Skocz do zawartości
evilcyc

pudełko przelewowe vs. komin vs. patenty co wybrac??

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

będę się streszczał by was nie zanudzać .

miałem robić sobie solniczkę 112L by zrobić filtracje z slumpem zmajstrowałem

DSC_0553.jpg

DSC_0555.jpg

miało to przepustowość 800L/h juz bylo by ok ale dostalem od kolegi 240L akwarium wiec pomyslalem ze bedzie stabilniejsze dla nowicjusza

to 112L przeznacze na sumpa projekt do wyrazania opini przedstawie puzniej teraz mnie nurtuje pytanie co wybrac czy pudelko przelewowe do akwarium 240L. 120x40x50 jezeli tak to jaki wymiar wybrac odnoszac sie do posta ktory byl juz wystawiany

3739-pudelko.jpg

jeżeli patent tez ściągnięty z forum

221-8.jpg

a może komin -- znalazłem szklarza co by się podjął wycinaniu otworków

tylko jakie śrubunki były najlepiej na takie akwarium ile pewnie napiszecie ze 3 :help1

jak będę znal średnice to sobie jakoś rozplanuje jak je ustawić jakiej wysokości miałby być komin

i jeżeli już doradzicie jakieś śrubunki to jaka dać pompę powrotna bo wiem ze pewnie ta co kopiłem maxjet1200 to nie styknie

sump będzie pod akwarium akwarium na stelażu o wysokości 60cm + wysokość komina lobię mieć wszystko zaplanowane wiem wiem jestem upierdliwy ale naprawdę potrzebuje pomocy i nie wiem do kogo się zwrócić bo blisko mnie nie widziałem nikogo co miałby mieć morskie akwarium by zaproponować mu piwo i pogawędkę :) a co dopiero oblukać jak komuś wszystko działa

z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blisko mnie nie widziałem nikogo co miałby mieć morskie akwarium by zaproponować mu piwo i pogawędkę a co dopiero oblukać jak komuś wszystko działa

Bodajże w Koszalinie jest parę osób, a to chyba nie jest tak daleko.

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pudełko, jestem zadowolony.

Robiłbym komin.

Pozdrawiam


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego odradzam wszelkiego rodzaju patenty bo to wszystko o d..pe potłuc . Za łatwo o awarie co komin to komin, i tego sie trzymaj aby nie mieć problemów w przyszłości bo patenty działają ale wiesz czy wiecznie ... ? Ja odradzam ryzyko bo cie żona z domu wywali przy pierwszej awarii .

Co do śrubunków można kupować orginalne przelotowe ale są dość drogie .u mnie tą role pełni nie pamiętam dokładnie nazwy ale mufa gz i gw <g -gwint z-zewnętrzny w-wewnętrzny > w każdym markecie budowlanym dostaniesz oring gumowy i trochę silikonu akwarystycznego.

Co do pompy to na początek starczy zależy co chcesz mieć w sumpie.

Średnice rur ja mam 2 x 1/2 cala i 1 x 3/4 i się sprawdza

Wysokość komina to 5 cm poniżej krawędzi akwarium

Wysokość rur to trzeba empirycznie ale raczej rura główna 7-10 cm od dna a rewizja pare cm poniżej tafli wody u mnie jest dość ciche :help1


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem komin a teraz pudło Tunze i powiem że nigdy więcej komina nie zrobie !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Podobnie jak Robi,overflow...jezeli juz komin to tylko zewnetrzny...po co zagracac akwarium kominem...?...Ja bym sie raczej zastanowil czy na pewno chcesz to akwarium,wymiary fatalne jak dla mnie...nie bedziesz miec glebi...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za zróżnicowane punkty widzenia widać ze naprawdę warto rozmawiać :help1

puki co zaadoptuje to akwarium i zrobię pudelka przelewowe a jak będę widział efekty swojej pracy bardzo pozytywne ( korale i inne zwierzątka będą zdrowe i rosły jak na drożdżach to pomyśle o przeprowadzce do akwarium z już panelem stelaż mam 135x60 także myślę ze to już mi da pole do manewru z nowym akwarium :)

no chyba ze jestem w bledzie ??

pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dzięki za wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazde rozwiazanie jest dobre jak jest bezpieczne i ciche. Minusem komina jest to ze zajmuje miejsce i przy skokach napiecia w gniazdku spada poziom wody i wodospad zaczyna chlupac.

Pudelko rowniez dziala, zajmuje bardzo malo miejsca, ale nawet nawet jak jest prawidlowo zaprojektowane gdzies sa obawy ze moze sie zapowietrzyc. Mialem wlasnej konstrukcji przez dwa lata i zalania nie bylo.

Obecenie nie mam ani komina ani pudelka a jest cicho i bezpiecznie. Rozwiazanie ze zdecia z biala hydraulika. Zabezpieczenie zrzutu, wyciszenie i regulacja rewizji banalnie prosta, ale fotki jutro.

Milej nocki:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info

szperajac po forum natrafilem na takie rozwiazanie jeszcze

rurka%20przelewowa.jpg

wygląda prosto można pokombinować by białych rur nie było widać w akwa to z plexi są na allegro takie przezroczyste dla zainteresowanych tematem odsylam do mądrzejszych ode mnie

KLIKNIJ TU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja i tak bym obstawał za kominem daje to w moim wypadku jakieś poczucie że moje akwa jest bezpieczne i nie będzie powodzi :help1 Ale ma swoje minusy to fakt. Ja patrzyłem pod względem stosunku kosztów do bezpieczeńswa wynalazku. Znam paru ludzi którzy już wycierali podłoge bo sie coś zapowietrzyło :) albo brakło prądu a zalety pudełka i komina zawiera komin zewnętrzny. Niestety troche zachodu i koszty troche większe.


