Skocz do zawartości
Tester

Ukwial E. Quadricolor - ksztalt ramion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak wszyscy zapewne widzieli w swoich egzemplarzach lub na zdjeciach ukwial Entacmea Quadricolor ma charakterystyczne banieczki na koncach swoich "macek". Swojego quadri mam juz z 8 miesiecy i tylko przez pierwsze pare tygodni wygladal wzorcowo. Potem zacza uparcie odmawiac jedzenia. Czegokolwiek by nie dostal zaraz lezalo pod nim. Nawet nie lykal. Co wiecej, nawet nie lapal jedzenia mackami. Chudl w oczach. A jego macki stawaly sie coraz krotsze i coraz ciensze. Az w koncu stracil je calkowicie i wygladal jak gruszka. W zasadzie wyrok na zjazd po porcelanowej zjezdzalni lezal juz na biurku czekajac na moj podpis. Postanowilem jednak zawalczyc jeszcze raz. Przygotowalem dluga cienka rurke ktora zalozylem na strzykawke i zaczalem go cierpliwie karmic. Najpierw jajami krabow potem artemia. Po jakichs dwoch tygodniach do okola otworu gebowego pojawily sie malutkie babelki. Artemia zaczela sie do nich lepic a on, nie bez wysilku, tak sie wyginal ze trafiala do otworu gebowego. Tak bylo z miesiac temu. Dzisiaj ukwial ma trzycentymetrowe macki ktore lapia co tylko jest w ich zasiegu. Regularnie podaje male krewetki koktailowe ktore doslownie w kilkanascie sekund znikaja w ukwaialowym "brzuchu". Niby jest ok ale wiekszosc macek jest cienka i dluga. Tylko doslownie 3-4 sztuki zakonczone sa banka. Reszta wyglada jak cienkie zielone glisty. Sam ukwial wyglada na napompowanego.

Czy ktos moglby sie podzielic doswiadczeniami z hodowli tych stworzen?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem sa przynajmniej 2 rodzaje quadricolor.jedne maja ramionka cienkie i dlugie a drugie w ksztalcie banieczek.ja mam tego z dlugimi cienkimi ramionkami.zauwazylem ze czasem sa krotkie i grube a czasem nie.z tego co czytalem to zalezy to tez od ilosci swiatla jaka dostaje ukwial.jak ma duzo swiatla to ramionka sa krotsze i grube a jak jest niedoswielony to ramiona wyciagaja sie w kierunku swiatla.zaznacze ze czytalem tylko o tym,ale u mnie wyglada to bardzo podobnie.ale z tego co piszesz to masz ten z banieczkami..jak ramionka beda wieksze i beda mialy duzo swiatla to beda okragle...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam go, od chyba 3 miesięcy. Mówiono mi na forum, żebym broń boże nie kupował jeszcze ukwiała, no chyba że chcę być mordercą.

Jak go postawiłem na skale był strasznie napompowany dosłownie po15 minutach po adaptacji. Dostał jedzenie i pierwszy raz w życiu widziałem aby coś takiego miało tak wielką buźkę - palec bym włożył do środka. Rano był już pod spodem skały i jest tak do dziś. Pierwsze trzy dni żarówki miał wielkie i codziennie go karmiłem. Potem rano zobaczyłem - przerażony - kawałek "fiutka" pod skałą. Po jakimś czasie zrobił kupkę (czyli gluta). Od tamtej pory co 1-3 dni puszcza gluta wyglądając wiadomo jak, potem znowu się pompuje, czasem bardziej czasem mniej. Zaobserwowałem, że nie ma to związku z oświetleniem. Wiele razy zastanawiałem się dlaczego po kilku dniach żarówki ma średnicy macek i doszedłem do wniosku, że będąc cały czas sytym ( dodatkowo co 3-4 dni karmiony pipetą) nie odczuwa potrzeby zwiększania ilości swoich alg - karmię mrożonkami bez płukania, no i filtracja glonowa.

Tak to sobie tłumaczę. Być może to pobożne życzenie, ale systematycznie robi gluta i pompuje się po tym tak jak chce. Raz jest gruby i krótki, innym razem cieniutki i długi aż się o niego boję, że się przerwie w połowie.

Moje światło - wydaje mi się - jest troszeczkę za słabe do oglądania, ale nie zauważyłem, aby koralom to przeszkadzało.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#341621 dziuso27 :

z tego co wiem sa przynajmniej 2 rodzaje quadricolor.

