Skocz do zawartości
Tofik

Prefiltry - czas zmienić

Rekomendowane odpowiedzi

A no ta, podejrzewam, że moje problemy z cyjano są jakoś powiązane z osmozą, w sumie chyba racja, skoro nie wymieniałem ostatnio żywicy - założyłem nową w październiku ale to chyba nie jest jakoś specjalnie długi okres eksploatacji przy podmianach co 7 dni 20L?

Bardziej trapi mnie prefiltr mechaniczny i wkład węglowy - nie wymieniałem nigdy :) a filtr ma już z rok.

Wbijam na allegro i:

Prefiltry 1

oraz

prefiltry 2

Nasuwa mi się pytanie czemu taka duża różnica w cenie? - widmo co sklep to inna cena ale raczej powinny oscylować około 20. lub około 34-38zl

Więc pytanie czy to to samo, czy może te droższe są lepsze?

EDIT:

Przy okazji zastanawiam się nad inwestycją w TDS :)

I znowu ten sam dylemat: najtaniej u skiby - 116zl, tradycyjnie wbijam na allegro, i tam..... 87zl :) Podczas gdy normalnie ceny kształtują się w przedziale 116-155zl,

Czy spotkaliście się z bublami tego typu? Czy raczej to ten sam sprzęt a ja akurat trafiam na promocje?

Bo 87zl to jednak cena kusząca, ale czy to na pewno to samo? - Według zdjęć niby tak..

TDS-SKIBa

TDS - Allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do TDS się nie wypowiem, bo nie mam. Jeśli zaś chodzi o prefiltry ,to wg mnie jeden chu.. w innym opakowaniu, kupowałem w zeszłym roku te "droższe" filtry, po 19,90 za komplet, teraz są jak widzę dużo droższe. Ja osobiście kupiłbym te tańsze (ze 2 komplety, i masz z bani na jakiś czas), ale to już Twój wybór...

ps. te tańsze mają węgiel z łupin orzecha kokosowego, a w tych droższych nie wiadomo, bo nie napisali...ale czy to aż taka różnica...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, więc kupię te tańsze.

Co do TDS-a, jakby ktoś miał wątpliwości to nie ma innych modeli, ten za allegro ma oznaczenie m1, czyli takie same jak sprzedawane przez sklepy akwarystyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enigma17,TDS to przecież podstawowe wyposażenie chyba,że pożyczasz od kogoś co jakiś czas choć to tylko 99zł na allegro.

Tofik,ja swoje prefiltry wymieniłem pierwszy raz prawie po półtorej roku i to dla zasady.Teraz mam je zdublowane i starsze wywalam i przed młodsze daję nówki.Cenowo coś średnio kosztowały około 20 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja TDS-a nie miałem.

W takiej cenie pokosiłem się i kupiłem :p - tanio panie! tanio! 87zl :p

Szukam przyczyny cyjano, podmiany nic a nic nie pomagają, a wręcz atak się nasila, więc dla zasady wymienię i zobaczę jaki to przyniesie efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zmieniam prefiltry co ok 3 m-ce i leje się z nich sama rdza! nie żałuj na wymianie , zwróci ci się to w kosztach prowadzenia zbiornika :p zmierz TDS-em jaką brudną wodę lejesz do baniaka (jak mam 001 -wymieniam żywicę )


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana zależy jeszcze od wody jaką mamy i jedni wymieniają co trzy miesiące inni co dwa lata.Już był wątek na temat wymiany filtrów i wyszło,że nie kalendarz o tym decyduje a TDS.Koszta wymiany faktycznie niskie i jak ktoś lepiej się poczuje,że wymienił to nie widzę przeszkód.Jeśli się szuka przyczyn problemów z baniakiem to chyba warto je wymienić by odhaczyć jedną z możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam problem innego typu. po RO tds pokazuje 005 od 3 miesięcy a po DI 000 tylko zasyp 10calowego DI wystarcza mi na ok200l wody. i tds zaczyna pokazywac 001... czyli żywicę wymieniam co 3max4 tyg.

