Skocz do zawartości
inmar

Projekt nano 30

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś doszła lampka do mojej kosteczki,dzięki za pomoc RA345.Szkło będzie do zalania w połowie przyszłego tygodnia.Wymiary jej to 2-x14 cm.

70e3814a3a29bbb7.jpg

781c8e0ce53f9ed7.jpg

60006a044f82a4d0.jpg

03cd14b25eed0901.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast czarnego tła można dać szkło 4mm w kolorze grafitowym praktycznie jest "czarne". Ale chyba lepiej niebieskie PVC bo i głebia lepsza a także niebieska ścianka pochłonie mniej światła jak czarna.

Nie wiem czy starczy ci systematyczności do podmian z głównego. A co z wyjazdami/urlopem?!

Jeśli chodzi o obiegówkę to moim zdaniem coś ~8W. Ja preferuję Atmany ale to chyba kwestia przyzwyczajenia. Poprzednio używałem obróconego AquaSzuta 8W w starym stylu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem już lacobelę niebieską na tło więc problem rozwiązany,pompkę dziś kupiłem 1000L/h hydora.Atmana mam w obiegu malawi i jest OK.Z założenia nie planuję odpieniacza bo by mi zburzył koncepcję eleganckiej kostki a duże podmiany około 15L co 10 dni powinno wystarczyć przy minimalnej obsadzie,zobaczymy co czas pokarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle minimalnej obsadzie co minimalnym karmieniu. Jak będzie to np. "fluid" to będziesz podbijał fosforany a dodatkowo pojawi się sporo białka. Dlatego odpieniacz nawet kostkowy jest raczej wskazany. Innym problemem jest spadek poziomu wapnia i magnezu oraz wahania pH/KH. ale to nie oznacza, że się nie uda. jestem ogromnie ciekaw jak to pójdzie i trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić posiadaczy kostek około 30L z czym macie lub mieliście najwięcej problemów,co Was zaskoczyło i jak z tym sobie poradziliście ? Przyznam się,że na początku myślałem,że to będzie łatwiejsze,ale im bliżej odpalenia tym więcej niewiadomych choć przeczytałem sporo wątków o kosteczkach.Z karmieniem wyobrażałem sobie,że rozmrażając pokarm dla dużego zbiornika trochę zabiorę do małej buteleczki do pracy tego,ale karmienie wtedy będzie raz dziennie.Dozowania żadnych preparatów nie planowałem bo wydawało mi się,że bogata i o odpowiednich parametrach woda z mojego zbiornika wystarczy,mógłbym nawet podmieniać więcej,ale zastanawiam się jaka jest granica.Z tym odpieniaczem to już wcześniej wspominał mi AdamB,ale jakoś nie mogę się do niego przekonać ze względów estetycznych,może jednak obejdzie się bez niego ?.Była by może opcja dokładania go raz na tydzień ?

Kostka jeszcze nie sklejona więc może jeszcze jednak zrobię miejsce w panelu na odpieniacz ? Kostka jest wysokości 30 cm jak ten odpieniacz http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=23_1040&products_id=6195 . Może ktoś podać dokładne wymiary całego bo chciałbym by zmieścił się pod szybką nakrywową i na jednej stronie ma wyskość 30 cm a na innej 40 cm.Może polecacie inny odpieniacz,mniejszy ?

Może taki odpieniacz włożę,mniejszy od aquaela i nie trzeba pompki z kostką ? http://allegro.pl/skimmer-odpieniacz-boyu-wg-310-dla-wymagajacych-i1515247830.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by oszacować jakie będzie zużycie dobowe wapnia i magnezu. Jesli nie będzie zbyt wielu odbiorców to spadek może być kompensowany podmianami. Gdyby odbywały się co 3...5 dni to myślę, że mogłoby się udać. Ale przy cyklu 10 dniowym raczej skłaniałbym się do nocnego dozowania związkówwapnia i magnezu. Nawet jeśli miałoby to przybrać jedynie formę małej butelki, wężka i zaworka, stawianej na akwarium. Jeśli nie masz jeszcze sklejonego panela to zastanów się nad zmianą cyrkulacji w pierwszej komorze tak by można było tam wbudować odpieniacz. W sumie najprostszy wymaga jedynie w miarę stałego poziomu wody i tego by dolot był pod lustrem wody na górze a wylot na dole. W postaci szklanej przegrody wystarczy. Od góry nasuwany na przegrodę pojemnik na pianę i tyle. Do tego dochodzi w sumie nie wielki problem doprowadzenia wężykiem powietrza i mozliwość łatwej okresowej wymiany kostki. To przecież tylko 30L i jedynie chodzi o pozbycie się niewielkich ilości białek by pozostałości ich rozkładu nie psuły parametrów wody.