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm bezpieczeństwo

jeżeli przyjmiemy ze moje akwarium ma wymiar 120x40x50 a rura będzie 2 cm poniżej poziomu wody to w razie stanięcia pompy do sumpa na którego mam przewidziane akwarium 112L musiało by się zmieścić 9,6litra wody więcej raczej bez problemow :help1

w razie zapchania się rurki można by użyć czujnika z automatycznej dolewki ze jak będzie mniejszy poziom niż jakiś tam to ma automatycznie odłączyć pompę

czytałem ktoś się wypowiadał na temat pompy chodzącej na sucho to łapała trochę wody trochę powietrza i w tym walczyła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem nadal sceptyczny. Musisz policzyć czy akwarium ci pomieści wadę z komory pompy z sumpa , w wypadku zatkania rury lub zapowietrzenia


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oooo przepraszam masz racje wyliczeń nie zrobiłem

jak akwarium na sumpa mam 112L. to liczę ze komora pompy powrotnej będzie miała około 13-20L co w dużym akwarium by były jakieś 3-5 cm co by było na styk wychodzi na to ze będę musiał dokładnie wyliczyć litraż komory powrotnej z sumpa myślę ze jak bym zostawił komorę dla pompy 35cmx15cm to każda pompa by się zmieściła co do wysokości liczyłem góra 25cm ale to jeszcze zależy od odpieniacza i innych gadżetów co kończę kompletować 13L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i tu cie czekają kolejne obliczenia ale w zależności od tego co chcesz mieć w sumpie i ile komór . Np u mnie są 3 komory i różnica między pierwszą a 3 komorą to 4 cm wysokości więc na to też zwróć uwagę. Polecam Temat na temat sumpa jeden z podpiętych na początku działu.

Pamiętaj o obliczeniu ilości wody którą musi pomieścić sump po wyłączeniu pompy. Policz i dodaj 10-20 % aby nie było problemów


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim będę projektował sumpa muszę pogadać z sebastekiem o odpieniaczu by wiedzieć ile miejsca zostawić na komorę odpieniacza ile miejsca w szafce będzie jak głęboko ma być zanurzony by pompa działała bez problemow i bezgłośnie co najważniejsze by zostawić zapas dla przyszłych kombinacji większego litrażu i znając mojego ojca przerybionego akwarium (znam jego zapędy) dlatego najpierw zaprojektuje mi sebastek nowy odpieniacz a potem będę myślał nad sumpem ale na 100% będzie miał również 3 komory ale to odlegle plany ja dopiero kończę spawać stelaż tak że puki co to spokojnie jak już pisałem sump będzie przedstawiony do kontroli również na forum w dziale dla nowicjuszy to bedziecie mogli mnie oceniać dalej i powiem szczerze każda z waszych wypowiedzi rozważam po 6 razy by nie popełnić błędu. bardzo się ciesze że piszecie i oby więcej opinii było :help1 będę miał więcej do przemyślenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem mieć pudełko ,mam komin zewnętrzny:)

Bajka i tyle.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dwa wlasnorecznie zrobione pudelka - luzik - Prezes Dyzma widzial i podziwial :help1.

Mysle ze oba rozwiazania maja swoje plusy i minusy. Dla mnie jedyna wada pudelek jest hydraulika zewnetrzna.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja będę puszczał się w jeszcze inny projekt, ani komin wewnętrzny zewnętrzny czy też pudełko czy durso, ja zamierzam zrobić coś takiego http://www.beananimal.com/projects/silent-and-fail-safe-aquarium-overflow-system.aspx

i nie będę miał też tego balkoniku który tam widać, na tylnej ścianie w rogu będę miał po prostu tylko 3 kolanka i już :help1


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tym czy innym rozwiązaniem się opowiadacie ,ja Ci powiem tak :zamontuj to

http://www.finsreef.com/xcart/product.php?productid=17599

a nie będziesz miał ani pudełka ani komina .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

A ja powiem Ci tak, :help1

Nie wazne czy to bedzie komin wewnetrzny/zewnetrzny/pudelko przelewowe czy jakies inne rozwiazanie

Mialem juz akwaria na pudelkach teraz mam z kominem wewnetrznym a kolejne zamowilem z kominem zewnetrznym

Kazde z tych rozwiazan ma plusy i minusy Wazne jest aby bylo bezpieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak darek pisze, ważne by było przemyślane i też łatwe w eksploatacji, każde rozwiązanie ma tyle samo przeciwników co zwolenników


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michal_natalia

naprawdę fajny pomysł i musiał bym go przeliczyć i rozważyć bardzo mi się podoba niestety w tym akwarium bym nie chciał wiercić, jak bym już zamawiał nowe to będę miał nad czym się zastanawiać jak już wykonasz ten projekcik to proszę podziel się wrażeniami i powiedz jaki jest hałas :)

robi

niby jest to jakiś sposób ale osobiście bym go nie wykorzystał ( z tego co widać na fotce to powrót jest blisko wlotu wody a wolałbym by był jak najdalej by była lepsza cyrkulacja czy się mylę??) ale dzięki wielkie za kolejna opcje :D

jak ma ktoś jeszcze jakieś fajne pomysły patenty czy monologi proszę piszcie jest nad czym główkować :D

pozdrawiam wszystkich :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "robi

niby jest to jakiś sposób ale osobiście bym go nie wykorzystał ( z tego co widać na fotce to powrót jest blisko wlotu wody a wolałbym by był jak najdalej by była lepsza cyrkulacja czy się mylę??) ale dzięki wielkie za kolejna opcje " widze że spałeś na lekcjach fizyki i mechaniki:clowning zauważ że wylot jest z regulowanum kierunkiem !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.