A z tego co ja wiem to wygląd quadri zmienia się w zależności od warunków.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziuso27 - myślę że nie do końca masz rację z tymi dwoma rodzajami E.quadricolor'ów. U mnie kilkanaście razy dzieliły się te ukwiały i niektóre miały macki robakowatego kształtu a niektóre miały piękne bąble na końcach. Nigdy w życiu jak je trzymałem przez ok 4 lata nie karmiłem ani jednego z nich. Nigdy ryb ani korali nie karmiłem mrożonkami - jechałem na samym dobrym , suchym pokarmie tetry. Myślę że kształt tych macek w dużym stopniu zależy od prądu wody w którym akurat się znajdują bo ukwiały z glizdami po przemieszczeniu się w inne miejsce o słabszym prądzie zmieniały kształt macek na bąblowaty. Oświtlenie miałem raczej równomierne - nad baniakiem 120x50 świeciło się 10 świetlówek t5 a parametry NO3 to zero a PO4 ledwo wykrywalne , Ca 400 , KH ok 8. Oczywiście chodzi mi o ukwiał różowy.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam ze moj codziennie dostaje "oprysk" artemia ze strzykawki :D do tego raz w tygodniu malutka krewetka. Pewnie glodny nie jest. Moze dieta parodniowa cos zmieni.

Zastanawiam sie czemu quadri tworzy takie kuli na mackach. Zwieksza powierzchnie dla fotosyntezy? A moze zwieksza skutecznosc razenia mackami?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam fotkę z mojego akwarium. Obydwa ukwiały od jednej mamusi.

1579-ukw1.jpg

Ja obstawiam cały czas prąd wody.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#341699 szarykruk :
#341621 dziuso27 :

z tego co wiem sa przynajmniej 2 rodzaje quadricolor.

A z tego co ja wiem to wygląd quadri zmienia się w zależności od warunków.

no nie wiem...moze tez masz racje..ale ja zauwazylem (przynajmniej w niemczech)ze rozdzielaja je je na zwykle czyli z cienkimi mackami i na te z bablami(tutaj blasenanemone).mi niedawno sie podzielil quadricolor i jeden wystawilem do sprzedazy i doastalem kupe maili z pytaniem czy to zwykly anemon czy ten "bankowy",wiec mysle ze jednak chodzi tu o jakas roznice w budowie...z moich obserwacj wynika faktycznie ze czasem macki sa grubsze i podchodza pod banke ale to nie jest dokladnie typowa banieczka...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem czerownego quadri przez ponad pól roku. Miał banki lub nie, w zależności od humoru :D


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm a powiedzcie mi czy quadricolor jest w stanie wyjsc na piasek ??? bo mam skale a na nie xenie i siedzi miedzy xenia na skale a skala na piasku jest czy wyjdzie na piasek i sie przemiesci cz musze mu pomoc ? w ogole mozna odczepic recznie jego stope od skaly czy raczej nie ?


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem (mam) jednego quadri. Zmieniał kształt macek i kolor w zależności od warunków w baniaku. Po spadku Ca do poziomu 300mg/L (awaria pompy) podzielił się na 2 i teraz ponownie ładnie się pompuje. Do do różnorodności quadricolor'ów to pewnie są różne odmiany w ramach tego samego gatunku i czasami coś oryginalnego trafia do baniaka. To są silne zwierzaki i czasami wychodzą cało z opresji po wędrówkach po akwa i epizodach z cyrkulacją.

Bardzo mnie zaciekawiły quadricolory w Warszawskim ZOO prawdziwe "maciory", mimo ubogich warunków żyją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm a powiedzcie mi czy quadricolor jest w stanie wyjsc na piasek ??? bo mam skale a na nie xenie i siedzi miedzy xenia na skale a skala na piasku jest czy wyjdzie na piasek i sie przemiesci cz musze mu pomoc ? w ogole mozna odczepic recznie jego stope od skaly czy raczej nie ?

wg mojej wiedzy to nie jest ukwiał żyjący na piasku. będzie szukał skały, a jak mu poprzeszkadzasz to przyczepi się do szyby. po prostu musi miec twardą powierzchnię. stopa jest tak zbudowana, że musi sie przyssać do czegoś, a na pewno nie uda się to na piasku. do tego dochodzą zachowania obronne, w razie niebezpieczeństwa kurczą się i chowają pod skałą, stąd często w naturze stopa ukwiała jest umocowana gdzieś w szczelinie bo to najlepsze miejsce do ew.ukrycia się.

