skały.

może za mało wiem, może za bardzo panikuję, ale wszelkie "kulki" czy inne ulepszacze... cóż może działają, ale równocześnie jest zagrożeń?

wg. mnie tylko skała, co nie znaczy że jestem za zapchaniem głównego akwarium :(


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok więc 20% objętości akwa to mam 80l jak to się ma teraz w przeliczeniu na kilogramy LR? bo chyba 80l nie odpowiada 80kg


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli coś takiego do kupienia z tego co pamiętam za 5 pln

4343-kotnik.jpg

Mam zawieszony taki koszyczek pomiędzy komorami sumpa więc woda leje się silnym strumieniem cały czas przez ten zmyślny zabytek techniki. I cały gruz (z żywej skały) który tam wrzucam. Gruz zawsze pod ręką więc jak chcę szybko zrobić podstawkę nie pcham całej ręki do sumpa. A niekiedy jak późnym wieczorem przybywam po odwiedzeniu jakiegoś akwarysty, to na noc wrzucam tam szczepki, a dopiero za dnia myślę gdzie by je upchnąć w akwarium : )

PS: sorki za brzydkie wycięcie, ale ktoś dał odnośnik do swojej strony i zostawiając to bez zmian łamałbym regulamin :clowning (chociaż produkt raczej nie sprzedawany w sklepach z morszczyzną) mam nadzieję że jako pogląd wystarczy


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtry o ktorych mowia sa na allegro. ja mam 800 litrow w obiegu i do tego jakies 50 kilogramow skaly. jest w sam raz. z no3, no2 i amoniakiem nie mam problemow. a na po4 i tak stos skaly nie pomoze.

po co stos skaly jako powierzchnia filtracyjna skoro bakterie nie beda mialy co jesc bez zrodla wegla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zgadzam się z Nika.

Co do braku węgla, uzupełniam. Jak komuś szkoda wódki to są inne produkty : )

Ale metoda Kidulta jak wszyscy wiemy nie jest zła. Ot wymaga dorośnięcia do pewnych zmian. Wymaga pewnego doświadczenia.

Która lepsza? Obie będą działać tak samo przy odrobinie wprawy. Pytanie czy ktoś chce mieć stos skały czy nie?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po wywaleniu skał z sumpa mam mniejsze problemy z fosforanami i azotanami bo nie zbiera mi się syf w zakamarkach.Denerwowało mnie częste jej wyciąganie do czyszczenia sumpa.Myślałem też u zredukowaniu ilości skały w zbiorniku bo mam je w 360L 60kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ani vodka czy ZS2, zeovit, pelety, i inne osiagniecia w akwarystyce, nawet najlepszy odpeniacz nie stabilizuje baniaka jak odpowiednia ilosc skaly. Jezeli zrobia inny material dajacy wieksza powierzchnie do zasiedlenia przez bakterie i faktycznie bedzie on bezpieczny (nic oddawal) zrezygnuje z polowy sklay.

I teraz nasuwa mi sie jedno pytanie: Po jaka cholere robimy te sumpy jak pchamy lapska do akwarium??? Ja myslalem ze po to mamy zbiornik na dole zeby urzadzic tam filtracje i grzebac tam. I mowiac filtracje nie mam na mysli odpieniacza, filtra do pelet i dolewki. Robta co chceta:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330720 inmar :

U mnie po wywaleniu skał z sumpa mam mniejsze problemy z fosforanami i azotanami bo nie zbiera mi się syf w zakamarkach.Denerwowało mnie częste jej wyciąganie do czyszczenia sumpa.Myślałem też u zredukowaniu ilości skały w zbiorniku bo mam je w 360L 60kg.

...Inmar a wiec miales te same problemy,ktore mam ja...wyciaganie skaly z sumpa wy odkurzyc dno...dlatego wpadl do mej glowy pomysl o przyklejeniu plastikowej kraty na tylnej czesci sumpa i ulozeniu na niej calej zbednej skaly,do tego ostra cyrkulacja i powinno byc super...po wylaczeniu pomp cyrkulacyjnych w sumpie,wszystko co zostalo,opadnie na dno a wtedy to juz nic prostszego jak zebrac to wezykiem...ten kotnik Kruka to tez fajna sprawa,mozna tam trzymac drobnice,dzieki temu krata pod glowna skale moze miec szerokie otwory a i jak Kruk pisze,jest to swietny pomysl na trzymanie jakis szczepek...powoli zaczynam to widziec...dobrze jest dzielic sie doswiadczeniami,wtedy latwiej cos wymyslec...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli w sumpie jest wolny przepływ to w jaki sposób odbywa się na skale filtracja ? Na mojej skale było pełno detrytusu i wydawało mi się,że bardziej gnije jak filtruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330774 Iceberg :
#330720 inmar :

U mnie po wywaleniu skał z sumpa mam mniejsze problemy z fosforanami i azotanami bo nie zbiera mi się syf w zakamarkach.Denerwowało mnie częste jej wyciąganie do czyszczenia sumpa.Myślałem też u zredukowaniu ilości skały w zbiorniku bo mam je w 360L 60kg.

...Inmar a wiec miales te same problemy,ktore mam ja...wyciaganie skaly z sumpa wy odkurzyc dno...dlatego wpadl do mej glowy pomysl o przyklejeniu plastikowej kraty na tylnej czesci sumpa i ulozeniu na niej calej zbednej skaly,do tego ostra cyrkulacja i powinno byc super...po wylaczeniu pomp cyrkulacyjnych w sumpie,wszystko co zostalo,opadnie na dno a wtedy to juz nic prostszego jak zebrac to wezykiem...ten kotnik Kruka to tez fajna sprawa,mozna tam trzymac drobnice,dzieki temu krata pod glowna skale moze miec szerokie otwory a i jak Kruk pisze,jest to swietny pomysl na trzymanie jakis szczepek...powoli zaczynam to widziec...dobrze jest dzielic sie doswiadczeniami,wtedy latwiej cos wymyslec...Pozdrawiam...

@Iceberg: zrobilem u siebie dokladnie to o czym ty piszesz. Z tylu sumpa dluga i waska przegroda (200x25), dno podniesione na kratkach i 16K l/h przeplywu.

photo40.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, a moze miales za wolny przeplyw w sumpie? Pomyslales o jakiejs pompce ktora robilaby zamieszanie? Przy zbyt wolnym przeplywie tworza sie martwe strefy i wychodzi lipa.

Kubaaas - fajny patent z tym podniesieniem skaly i cyrkulacja


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Kubaaas,swietnie,dokladnie o taka kratke mnie chodzi,tylko ja ja dam wyzej w sumpie,bym mogl swobodnie wlozyc pod krate reke...mysle tez o czterech pompach sporej mocy...dwie dmuchajace od dolu i dwie z przeciwleglej strony na wysokosci skaly...zauwazylem ze czesto ludzie wyskakuja z takimi samymi pomyslami...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak przeliczyć żywy piasek na żywą skałę. Na powierzchni piasku też żyją bakterie i wspomagają filtracje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to już zależy czy chcesz zrobić filtr DSB w sumpie czy ilość pisaku jaką dać do zbiornika jeśli do zbiornika to warstwa ok 4cm na całej powierzchni i będzie ok


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.