Innym problemem jest poziom parowania wody. Policz jaki zapas będziesz miał w komorze pompy cyrkulacyjnej. wyjdzie max. parę litrów! W upalne lato przy otwartym zbiorniku rezerwa zniknie bardzo szybko. Mniejsza o podniesienie poziomu zasolenia. Problemem jest raczej padnięcie całej cyrkulacji czyli wymiany gazowej. Pompa do 10W nie powinna spalić się "na sucho", dlatego to nie problem.

Trochę się naużerałem z małym zbiornikiem wyposażonym w panel filtracyjny, łacznie z jego przeróbką. Dlatego staram się zwrócić uwagę przy tym projekcie na ewentualne trudności z jakimi miałem do czynienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że problemy mi się piętrzą i chyba wstrzymam klejenie baniaka dopóki nie rozwiążę wszystkiego,choć i tak coś wyjdzie potem.Dotychczas na biurku miałem 10 litrów słodkiego i dolewałem wodę codziennie a faktycznie w tym zbiorniku przez sobotę i niedzielę może woda wyparować z panela i szlag trafi filtrację.

Podwyższę zbiornik by odpieniacz się zmieścił w całości a co do parowania to i tak ma być przykrycie na całej powierzchni,ale wystarczy ta szyba ? Tego odpieniacza nie kumam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar śledzę Twój wątek , ale do tej pory nie odzywałam się , bo stwierdziłam , ze są tu bardziej doświaczone głowy ode mnie .

Nie poddawaj się ,30 L to naprawdę nic strasznego.

Odpieniacz nie będzie Ci potrzebny w 30L przy miekkich i LPSach. Chyba , ze pojdziesz w NP.

Parowanie jest spore , ale jak przykryjesz szkłem , to raz na 2 dni wystarczy dolać niewielka ilość wody.

Podmiany 15L tyg. to moim zdaniem za dużo , chcesz robić 50% podmany? . Ja podmieniam od 3-4 L tyg. i wystarczy .

Wylewam , wlewam bez zbędnych ceregieli , nie bawię się w kropelkowanie.

Problematyczna może być cyrkulacja , cięzko na tak małym litrazu dogodzić wszystkim koralom , szczególnie jak masz mieszane towarzystwo. Przestawić korali nie ma gdzie.

Mnie jeszcze osobiście denerwuje oświetlenie, wybór na rynku do tak małych zbiorników żaden , zaczynając od lamp , na świetlówkach kończąc, co przekłada sie na słabe wybarwienie korali. Oświetlenie aquaelowskie, jest dla mnie fatalne.

Teraz kupiłam Reefmaxa i pierwsze co zrobiłam to dokupiłm od razu oświetlenie.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz,nie ma się co czaić a tym bardziej,że w małych kostkach jest niewielu doświadczonych poza tym każda odpowiedz coś wnosi i można sobie porównać sposoby prowadzenia zbiornika.Tak więc dziękuję za każdą podpowiedz.

Wracając do tematu to strona wcześniej jest zaprezentowana lampka led i tu już mam problem rozwiązany.Jeśli szklarz nie pociął szyb to poszerzę panel,aby wszedł odpieniacz jeśli będzie potrzeba dołożenia jego.Zakupiłem lockline takie małe i na obiegówce chcę zrobić cyrkulację,mam nadzieję,że starczy.Podmiany mają być na wodzie z mojego głównego zbiornika dlatego mogą być większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, przy tak duzej podmianie odslonisz sobie pol skly jak sposcisz pol akwarium wody.

koniecznie wrzuc purigen, jak tylko wyjalem na tydzien wszystko ni sie pozamykalo

Co do odpieniacza, widziales malego Hydora?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#339454 inmar :

A można już gdzieś kupić je Slim Skim Nano ?

