Skocz do zawartości
MarcosB

400L - Czas na rafę - 30 miesięcy z SPS`ami - finisz.

Rekomendowane odpowiedzi

Piękny zbiornik. Prosimy o aktualizację. Już po świętach :thumbsup:


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaspy, weź to, co Ci łatwiej/taniej kupić. Materiał ten sam i technika klejenia taka sama.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa ma już rok! Pierwsza rocznica z morszczyzną :)

Weekend idzie,wene znajdę to opiszę co i jak.

Jak widać doszła konstrukcja na lewą stronę, ale śmietnik szczepek na dnie powoduje iż nie wygląda to zbyt estetycznie :/. Korale tak wyrosły iż akwarium stało się malutkie.

Narazie kilka aktualnych fotek.

Czy ktoś może mi zmienić tytuł na 12 miesięcy, kiedyś chyba zmieniałem to sam, ale teraz coś nie mogę się doszukać opcji.

DSC_0309.jpg

DSC_0311.jpg

DSC_0312.jpg

DSC_0315.jpg

DSC_0484.jpg

DSC_0205.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Akwa ma już rok! Pierwsza rocznica z morszczyzną :)

Czy ktoś może mi zmienić tytuł na 12 miesięcy, kiedyś chyba zmieniałem to sam, ale teraz coś nie mogę się doszukać opcji.

tu możesz zmienić :)

http://nano-reef.pl/...post__p__318124

dajesz :

-edytuj

-użyj pełnego edytora (wpisujesz zmiany )

-wyślij zmieniony post

i już masz :)

:welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odlot, co obecnie lejesz do baniaczka? jakie paramtery utrzymujesz?

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czad!!! :unworthy: Widzisz Tomciu, korale nie czarne tez potrafią być ładne :harhar:

ps. zmieniam Ci temat Marcos


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śliczny baniaczek tylko mało miejsca czas na większe :thumbup: akwa


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie. Jak na rok to mega przyrosty, chyba korale jadą na sterydach ;)

Można wiedzieć jak je karmisz, co dozujesz? Balling, ABC?

P.S. Ten blado różowy anthias to ten pozostały evansi tak się wybarwił?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sliczne !

No umiesz, no. :thumbup::clap:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując...w sumie ok 5 miesięcy temu wstawiłem konstrukcje na lewą stronę akwarium. Niestety to był błąd bo korale tak wyrosły iż nie ma miejsca na przyklejenie nawet jednej szczepki. Dodatkowo skała jest spora i zajmuje dużo miejsca co optycznie zmniejszyło zbiornik.

Cała operacja to straszne zamieszanie bo korale które były na małej skałce trzeba było gdzieś ustawić, wstawić skałę i je potem znowu "ułożyć" A szczerze to nie bylo miejsca na taką zabawę. Udało sie ale nie polecam, człowiek sie uczy na błędach.

Po ułożeniu skały postawiłem wszystko na jedną kartę dyscyplina i obserwacja. Przez ostatnie kilka miesięcy starałem się uczyć reakcji korali przede wszystkim na ilość substancji nieorganicznych i to uważam za klucz do kolorów. Oczywiście możemy tutaj dyskutować o suplementach, solach i odpieniaczach, ale IMO celując w kolor powinno być oczywiste, że mamy dobry odpieniacz i mocne światło z wskazaniem na światło.

Montipory i Seriatopory, które wrzuciłem za skałę, do cienia nie rosną i nie wybarwiają się, a acropory zdychają. Reanimuję jedną acrę z której w 80% zeszła tkanka. Po wrzuceniu pod światło - oblewa się w każdą możliwą stronę.

Udało mi się utrzymać wszystkie korale które kupiłem czy to w sklepach czy na forum. Jedną żółtą akrę prawie ukatrupiłem, odciałem te trzy żółte kikutki (są na środku akwa). Milleporę doprowadziłem do białości, hystrixa prawie do białości, ale w porę się przebudziłem.

Była to historia z wyjałowieniem wody, kramienie tylko suchym i ogólną saharą w zbiorniku. Żółte patyczki wyrosły już całkiem nieźle. Więc udało mi się ją ocalić, a niewątpliwie to najpiękniejsza żółta akra jaką kiedykolwiek widziałem. Mam jopla na punkcie żółtych korali.