Można zwalic na fatalną wodę ale dlaczego najpierw leci żywica a RO pokazuje zawsze tak samo czyli 005.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2-punktowy TDS jest megawygodny, a monitorowanie stanu membrany i żywicy polega właśnie na sprawdzaniu wyniku przy każdym użyciu RO/DI. Teoretycznie z najprostszym TDSem też da radę, ale to mocno uciążliwe. Różnica w cenie niewarta zachodu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli masz dobrze skalibrowany TDS, ktory po zywicy pokazuje 0.00 to stan prefiltrow nie wplywa na cyjano tylko na stan membrany i wydajnosc zywicy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik, a jaką masz membranę?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się podczepię pod temat, a jak często wymienia się membranę osmotyczną. To że prefiltry producent zaleca zmieniać co 6 miesięcy (wykluczam osobiste preferencje i TDS) matomiast nie bardzo wiem jak to jest z osmozą?


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki @inmar. Tak przeglądam różne strony i właśnie znalazłem że wymiana nawet co 7-8 lat. Aż mi się nie chciało wierzyć.

Moja ma coś koło 2 lat i myślałem że przegiełem. Wodę mam raczej nie najgorszą, choć musze się zaopatrzyć w TDS.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS to podstawowe wyposażenie i nie raz już to pisałem,po prostu pewne "narzędzia" trzeba mieć.Właśnie ten miernik pozwala nam określić kiedy wymienić DI,prefiltry czy już membranę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik przyjedzie na dniach, zobaczymy czy co wykaże, razem z nim pre-filtry.

PS. mam 75GPD

EDIT:

Przed chwilką podłączyłem miernik TDS.

Wyniki dziwne...

Przy starych pre filtrach:

Po Ro - 2-6

Po DI 0-1

Dlaczego wyniki piszę przez myślnik?

A no dla tego, że ogólnie RO pokazuje 2, jak przymknę kranik dławiąc przepływ do RO to mam nawet chwilowo 4-6. Odkręcając go na maxka wynik wychodzi 2. Zauważyłem, że na wynik ma wpływ także to w jaki sposób jest ustawiona ta sonda na IN, jak obrócę deko w lewo wynik rośnie jako obrócę deko w prawo wynik maleje....

Po DI jest tak samo: nie tykasz sondy 0, obrócisz lekko i wynik 1, i tak cały czas do puki znowu nie obrócisz.

Bez sensu przecież to już elektronika i powinno być bez wątpienia wynik.

Dodam że filtr został zakupiony ponad 1,5 roku temu.

I od tamtego czasu przeciętnie zużywałem 20L co tydzień nie licząc wakacji,a DI kupiłem we wrześniu.

Dziwne... spodziewałem się jakiegoś kosmicznego wyniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na instrukcji tds narysowali zeby ustawic czujnik prostopadle do przeplywu wody a co do wymiany membrany to wydaje mi sie ze trzeba wymieniac po ok 2500 -3000 litrow wody a wklady wstepne co ok 3 miesiące przynajmniej ja tak robie i mam cały czas 000 , a membrane mam 75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha no widzisz, a ja instrukcji nie dostałem... Dziękuję zatem i wysyłam pierwszy zasłużony +

EDIT: Tak więc cyjano to chyba nie problem z Ro :cursin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest i też takie coś jak rowa i guzik pomaga.

Trzeba jakoś zlokalizować źródło tylko jak?

Szkoda, że na tym forum nie ma takiego tematu w którym będą zebrane jedne z najczęstszych glonów i wszystkie możliwe warianty walki z nimi tylko porozwalane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#340280 Tofik :

jest i też takie coś jak rowa i guzik pomaga.

a tu się nie zgodzę z Tobą :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku czy możeszrozwinąć swoją myśl?

Bo ja sypię ponad 120 gram i jakoś nie specjalnie pomaga, a atak tylko się nasila :banghead

po 4 tygodniach zmieniłem i dałem nowe 120gram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.