U nas w Rybce

Mialem go w reku -wyglada bardzo przyzwoicie


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z mojego doświadczenia o landrynku mogę ci podpowiedzieć ze za wiele w takie pudełeczka nie wchodzi i za wiele nie wychodzi,nie ma co upychać korali,ryb,bezkręgowców ja zrobiłem taki błąd :banghead jakąkolwiek filtrację sprzętową też ciężko stworzyć,to co podpowiada ona jest najlepszym rozwiązaniem,tym bardziej że przetestowane,kilka literków tygodniowo to świat a wszystko też zależy jakie życie tam "wciśniesz",malutkie delikatne życie nie obciążające systemu i bez odpieńka pociągnie na podmiankach ale ważna jest cyrkulacja wody


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklejanie kosteczki się przeciąga,ale może do końca tygodnia będzie.Mając wolne akwarium wyjąłem skałę,piasek i wodę z głównego i odpaliłem tymczasową kostkę.Włożyłem do niej JVP 102,grzałkę i oświetliłem ledami,wygląda świetnie.

Nim odpalę właściwą kostkę co chwilę nachodzą mnie różne pytania i na dziś mam jedno,jak karmić zwierzaki w czymś tak małym.Jak pisałem wcześniej będzie clawularia zielona i brązowa,czerwone grzybki,zoa,krab,ślimaki piaskowe,krewetki i z dwie małe rybki.Teraz jak to napisałem to zdałem sobie sprawę,że mało życia nie będzie.Wpierw myślałem,że będę wrzucał część rozmrożonego żarcia do głównego,ale nie wiem czy to dobry pomysł na codzienne karmienie.Nadmienię,że będzie jedno dziennie karmienie.Macie jakieś wskazówki i propozycje ?

W panelu będzie w razie W miejsce na odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie karmie wcale a obsada podobna do planowanej przez Ciebie. Wydaje mi sie, ze dolewajac wode z duzego zawsze cos tam trafi do zarelka. Ewentualnie mozesz sypac perelki


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę do podmiany starał się będę ściągać jak najczystszą więc z tego ryby mogą nie pojeść.Adam,pisząc o perełkach miałeś na myśli granulat ? A są jakieś "specjalne" pokarmy dedykowane do takich akwarii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem na mysli to: http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=1012_871&products_id=7270

Nie zbryla sie wiec mozesz dozowac naprawde bardzo male ilosci

Ja stosuje juz dosc dlugo i jestem zadowolony, ale oczywiscie mam tu na mysli tylko karmienie koralowcow a nie ryb


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, ja od wrzesnia mam pico rafke ja wiem z 15L w obiegu 20L bo ma panel (https://picasaweb.google.com/bartosz.strzala/Picoreef#).Utrzymywalem w nim przez jakis czas malego ocellarisa, ktorego karmilem codziennie (nie jakos skąpo ale obficie), raz/dwa razy w tygodniu karmie korale. Nie widze negatywnych skutkow. LPS-y rosna, SPS (montipora talezowa tez sie trzymala), miekkie itp. rosna dobrze.

Mam zamontowany mały odpieniacz, wodę kiedyś podmieniałem regularnie raz w tygodniu teraz rzadziej.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na klika godzin odpaliłem moją lampkę i strasznie gorąca była,prawie nie dało się dotknąć.Nie wiem czym zmierzyć dokładną temperaturę.Producent twierdzi,że spokojnie może się grzać do 70 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i moze, ale czy to bezpieczne dla otoczenia , dla Ciebie czy nie daj boze Waszego malenstwa?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie karmie 1-2 razy dziennie samymi mrozonkami , zeby najadły się 2 ryby +2 krewetki.

Raz w tyg. wieksza wyżera dla korali (mrożonki +suche) + 1 koktajlowa dla ukwiała.

Nie płuczę mrożonek , wrzucam do akwa kawałek zamrożonej kostki, curkulacja robi swoje.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340572 AdamB :

Moze i moze, ale czy to bezpieczne dla otoczenia , dla Ciebie czy nie daj boze Waszego malenstwa?

Kostka w pracy na moim biurku będzie stać więc nie ma problemu,bardziej martwiłem się o diody led.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówi się, że powinny mieć taką temperaturę żeby spokojnie dało się ręką dotykać. Może doklej jakiś mały wentylatorek, choćby dla własnego spokoju.

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem teraz i co najwyżej 3 sekundy da się wytrzymać.Wentylator w ostateczności z powodu estetyki i hałasu,zobaczymy.Dziękuję za dotychczasowe rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.