Odnośnie problemów, żeby nie było iż jest idealnie, od początku miałem problem z rybami. Na dzien dzisiejszy uważam iż albo mam pecha albo nie mam ręki do ryb.

W akwa jest na od począku Xanthurum, 5 anthiasów w tym jeden wyblakły evansi. Z trzech Evansi przeżył jeden. Mam też dwie Fridmani, dwa błazny, brzydal, hexataenie.

Padły mi do 2 tygodni od zakupu : Hepatus, Białobrody, Pygoplites dicanthus, Japonicus.

Po tej akcji stwierdziłem iż więcej nie kupie pokolca w sklepie. Kupiłem więc Hepatusa od Qba25 (Dzięki stary!) :). Jak widać żyje i ma się świetnie! Być może białobrodego zamęczył Xhanturum bo to bestia, jak wpuszczałem Hepka od Kuby to zamknąłem go na 2 tygodnie w sumpie , po wpuszczeniu był potulny jak baranek. Japonicus - padł z bliżej nieokreślonych powodów. Pygoplites - zauważyłem pleśniawkę kilka dni po zakupie gdy już było za późno.

Na koniec - przerobiłem dwa Helmony...Pierwszego przyssało do pompy, drugiego....też.

Acha...wyskoczył mi też doktorek.

Problem nr 2 - cyjano, co 3-4 miesiące mam problem. Pierwsze plaga zielonego, 3 miesiące temu czerwone. Oczywiście chemiclean załatwia wszystko na cacy, ale pozostaje niesmak, że czegoś jeszcze brakuje.

Problem nr 3 - aiptazja, zaczeło się od jednej sztuki. Ale przecież jedna to nic. Aktualnie jest ich troche...może nie sto ale ze dwadzieścia i dwa piękne wielkie okazy :). Wszystkie tylko i wyłącznie na starej skale.

Miesiac temu kupiłem brzydala, ale on ma w nosie aiptazje, żre mrożonki. Dwa dni temu kupiłem 4 krewetki wurdemanni i czekam.

Wracając do samego zbiornika i parametrów bo pewnie to wszystkich ciekawi najbardziej.

Niestety nie mam nic magicznego do przekazania a niektóre informacje mogą szokować :).

Temperatura : 26.5-27.3 - grzałka/wiatraki

Redox - nie mierzę, pożyczyłem kompa jakieś pół roku temu

Zasolenie PSU - 32 i tutaj ZONK! ostatnio sprawdzałem 3 miesiace temu, zasolenie spadło z 35! Kubek, odlewanie wody, płukanie mrożonek...trza uważać!

PH - nie mierzę, ten sam komp jw. elektroda którą mam w profiluksie ma tyle lat, że nawet

nie chce mi się patrzeć co pokazuje bo raczej nie będzie to miarodajne.

KH - pomimo pomp to akurat mierzę regularnie raz na trzy dni i utrzymuję 6.8 - 7.3

Ca - pomiar raz na miesiąc - 390-400

Mg - pomiar raz na dwa miesiace - 1280 - 1380

PO4 - nie mierzyłem od stycznia, znudziły mnie wieczne wyniki 0.00

NO3 - nie pamiętam kiedy ostatni raz mierzyłem ale jeżeli karmię mrożonkami to po karmieniu

minimalne stężenie się pokazuje więc jestem spokojny (również Po4).

Potas : mam około 380(Red Sea) w tym roku jeszcze nie robiłem testu ale Preis ma niezły poziom potasu więc podmianki wystarczają.

Jod : Janusz mierzył mi fajnym testem Red Sea i wyszło że w akwa mógłbym dolać ale

mierzył mi też wode do podmianki i tam było OK. Więc uznaję iż sprawę załatwiają podmiany.

Fe : Nie mierzę, ale mam problem z kolorem zielonym. Korale zielone akurat w moim zbiorniku strasznie słabo się wybarwiają i robią się trochę wyblakłe.

Absolutnie nie chcę tutaj nikogo przekonywać do porzucania pomiarów Po4/No3, to bardzo ważne do momentu w którym człowiek nauczy się rozpoznawać ilość substancji nieorganicznych po koralowcach SPS. Oczywiście jeżeli działo się coś niedobrego lub zauważałem niepokojące objawy - robiłem pomiar. Korale SPS to najlepszy miernik PO4/NO3 jaki można dostać na rynku.