odczepić go możesz, ale nie jest to łatwe, bo jedyne co Ci pozostaje to podrażnienie okolic stopy ukwiała, żeby się sam odczepił traktując Cię jako zagrożenie od którego musi się oddalić. niczego ostrego uzyc nie mozesz bo łatwo go uszkodzić mozna. Jeśli jest na szybie to zdecydowanie łatwiej, niektórzy używają kart kredytowych do tego, no ale skała nie ma gładkiej powierzchni jak szyba.

co do dwóch rodzajów , bąbli czy ich braku ... kiedyś wyczytałem, że rzeczywiście odróżnia sie dwa rodzaje quadri zależnie od tego na jakiej głębokości preferują żyć, te idące głebiej są chyba ogólnie większe, ale nie przypominam sobie, żeby samo to miało wpływ na bąble na ramionach. to chyba nie jest do dzisiaj wyjaśnione co dokładnie wpływa na ich pojawianie się i znikanie. ale wydaje sie być logicznym, że jak bąble się pojawiają to po pierwsze stawiają większy opór płynącej wodzie, a po drugie pojawia się większa powierzchnia, patrząc od góry, na którą pada światło. więc warunki środowiskowe (cyrkulacja, oświetlenie, karmienie) moga mieć istotny wpływ na to.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o dziekuje za odpoweidz wiec zmieniam polozenie skalki z quadri i xenia :)


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój quadricolor łaził przez dwa dni. Szukał miejsca aż wylądował na szybie pod pudełkiem.

Zdjąłem go delikatnie kartą.

Zrobiłem mu pagórek z jamą, ale w nocy wylazl i przysłał się do skały obok. Musiałem cyrkulatory skierować na niego by zlazł.

Wsadzilem z powrotem i przestawiłem cyrkulację by go nie smyrgała.

Polubiły go moje błazny i od kilku dni siedzi w miejscu.Może to pomogło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem ze jak wyjmie się skałę z wody i odwróci tak żeby tylko macki dotykała wody to sam się odklei bo będzie chciał do wody wrócić. Nie sprawdzałem jak ktoś sprawdzi to też jestem ciekawy :-)


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój po takim zabiegu popuścił stopę i dało radę zdjąć go ze skały.

W końcu odkryłem co lubi moja łajza - musi mieć spooro miejsca by się na maxa pompować i lubi siedzieć d*pą do góry! Zrobiłem mu grotę wg upodobań i osiadł.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do bąbelków na końcach parzydełek - może komuś pomoże moja obserwacja- przy kupieniu miał bąbelki - u mnie po jakimś czasie zniknęły, pół roku miał idealnie płaskie rurki - aż wymieniłem świetlówki 1000 i 14tys K na Gissmana Aquablue i Actynik - O DZIWO !!! od razu pojawiły się bąbelki - pięknie wyglądał, teraz jest ich raz więcej raz mniej - wnioski - światło, światło, światło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.youtube.com/watch?v=ORb_tWgYtJE



A to mój , siedzi w skalniaku 31kg LR 100l bez odpieniacza i świeci na nim 36wat t8 od wczoraj go mam.
Dziś dałem mu pół kostki krewetek to się zamknął i po 10 minutach otworzył. Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmrozić.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co go stresować rozmrażaniem w gębie? Kiedyś miałem zwyczaj wrzucania mrożonego żarcia do akwarium z pielęgnicami i często im się potem różne rzeczy paprały na pyskach. Od czasu zauważenia związku nie widzę większego sensu, żeby tak robić.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak się rozmrozi to przecież to nie jest w stałej konsystencji tylko takie "farfocle". Jak to podać??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak się rozmrozi to przecież to nie jest w stałej konsystencji tylko takie "farfocle". Jak to podać??

na macki, tylko pytanie po co dokarmiac ? Mojego dokarmialem krewetkami koktajlowymi ale przestalem. Zyje od jakiegos 1,5 roku bez dokarmiania, wystarcza mu to co zlapie podczas karmienia ryb i co mu blazny przyniosa. Na poczatku mial cudowne kuleczki, teraz pompuje sie i terrroryzuje okolice dluuugimi mackami :/

Czasami przed zgaszeniem swiatla macki ma kulkowe - a szkoda bo z cycuszkami wyglada przeslicznie ;P

Pare razy zauwazylem ze blazny "ssaly" koncowki ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.