Skocz do zawartości
remel

Rozcięcie na boku Zebrasomy Veliferum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Pływa u mnie jakiś 2 tygodnie zebrasoma veliferum i wszystko było ok. Żółtek gonił ją 2 dni i odpuścił.

Dzisiaj zauważyłem u veliferum rozcięcie na boku jakiś 1cm przed kolcem długości ok 5mm dosyć głębokie ( nie otarcie tylko rozcięcie)

4 dni temu wpuściłem krewetkę boksującą która dzisiaj nie ma jednej ręki ( wcześniej brakowało jej jednej) więc teraz nie ma nic tylko małe szczypce.

Czy to jakiś szkodnik? Czy może boksująca chwyciła rybkę szczypcem i ta jej go urwała ?

Czy to rozcięcie jest groźne dla życia czy nie?


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boksująca raczej nie, u mnie głównie straszy i przegania ryby, ale żadnej nawet w nocy krzywdy nie zrobiła.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozcięcie to rana z walk pokolców. Zagoi się i nie bedzie nawet śladu. Problem się zacznie jak blizn zacznie przybywać.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie przed chwilą widziałem jak żółtek walił w niego ogonem. Czy to mu minie? Można go jakoś uspokoić?

mam jeszcze Acanthurus lineatus i jego żółtek olewa.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finały mogą być dwa: albo się dotrą, albo się nie dotrą. Całe czary-mary o jakich pewnie przeczytasz jeszcze można sobie odpuścić. To ryby z charakterem i same to muszą załatwić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki, zobaczymy, mam nadzieję że rano nadal będą wszystkie


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce mają to do siebie, że są rybami terytorialnymi i nie przepadają za nowymi intruzami ze swojego gatunku. Te białe kosteczki na ogonie przy ataku otwierają się jak kolce i zezłoszczona ryba napierdziela wroga właśnie tyłkiem. Jak wrzucałem do zbiornika Scopasa to żółtek miał szału dostać. Przez 2 tygodnie walił w niego jak dziki. Scopas wyglądał strasznie. Pocięty, poszarpany, jakiś taki posiniaczony. Niestety nie chciał się dać odłowić więc stwierdziłem, że co ma być to będzie. Aż kiedyś pewnego pięknego dnia patrze a żółty ze scopasem (scopas był o połowę mniejszy) się dogadali. Teraz jest wszystko OK. Hierarchię ważności w zbiorniku widać tylko jak wieszam algi. Żółty je kiedy chce a scopas tylko jak żółty nie widzi. Często żółty bardziej pilnuje żeby mu nie podjadał niż sam się delektuje :p

Mam nadzieje, że Twoje też się dogadają.


900L zbiornika Mitoja 3D już sklejone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam metodę, przed wpuszczeniem nowego mieszkańca białobrody (on jest guru i męczy tak długo aż zamęczy) idzie do sumpa na 2 dni...

W tym czasie "nawącha" się nowym i wraca do głównego zbiornika. Jak wszystkie ryby są już razem zasłaniam zbiornik na 1-2 dni tak aby wpadało do niego światło tylko od góry..

Po tym czasie białobrody profilaktycznie pogoni może ze dwa razy nowego i daje mu spokój..

PS skubaniec chciał zamęczyć nie tylko pokolce czy ryby o podobnych rozmiarach ale brał się za ocelarisa, babkę, malutką centropygę, mandaryna i krewetki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boksująca to drań :) właśnie o niej piszę na ogólnym ,bo mam z nią problem ,zaś co do veliferum to jak wpuszczałem swoją to inny pokolec ja mało by zatłukł w dwa dni ,wtedy wrzuciłem ją do kojca w zbiorniku głównym ,tam po ponad tygodniu dochodzenia do siebie o obcowania zza siatkli ze swoim oprawcą została wypuszczona i dziś sama jest największym zbójem przy wpuszczaniu nowej ryby .......

może jak pisze kolega powyzej pomoze sump na dwa dni a może odosobnienie w czymś a;la kojec !!!wtedy ryby się widzą ,a nie moga jej zranić


375 L zbiornik 95 L sump / 480 W światełka - start -kwiecien 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamietam jak wprowadzilem percule do akwarium to zoltkowi strasznie nie lezaly te jego czarnobiale pasy. podplywal i straszyl ogonem. Kilka razy trafil ale niegroznie. Raz pamietam jak mu strzelil z liscia to blazenek opadl na dno ogluszony na kilka sekund z wyraznym uszkodzeniem lusek. Musialem zoltkowi pokazac film na youtube o tym co sie dzieje jak suszarka wpadnie do wanny. Zoltek przeprosil blazenka :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Musialem zoltkowi pokazac film na youtube o tym co sie dzieje jak suszarka wpadnie do wanny

Tester zmień proszę dealera :)

p.s.

bez urazy oczywiście


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja jestem zdania, ze zebrasomy należy jednakowo wpuścić do zbiornika, albo chociaż układ skał znacznie pozmienić w zbiorniku w którym pływa stara zebrasoma i chcemy dołożyć nową :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.