Andrniew kiedyś napisał " jeżeli karmisz to PO4 i NO3 nie może być zerowe" i jest to święta prawda. Oczywiście jak ktoś odkręci bardzo przewymiarowany odpieniacz, załaduje jakieś absorbery, będzie lał hektolitry wódy i tego typu różne wynalazki to można sobie zrobić kuku, ale chodzi mi o w miarę normalne systemy gdzie człowiek wie co robi.

Chyba w lutym kupiłem sobie w końcu pompę dozującą, TAK! WOW! bo wierzcie lub nie ale lałem ręcznie ballinga przez 8 miesięcy. W końcu to tylko 80ml rano potem 80 wieczorem.

Gdy doszedłem do dawek 80 rano, 50 w południe i 80 wieczorem a KH dalej leciało to zaczęło mnie to irytować.Punkt krytyczny stanowił wyjazd na 2 dni i wyobraźcie sobie kupiłem w aptece 8 kubeczków na siki :) (mina Pani za szybą - bezcenna!) , rozlałem po stówce KH i CA, zrobiłem numerki i żona rano rozlewała, wieczorem kolejna dawka :). Po przyjeździe stwierdziłem, że to już najwyższy czas. Aktualnie leję 400ml ballinga dziennie, równo. Bez Mg który sprawdzam raz za czas. Kupiłem sobie baniaki 10L i jest OK.

Suplementy :

Tropic Marin K+ i A leję po 2ml dziennie przez tydzień, potem przerwa i znowu.

Aminokwasy : raz na tydzień 4 krople AA z KZ, czasem też 10ml/tydzień Vitamino M

Od dwóch miesięcy staram się mniej lub bardziej regularnie dodawać Xtra z KZ`ta.

Nie zauważyłem negatywnych skutków w przypadku częstego lania więc leje.

Mam być szczerzy – proszę - nie wiem co o tym myśleć. Może to następny etap wtajemniczenia wzrokowego, do którego muszę dorosnąć, tutaj już chodzi o kolory -intensywność i barwę. Więc nie jest to takie proste. Jedyne co robię to pytam żony "nie wydaje CI się że hystrix jest bardziej różowy niż np 2 tygodnie temu ?" albo " ta niebieska akra ma teraz kosmiczne końcówki nie ?!",

a żona zawsze przytakuje więc...hmm :).

Z jednej strony kolory są ok, więc po cholerę lać? Z drugiej strony - a może sie da jeszcze podciągnąć :)

Karmienie : Reefboster raz na tydzień i perły co dwa dni.

Światło : od przodu Purple Plus,Blue Plus, Phoenix 250W x 2, Actinic, Blue Plus.

T5 - 10:30 do 22:00 HQI - 11:30 - 20:00

Oczywiście podmiany regularnie raz w tygodniu 50L. Ze dwa razy przez pół roku przeciągnałem do 10 dni.

Udało się komuś dotrzeć do końca ? Gratuluje i Pozdrawiam. Z pewnością wiele osób rozpozna w moim prowadzeniu zbiornika swoje metody i filozofie, nie będę się tutaj rozpisywał od kogo co zapożyczyłem z pewnością rozpoznajecie. W końcu mam zamiar dotrzeć na jakiś "gruby" zlot, wtedy osobiście podziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcos czapki z glow, piekne akwarium.

Moja uwage jednak przykuly podmianki. 50L na tydzien daje prawie 50% Twojego systemu na miesiac. To naprawde sporo. Jaki jest Twoj punkt widzenia w tej kwestii.

Sol niech zgadne . Red Sea Coral Pro?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czad!!! :unworthy: Widzisz Tomciu, korale nie czarne tez potrafią być ładne :harhar:

ps. zmieniam Ci temat Marcos

seb - ty masz cos do moim korali?? :smoke:

Marcos - dzieki za opis i szczegoły w nim podane, z tego wniosek ze troszkę balansujesz na granicy zerowych parametrów, jak widac przy odrobinie chęci i obserwacji korali nie jest to takie niebezpieczne.

Powodzenia :thumbup:

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa.

Odnośnie podmian, w obiegu jest pewnie z 470-480L wiec podmieniam ciut wiecej niż te 10% na tydzień. To chyba tak książkowo ? Myślałem, że wszyscy tak robią.

Miałem plan podmieniać 100L co 2 tygodnie ale dwie beczki to już troche za dużo zabawy.

Dwa tygodnie laby od podmiany powoduje iż robie sie leniwy i przeciągnałbym pewnie do 3...wiecie jak to jest. A tak, weekend ma być podmiana i koniec.

Sól Preis. Robiłem mały test z solą Pro Coral ale jak dla mnie ma za duże KH i za niskie Mg.

Fajnie bo jest tańsza ale różnica parametrów dla mnie jest nie do zaakceptowania.

Preis jest dla mnie idealny. Sypie na oko lekko ponad 2kg i przy zasoleniu 35 mam KH praktycznie takie jak w zbiorniku, Mg wysoko, Ca wysoko. Nie zauważyłem nigdy jakichkolwiek oznak stresu przy podmianie wiec jestem wierny tej soli.

Zapomnialem dodać iż w planie miałem podmiane 50% po 6 miesiacach ale ze względu na

chemiclean taka podmianka była robiona w dwóch etapach.

Odnośnie balansu na granicy, wszystkie korale są w akwarium od początku więc znam je dosyć dobrze, nauczyłem się już jak reagują na zmianę warunków. Codziennie rano i wieczorem, a jak jestem w domu to i 5 razy dziennie obserwuje kilka sztuk bardzo uważnie, szukając objawów szczęścia lub rozpaczy.

Nie wierze, że Wy nie gapicie sie na akwarium codziennie.

Seb napisał kiedyś, że trzeba obserwować, a sps`ki do nas mówią czy im dobrze czy źle.

No to gapiłem się w te korale jak osioł i myślałem sobie "co ja mam tu niby zobaczyć skoro nic się nie zmienia" po pewnym czasie zacząłem rozróżniać niektóre etapy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O cholera pierwszy raz zaglądam od paru miesięcy nowe foty robią różnicę.

Na jakich żarnikach aktualnie lecisz? phoenix 250w 14k ? Na tym balaście elektronicznym barwa zmieniła się na wyższa temperature K? czy wizualnie nie zrobiło się ciemniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ladnie panie ladnie sie reke ma do morszczyzny hehe. :welcome:

Pozdrawiam Grzegorz


Pozdrawiam.

380 + 170L SUMP, ATI 10x39w LIGHT,Deltec APF600,Eheim compact3000 obieg,2xTunze6055+ 2xTunze6045 cyrkulacja,55kg LR,30kg LS,top-up aqua-medica,Carbon,Balling i takie tam cary. http://www.ultimatereef.com/TOTM/2011_july/

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na jakiś update. Korale rosną, zaczynają się wzajemne walki i przepychanki. Czas powiększyć akwarium.

Wrzucam kilka fotek, powoli zbliżamy się do końca tego zbiornika. Raz iż planuję przeprowadzkę, dwa iż zaczyna brakować miejsca i muszę zacząć sprzedawać niektóre gatunki. Zostawiam tylko najbardziej kolorowe dopóki nie powstanie nowy zbiornik.

W zasadzie z dozowania nic nie zmieniłem, nie daje aminokwasów z KZ,ale leje Vitamino, K+, A- daje już po 10ml i szczerze, nie daje więcej bo producent nie zaleca. Balling aktualnie 480ml/dzień KH,CA.

Zmieniłem sól i od dwóch miesięcy sole tylko Tropic Marin Bio Actiff. Dlaczego ? W akwa jest sporo korali, im bogatsza sól tym lepej. W moim przekonaniu nie mogło zaszkodzić i nie zaszkodziło. Być może w świeżych zbiornikach z małą ilością korali ta sól to zabójstwo.

Zaczynam eksperymentować z niektórymi dodatkami żeby jeszcze podciągnąć te kolory, zobaczymy za dwa, trzy miechy.

Po cichu licze iż w styczniu zaleje nowy baniak.

DSC_0058.jpg

DSC_0049.jpg

DSC_0048.jpg

DSC_0076.jpg

DSC_0059.jpg

DSC_0060.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super baniaczek, podziwiam od dawna ... ręka mistrza :)

Pozdrawiam


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.